Kalorid ja distants

Kõik matkatoidust, retseptid, soovitused, energianormid jne.
Vasta
Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Kalorid ja distants

Postitus Postitas Metavo » 11 Mai 2015, 22:30

On keegi kunagi täpsemalt kalkuleerinud omapoolt läbitava distantsi ja söögi kalorsuse vahelisi seoseid?

Noh, nüüd saab end ogaraks mõelda, sest siin on üks tore kalkulaator:

http://www.hikingdude.com/hiking-food-supply.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Mul on hea meel et mul sellist asja polnud kui proovisin 250 km kõndida, sest selle järgi oleksin algse plaani kohaselt pidanud võtma kaasa 30 000 kalori jagu toitu. Kui oleksin näiteks toitunud ainult pähklitest siis see tähendaks ühte 5 kilost pähklikotti.

On ka üks väiksem kalkulaator, mis ei arvesta matkal oldud ajaga, vaid ainult kõndimisele kuluva energiaga:

http://www.hikingdude.com/hiking-food-needs.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Õnne kõigile
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Kalorid ja distants

Postitus Postitas Tarmo » 11 Mai 2015, 23:33

Mina vaatan kaloreid poes, pärast panen menüü vaheldusele mõeldes kokku. Kui SportTrackerit uskuda, siis kulutan kõndides tunni ajaga 500 kalorit (kehakaal veidi alla saja, aga sinna peaks vist varustuse kaalu juurde liitma) söök peab ikka paras kalori pomm olema et alla kilose päevanormi sisse mahtuda. Kiir nuudlitega pole pika päevadistantsiga matkal midagi teha - suitsuvorst ja tursamaksa konserv on tegijad. Minu pikk jalgsirännaku päevadistants on üle 35 km pikkune, aga suvel on päeval valget aega palju ja jõuab ka väiksema tempoga selle maa ära kõndida.
...

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 12 Mai 2015, 00:25

Ma arvan et selle 250 km puhul ei ole ka väga oluline seda normi jälgida. Ega selle 8 päevaga ennast päris kuivaks ei lase ja koju jõudes aega taastuda. Midagi ikka sööd et jaksu oleks...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 12 Mai 2015, 10:44

Ma mingeid kaloreid ei viitsi rehkendada, mu keha ja aju teavad mu kaloritest oluliselt rohkem, kui internet ja kalkulaatorid :D
Ma umbes aasta nüüd omatehtud proteiinipadruneid tarbinud ja energiabatoonikesteks on lisandunud kuivaliha, vanasti kuivatasin vabakuivamisega suitsuvorsti ainult. See aasta pole aega olnud vimba ahnitseda, paarkümmend vimba kuivatasin vähese soolaga kuivatiga, paar padrunit saan tehtud nendest, ülejäänud läheb lihtsalt õllekõrvale, kuivakala lihaga ei võistle, a vaheldus ikka. Kompaktne vaakumdatud kuivapadrun on parim, mis ma praegu kaasas vean soojaks söögiks, liha ja kartulipudru suhe mul 50/50 ja natuke kuivatatud tomatit-tilli-peterselli silmarõõmuks ja maitseks juurde.
Rammus ja maitsev toit sellises koguses, et kõht täis saaks ja sellises esitluses, et maitseks ka. Rohkem kui sisse läheb süüa ei saa, vähem ei taha, isegi kui miski kalkulaator ütleb, et kle kalorite norm täis sul.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 12 Mai 2015, 12:27

Kuskilt lugesin, et us eriüsuslase päevanorm on 5000 kalorit. Ja nad päevad täie varustusega jõudma 24 h jooksul pea 100 km kaugusele (täpne number oli miilides)
10 ... 15 km päevas liikudes peaks 2000 kalorist piisama, aga minul tekitab kerge füüsiline tegevus värskes õhus hundi isu.
Samuti tarbin kuuma ilmaga palju vett ning mineraalide kaotuse vältimiseks lisan veele veidi mineraalide ja magneesiumiga spordijoogi pulbrit. Nii kolmandik pakendil soovitatust.
...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 12 Mai 2015, 15:09

Koguste hindamiseks on abiks ka Tervise Arengu Instituuti hallatavad http://www.toitumine.ee/" onclick="window.open(this.href);return false; (energiavajadus, toitainete suhted, kalkulaatorid) ja http://tka.nutridata.ee/tka/index.action" onclick="window.open(this.href);return false; ( toitude andmebaas).

2000kcal tundub mulle isiklikult pigem selline paastulaager. Kui enda menüüd läbi arvutan (st kui arvutan), siis vähemalt 3000 päevas ja lumes ning külmas vähemalt 3500, aga ka siis on risk end märkamatult 3-4 päevaga tuntavasse energiavõlga jätta. Kehamassiindeksi poolest jään normaalkaalu alumise piiri peale, ehk siis midagi väga varuks ei ole ja peaotäis head paremat peaks pidevalt põses olema. Teistpidi äperdumine oli viimane kevadaine suusakas, kus 4 päevaga jäi üle(?!) ligi 2kg toidukraami näkku, enamus sellest käigupealt võtmise ampsud (halvaa, pähklid, šokolaad, kuivatatud puuviljad, ...)

Ühest tervisesportalstele peet' söömaloengust jäi ette üks ääretult loogiline aga endal seni tabamata tera - kui hakata menüüd tarviliste toitainete poolt ehitama (valkude, rasvade, süsivesikute, kiudainete päevane osakaal) on väga raske ka kalorsusega täiesti mööda panna, ainult kaloreid näpuga taga ajades saab aga ka kotitäie Snickersiga numbrid ära petta. Päeva-paari jooksul ei ole suuremat vahet, aga pikemal olemisel parema enesetunde nimel tasuks juba kaalumist.

hikingdude.com rehkendusest kiiruga üle käies paistab, et energiakulu võetakse päevade lõikes pidevana, ei ole hetkel mahti lahata, kas see eeldus võiks tulla järjest kaalu kaotavast moonakotist. Praktikas hakkab keha taga nõudma lisaportsu, kui ka nädala, paari või kolme pärast üks ja sama jama kestab, koormused püsivad ja ainevahtus end oludega kohaldab, kellel varem, kellel hiljem, kellel vähem, kellel rohkem.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Okt 2015, 19:56

Sügisestel mõnepäevamatkadel olen märganud, et külma ilmaga söövad inimesed ca poole rohkem, st sooja ilmaga oleme üsna palju toitu tagasiu vedanud ja külma ilmaga on puudu jäänud. St ma kardan, et need pikkuse asjad ei kehti alati.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 19 Okt 2015, 15:15

Aga palju sul tegelikult läheb, et ennast halvasti ei tunne? Mäletan vist, et ca 30-35 km käid päevas.
Tarmo kirjutas:Kuskilt lugesin, et us eriüsuslase päevanorm on 5000 kalorit. Ja nad päevad täie varustusega jõudma 24 h jooksul pea 100 km kaugusele (täpne number oli miilides)
10 ... 15 km päevas liikudes peaks 2000 kalorist piisama, aga minul tekitab kerge füüsiline tegevus värskes õhus hundi isu.
Samuti tarbin kuuma ilmaga palju vett ning mineraalide kaotuse vältimiseks lisan veele veidi mineraalide ja magneesiumiga spordijoogi pulbrit. Nii kolmandik pakendil soovitatust.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 19 Okt 2015, 18:22

Nohik kirjutas:Aga palju sul tegelikult läheb, et ennast halvasti ei tunne? Mäletan vist, et ca 30-35 km käid päevas.
Tarmo kirjutas:Kuskilt lugesin, et us eriüsuslase päevanorm on 5000 kalorit. Ja nad päevad täie varustusega jõudma 24 h jooksul pea 100 km kaugusele (täpne number oli miilides)
Ega ma nüüd nii kõva tegija kah pole, et jaksan mitu päeva järjest päevas 35 km kõndida.
Katsun ikka päeva distantsi alla 20 km hoida.
Alla nädalastel matkadel ei saa ka kalorivajaduse kohta põhjalikumat uurimust teha.
Samuti on üksinda matkates raske leida parajaks portsjoniks sobiliku pakendit.
Näiteks 280 g konserv on ühele veidi suur.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 19 Okt 2015, 19:00

Ma lihtsalt üritaks enamvähem välja rehkendada, kui pika matka üleüldse saan endale planeerida, kui toitu juurde ei osta tee peal. Pole juba aastaid rohkem käinud, kui 2-3 päeva sügiseti rabas, aga järgmine suvi mõtlesin, et võiks Soomes vähemalt 2 nädalat otsa üksinda teha. Tõenäolselt tuleb kiiruseks 10-15 km per päev. Putrude peale väga ei looda, pudruga on isegi kontoilaua taga kella 10-ks silmad nagu Ivan Julmal. 2000 kcal päevas võtaks tõenäoliselt alla üksnes looduses elades. Peekon ja munad oleks hea, aga neid palju kaasa ei tassi. Kui ise juba 130 kg olen, on iga lisakilo kotis kuradist. See sügis rabas pulss oli 140 või üle enamus käimise ajast.
Kalade peale ei saa ka loota, sest päris igas olukorras ma kala välja meelitama pole võimeline. Võib-olla pean raja nii planeerima, et söögi lõppedes on võimalik kiirelt tsivilisatsiooni välja tulla. Ja ega kala väga kaloreid ei sisaldagi, seda peab päris palju olema, kui just lõhe pole.
Muidu peekoniga tekkis isegi idee, et seda võiks proovida omas rasvas kuumutades veest vabastada ja rasvakindlasse kilesse vakumeerida.
Veel oleks võimalus igale asjale törts toiduõli lisada, kaaluühiku kohta on sellel 3x rohkem energiat kui muul toidul. Ja paar nädalat seisab plastpudelis küll.
Aga vist peaks ise katsetama, panema pakid valmis ja nädala prooviks,

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 20 Okt 2015, 00:18

Asjalikku nõu sulle anda ei oska, kuid see ei sega mind siia postitamast.
Pikemale matkale soovitaksin võtta kaasa pudeli oliiviõli.

Oliiviõlis on 800-900 kcal/100g kohta.

Siin ka väike lugemine mis pani minu kulme kerkima selle kasulikkuse kohta matkal:
http://blog.outdoorherbivore.com/food-3 ... olive-oil/" onclick="window.open(this.href);return false;
Kuni on puid, pole probleemi

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 20 Okt 2015, 00:33

Nohik - alla kolmveerand kilo päevas sa ära ei söö. Või kui väga hästi pakendad (kogu liha on vinnutatud, värsket kraami hangid ainult loodusest jne) siis, noh, pool kilo. Kaks nädalat = 10-11 kg muule varustusele lisaks. See võiks nii kogukal mehel ja laugel rajal üsna okei olla.

Iseküsimus, et MIKS sa end nii piinata tahad. Mitte et raske tassida oleks, aga üksluine. Ma ei tea, kui karu *** sa tahad minna, aga kahe nädala jooksul mõni kõrts ikka ette jääb. Miks tahad kohe esimest korda pikale matkale minnes sellist põhimõtet proovida?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Okt 2015, 08:23

Kui põhimõttest, siis lihtsalt ei tahaks kõnnumaalt niisama ära ronida, kui juba on tehtud pingutus sinna jõudmiseks. Aga on täiesti võimalik, et turvalisuse kaalutlustel valin escapega raja või isegi liigun metsateevõrguga piirkonnas või selle ligidal. Aga sellistes piirkondades on täiesti tavaline, et 100 km ulatuses pole poodi.

Mingi oliiviõli tõenäolselt saab olema menüüs. Konservi ja vorsti tõenäoliselt menüüsse ei tule.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 20 Okt 2015, 13:10

See tavaline 100km on Soome puhul ka päris Põhjas käies liialdus. Lisaks on variant endale toidupakid ette saata, 5-7 päeva tagant parklasse jäänud auto või mõne pakihoiuga asutuse juurest läbi käia. Eks annab ka õues luusivaid näljaseid kahe- ja neljajalgseid üle kavaldada ja lihtsalt osa söögist kuuse otsa või onni pööningule peita. Kui tühja koha pealt järsku kaheks nädalaks inimestest eemale lähed, on see juba arvestatav eksperiment mitmel rindel, mitte ainult kaasaveetava söögi ja kola poolest, aga näiteks ka mentaalselt - introverdidki kipuvad ka selle aja peale täiesti võõraid ettejuhtujaid surnuks rääkima.

2 nädalat 2000 kcal / päev teeb ka 2x kergemad tüübid VägaTigedaks(tm). Kilomeetrite asemel on lihtsam rehkendada erineva koormusega tundides. Lihtsalt suurusjärkudes orienteerumiseks - http://tap.nutridata.ee/27" onclick="window.open(this.href);return false;

Putrude müenüüst välja jätmine teeks vähemalt minul ka igapäevase tsiviilis asjatamise päris keeruliseks, liiati veel külmkapist eemal olles. Hommikupuder ise on muidugi üsna laialivalguv nähtus, kiirhelvestest ja veest minutiga kokku keedetud pläustist kuni fantaasiast seatud piiridega gurmeeroogadeni. Ilma mingil kujul piimavalgu ja/või puuviljadeta segu sisse ajamiseks peaks eesmärk ikka tugevalt abinõud pühitsema. Ise suhkrut kokkamisel ei kasuta, seltsis käies haaran enda pudruportsu enne selle lisamist, mett läheb võimalusel seda enam. Suvaliseks näiteks http://nami-nami.ee/otsi/?recipe_page=1 ... y=&method=" onclick="window.open(this.href);return false; & http://velonews.competitor.com/files/20 ... meal-1.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Toitumisteema oma olemuselt on lahe - keegi ei oma absoluutset tõde ja muutujaid on pea lõpmata palju, näiteks sama kraami liigselt töödeldes ja kuumutades võib aeglaste süsivesikute asemel hooopis kiireid saada ning erinevatest toiduainetest kilokalori kätte saamiseks tuleb esmalt kulutada erinev hulk energiat.

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 20 Okt 2015, 14:56

Jäi silma: Roman Zaštšerinski matkapuder Kahvliahvi kokaraamatus http://alkeemia.delfi.ee/tervis/toitumi ... d=72730683" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Okt 2015, 16:53

Kalkulaator kinnitab mu oletust, et 2000 kcal võtaksin alla ka magades ja vähekegi liikudes tõuseb tarve 5000 peale. Põhimõtteliselt ju 50 kilo kott ilma seljakotitagi seljas. 20 kilo enne matka alla võtta tunduks tervist kahjustamata täiesti reaalne, sisuliselt ju 10 kuud veel. Mõningase kaalukaotusega matkal pean tõenäoliselt arvestama, kuigi teatud näljapaanika oht on olemas.
Mis üksi olemist puudutab, siis eesmärk ongi pigem inimtühjas looduses viibimine, matk on vahend kohale jõudmiseks. 100 km on tõenäoliselt liiga palju. 60-70 kahe nädalaga tundub reaalsem, tõenäoliselt soovin mõnes kenas kohas lihtsalt viibida. Või vähemalt linnulennult ei tohiks teekond üle 60km olla.
Kui tegemist pole mägironimisega, saan tõenäoliselt looduses hakkama. Mingi aja elust käisin üksi kalal, mingi aja olin jahimees, olen orienteerunud, matkanud (suurema osa küll süstaga).
Ahjah, putrude all mõtlesin neid va hommikuhelbeid, kas marjade või moosiga. Näiteks sama kogus nuudlit seisab mul millegipärast kauem sees, ka kartulipüree toimib kauem.

Meelis76
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Meelis76 » 20 Okt 2015, 18:20

Olen seda viidatud Zatšerinski putru teinud, kuigi omas versioonis-põdrakonservi asendasin täissuitsuvorsti kuubikutega. 2 dl tatrast sai mini-Trangia pott kuhjaga täis, samamoodi ka kõht ja hää oli ikka ka :-)

Kasutaja avatar
Jassu
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Jassu » 20 Okt 2015, 18:46

Ka ma ei tahaks koguaeg liha ja makarone süüa aga samas ei saa eitada, et makaronid või riisinuudlid ( palju paremad ) ja täissuitsuvorstid ja konservid on väga hea energia-kaalu-pakitavuse suhtega. Oliiviõli on ka hea mõte kuid näiteks Saaremaa või püsib isegi soojas (25kraadi) 2 nädalat ( korduvalt proovitud) täiesti söögikõlbulik ja erinevalt oliiviõlist on tal ka maitse ja saab peaaegu, et iga söögiga kombineerida ning teeb toiduportsu energiamõttes tummisemaks.

Matkal võib (kui eesmärk on toidukaamel olla, siis võid ju igasugu eksootilist laadi söögikraami kaasa tassidaga) aga ei pea maitsemeelt hellitama :)

Kui tahta erinevaid maitseid, siis ma võtaks lisaks ülalamainitutele erinevaid maitseainete segusid kaasa + sibulat küüslauku, tatrahelbeid, riisihelbeid, kondenspiim, rosinad jne.

Ma ise varsti pikemaks ajaks uus-meremaale matkama ja plaanime naisega sealsetes loodusparkides pikemaid matkaradu ette ja seekord tahaks just " as kerge as possible" matkakotiga minna ning kii ei taha just kallist spetsiaalset kuivpakendis matkatoitu osta, siis pole makaronidest ja konservidest pääsu. Halb on see, et me ei saa eestist mingeid toiduaineid kaasa võtta kuna seal maal võetakse väga tõsiselt oma ökosüsteemi kaitset. ...ehk pmst pole isegi konservid lubatud, sest ka seal võib neile ohtlikke nakkuseid olla. Samas lohutame end sellega, et küllap on sealgi analoogseid toiduained poes saadaval - peab vaid vaatama, mida oleks mõistik sealt osta.

Üks tähelepanek ka veel - enamasti kipub matkadel alati toitu üle jääma ehk ma ei tea kuidas teistega lood on aga minu magu tõmbab end isegi 2 nädalase matka lõpuks nii kokku, et isegi tavalise eesti hamburgeri söömine ilmvõimatuna missioonina tundub :) Pidevalt liikvel olles tundub kuidagi mõtetu end silmamunadeni täis süüa sest täiskõhuga ei jõua ega taha mina küll eriti matkata :)

Nohik kirjutas:Konservi ja vorsti tõenäoliselt menüüsse ei tule.
Lennart Meri on öelnud: "Niipea, kui magama jääd, on täiesti ükskõik, kas sa magad telgis või keisri baldahhiinvoodis." :-)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Okt 2015, 20:09

Mul on midagi sarnast, mida jõhkram pingutus, seda raskem on toitu sisse toppida, tõenäoliselt mingit liiki shokk, aga see läheb mõne päevaga tavaliselt üle.
Korra olen olnud veneaja lõpus 3 nädalat Karjalas liiga väikse toidu kogusega. Kolmandal nädalal oli keset suve kogu aeg külm, jõud sai otsa.
Noh põhimõtteliselt ka omas rasvas dehüdreeritud singiga ei juhtu 2 nädalaga midagi, tõenäoliselt samuti või ja oliiviõliga samas suurusjärgus kalorsus. Lihtsalt õli tundub olevat mugavam pakendada.
Jassu kirjutas: Üks tähelepanek ka veel - enamasti kipub matkadel alati toitu üle jääma ehk ma ei tea kuidas teistega lood on aga minu magu tõmbab end isegi 2 nädalase matka lõpuks nii kokku, et isegi tavalise eesti hamburgeri söömine ilmvõimatuna missioonina tundub :) Pidevalt liikvel olles tundub kuidagi mõtetu end silmamunadeni täis süüa sest täiskõhuga ei jõua ega taha mina küll eriti matkata :)
Nohik kirjutas:Konservi ja vorsti tõenäoliselt menüüsse ei tule.

Vasta

Mine “Matkaköök”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline