veekindlad kaardid

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Vasta
Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

veekindlad kaardid

Postitus Postitas janek » 16 Dets 2011, 08:28

tundub olevat suhteliselt odav ja kiire viis kaartide veekindlaks tegemiseks. Kõige parem on veel see et ostetud paberkaart jääb maksimaalselt kauaks kasutamiskõlblikuks

print waterproof plastic maps

Ise olen pikema matka eeltööna alati hangitud kaardid arvutisse skanneerinud, värviliselt välja printinud ja kontaktkilega mõlemalt poolt katnud. Kuna ühte sellist A4 lehte kasutan maksimaalselt nädala siis võib sellega suhteliselt hoolimatult ümber käia ning pärast lihtsalt minema visata. Viimati loobusin ka kontaktkilest ja kasutasin suuremaid zip-lock kotte, mida kahjuks paari nädala möödudes parandama tuli hakata. Viidatud õpetus peaks tootma palju kasutamiskindlamaid ja kergemaid kaarte.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Mairo
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: veekindlad kaardid

Postitus Postitas Mairo » 16 Dets 2011, 10:55

Ma praegu ei vaadanud seda, aga kuidas oleks lamineerimisega? Saaks põhimõtteliselt "eluaegse" kaardi ju?

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 16 Dets 2011, 11:20

lamineeritud kaart saab jäik ja kehva kokku murda. Ma topin kaarti seljakoti küljetaskusse ja seal poleks A4 mõõdus kaardile ruumi. Õhukest kuid kulumisvaba kaarti annab igale poole toppida. Ja igaühel laminaatorit kodus ka pole.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 16 Dets 2011, 11:53

Seda peaks testima isegi, tundub täitsa hea lahendus.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 16 Dets 2011, 17:55

Kui venesse läksin siis lasin Tartus koopiakeskuses kaardid A2 ja seal kiletati ära.Kile oli selline suht paks,ebamugav oli kokku lapata,aga ajas asja ära.Kas see ongi see lamineerimine?
Ma nüüd peast hinda ei tea,aga suht kallis oli see lõbu.Ühe kaardi lasin kiletada,teist ei lasknud.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 16 Dets 2011, 18:22

Lamineerimine tähendab seda, et kaart pannakse kahe kilekihi vahele (kiled on seestpoolt liimiga) ja lastakse läbi laminaatori (kaks silindrilist küttekeha, mis liimi ülesse sulatavad ja omavahel kokku pressivad). Ma ise kasutan 125(mingi ühik) paksusega kilet mis jätab lamineeritava lehe hästi tugevaks ja jäigaks. See muudab aga need volditamatuks, küll ei ole ma proovinud õhemaid kilesid 40/60 vms, et kas nendega lamineerides annab voltida või mitte. Ma kindlasti katsetan selle järele ja siis annan teada mis ma avastasin.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 16 Dets 2011, 19:34

Ise olen tavalisse kiletasku, kõigeodavamasse ja ääred ära teipinud.

Kuid see, tundub isuäratav. Huvitav, kas ka Eesti poodides seda kilet saadaval ja mis hinnaga - peab uurima minema.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
Mairo
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Mairo » 16 Dets 2011, 19:48

Ma pole ikka veel seda õpetust vaadanud :)

Aga lamineerimise kohta - olgu, kokku lappida ei saa, aga rullida saab!!! ding-ding!!!
Vanasti ju kõiki kaarte rullitigi...
Kui ma praegu mõned kaardid ostan, ja neid voldin, siis eriti murdumiskohtade pealt midagi alles ei jää...kui aga niisama paberist kaarti rullida, oleks vaja tugevat karpi, kuhu sisse panna. Aga kui lamineeritud (kiletatud) kaarti rullida, saab selle igale poole torgata, ilma et see vett ka kardaks.

aga kuidas kellelegi, ma ise pole veel proovinud lamineerimist, ma llihtsalt spekuleerin siin. :D

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 16 Dets 2011, 21:11

Jah täpselt...voltida ei saa aga rullida saab. Minu jaoks isiklikult on see rullimise teema välisatud kuna see võtab nii palju ruumi ja peab olema koht/vutlar kuhu seda sisse panna. Voltimise eelis on see, kes on tegelenud orienteerumisega teavad, et saab kaardi voltida täpselt selliselt, et oleks nähtav see rajalõik mida parasjagu läbitakse. Voltimata kaart hakkab käes laperdama ning võib vaatevälja piirata. Ning voltida on märksa kompaktsem, volditud kaarid saad torgata taskusse, vöö vahele või kuhu iganes.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Martin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Martin » 18 Dets 2011, 15:47

Omades kogemust A4 suuruses lehtede lamineerimisega ja ühtlasi nende kasutamisega sisetingimustes - õue ma nendega ei lähe. Murdmine on keeruline ja üldiselt võib julgelt öelda, et rulli keeramise ja muu "nätsutamisega" see kile hakkab õhku vahele võtma. S.t. üks moment hakkavad nurgad lipendama ja/või tekib õhumull kile ja paberi vahel. Välitingimustes siis ka vesi. Mina ei soovitaks.

merisk
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas merisk » 18 Dets 2011, 20:56

Sõber mul näitas oma Eesti põhikaarte, mis olid iseliimuva raamtukilega ühelt poolt(trüki poolt) lamineeritud. Kaart oli peale kilekihi saamist veel väga hästi volditav ja voltimiskohad ei näidanud mingeid väsimise märke. Vist oli tegu sellise tootega, aga pead ei anna:
http://www.officeday.ee/ee/Paberikaubad ... 0-mic.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ma pole veel oma kaartideni jõudnud ja nässimad on vaja uute vastu vahetada enne kiletamist.

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 18 Dets 2011, 21:07

merisk kirjutas:Sõber mul näitas oma Eesti põhikaarte, mis olid iseliimuva raamtukilega ühelt poolt(trüki poolt) lamineeritud. Kaart oli peale kilekihi saamist veel väga hästi volditav ja voltimiskohad ei näidanud mingeid väsimise märke. Vist oli tegu sellise tootega, aga pead ei anna:
http://www.officeday.ee/ee/Paberikaubad ... 0-mic.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ma pole veel oma kaartideni jõudnud ja nässimad on vaja uute vastu vahetada enne kiletamist.
Ma tegin ka oma viimase kaardi sellega a4 formaadis, neljaks voltida sai lihtsalt ja see juba piisavalt väike et tasku mahtuda.

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 18 Dets 2011, 23:34

Kui välitingimustes on vaja kasutada siis ma ei piirduks ühelt poolt kiletamisega. Phmst kohe kui see kiletamata pool vett või niiskust saab pole sellest et üks poolt kiletatud on mingit kasu.
easy just isn’t worth it

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 19 Dets 2011, 08:39

Aga äkki kogu see kiletamine asendada nt sellisega:
http://www.ortlieb.de/_pdf_en/mapcase.pdf
Saad kaardi välja võtta, uue lehe ette keerata ning läheb jälle...
Uueks matkaks uus kaart sisse ning taas rõõmsalt edasi.
Viimati muutis Andrus, 20 Dets 2011, 08:20, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 19 Dets 2011, 09:29

Täpselt. Nii ongi kui pikalt üks kaart sellises taskus on. Järgmisele matkale pead uued kaardi võtma. Ma arvan et sa ei suuda tagada seda et kaart sellest taskus ei liigu - see siis juhul kui sa oled suure kaardilehe selliseks voltinud et see taskusse mahub. Parem variant oleks muidugi teha paraja suurusega paljundused nii et seda taskut voltima ei peagi. Mina isiklukult pean seda liiga suureks ja kohmakaks ja mulle ei meeldi kui mingi suur asi kogu aeg ees on, sest taskusse seda juba mugavalt ei topi.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
raigu
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas raigu » 19 Dets 2011, 14:48

Seoses kaardiga olen kasutanud veel ühte lahendust, mis ei taga veekindlust, kuid mille eesmärgiks oli vältida murdmis/voltimiskohtade kulumist.

Lõikasin suure kaardi sobivateks juppideks (Tavaliselt murdekoha järgi) ning siis kleepisin uuesti kokku, kasutades läbipaistvat teipi. Teipi panin kahele poolele. Kahe lehe vahele jätsin väikese vahe, siis sai pärast hästi kokku murda.

Kui lamineeritud kaart jääb liiga jäik, siis saab ehk sama nippi ära kasutada, et seda paremini volditavaks teha.

Kilega kaetud kaardi puhul on veel see hea omadus, et sinna saab markeriga peale märkida vajalikke tähistusi. Jooksvalt on neid võimalik ka kustutada. Neid markereid, millel teises otsas kustukumm, müüakse suvalises büroomaailmas. Neid kasutatakse militaarsfäärides.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 19 Dets 2011, 19:15

Mina kasutan tavalist 1,5-2 cm laiust läbipaistvat kontoriteipi. Sellega tõmbad üle murdekohad (soovitavalt mõlemalt poolt kaarti) - see allub vägagi edukalt voltimistele ja ka kaart ei hakka narmendama. Matka ajal asub kaart lisaks A4 mõõtmetega suletava kilekaane vahel, mis kaitseb nii vihma kui taskusse-kotti sisse-välja katkihõõrumise vastu.

rainerk32
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rainerk32 » 19 Dets 2011, 21:38

Mina prindin oma kaardid koos teekonnajoonega kahepoolselt A6 mõõdus paberilehtedele, mis keskelt kokkuvoldituna mahuvad ükskõik kuhu. Mõõtkavas 1:100000 mahub sinna oma 20-25 km ulatuses infot teekonna ja selle ümbruse kohta. Üks selline kaart on kasutusel ainult ühe päeva, sellega langeb praktiliselt ära vajadus kaardi veekindluse järele. Matkal olles on ütemata mõnus tunne, kui võtad päeva alguses kotist kaardipakist uue värske kaardi.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 19 Dets 2011, 21:57

Tavaliselt teibin mingi umbes 5cm laiuse teibiga murdekohad kaardil üle ja siis dokumendi kile sisse. Vahel kui on viitsimist siis teibin kogu kaardi üle mõlemalt poolt. Nõri töö on, aga kuidagi harjumuseks on saanud ja toimib hästi.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Andreas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andreas » 23 Dets 2011, 18:25

Tõnuga igati päri. Toimib väga hästi. Mul mõni sedasi teibitud kaart mitu head aastat juba kasutusel (kohad kus tihti käin).
Ja ei juhtu ka midagi, kui käsi teipimisel korra vääratab või mõni mull sisse tuleb. Ei sega.

Mõnus on just see, et ei pea kusagile minema ja orgunnima. Varu vaid rull teipi koju. Matka ettevalmistus on mõnus osa matkamisest. :)
Manused
kaardi kiletamine.jpg
kaardi kiletamine.jpg (69.08 KiB) Vaadatud 4838 korda
Kui ära eksime, lähme koju.

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline