GPS'i ja muude seadmete aku laadimine matkal?

Et metsas ära ei eksiks.
Vasta
Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Re: GPS'i ja muude seadmete aku laadimine matkal?

Postitus Postitas Metsamyhin » 22 Okt 2018, 14:21

fred7 kirjutas:
22 Okt 2018, 12:08
Jube tüütu on iga kord maal avastada, et pealambi akud on tühjad, aga laadija jäi linna. Samas telefoni laadija leiaks kusagilt ikka.
Lihtne googeldamine andis:
https://www.aliexpress.com/item/Recharg ... 4IEALw_wcB

Vahet pole, kas teed ise või tellid paarieurose valmis vidina, tast on kasu ikka siis kui kaasas on.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 23 Okt 2018, 12:27

Aga telli endale siis LiPo USB laadija.
https://m.banggood.com/search/lipo%20usb%20charger.html
...

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 23 Okt 2018, 12:59

Kusjuures väga lõbus on laadida lipo akusid nimh režiimis. Alguses läheb aku ümmarguseks nagu padi, seejärel põleb väga suure ja heleda leegiga. Tõsi, padjaks läheb aku väga kiiresti aga leegi väljasaamiseks peab omajagu ootama.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 14 Dets 2018, 15:36

Kas keegi viitsiks mobiili või akupanga kiirlaadimisfunktsiooni võhikule maakeees ära seletada.
Ma saan aru, et kui mul on seina pandav kiirlaadija, saan ca 80% akust poole tunniga täita.
Kui on kiirlaadimist toetav akupank, peaks sama olema.
Kas auto 12 v pistikusse on kiirlaetava usb otsaga jubinat?
Kas mõni akupank ise ka kiirlaetav on? Ja kui on, kas ainult seinast või ka USB-st?
Küsimus on selles, kuidas autos mobiiltelefon ja akupank kiirelt laetud saaks?
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 14 Dets 2018, 16:16

Nohik kirjutas:
14 Dets 2018, 15:36
Kas keegi viitsiks mobiili või akupanga kiirlaadimisfunktsiooni võhikule maakeees ära seletada.
Ma saan aru, et kui mul on seina pandav kiirlaadija, saan ca 80% akust poole tunniga täita.
Kas mõni akupank ise ka kiirlaetav on? Ja kui on, kas ainult seinast või ka USB-st?
Kui tavaliselt on laadimisel pinge 5V, siis kiirlaadijaga on alguses 9V ja vaikselt langeb 5V peale olenevalt aku täitumusest.
Spets laadijat on vaja. Ühendus ei mängi siin rolli.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 14 Dets 2018, 16:48

Nohik kirjutas:
Proovin arutleda. Kiirlaadimisfunktsiooni ma ei tunne, tean ainult, et mõnedel akulaadijatel on see olemas.
Kiirlaadimine tähendab minu mõistes lihtsalt suurema vooluga laadimist kuna võrrandis on sees aku mahutavus, pinge, voolu tugevus ja kuluv aeg. Rolli mängib ka ühendusjuhtmete ristlõige - mida suurem ristlõige seda rohkem voolu juhtmest läbi mahub. Laadimisvool sõltub adapterist. Loomulikult mõjutab laadimist ka seade ise, sest seadmes on sees elektroonika mis juhib laadimist ja kaitseb akut.

Mul on kodus erinevate firmade adaptereid, mis annavad välja voolu tugevusega 350mA - 1000mA, see on adapteri peal kirjas. On liikumas ka 2000mAh adaptereid. 2A adapter laeb aku sama pinge juures täis kaks korda kiiremini kui 1A adapter. Seadmetega kaasas olevad adapterid on dimensioneeritud nii, et nad mõistliku ajaga laeksid seadme aku täis, kuid ka mitte liiga kiiresti, sest see vähendab aku eluiga.
Kodus võimalikult kiireks laadimiseks otsi suurima voolutugevusega adapter ja jämedaima ristlõikega ühendusjuhe. Parima juhtme selgitasin mina välja lihtsa USB amper/voltmeertiga, vaatasin mis laseb kõige suurema voolu läbi. Minul on taoline:
1_20_44042884.jpg
Autosse on jällegi vaja sellist auto adapterit mis annaks korralikult voolu välja, neid võid poes uurida erinevaid. Auto sigarisüütaja välja antav võimsus on maksimaalselt 160-180W st 12V pinge korral 15A alalisvoolu. Autoadapterid annavad välja näiteks 3A voolu.
Laadimist kiirendab ka see, kui nt lülitada telefon või energiaahned rakendused välja.
Lugemist
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 14 Dets 2018, 19:25

Okey, siis see 9v jutt peab vähemalt paika.
Aga kas suvaline akupank on nõus end siis kiireini laadima?
Akupankadel olen näinud, et osad toetavad väljasuunas kiirlaadimist, siis kuni 3A välja.
ranel kirjutas:
14 Dets 2018, 16:16
Kui tavaliselt on laadimisel pinge 5V, siis kiirlaadijaga on alguses 9V ja vaikselt langeb 5V peale olenevalt aku täitumusest.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 14 Dets 2018, 20:54

Kiire(ma) USB laadimise tarvis on standardeid terve peotäis, alusta konkreetses klotsist (telefon), nuhi välja, mis standardit või protokolli laadimise tarvis toetab. Ja siis selle järgi vali sobiv laadija. Alustuseks, mis auk sel telefonil juhtme tarbeks on? Pinge loksutamine on ainult usb-c teema, telefoni puhul siis see, mida saad mõlemat pidi aparaadi taha surada.

Valim 12 autolaadijaid - https://lygte-info.dk/info/ChargerDCIndex%20UK.html .
Ja katse neid USB laadijate kodeeringuid, QC-sid ja muid loomi natuke lahti harutada - https://lygte-info.dk/info/USBinfo%20UK.html

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 14 Dets 2018, 22:13

Mul on endiselt zony xperia z3 (USB micro B), aga kurja saatuse tahel on teine üsna räsitud, peaks mõstlikult enne järgmist matka uus olemas olema, et ära saaks kõik õppida. Siis mõtlesin, et teeks endale selle va kiirlaadimise asja enne selgeks, kui valima hakkan.
Mind on häirinud, et autos pole laadimine teab mis kiire. Lisaks mingi veidrus, juhuslikult ostetud auto 12v-5V junnid lähevad ilgelt kuumaks, nii telefoni kui akupanga laadimisel. Kuigi ühel oli isegi 3A peale kirjutatud. Aga kirjutada kannatab kõike.
margusl kirjutas:
14 Dets 2018, 20:54
..mis auk sel telefonil juhtme tarbeks on? Pinge loksutamine on ainult usb-c teema, telefoni puhul siis see, mida saad mõlemat pidi aparaadi taha surada...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 15 Dets 2018, 10:50

ranel kirjutas:
14 Dets 2018, 16:16
Nohik kirjutas:
Standardset, kõrgema pingega kiirlaadimist toetab ainult USB 3.1 laadija ja ka see peaks kõigepealt 5 V välja andma, pinget tõstetakse alles peale telefonist vastava info saamist. Näiteks õuna pildiga telefoni 5 V kiirlaadima panemisest piisab paarist takistist tehtud pingejagurist, kõrgema pingega õunakese kiirlaadimist pole uurinud.

Kui auto USB laadija kuumeneb, siis on tegemist viletsa laadijaga, põhiline skeemitehniline viga on näiteks et alalisvoolu muunduri induktiivsuse mähis on keritud ühest jämedast juhtmest, korralikel seadmetel on mähis keritud omavahel isoleeritud kiududest. Jämedas juhtmes tekkivad kõrgsageduse toimel pöörisvoolud. Korralikus DC/DC muunduris soojuskadu praktiliselt pole.

Minu EasyAcc PB10000C akupank võtab sisse maksimaalselt kuni 1,5 A ja korraliku toite korral läheb akupanga laadimine suhteliselt kiiresti, samas laeb ta ka kasvõi 0,01 A vooluga mida saab sompus ilmaga päikesepaneelist.
Välja annab ta ühest väljundist maksimaalselt 2,1 A ja teisest 1,5 A

Olen näinud ka 3,5 A väljundiga 5 V kiirlaadijaid, neil on pistiku sisu tihti punast värvi.
Minul on olnud 2,4 A väljundiga laadija ning pinge ja voolu indikaatoriga USB laadija, aga ükski asi minul üle 1,5 A ei võtnud.

Täpsustaks veidi - töötava mootoriga auto pardapinge on 14,2...14,4 V ja sigaretisüütaja kaitse on enamasti 20 A . Arvestades alalisvoolu muundurite kasuteguriks 95 % peaks 5 V poole pealt välja saama 55 A mis sobib juba keevituseks.

Kui matkasõber otsib auto USB laadijat, siis soovitaks vaadata selliste mudelite poole, mis sobivad ka 24V süsteemile - kuna tihti on "12 V " päikesepaneelide tühijooksu pinge ca 18 V.

USB juhtmed on kiirlaadimise korral väga olulised - enamus juhtmetes on pingelang nii suur, et kiirlaadida ei saa. Müüakse eraldi "fast charging" kaableid, nendel on välgu taoline tingmärk. Kui kiirlaadimist ei toimu tasub proovida teisi juhtmeid.

Erinevaid "USB doctor" -eid kasutades tasub arvestada, et neil on tihti suhteliselt suur sisendtakkistus mis võib takistada kiirlaadimist.
...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 16 Dets 2018, 10:06

Lisan juurde meeldetuletuseks erinevate USB testrite kasutajatele :
USB Testrid loevad milliampertunde (mAh) 5V poole pealt, akupankade ja telefonide akude mAh on aga 3,7 V pealt mõõdetud.
Tele2 blogi pakub mulle järjekindlalt lugeda artiklit kus sellest aru pole saadud.
Kui nii telefon, kui akupank on sama tüüpi akuga (3,7 V) , siis on mAh kõige lihtsam arvestada, kui on aga 1,2 V akudega akupank, siis tuleks enamusel juhtudel suurelt kirjutatud number kolmega jagada.
Korralikel akupankadel on ära tootoodud mahutavus ka vatttundides (Wh) , 10000mAh akupangal võiks see olla 37 Wh.
...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 16 Dets 2018, 12:44

Auto USB kiirlaadijale praegu soodukas -
https://www.banggood.com/Qualcomm-Certi ... rehouse=CN
...

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 16 Dets 2018, 23:53

Quick charge akupangad on nüüdseks väga mõistliku hinnaga ka siit ostes. Mõõtsin ära, täis saab mu pere käes olevaid akupankasid laadida 9v ja 2 ampriga, nagu standard ette kirjutab, Aga telefone laevad kõik millegipärast 9v ja 1,5A.
Odavamatesse alla 5€ nii auto kui seinast kiirlaadijatesse tasub väga ettevaatlikult suhtuda, Nad ei pruugi jaksata. Mul on mõned prükasse lennanud kuna jäävadki plõksima. Kuidagi ei suuda 18w välja anda ja lülituvad iga paari sekundi järel välja.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 17 Dets 2018, 08:08

Edvin kirjutas:
16 Dets 2018, 23:53
Quick charge akupangad on nüüdseks väga mõistliku hinnaga ka siit ostes. Mõõtsin ära, täis saab mu pere käes olevaid akupankasid laadida 9v ja 2 ampriga, nagu standard ette kirjutab, Aga telefone laevad kõik millegipärast 9v ja 1,5A.
Odavamatesse alla 5€ nii auto kui seinast kiirlaadijatesse tasub väga ettevaatlikult suhtuda, Nad ei pruugi jaksata. Mul on mõned prükasse lennanud kuna jäävadki plõksima. Kuidagi ei suuda 18w välja anda ja lülituvad iga paari sekundi järel välja.
Telefonidel vast seadme sisene elektroonika blokeerib ära suurema voolu kui 1,5A?!
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 17 Dets 2018, 08:38

Ei. Seina ja autolaadijad toimetavad 2A ja 9V peal.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Dets 2018, 09:10

Seinast sai mu telefon vahel 1.5A kätte, aga muarust oli see 5V juures.

Maidor
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Maidor » 17 Dets 2018, 10:01

Natuke vale arusaam. Akude mahtuvus on mõõdetud 4,2V- 2,5V. 3,6V on neil nimipige, mille järgi saab Wh arvutada.
Kas sul see usb tester jätab voolu katkemisel numbrid meelde või kustub kõik?

Tarmo kirjutas:
16 Dets 2018, 10:06
Lisan juurde meeldetuletuseks erinevate USB testrite kasutajatele :
USB Testrid loevad milliampertunde (mAh) 5V poole pealt, akupankade ja telefonide akude mAh on aga 3,7 V pealt mõõdetud.
Tele2 blogi pakub mulle järjekindlalt lugeda artiklit kus sellest aru pole saadud.
Kui nii telefon, kui akupank on sama tüüpi akuga (3,7 V) , siis on mAh kõige lihtsam arvestada, kui on aga 1,2 V akudega akupank, siis tuleks enamusel juhtudel suurelt kirjutatud number kolmega jagada.
Korralikel akupankadel on ära tootoodud mahutavus ka vatttundides (Wh) , 10000mAh akupangal võiks see olla 37 Wh.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 17 Dets 2018, 10:48

Korduv
Viimati muutis Tarmo, 17 Dets 2018, 10:53, muudetud 1 kord kokku.
...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 17 Dets 2018, 10:51

Maidor kirjutas:
17 Dets 2018, 10:01
Natuke vale arusaam. Akude mahtuvus on mõõdetud 4,2V- 2,5V. 3,6V on neil nimipige, mille järgi saab Wh arvutada.
Kas sul see usb tester jätab voolu katkemisel numbrid meelde või kustub kõik?
Seal mõõdeti akude mahtuvust milliamper tundides 5 V poole pealt ja leiti, et telefonide ja akupankade mahtuvuse numbrid pole õiged.
Akupanga mahtuvuse saab ruttu teada näiteks 5 V voldi korral 5 oomise ning 5 või veel parem 10 vatise takkistiga, ehk 1 A vooluga panka tühjaks laadides. 10 vatine takkisti ei lähe nii kuumaks. Takisti saab oomipoest.
Minul mäluga USB tester, sellega testin akupankasid telefoni laadides.
Saan lisaks teada mitu päeva tavalise kasutuse korral akupangaga hakkama saan.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Dets 2018, 11:34

Enda nimetu 20 000 mAh aku laadis 5 V juures mõõdetult sisse ca 21 000 mAh ja välja ca 13 500 mAh (samuti 5V poolt mõõtes), see vist teeks 3.7 V juures veidi üle 18 000 mAh, seega lubatud 20K välja ei venita. Aga hea, et niigi läks.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 17 Dets 2018, 12:54

Tihti on akude mahtuvused antud "mitte rohkem kui" seega on ju õige number. ;)
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Dets 2018, 13:13

Ma olengi rahul, 18 € eest igati õnnestunud ost, kuigi risk mu enda hinnangul 99%.
Äkki oli see, kirjad on maha kulunud praeguseks: https://kaup24.ee/et/mobiiltelefonid-fo ... id=1498214
Lisaks veel, et see xperia z3 3.8 V 3100mAh patarei, võttis voolu sisse kõvasti rohkem, kui õieti mäletan üle 5000 mAh (3.8V juures), seega 3100 mAh peaks kindlasti välja andma. Aga laadimisel on jah paraku nii, et läheb tüki maad rohkem kui patarei number.
Tarmo kirjutas:
17 Dets 2018, 12:54
Tihti on akude mahtuvused antud "mitte rohkem kui" seega on ju õige number. ;)

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 18 Dets 2018, 20:01

Kuna sai kiirlaadimist veidi uuritud, siis saatis Amazon.de mulle akupankade pakkumise.
On seal ka kiirlaaditavaid akupankasid, üks huvitavam on näiteks see:
https://www.amazon.de/gp/product/B01M6V ... _341685211
aga kahjuks Eestisse ei saadeta :( ei tohiks ju enam geopiiranguid olla?
...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 18 Dets 2018, 20:44

Tarmo kirjutas:
18 Dets 2018, 20:01
aga kahjuks Eestisse ei saadeta :( ei tohiks ju enam geopiiranguid olla?
Nad pipardavad peaasjalikult akude tõttu. Väidevalt nõutakse jaemüüjalt ka müüdud akude edasist käitlemist. Ja võimalik, et nüüdseks on kehtestatud alates mingist elemendi mahust ka transporditingimused, mida Amazonis kauplejate valikud siia saatmisel ei kata. Osadest Saksa rattapoodidest ei saa enam jupp aega siia ühtegi akuga seadet tellida, sealhulgas mingi 150..500mAh LiIoniga spordikella ega rattakompuutrit.

mailboxde jm vahendajate teenus võiks veel toimida.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 18 Dets 2018, 21:25

Ei tea, kas peaks seda mittesaatmist Ansipile kurtma?
Äkki on siin keegi, kes tunneb kedagi, kes tunneb kedagi kes tunneb Ansipit?
...

Vasta

Mine “Orienteerumine, topograafia, GPS”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline