GPS'i ja muude seadmete aku laadimine matkal?

Et metsas ära ei eksiks.
Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Re: GPS'i ja muude seadmete aku laadimine matkal?

Postitus Postitas Nohik » 19 Veebr 2018, 21:19

Ühe 40*40 hiinaka väidetavad parameetrid elektri tootmisel. Kuni -40 kuni +100 kraadi on väidetavalt normaalne temperatuur, 150 maksimaalne.
termo2.JPG
termo2.JPG (18.47 KiB) Vaadatud 1058 korda
Tellisin naljaviluks 10 tükki, kui need praadida kannatavad, saab asja. Suurem plaat läheks liiga kohmakaks.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 21 Mär 2018, 21:08

Elektroonikud, rääkige! Peltieri elemendid on käes. Nüüd on mure, et kumb on neil kuum ja külm pool, kui panna tööle generaatorina? Kas on samapidi kui jahutina töötades?

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 22 Mär 2018, 13:59

Olen ka ise mõelnud, et mida kõike võiks peltier elementidega teha. Üks mõte oli kasutada korteris keskkütte radiaatorit... kuidagi, et saaks sellega mobiili laadida (peltieri kuuma pool vastu radikat).
Aga sooja-külma poole leidmiseks peaks ju piisama sellest, kui ühendada element toiteploki või mõne patareiga. Instructables.com-is kirjutatakse, et tavaliselt on tekst kuuma poole peal. Peab jälgima juhmete värvi (punane = pluss klemmiga, must = miinus klemm).

Vaata ka seda õpetus ka:
http://www.instructables.com/id/Free-Li ... -and-Sola/

Kuuma poolele, mis on leegi vastas, pannakse radikas.
Külma poolt tuleb jahutada, selleks pandi pott, mille sees radikas. Talvel on hea sinna lund panna.

Termopastaga või kleepsuga (Oomipoest) tasub radikad kinnitada, see juhib paremini soojust.

Miskipärast arvan, et päikesepatareidega on efektiivsem elektrit toota. Öösel muidugi mitte.

Maidor
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Maidor » 22 Mär 2018, 22:31

Olen ühe elemendi tellinud ja seda ka pliidil proovinud. Väga nirult annab voolu. Isegi siis, kui jää teiselt poolt jahutab. Ei soovita.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2018, 07:46

Einoh, ühe elemendiga ei tee midagi, ma arvan 5 on miinimum.
Esimese katse teengi viiega, 10 ostsin. 10 tk kaalub juba tuntavalt.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 23 Mär 2018, 09:14

Ma saan aru, et jube huvitav on iinast miskeid jubinaid osta ja neid katsetada aga kõigile akude vihkajatele on ommikukohvi kõrvale lihtne ja kompaktne laadimisvõimalus olemas
https://www.youtube.com/watch?v=lBMhSNU8kPs
Keedad nii kaua kohvi, kuni laed oma batteri täis, siis kui aega jääb üle, siis kõnnid uude laagriplatsi ja saad oma õhkmadratsi tulest leitud poweriga täis susistada 8-)
joon jõest, söön jõest

Maidor
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Maidor » 23 Mär 2018, 10:44

Panin ka radikad külge ja kõik oli kena, aga ilmselt võtmesõna on seal termopasta, mida mina ei kasutanud.
Kõigil on matkad nii erinevat nägu, et parimat soovitust polegi. Seljakoti matkajale on parim 12V Pv paneel koti küljes ja eraldi akupank, mida saab laadida juba väga väikese vooluga( mõni telefon tahab 1A saada).

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 23 Mär 2018, 11:26

Biolite2 on juba mõistliku laadimisvooluga, sisseehitatud 2600mAh aku ka. Kaalub küll veel palju, aga tootearendus käib ja kerge jume juba on.
Samas kui panen võrdlusesse oma titaaniumist puupliidi mis kaalub alla 200g, siis saan kaasa võtta veel 800g jagu akupankasid. 20000mAh akupank kaalub ca 200g või natuke rohkem, siis 800g sisse saan neid kaasa võtta 4tk = 80000mAh. Oma telefoni saan nullist maksimumini laadida 32 korda, mis tähendab omakorda paari kuulist matka. Suur tõenäosus on selle aja jooksul sattuda mõne pistiku juurde, mis telefoni ja akupanga jälle täis laevad. Mõte hakkab nagu mõte ära kaduma.

Pika jutu lühike kokkuvõte on siis see, et ennem võtta kaasa piisavalt akupankasid kui jääda lootma päikesele või tule jõule.
Iseasi on muidugi omaks huviks katsetamine, põnev on ju kui mingi asi hakkabki tööle, aga matkal ma katsetuste peale lootma ei saa jääda.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2018, 13:14

Ma kardan, et kui üle 2 nädala olla looduses, on energia tootmine mõistlikum.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 23 Mär 2018, 14:25

Nohik kirjutas:
23 Mär 2018, 13:14
Pigem siis, kui oled suurem osa paigal ja saad päiksepatareid päikesele suunata.

Nõus Taneli kommentaariga.
Eelmise aasta 10-päevase Rootsi suvise jalgsimatkaga, kus pooled päevad olid pilves ja pool teekonda metsa vahel, oli tulemus, et akupangad sama kaalu juures andsid välja 3-4 korda rohkem energiat kui päiksepatarei selle aja jooksul. Korra sai ka juhtme paariks tunniks seina.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2018, 14:30

Seepärast mulle sobikbi, et enam palju ei käi, lihtsalt olen.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 23 Mär 2018, 15:53

Nohik kirjutas:
Kõrbematkal vahest jah. Kehva suusailma, metsavahe ja liikuva matkaviisi korral ütleb kiire arvutus, et ega ikka ei ole küll.
Väga palju sõltub ka sellest kui palju energiat vaja on. Minul on energiat vaja ainult matkakella, pealambi ja telefoni tarvis. Viimasel 5 päevasel suusamatkal ei suutnud isegi oma pealamp/akupakk hübriidi 7200mAh mahtugi ära kasutada. Paar tuhat jäi alles, kusjuures tegin telefoniga pilte, laadisin iga päev matkakella ja kasutasin pealampi hütis sehkendamiseks. Nädalaseks tripiks on 10000mAh maa ja ilm, vähemalt minu jaoks.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mär 2018, 19:16

Mu arutlused ja valikud lähtuvad tegelikult meeltes mõlkuvast võimalusest, et oleks terve suve kõnnumaal. Ma ei tea, kas kunagi suudan luua endale sellise töörütmi, aga mitmed mu valikud lähtuvad selliset perspektiivist. Selline juhus võib kogemata tulla, kui peaksin jälle töötuks jääma, aga siis peaksin selleks ette valmis olema ja kohe minema.
Sinusugusel treeninud inimesel pole vahepeal probleem 40 km söögi järgi käia poes. Minul on see pool kolmenädalase matka distantsi.
Ma ei tea veel, kui palju ma gps-i kasutama pean. Ma ei saa öelda, et ma oleks hea või paha orienteeruja, aga gps-i järgi käies on lihtsam olnud. Ei satu kohtadesse, kuhu ei taha. Seepärast ma ei tea, palju mul elektrit läheks.
Olen mõelnud ka käitumisviisile, et ei kasutagi gps-i rohkemaks kui hädaga koordinaatide vaatamiseks, kui enam üldse aru ei saa, kus oled. Sellega oleks kola kõige vähem. Aga see on jälle hirmu ületamise küsimus.
Tanel kirjutas:
23 Mär 2018, 15:53
Nohik kirjutas:
Kõrbematkal vahest jah. Kehva suusailma, metsavahe ja liikuva matkaviisi korral ütleb kiire arvutus, et ega ikka ei ole küll.
Väga palju sõltub ka sellest kui palju energiat vaja on. Minul on energiat vaja ainult matkakella, pealambi ja telefoni tarvis. Viimasel 5 päevasel suusamatkal ei suutnud isegi oma pealamp/akupakk hübriidi 7200mAh mahtugi ära kasutada. Paar tuhat jäi alles, kusjuures tegin telefoniga pilte, laadisin iga päev matkakella ja kasutasin pealampi hütis sehkendamiseks. Nädalaseks tripiks on 10000mAh maa ja ilm, vähemalt minu jaoks.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 24 Mär 2018, 00:07

Nohik kirjutas:
23 Mär 2018, 19:16
Mu arutlused ja valikud lähtuvad tegelikult meeltes mõlkuvast võimalusest, et oleks terve suve kõnnumaal. Ma ei tea, kas kunagi suudan luua endale sellise töörütmi, aga mitmed mu valikud lähtuvad selliset perspektiivist. Selline juhus võib kogemata tulla, kui peaksin jälle töötuks jääma, aga siis peaksin selleks ette valmis olema ja kohe minema.
Sinusugusel treeninud inimesel pole vahepeal probleem 40 km söögi järgi käia poes. Minul on see pool kolmenädalase matka distantsi.
Ma ei tea veel, kui palju ma gps-i kasutama pean. Ma ei saa öelda, et ma oleks hea või paha orienteeruja, aga gps-i järgi käies on lihtsam olnud. Ei satu kohtadesse, kuhu ei taha. Seepärast ma ei tea, palju mul elektrit läheks.
Olen mõelnud ka käitumisviisile, et ei kasutagi gps-i rohkemaks kui hädaga koordinaatide vaatamiseks, kui enam üldse aru ei saa, kus oled. Sellega oleks kola kõige vähem. Aga see on jälle hirmu ületamise küsimus.
Tanel kirjutas:
23 Mär 2018, 15:53
Nohik kirjutas:
Sel juhul tõesti, kui plaanid isegi nii kauaks looduse rüppe jääda. Kui laagerdad pikalt ühe koha peal on tõesti mõni passiivsem energiaallikas mõistlik. Vahest mõni hüdrogeneraator ojakese peale või jalgratta dünamol põhinev energiaallikas, kui vaja siis väntad omaks lõbuks natuke. Autoaku laadne mahtuvusaku, tuulegeneraator etc.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 25 Mär 2018, 19:29

Peltieri teema on minu jaoks siiski praegu lõpetatud. Nende kasutegur on siiski liiga väike. Mis maakeeles tähendab, et nende plaatide soojusläbikanne on väga suur. Kuumutamine pole probleem, aga teise poole jahutamine nõuab liiga massiivset radiaatorit või pidevat külma vett.

Marnet
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Marnet » 04 Apr 2018, 10:10

Ise kasutan ka telefonist kaardi vaatamiseks jm toimingute tegemiseks matkal kahte akupanka, mille maht on 20000+13000 milliamprit.2-3 päeva saab ehk hakkama

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Apr 2018, 12:13

Mis mudeli või telefoniga on tegemist? Ja mitu tundi päevast sul kaardirakendus töötab? Või mis sa selle telefoniga veel teed?

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Apr 2018, 12:31

Marnet kirjutas:
04 Apr 2018, 10:10
Ise kasutan ka telefonist kaardi vaatamiseks jm toimingute tegemiseks matkal kahte akupanka, mille maht on 20000+13000 milliamprit.2-3 päeva saab ehk hakkama
Väga nutune tulemus - mina saan oma 10 000mAh pangaga kuus päeva hakkama.
Äkki midagi sellist: https://www.gizmochina.com/2013/04/12/b ... powerbank/
...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 04 Apr 2018, 13:30

Etrex käsigeps, korraga käib sisse 2 pulka, vahetan pigem kella ja päeva järgi, st hommikuti pool-täis seisus, keset päeva suvalisel hetkel piiksumise peale ei viitsi tavaliselt kohmitseda. 4xAA Eneloop = 5 päeva jooksul 35 tundi ekraaniaega ja logimist, varuga (kõik pulgad tripi lõpus üle 1,25V). Temp 0 .. -5C.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 04 Apr 2018, 13:37

margusl kirjutas:
04 Apr 2018, 13:30
Etrex käsigeps, korraga käib sisse 2 pulka, vahetan pigem kella ja päeva järgi, st hommikuti pool-täis seisus, keset päeva suvalisel hetkel piiksumise peale ei viitsi tavaliselt kohmitseda. 4xAA Eneloop = 5 päeva jooksul 35 tundi ekraaniaega ja logimist, varuga (kõik pulgad tripi lõpus üle 1,25V). Temp 0 .. -5C.
On suur ( umbes 3x) vahe, kas mAh-de puhul käib jutt Eneloopidest (1,...V) või akupangast (5V).
Ka akupanga mAh-id võivad antud olla 5V või 3,7V ekvivalendis.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 04 Apr 2018, 15:19

Metsamyhin kirjutas:
04 Apr 2018, 13:37
Eelkirjutatu iva ei olnud niivõrd mahtudes, palju keegi grüünesse jäksab tassida, vaid pigem eesmärkides ja vahendites ja nende mitte segi ajamises.

Kui neljane karp Eneloope ja 10 aasta vanune käsigeps annab mulle null-nähtavusega oludes navi-võimekust ~40 tundi, siis iga sama või sarnast väärtus loov kuid sisult keerukam ja seega vea altim lahendus on vähemalt minu tarvis mõtlemise koht. Vaatan mõistagi enda mätta otsast, mõneks päevaks eemale saades pean vähest särtsukulu pigem kvaliteetaja märgiks. Kuigi vääratan ses osas ehk sagedamini, kui tunnistada tahaks.

(Ohmiseadus toob lauale suure portsu minu igapäevasest leivast; läbi integraali erinevatel koormustel erinevate akude (mitte-lineaarse) karakteristiku alla jääva energia rehkendamist pean ehk ebatervelt lõbusaks ajaviiteks, aga mõnel muul ajal / teises kohas; kõik seninähtud akupankade jm akuga seadmete mahud on antud elementide nimipingete või nende kordsete järg, hiinakad valivad selleks paiguti ka karakteristiku kõrgeima punkti - LiIoni puhul 4.2V; 9/12/24V auguga akupankade puhul ja/või edumeelsemate tootjate korral on number sildil ka Wh-des)

Vasta

Mine “Orienteerumine, topograafia, GPS”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline