Riietuse ja varustuse värvid matkajal.

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: Riietuse ja varustuse värvid matkajal.

Postitus Postitas Jyrgenson » 30 Aug 2012, 22:05

Meie nö matkaperes on mobiilid millele pakuvad teenust kolm erinevat operaatorit. Miks? selleks, et olla selles Eestis kus peaks kõikjal levi olema enam-vähem kättesaadav. Sellegi poolest tuleb mul mandril ette neli kohta kus pole ühegi teenusepakkuja levi. Kahes kohas on isegi püsiv inimasustus. Ilmselt on neid kohti kus on kilomeetritesse ulatuvaid levi auke veel.
Siis mis puudutab kaas foorumlase peetrikese arvamust arvamuse jõuga peale surumise kohta on pehmelt öeldes üllatav. P.S. oma asju kaotavad tavaliselt lohakad inimesed.
Kui peale peetrikese veel keegi arvab, et olen oma seisukohtadega pealetükkiv ja püüan kaasfoorumlaste ajusid töödelda umbes nagu korteri ukse taga käivad "vahitornide jagajad" siis mis teha.
Kui paljud siinsest seltskonnast on kunagi mõnes inimese otsimise aktsioonis osalenud või reaalselt esmaabi andnud või otseselt/kaudselt kellegi elu päästmisega seotud olnud.
Ma tean, et Sikk on mõned elud päästnud ja mõned laibad lume alt välja urgitsenud. Kas keegi veel?

Ilmselt on siin sobilk koht see välja öelda, aga kaasfoorumlane Janek kellega oleme paljus eri arvamustel ja kellega oleme siin üksjagu vaielnud on minu suure lugupidamise ja austuse välja teeninud. See mees vähemalt oskab põhjendada ja rääkida, paljud lihtsalt plõksivad tühja.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

rainerk32
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rainerk32 » 30 Aug 2012, 23:06

Ei saa päris ütelda, et matkariietuse värvusel pole mingit praktilist tähtsust.

Hele riietus
* aitab paremini märgata keha peal ringironivaid putukad, näiteks puuke;
* peegeldab paremini päikesekiigust, vähendades ülekuumenemisohtu lõõskava suvepäikese käes;
* tõkestab kehast lähtuva soojuskiirguse levikut, muutes riietuse kandja orienteerumiseks soojuskiirgust kasutavatele putukatele (nt sääskedele) vähem atraktiivseks.

Tume riietus
* neelab päikesekiirgust, tänu millele riie kuivab kiiremini, päikese käes või lõkke paistel;
* sama efekti tõttu annab natuke lisasoojust külmal, aga päikesepaistelisel päeval;
* hea soojuskiirgajana aitab keha jahutada, kui on kuum, aga päike ei paista.

Riietuse valik sõltub eesmärgist, sealhulgas sellest, milliseid füüsikalisi protsesse keegi plaanib enda hüvanguks kasutada.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 30 Aug 2012, 23:21

Jyrgenson, kas usud et peale sinu, puude, rohu, loomade on metsas veel midagi? - Silmi- kõrvu keda sinu metsakeskkonnale sobimatu käitumine võiks häirida? Kui ei usu, pole sest midagi. Vanad loodusrahvad teadsid ja uskusid ja ka mina. See ongi ainult usu küsimus, mida polegi tarvis alati põhjendada. Arvamust küsisid ja nii ma ka vastasin.

Siia juurde võiks veel esitada küsimuse, et kas metsas on sobilik kõva häälega karjuda, laulda, rumalat juttu rääkida? Viimati Naissaarel käies paistis mulle asi kohutav ( rohkem ei lähe, või kui siis külmal ajal kui inimesi vähe). Muidugi suured grupid koos ja kõigil lõbus olla, aga kas on ikka vaja mõttetuid häälitsusi teha, mis kilomeetrite taha kostuvad? Kas inimestel on metsa vaikuses nii igav, et kohe kindlasti peab sihukest müra tekitama? Kui igav on, miks siis üldse metsa minna?
Viimati muutis Jants, 30 Aug 2012, 23:42, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 30 Aug 2012, 23:40

Väga hästi oskasid vastata ekacariya küll, aga kas su usk Sind päästab, kui olukord tekkib?! Rainerk32 röövis mul sõnad suust - tark mees!
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 30 Aug 2012, 23:42

Ausalt. Ma ei ole kunagi mõelnud sellele, et peaks hankima mingid spetsjom eredad hilbud "mis siis kui..." situatsioonide tarvis. Mis teha, karderoob on kord juba selline tagasihoidlikumat tooni.

Nagu ütlesid klassikud: "Sõida, aga ära mölise!" Minge metsa, ärge pahandust tehke ja olge mõnusad. Nii lihtne see ongi.

8-)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 30 Aug 2012, 23:57

Aga olgem ausad, teema virgutas unimütsid üles.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 31 Aug 2012, 00:43

Õnnetused ei hüüa tulles.

Aga võtame reaalselt. Seni palju on Eestis otsimisaktsioone korraldatud metsa kadunud matkaja leidmiseks? Mina pole kuulnud. Teadjamad parandagu mind.
Aga samas suve lõpus ja sügisel on väga tihti kuulda, et mõnda seenelist või marjulist on mitu päeva otsitud. Või mõnda vanurit või last.

Rattaga sõites kannan kiivrit ja autos on alati turvavöö kinni.

Aga meie metsas, selleks et äkki ummisjalu tormava põdra teele ei satuks või hooletu jahimehe sihikule, pidevalt neoonvärvides riideid kanda ning pimedas punast vilkurit ja lisaks minutis mitu korda kõvasti vilistada... ;-)

Eks see ole igaühe otsustada, milliseks ta riske hindab ja mida tegelikult metsast otsib.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 31 Aug 2012, 01:00

Emajõe-Suursoos olen küll kunagi kohtunud väikese seltskonnaga kes oma asukoha väga valesti oli määranud. Nad isegi ei teadnud seda, et on tegelikult eksinud :D .
Loomulikult pole värvidega mõtet vinti üle keerata. Ise ma kannan tihti pükse mis sulanduvad keskkonda, eeskätt määrdumise varjamiseks. Üleriideid ja peakatteid püüan küll nähtavaid kanda. Isiklikust kogemusest võin lisada, et senini pole värvid küll kontakte loomadega seganud, usun et mull on piisavalt elamuslikke jutumeid olnud. Pigem on need kohtumised õnnestunud tänu sellele, et ma ennast ei lõhnasta ja pesen valdavalt ainult veega. Samuti oskan oma riideid puhtana hoida, nii et pesumasinasse sattuvad need harva.

Kasutaja avatar
Jaan
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Jaan » 31 Aug 2012, 07:13

rainerk32 kirjutas:Ei saa päris ütelda, et matkariietuse värvusel pole mingit praktilist tähtsust.

Hele riietus
* aitab paremini märgata keha peal ringironivaid putukad, näiteks puuke;
* peegeldab paremini päikesekiigust, vähendades ülekuumenemisohtu lõõskava suvepäikese käes;
* tõkestab kehast lähtuva soojuskiirguse levikut, muutes riietuse kandja orienteerumiseks soojuskiirgust kasutavatele putukatele (nt sääskedele) vähem atraktiivseks.

Tume riietus
* neelab päikesekiirgust, tänu millele riie kuivab kiiremini, päikese käes või lõkke paistel;
* sama efekti tõttu annab natuke lisasoojust külmal, aga päikesepaistelisel päeval;
* hea soojuskiirgajana aitab keha jahutada, kui on kuum, aga päike ei paista.

Riietuse valik sõltub eesmärgist, sealhulgas sellest, milliseid füüsikalisi protsesse keegi plaanib enda hüvanguks kasutada.
Braavo, ühed esimesed asjalikud ning teemasse käivad argumendid, mis ei ürita teemat kõrvale juhtida ei foorumlaste intelligentsile ega lume alt laipade otsimisele. :)

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 31 Aug 2012, 07:29

Oh Jaanike Sul on veel palju õppida - väga palju. Aga nagu kõigile tuntud rahvatarkus ütleb "loll õpib enda vigadest, tark teise vigadest".

Kasutaja avatar
Jaan
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Jaan » 31 Aug 2012, 08:42

Jyrgenson kirjutas:Oh Jaanike Sul on veel palju õppida - väga palju. Aga nagu kõigile tuntud rahvatarkus ütleb "loll õpib enda vigadest, tark teise vigadest".
Minu meelest sinu kommentaarid on selle teema sisulisse vestlusesse kõige vähem juurde andnud.

Kui teised inimesed suudavad formuleerida normaalseid teemaga kokku käivaid argumente, siis sinu pärusmaaks on retoorika ning teema kõrvale juhtimine.

Aga keegi peab seda ka ju tegema.

Tänan inimesi, kes suudavad tuua mõistlikud ja loogilised põhjendused, miks üks või teine riietuse värv on kasulik.

Siiski jään enda arvamuse juurde, et Eestis peale mõne praktilise väärtuse (kuivamine, päike, määrdumine) täiesti tähtsusetu vaidlus ning ei kuulu elementaarse matkatarkuse juurde see riiete valik mitte kuidagi. :)

Juss
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Juss » 31 Aug 2012, 09:10

Üks küsimus tekkis - kas linnas võib kaitsevärvi või laiguliste riietega käia?

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 31 Aug 2012, 09:25

Vormiriietust ei tohi kanda, kui ei ole vastava grupeeringu liige. Samuti ei tohi kanda vormiriietust koos tsiviilriietega.

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 31 Aug 2012, 09:46

Juss kirjutas:Üks küsimus tekkis - kas linnas võib kaitsevärvi või laiguliste riietega käia?
Sõltub muidugi riigist ja linnast. Aga siinmail võiks lähtuda põhimõttest, mille kunagi sajandeid tagasi töötas välja tuntud Hiina filsosoof Po-Hui :)
Mõtlen ka ise, et mis näoga mind vaadatakse, kui pisut rohkem kui nädala pärast militaarlõikelises ja -rohelises riietuses Tallinn-Stockholmi lennukile istun (Kungsleedeeeen!!!!!), aga pean endale samamoodi toda ülalmainitud Hiina õpetlast rohkem meelde tuletama.

Minu tagasihoidlikul hinnangul on käesoleva teema puhul tegemist valdavalt pseudoprobleemiga. Loomulikult on eredavärvilistes riietes matkaja ekstreemolukorras paremini leitav. Aga eelkõige tuleks riietuse valikul lähtuda sihtkohast ja retke eesmärgist. Sa pead teadma, kuhu lähed, tundma peamisi riske ning neid maandama. Aga sa ei saa kunagi olla valmis kõigeks. Sa võid liikuda neoonrohelistes riietes, kanda kaasas signaalrakette, võitlusnuga ja tulirelva, aga sellegipoolest võib juhtuda midagi, milleks sa valmis ei olnud.

Juss
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Juss » 31 Aug 2012, 10:03

Just, seda tahtsingi öelda - tegemist ei ole üleüldse probleemiga.
Kui kellegi silma riivab punane jope looduses, siis on see ikka vaataja probleem. Oranz rebane võib ju ka silma riivata, olgugi, et ta on omas kodus seal.
See laigulise riietuse küsimus oli looduslähedaste toonide sobivusest ilinna. Nii iroonilises võtmes.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 31 Aug 2012, 10:24

Laon siis oma mõtted selgemalt välja. Miks võiks inimene looduses liikuda märgatavalt? Üldiselt pole see ainult minu arvamus vaid oluliselt targemate inimeste seisukoht, eriti just selliste inimeste kelle ülesannete juurde kuulub hädasolijate aitamine. Keegi meist pole kaitstud juhusliku trauma või isegi varem teadmata epilepsia hoo eest. Üks mu tuttavatest nii oma haigusest teada saigi, õnneks olime koos metsas. Kui ma kuidagi saan tehe nende inimeste tööd kergemaks kes mind aidata saaksid hädaolukorras, siis seda ma ka teen.
Kunagi olen ise olnud metsas olukorras kus tina hakkas üle pea lendama, Võrumaa jahimehed pidasid jahti. Tollel hetkel olin riietunud üleni rohelisse. Samasugusesse olukorda on sattunud veel mitmed mu tuttavad.
1999 aastal osalesin ühe kaduma läinud lapse otsingutel Haaslava metsades. Tüdruk oli alajahtunud ja ei rääkinud, ning riietatud üleni rohelisse. Sõna otseses mõttes komistas minu kaasotsija tüdrukule otsa, märkas teda alles meetri kauguselt.
Mõnede mu tuttavatega on meie metsade rabade keskel juhtunud traumasid, mis on oluliselt piiranud nende liikumisvõimet. See minu tuttav kes kopra käiku kukkudes murdis ja oma jalaluud pooleks sai, rääkis tagantjärgi tarkusega, et kui ta oleks olnud riides märgatavalt, siis oleks võibolla kõrvalteel mööda liikunud autod võinud teda märgata.
Põhiline argument ongi kannatanu kergem leidmine. Isegi mitmekesi matkates on inimesel kes läheb abi järele lihtsam tagasi tulles hästi nähtavat kaaslast leida ja märgata. Alati ei pruugi ka tagasitee täpselt meeles olla.

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 31 Aug 2012, 12:02

Vot see on nüüd küll väga hästi argumenteeritud. Ausalt!

Offtoop: Meenub juhtum, kus õhtuhämaruses vaatasin niidul binokliga ringi ja nägin et ka mind vaadati: jahipukist, läbi optika.

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 31 Aug 2012, 12:49

Kõik on õige seni, kuni metsas helkurvest kohustuslikuks ei muutu kellegi lobitöö tulemusena.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 31 Aug 2012, 12:54

Kui juba pihtimiseks läks, siis tunnistan ausalt üles, et kunagi Mahtra kandis olen ise oma 9x19 riistast jahimeestele vastu tulistanud. Tore oli, et jahimehe käsi oli ära magatud, relva raud kõver ja mina liiga kaugel. Aga sit...a ajab keema küll tunne kui mingi kloun sinu suunas laseb. Vastasin samaga, aga sihtisin mööda et keegi pihta ei saaks. Minu hinnangul võis meie vahemaa olla 350-400m vahel.

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 31 Aug 2012, 13:00

Kas need ahvid lasevad kõike, mis liigub? :|

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 31 Aug 2012, 13:24

Ilmselt selle vahemaa pealt paistsin piisavalt pannilepandav. :D

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 31 Aug 2012, 18:29

Ise ei leidnud määratlust, mis teeb ekv vormist vormi, loodan, et Tõnu täpsustab seda viidatud allikaga. (Varem teadsin, et eraldusmärgid teevad vormist vormi).
Oluline oleks jälgida, et poleks ekv või teisi ametlikke eraldusmärke (embleeme), ja poest alkoholi ei ostaks.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 31 Aug 2012, 20:00

Püüan täpsustada seda asja, aga see võtab aega.

Kasutaja avatar
Martin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Martin » 01 Sept 2012, 13:10

Miks sa pihta siis ei lasknud? Sest see, et sa jahimehest mööda sihtisid, ei tähenda seda, et samas suunas keegi olla ei võinud, ehk tegemist ei olnud enese kaitsmisega vaid potensiaalselt oleksid võinud kedagi vigastada või ka tappa, kes asjaga seotud polnud.... Vabandust aga kuidagi ei lugenud ma ka välja, et sa hoiatuslasu õhku sooritasid..
Väga hea näide on olemas, kus rebasega samas suunas oli ka inimene tegelikult, kes oli varjunud põõsasse ning sai nii oma juhusliku kuuli kätte...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 01 Sept 2012, 13:29

Mul on alati esimene/esimesed pidemes plast või haavel moon. Võis olla isegi paukmoon. Need kõik on üli ohutud.

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist