Äike ja telkimine

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Vasta
Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Äike ja telkimine

Postitus Postitas pilving » 13 Okt 2011, 08:51

Kuna üleeile Saaremaal olles kõmmutas päris usinalt siis mõtlesin sellise teema teha. Mida peaks äikese ajal telkides kindlasti silmas pidama ja mida teha või tegemata jätta? Kas välised alumiiniumist telgikaared võivad äikesele liigselt meeldima hakata?
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Äike ja telkimine

Postitus Postitas Jants » 13 Okt 2011, 22:43

Arvan et äikese puhul on tegu niivõrd mastaapse nähtusega, et sinu väikese telgi väikeste kaarte materjal ei oma mingit tähtsust...
Küll aga tuleks suurtest puudest eemale hoida. Öeldakse et sammupinge ulatub paarikümne meetri kaugusele kohast kus pikne maasse või puusse lööb, ja häda siis kui tabamuse saanud puu suunas pikutad, ristipidi puu suhtes magades vist nii ohtlik ei ole. Aga võib-olla magamismatt toimib piisava isolaatorina ja nii 10 m kaugusel pihta saanud puust miskit ohtu pole.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 14 Okt 2011, 00:12

Mina isiklikult ei tahaks olla ligemal kui 100m pihta saanud kohast kuna tegemist on ikkagi pingega gigavoltides. Kui 10kv pingestatud juhtme ohutsoon ulatub 8m kaugusele siis gigavoltide korral ei aita nii lähedalt ükski isoleermatt ja ristipidi lebamine. Mõistlik oleks otsida lagedal väljal org, kraav või lohk, et sinu telk ei oleks ümbritsevast maapinnast kõrgem ja mida kuivem pinnas seda parem. Väidetavalt tõmbavad metallosad äikest paremini ligi kuid nii väike kogus metalli, millel on maaga ühendus väga halb, (eriti kuival pinnasel) ei ole piisav argument äikese jaoks miks ta peaks just sinna kohta lööma. Samas võin ma sind rahustada, et äike on ikka nii võimas nähtus, et ta lööb sinna kuhu tema tahab ja kuna tahab. Olgu see siis sügav liivane org või paarsada grammi alumiinium teibaid kuskil künka otsas.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 14 Okt 2011, 01:11

Kui 10kv pingestatud juhtme ohutsoon ulatub 8m kaugusele siis gigavoltide korral ei aita nii lähedalt ükski isoleermatt ja ristipidi lebamine.

Kas pole nii et mida kõrgem pinge, sega paremini ta pinnases hajub? Ja pingestatud juhtme puhul on tegu pidevvooluga, pikse puhul aga impulssvooluga...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 14 Okt 2011, 01:48

Tanel kirjutas:Mõistlik oleks otsida lagedal väljal org, kraav või lohk, et sinu telk ei oleks ümbritsevast maapinnast kõrgem
Kui ei tapa pikne siis upud lihtsalt ära. :D

Olgu. Niisama norin.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 14 Okt 2011, 08:37

Chris Townsend väidab oma raamatus Advance Backpacking, et kõige parem oleks ronida võimalikult paksu metsa selle asemel et lagendikul Thor'i õrritada. Kipun nõustuma - paks mets, palju puid ehk palju sihtmärke. Ei soovita valida päris kuivanud või kuivanud okstega puude lähedust, kuna äiksega tihti kaasas käivad tugevad tuuled võivad neid murda ka paksemas metsas. Olen palja mäe peal äikse kätte jäänud ja tegin väga kiireid liigutusi, et sealt minekut saada.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 14 Okt 2011, 08:41

Ega ma ise väga sellepärast põegi, lihtsalt sellest teemast ei ole vägapalju juttu olnud. Palju infot leiab selle kohta, mida teha ja kuidas olla mägimatkal kui äike kõmmutama hakkab aga kuidas käituda, meie metsades, soodes ja rabades, sellest infot palju pole. Ma ei tea, kas on üldse keegi kuulnud,et äike oleks kunagi telki löönud.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 14 Okt 2011, 15:25

Ega piksega nalja pole. Kunagi ei tea mis talle meeldima hakkab. Rattamatka ajal Ruhijärve ääres sain sellise paugu osaliseks, et lausa hukk ja kadu. Ei saa ütelda, et just rahulik uni oli. Telkisin puude all ja ratas veel telgi kõrval. Panin tähele, et pikne lõi metsa taha kümneid kordi ühte ja samasse kohta (vähemalt tundus nii), ei tea mis seal olla võis.
Ah, minge metsa...

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 14 Okt 2011, 18:32

Minul on olnud piksega kokkupuude saadjärves.Olin vee all nagu ikka kui ma seal ääres olen.Läksin kohe sihilikult,pikne tagus eemal nii mis kole.Liikus tasapisi järve poole.Sõber oli kaldas ja nägi kui pikne vette lõi.Mõõtsime gepsuga umbes selle maa ära ja see oli umbes 300m.Nii palju kui ma olen kuulnud inimesi kes räägivad et on näinud kuidas pikne vette on löönud,aga kõik kirjeldavad seda erinevalt.Julgen väita et valetavad.Nüüd ka ma ei näinud,aga sõber ütles et vesi tõusis üles paar meetrit,no see on ka nagu on.Aga vesi tõuseb jah üles.Vee all ei juhtunud mitte midagi,muidu ma poleks ju siin.Oli korraks selline imelik tunnemma nagu ei oska seda kirjeldada,Aga mingit lööki polnud.Kasu oli sellest nii palju etb kalu küll oli vee peal palju.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 15 Okt 2011, 00:37

Veidi lugemist. http://horisont.ee/node/1172" onclick="window.open(this.href);return false;
lisaks. http://ilmjainimesed.blogspot.com/2009/ ... moned.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 16 Okt 2011, 20:01

Mina pidasin oma eelmises postituses silmas äikese eest varju otsimist lagedal maastikul, kus puuduvad puud/mets. Ja mitte alati ei kaasne äikesetormiga sademeid. Metsas varju otsimisega kaasneb oht tuule mõjul murdunud/lendavate esemetega pihta saada, kuna äikesega kaasneb tavaliselt tugev tuul.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 12 Dets 2011, 18:23

No ma ei tea...Mis see võimalus võib olla, et äik telki lööb...1/100000 ? Sest sa pead ikka vist ''õnnega'' koos olema kui see juhtub :|

Igatahes, eelmine aasta, kui me tuttavaga Varbla vallas, Vaiste külas Äikest vaatasime siis ka alguses ei sadanud...ent mõni kümmend minutiti peale esimesi nooli tulid ka piisad maapeale...Siis tuli tuttaval meelde, et tal jäi toa uks lahti, ning me hakkasime tema juurde väntama ratastega, läbi paduka...Ja natuke enne suurt teed lõi meie juurest u. 25 meetri kaugusele asfaltisse ja see oli kogemus mida ma kunagi ei unusta...Kõrvad lõid lukku, aga särtsu ei saanud ja ka rehv oleks kindlasti voolu ära maandaud kui see oleks isegi meieni jõudnud...Ma ise ei karda äikest...Ma olen vahest isegi sellest nagu ''sõltuvuses'', sest mida lähemal see on, seda lõbusamaks minu meel läheb ja adrenaliin hakkab möllama :mrgreen:

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 07 Juul 2012, 22:54

Sai õpitud ühe õppetunni, mitte küll telkimise, kuid äikesega.
Kell 6.18 sai hädisest unest üles hüpatud äikese mürina peale.
Kõik muidu äge, vaade isegi hea, kuid asukohaks oli kõigest hoolimata metallist 21-meetri kõrgune vaateplatvorm, mis oli ühtlasi silmapiiril vaieldamatult kõrgeim tipp (Suitsu vaatetorn).
Evakuatsioon toimus kiirelt, kõigepealt sai raskemad, end robustsemad esemed(telk, pann...) alla loobitud ja siis ülejäänuga end mööda kitsaid treppe alla liigutatud.
Olukorda raskendas lootusetu öö läbi kestnud võitlus kihulastega kes läbi kõige ronisid ja magamiskottides hea maitsta lasksid, sellest tingitud magamatus ja sellest tekkinud korralagedus, kui kõik võimalik oli kottidest välja kistud et neid kuradeid eemal hoida.

Pettumus oli loomulikult hiljem suur kui ei näinud ühtki piksenoolt torni tabamas, kuid kogemus oli õpetlik ja äge.
Kuni on puid, pole probleemi

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline