Paberkaardi muutmine kauakestvamaks

Et metsas ära ei eksiks.
Vasta
Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Paberkaardi muutmine kauakestvamaks

Postitus Postitas Metsamyhin » 12 Juul 2013, 09:28

Et paberkaart kauem vastu peaks ja peale pikemat kasutamist tükati läbipaistev või ribadest koosnev pusle poleks, olen ta enne matka kõikidest murdekohtadest ja mõnikord ka servadest laia kileteibiga (5 cm või rohkem) ära katnud. Nõuab küll veidi näpuosavust, sest teibile tahavad voldid sisse tulla.
Eelnevalt võiks olemasolevad murdejooned küüne või muu kõva lameda esemega siledaks vajutada.

Matkal hoian kaarti alati suures minigrip kotis (A4 või veidi suurem). Pikemal matkal peaks kotte veidi varuks kaasa võtma. Kunagi sai ostetud suht kallis 'vastupidav' kaarditasku, aga peale seda kui see esimesel talvel -15 juures prõksti katki murdus, olen kasutanud minigripi varianti. Ise olen neid Tallinnas ostnud Pakendikeskusest ( http://www.pakendikeskus.ee/index.php?p ... oup_id=308).

Eesti 50k kaarte olen ostnud Kaardikeskusest voltimata kujul . Eemaldan laiad valged ääred, nii et jääb umbes poole sendine riba. Märgin peale servadesse uued murdekohad, teibin ja alles siis murran ära.

Matkal kannan piirkonna kaarti alati matkapükste reie suures küljetaskus, kus see alati käepärast.

Üldiselt olen soetanud omale eri suuruses minigripp kotte, sest sinna on lihtne igasugu asju suht veekindlalt paigutada. Ka (nuti)telefoni.

---------------------------------------
Veekindlatest kaartidest räägitakse ühes teises teemas :
http://matkafoorum.net/viewtopic.php?f=30&t=1444&p=9921

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Re: Paberkaardi muutmine kauakestvamaks

Postitus Postitas reigo130 » 14 Juul 2013, 19:54

Kaarte saaks ka lamineerida. A4 kaupa oleks kõige mugavam ja siis kokku liita. Jääks suht tugev, ilmastikukindel ja asjalik.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 17 Juul 2013, 22:29

reigo130 kirjutas:Kaarte saaks ka lamineerida. A4 kaupa oleks kõige mugavam ja siis kokku liita. Jääks suht tugev, ilmastikukindel ja asjalik.
Hea lahendus kui on kuhu kaarti paigutada nt kanuule, ratta planžetile vms. Aga kui vaja voltida, murda ja taskusse mahutada siis ei ole hea variant.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 18 Juul 2013, 00:35

Lamineerida võib ka väiksemasse mõõtu, A5 näiteks, ja kahepoolseks. Selline pakk mahub ka pükste küljetaskusse. Siin kusagil käis läbi ka samal teemal hikinginfinlandi kirjutis oma kommentaaridega, sealt jäi mulje, et on ka volidtavaid laminaate.

Ma ise olen siiski pigem kaarditasku-usku, just sellise, mille saab matkakaika ümber kerida või toruna tasku pista.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 18 Juul 2013, 09:31

Kahjuks jah laminaat on jäik ja tegelikult suhteliselt raske, kui sul näiteks peaks kaasas olema loetavas mõõdus loksa, tapa, rapla, tallinn topo kaardid.
Samuti minu mälu järgi ei hoia vähemalt tava seadmetega lamineerides laminaat kuigi kõvasti paberist kinni.
St kui peakski väänduma, siis on paber sees lahtine.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Mzd
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Mzd » 18 Juul 2013, 10:15

Mina kasutan iseliimuvat raamatukilet. Pärast voldin kaardi vastavalt oma vajadusele kokku ja sealt pükste küljetaskusse, nii saab kiirelt marsruuti jälgida, samal ajal ei tilbenda mingit kaarditaskut või muud jalus. Ei ole jäik ning kaart murdmisel kilest lahti ei tule.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 18 Juul 2013, 10:52

olen proovinud heaga ja halvaga, aga teibid ja kiled jäävad mul kortsu... ei mina mõista, mis maagiat te kasutada nende kiletamiste tarvis.
Vandenõu, ma ütlen!
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 18 Juul 2013, 11:24

ullivilli kirjutas:olen proovinud heaga ja halvaga, aga teibid ja kiled jäävad mul kortsu... ei mina mõista, mis maagiat te kasutada nende kiletamiste tarvis.
Teipimiseks:
Alus peab olema sile ja kõva. Samuti kaart peab olema voltiteta (enne võimalikult siledaks teha).
Teibi kinnitad kõigepealt 1-2 cm pikkuselt alusele (mitte kaardile!).
Siis tõmmad teibi pingule, et suht madala nurgaga kaardi kohal. Teipi mitte pikalt lahti kerida, piisab 10-20 cm.
Ühtlaselt kogu teibi laiuselt surud selle , alates kaardi servast, sujuvalt edasi liikudes vastu kaarti. Kui esimesed sendimeetrid on siledalt juba kaardil, siis on juba pool võitu.
Hoides teipi, ja ka kaarti pingul, kerid teipi pidevalt või jupi kaupa lahti ja surud ikka ühtlasel kaardile. Lõpetad jälle 1-2 cm üle kaardi serva.
Ja nii ka järgmiste (tulevaste) murdekohtadega.

Lõpus (või vahepeal) eemaldad need üle serva teibiribad aluselt ja keerad kaardi alla.
Surumiseks olen mina hakkama saanud sõrmega. Ja pärast veel teip sõrmega tugevalt üle nühkida, varasemad murdekohad isegi küünega.

Enne matka, kui kaart sai ostetud kohalikust poest, sai teibitud ka auto kapotil.

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 20 Juul 2013, 16:43

ullivilli kirjutas: Samuti minu mälu järgi ei hoia vähemalt tava seadmetega lamineerides laminaat kuigi kõvasti paberist kinni.
St kui peakski väänduma, siis on paber sees lahtine.
Lamineerijaid on ilmselt erinevaid. Osadel võimalus erinevalt seadistada. Aga on võimalus see isegi väga "pesumasinakindlaks" lamineerida.

Vasta

Mine “Orienteerumine, topograafia, GPS”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline