Matkanõude puhastamine/pesemine.

Kõik matkatoidust, retseptid, soovitused, energianormid jne.
Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Matkanõude puhastamine/pesemine.

Postitus Postitas Tanel » 14 Okt 2014, 22:02

Kuidas keegi oma toidunõusid puhastab või peseb? Seda nii piisava vee, külma või sooja, olemasolul kui ka vee kitsikuses.

Ise olen varasemalt praktiseerinud pliidil vee soojaks laskmist ja siis lusikaga poti üle kraapimist. Tehnika ei ole eriti efektiivne ja nõudest hakkab ka kahju. Olen proovinud ka miskise pesemissvammi kasutamist kuid rasvasema toidu puhul kipub see kiiresti rasva täis minema ja kasutuks muutuma. Viimsel matkal kasutasin matkaonnides olevaid varrega harju, soe vesi potti ja saab väga edukalt puhtaks, aga kas ma sooviksin seda harja ise ka kaasas kanda?!

Kunagi tegin oma potis Kuke suppi, see ei tahtnud sealt enam välja tulla isegi siis kui ma seda kuuma vee ja nuustikuga ründasin. Seda potti ma enam ei kasuta ammu aga selle supi lõhn on ikka alles.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Re: Matkanõude puhastamine/pesemine.

Postitus Postitas mrWilson » 14 Okt 2014, 22:28

Viimased katsetused on näidanud, et Hey-sport - Global Wash sobib tõesti nõude pesuks kui ka ihu pesuks. Proovitud. Toimib. Täielikult biolagunev toode. Lõhnab meeldivalt. Rasvase seljanka võttis poti küljest kenasti lahti.

Tellisin endale matkama.com'ist: http://www.matkama.com/tooted/global-wash/pesemistarbed" Ei ole uurinud kas ka mujal saadaval.
Manused
global-wash-20830000-13942300644486.jpg
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 14 Okt 2014, 22:32

Kuum vesi + sammal või mõni muu malts mis loodusest leiab hõõrumiseks. Kui muud pole siis kuuse või männi oks käib ka. Kui on piisavalt, siis nõude hõõrumiseks vetsupaber on parim.
Üldjuhul purgisuppe jm taolist mis jubedalt määrib, väldin. Ilma kuuma veeta aga ei oskagi miskit peale hakata metsas, vaid kuiv hõõrumine vetsupaberiga päästab vahest.
Keemiat väldin ja veekogudes nõusid ei pese. Kord juhtus et sattusin ujuma kohta kus üks mittekogenud matkakaaslane oli rasvast panni pesnud, tulin välja ja mõtsin miks olen kui "õlitatud" ja lõhnan äsja söödud prae järele.

PS. Ei saa mainimata jätta et oma tehnikad suurel määral õppisin Reginalt.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 15 Okt 2014, 06:53

Nõude peasmine/puhastamine algab juba kaudselt toidu valmistamisest. Toidu valmistamise protsessil tuleb silma hoolsalt peal hoida ja mitte lasta toidul poti või panni põhja kinni jääda, siis on ka nõusid kergem kasida.
Senini olen ainult kuuma vee, sambla, nuustiku, harja ja paberi abiga hakkama saanud. Keemiat väldin.
Kui ikkagi juhtub, et miskit kinni jääb, siis leotan seda veega pikalt. Väga efektiivne moodus on kinni jäänud toidu välja kõrvetamine.
Kasutan nõude puhastamiseks ka raudosja, väga efektiivne: http://bio.edu.ee/taimed/sonajalg/raudosi.htm"
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 15 Okt 2014, 07:16

Nuustiku asemel kasutan harja. (adapteeritud Kaidolt ja Birgitilt)
Võtab lahti ka raskemini kinni oleva toidu ja soga ning ei pea külmas vees kättpidi plätserdama.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
triip
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas triip » 15 Okt 2014, 11:26

Lihtsam on kasutada non-stick anumaid. Ühe tüki majapidamispaberiga suurem jama ära pühkida, väike tilk kuuma vett peale ja teise paberitükiga üle tõmmata. Kõik. Näiteks, mul on Primuse Litech Super Set ja sellega töötab selline puhastamine. Sama moodi saab selle kolmnurkse plastikust söögikomplekti ja sporkid puhaks.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 15 Okt 2014, 13:40

Raudosi pidi olema juba ammusest ajast teada heade puhastavate omaduste poolest, on küll natuke mürgine kuid ei segavat. Varrega harja puhul ei pea jah käsipidi kuumas/külmas vees olema ja võtab isegi pool kuivanud jama lahti. Paberiga aga minu meelest rasvaseid plastiknõusid päris puhtaks ei saa ja milleks vedada puhastuspaberit kaasas kui loodusest leiab samaväärseid lahendusi.
Keemiat mina põhimõtteliselt ei kasuta olgu ta isegi biolagunev, loodusele on ta koormaks ikkagi.
Otse veekogus ka kunagi nõusid ei pese. Viimasel matkal Karhunkierrosel nägin jõe põhjas makarone kui läksin vett võtma.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 15 Okt 2014, 14:42

Seda Hey Sporti müüb minu teada ka Matkasport aga mina temaga eriti rahul ei ole. Varasemalt oli neil müügil MSR universaalpesuaine mis tõesti toimis hästi - paari tilgaga sai rasvased nõud ja ka määrdunud juuksed kenasti puhtaks, isegi merevees. Aga see Hey Sport vajab suht suurt kogust et vähegi efektiivne olla. Prooviks tellisin ise ameerikamaalt CampSudi nimelist pesuainet aga pole jõudnud testida.

Muidugi kui kaalumured kõrvale jätta, siis eriti mõnusalt pestavad on terasnõud - võtad veekogust peotäie märga liiva ja nühid. Pole mina veel kohanud toitu, mida nii kausist minema ei saaks. Tefloni ja alumiiniumi puhul seda varianti mudugi ei soovitaks :D

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 15 Okt 2014, 15:35

Mait kirjutas: Muidugi kui kaalumured kõrvale jätta, siis eriti mõnusalt pestavad on terasnõud - võtad veekogust peotäie märga liiva ja nühid.
Titaaniga pole kaalumuresid ja võid käituda nagu terasegagi.

tarmo322
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas tarmo322 » 23 Nov 2014, 13:20

Kasutan Rootsi armee katelokki ja sellega on kaks miinust. Midagi praadida ei ole eriti mõtet, sest toit hakkab kinni ning piiritusepõleti tekitab tahma. Vahel olen ikka praadinud ka ja siis on puhastamisega üksjagu jamamist. Peab mitu korda vett soojendama ja nühkima. Vee ja nt makaronide keetmiseks sobib hästi. Hetkel kaalungi, kas osta juurde teflonkattega pann või üldse Trangia 27-5.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 23 Nov 2014, 14:58

Mina olen rootsi katelokis väga palju kordi kõikmõeldavaid asju praadinud. Väikese treenimisega hakkavad sul asjad vähem kinni jääma (kiirem praadimistempo ja natuke rohkem õli kasutamist on näiteks abiks). Teine nipp on leek vähe vaiksemaks keerata - näituseks matkamaailmas (matkamaailm.ee) on müügil Tatonka priimuse leegipiirajad, mis sobivad kenasti rootsi kroonu svea priimuse otsa. Vaiksem leek = vähem põhjakõrbemist.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 12 Juul 2017, 12:49

Teema jätkuks. Kuidas pottidelt, pannidelt tahma ja nõgi maha saab? Kohe täitsa puhtaks. Mul on üks päevi näinud pann mis on nii paksu tahma ja nõgi korraga kaetud, et raske tõsta lausa. :D Ära ka visata ei raatsi. Lihtsalt kuuma veega kratsimisest ei piisa. Kui käed külge panen siis pärast neid nädal otsa puhtaks ei saa. Vot sellised lood.

Niisiis. Räigelt tahmane ja nõgine pann. Kuidas ja millega puhastada?

Tänan juba ette. 8-)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 12 Juul 2017, 13:06

Raskestipestavaid ükskõikmilliseid asju leotatakse ennem pesu.
Ise enamus spetsiaalset keemiat asendanud autopesumöginaga, odav, alati käepärast.
https://www.youtube.com/watch?v=FmNhOoJ7xHw
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 12 Juul 2017, 13:37

Aga kuidas autokeemia ja toidunõud kokku sobivad? Kodus kraanikausis vast sellist lähenemist ei saa rakendada. Kas mingit spetsiaalset toidunõudele mõeldut vahendit on olemas? Umbes nii, et paned mõneks tunniks kaussi ligunema ja voala.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 12 Juul 2017, 16:33

Mismoodi kogu kodukeemia, sealhulgas nõudepesukeemia ja toidunõud kokku sobivad? Et kõik ju pesevad sellega ja loputad ju ära ja midagi pole juhtunud ju ? Mina pole uurinud, et kas põrandapesuvahendil ja nõudepesuvahendil on mingit vahet või tulevad samast tünnist.
Ma pesen prille fayriga, kuna ta peseb paremini, kui spets mögin, igasugu asju pesen survepesumöginaga nerta.
Tahm ei lahustu vabatahtlikult vuala. Grillimöginate müüjad müüvad ikka möginat ja terasharja, kuigi ma ei välista, et neil võib mingi hea mögin olla tahma jaoks.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 12 Juul 2017, 18:01

Fairy ei ole väga hea ükskõik milleks.
Peseb liiga palju maha, kuid ise ei tule maha.
Prille pesen aknapesu vahediga ja toimib väga hästi.

Natukene kallim, kui Fairy, kuid peseb hästi ja ei haise veel peale mitut loputamist.
http://www.clean24.eu/e-pood/index.php? ... uct_id=161
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Juul 2017, 18:34

Sellise reklaami leidsin:
Mr Perfect
Kasutatakse, tindi, sprei, liimi jääkide,
templivärvi, õli, rasva, tahma, küünelaki,
närimiskummi ja muu mustuse
eemaldamiseks kõikidelt kõvadelt ja pehmetelt
pindadelt, püsivalt värvitud materjalidelt,
näiteks põrandad, fassaadid, värvitud seinad,
metall, tekstiil jms.
Suurepärane vahend laiaotstarbeliseks
kasutamiseks.
Espaki kaupluses müügil 1 L pudelis,
vajadusel saab tellida 5 ja 25 L kanistrites.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Juul 2017, 18:42

Kõne alla võiks tulla ka pulbrid, mida mõni päev enne korstnapühkimist katlasse puistatakse. Vähemasti metallkorstna puhul toimib. Mõne päeva jooksul muutub tahm väga pudedaks, osaliselt kukub ise alla. Seda saaks lahtisel tulel proovida küll.

Soodat võib ka proovida.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 12 Juul 2017, 19:01

ullivilli kirjutas:
12 Juul 2017, 18:01
Fairy ei ole väga hea ükskõik milleks.
Peseb liiga palju maha, kuid ise ei tule maha.
Mida see fairy liiga palju maha peseb ja millest aru saad, et ta ise maha pole tulnud ?
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Juul 2017, 19:27

Fairyt ei saa vähe panna. Siis imbub ainult rasvale sisse. Kui juba pesta, tuleb puhtaks pesta.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 13 Juul 2017, 00:14

Ma olen Cif kreemiga nühkinud. Kui värvikihi hea säilimine pole oluline, siis saab nn karukeele või terasvilla ka appi võtta...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 13 Juul 2017, 08:54

Kui maale lähen, katsetan katlapuhastusvahendit, aga see võib mitu nädalat aega võtta, olen vahepeal kilulinna kolinud ja tööle hakanud.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 13 Juul 2017, 20:28

mrWilson kirjutas:
12 Juul 2017, 12:49
Teema jätkuks. Kuidas pottidelt, pannidelt tahma ja nõgi maha saab? Kohe täitsa puhtaks. Mul on üks päevi näinud pann mis on nii paksu tahma ja nõgi korraga kaetud, et raske tõsta lausa. :D Ära ka visata ei raatsi. Lihtsalt kuuma veega kratsimisest ei piisa. Kui käed külge panen siis pärast neid nädal otsa puhtaks ei saa. Vot sellised lood.

Niisiis. Räigelt tahmane ja nõgine pann. Kuidas ja millega puhastada?

Tänan juba ette. 8-)
Kas puhtaks põletada ei anna?
...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 13 Juul 2017, 21:09

Ma olen sellele mõelnud kuid pole kindel kas sellest soovitud tulemust sünnib.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 13 Juul 2017, 21:36

Tahma põlemise temperatuuril kisub terasl üsna kõveraks.

Vasta

Mine “Matkaköök”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline