1. leht 3-st

puugitõrje

Postitatud: 15 Mai 2017, 16:17
Postitas deeve
Kuidas te metsas-põllul-heinamaal ennast puukide eest kaitsete? Kindlasti on palju neid, kes ei tee neist mõrtsukloomadest väljagi, aga mina kardan neid kohe päris paaniliselt. Ehk oskate tõhusaid peletajaid soovitada.

Re: puugitõrje

Postitatud: 16 Mai 2017, 12:30
Postitas ullivilli
Toimib hästi kunagine rotimürk Deet nii sääskede kui puukide vastu. Üks efektiivsemaid üldse, aga riietelt võib võtta värvi maha ja nahale pole soovitav kanda ning hoida eemal hingamisteedest jne....
Uurida tasub kalastus foorumitest, kuna nood sumpavad rohus ja võpsis rohkem, kui keskmine matkaja.
Minust siiani eemal hoidnud võibolla halva vere tõttu võibolla selle tõttu et söön palju küüslauku - viimase kohta on isegi allikaid et pidi samuti toimima.

Re: puugitõrje

Postitatud: 16 Mai 2017, 15:50
Postitas Karel
Kõige parem kaitse puukide vastu on loomulikult õige riietus. Müts, pikad käised, pikad püksid, pükste sääred sokkide või saabaste sees. Vajadusel kasutada sääriseid. Läbi aastate olen kasutanud erinevaid putukatõrje vahendeid. Siiani vaieldamatult kõige efektiivsem on Bens 100 (https://apteek.apotheka.ee/product/5821 ... ahend-37ml). Kas ta just puukide vastu ka kõige efektiivsem on, seda ma kindlalt väita ei saa aga enamuse lendavate sitikate vastu aitab ta küll väga hästi. Sünteetilistele riietele seda muidugi kanda ei tohi, kile ja polümeer sulavad lihtsalt ära.

Re: puugitõrje

Postitatud: 16 Mai 2017, 18:00
Postitas mrWilson
Karel kirjutas:
16 Mai 2017, 15:50
Müts ...

Kuidas müts puukide eest kaitseb? :)

***

Venelastel on vastav riietus välja mõeldud mis ei luba puuke ihu ligi. Google'st otsida näiteks "антиклещ костюм" või "энцефалиткa".

Youtube's on samuti tutvustused olemas:

https://www.youtube.com/results?q=%D0%B ... 1%8E%D0%BC
https://www.youtube.com/results?search_ ... 0%BA%D0%B0

Sihuke tundub täitsa tip-top. Ei tea kas eestis ka midagi sarnast saada on:

Puukidest on juttu tehtud ka siin teemas: viewtopic.php?f=20&t=1289

Re: puugitõrje

Postitatud: 16 Mai 2017, 18:35
Postitas Karel
mrWilson kirjutas:
16 Mai 2017, 18:00
Karel kirjutas:
16 Mai 2017, 15:50
Müts ...

Kuidas müts puukide eest kaitseb? :)

Istud korraks maha, tuul puhub pikema heinakõrre vastu pead, puuk läheb heinakõrrest juustesse, pikutad korraks maa peal, kõnnid kõrgema alustaimestikuga rägastikust või põõsa alt läbi, seod salumetsas saapapealu, korjad maast metsaande jne.

Re: puugitõrje

Postitatud: 16 Mai 2017, 21:01
Postitas deeve
Videos näidatud kostüüm on ikka tõeline skafander :D.

Re: puugitõrje

Postitatud: 16 Mai 2017, 21:42
Postitas mrWilson
Tõsi ta on. Palava ilmaga ei taha mõeldagi. Samas, ega muid variante ei olegi (peale mitte metsa minemise), et tuleb end korralikult riidesse panna.

Ennetab pisut ka see kui ennast regulaarselt kontrollid metsas olles kas mõni pahalane su peal ei kõnni. Puugil on vähemalt see hea omadus, et ta on väga valiv oma einelaua suhtes, ta võib su peal tunde rahulikult jalutada enne kui kinni hakkab (võib juhtuda, et ei hakkagi). Reeglina mõnes pehmes kohas, näiteks põlveõndlas vms...

Re: puugitõrje

Postitatud: 16 Mai 2017, 21:52
Postitas polarbear
Huvitav, kas mõni "telgisääsevõrgust" kombinesoonilaadne ürp ei oleks toimiv lahendus? Putukad läbi ei pääse, aga õhk liiguks. Veaks üleriietele peale ja olekski olemas.
Samas viimase puugi sain u 15 aastat tagasi, sedagi omast lollusest (oli vaja kasteses rohus suveööl aeleda, eks ole).... tavapärane kaetud riietus ja veidi tõrjekeemiat on piisavalt efektiivne olnud....

Re: puugitõrje

Postitatud: 16 Mai 2017, 22:12
Postitas Tarmo

Re: puugitõrje

Postitatud: 17 Mai 2017, 02:06
Postitas mrWilson
Veab neil keda puugid ära põlgavad. Ma iga aasta näen neid aina rohkem, ka seal kus neid vanasti ei kohanud. Ilmselt peale borrelioosi olen hakanud rohkem jälgima. Enamus inimesi ilmselt ei teagi kui palju puuke nende peal on olnud peale loodusest naasmist.

Re: puugitõrje

Postitatud: 18 Mai 2017, 11:27
Postitas sepaonu
Pole olnud omal kümmekond+ aastat vast, kuigi põhiliselt võsas käin aga kardan neid ikka, eriti kardan peale seda, kui sõber kalamees kirjeldas seda läbipõetud borrelioosi. Praegu mingit sääsendust pole, ilmad soojad, võiks niisama tarpi all magada aga nende puukide pärast olen sääseurus. Sääsetõrjet kasutan nii vähe, kui võimalik, x-100, pole aimugi, kas ta puukidele mõjub.
Moluraamatu "hoiatus"
m21.jpg

Re: puugitõrje

Postitatud: 18 Mai 2017, 11:40
Postitas Tanel
Minu jaoks on parim tõrje regulaarne kontroll. Puugid õnneks jalutavad päris pikal kehal/riietel enne kui hambad sisse löövad. Olen enese peale kantava keemia põhimõtteline vastane. Kui keemia on piisavalt tõhus, et sitikaid peletada ei taha teadagi mis ta teeb minu organismi sattudes.
Pikad heledad riided aitavad kaasa puukide avastamisele.
Eelmisel suvel avastasin lühikese vahega kaks kinnitunud püüki. Tegin igaks juhuks proovid ka, hetkel veel katus sõitma pole läinud.

Re: puugitõrje

Postitatud: 18 Mai 2017, 13:56
Postitas Nohik
Põhimõtteliselt peaks sundima end üle vaatama küll. Esimene kord, kui laagrisse jõuad ja teine kord enne magama minekut.
Ja hea oleks, kui riided on sellised, et puuk ei saa püksisäärest sisse ronida. Siis näeb neid ikka päris palju ära,m kui peavad pikemalt ronima.
Bens on ka päris hea vahend. Aga kahjuks kallimate riietega on keeruline kasutada.

Ignoreerida kindlasti ei maksa. Peaks ikkagi üritama seda võimalust vähendada. Entsafaliit on päris jäle. Kaugelt vaadates näin elavat, aga enamuse füüsiliselt jõudlusest võttis omal ajal tegelikult ära. Eks borrelioosiga on sarnane, vähemalt aasta vindumist isegi siis, kui kõrvalnähte pole.

Re: puugitõrje

Postitatud: 18 Mai 2017, 21:15
Postitas Jants
Kas tänapäevased puugid kannavad rohkem haigusi, võrreldes nii 30 aastat tagasi, või kust selline paanika nüüd? Mäletan oma lapsepõlvest kui sai maapoisina mööda metsi joostud. Mingi kolm puuki suve jooksul külge saada oli suht tavaline, mõnel aastal viis või kuus, aga mingitele analüüsidele jooksma küll keegi ei hakanud...võeti kui täiesti tavalist asja. Mõned entsefaliidi juhud tuttavate hulgas siiski olid aga borrelioosist peale haiguse nime ei teatud palju...

Re: puugitõrje

Postitatud: 19 Mai 2017, 09:39
Postitas Nohik
Ma kahtlustan, et need haigused võisid omal ajal jääda diagnoosita. Vereproovi järgi on mul olnud 3 borrelioosi, neist viimane diagnoositi ja raviti. Esimese tüsistus oli tõenäoliselt suhteliselt ränk südamelihase põletik, teise tüsistus äge liigesepõletik (üle kere). Heal juhul raviti midagi muud ja veel paremal juhul antibiootikumid aitasid samal ajal ka borrelioosi vastu. Aga kindlasti pani osa patsiente kõrvad pea alla tüsistuste tõttu.
Ma kahtlustan, et entsafaliidiga on sama lugu, suur osa pani kõrvad pea alla ja kogu lugu.
Puukide üldine arvukus vist ikka on tõusnud, eriti mandril. Saaremaal olid nad ka lapsepõlves tavalised. Jõgevamaale ilmusid nad ikka tüki maad hiljem.

Re: puugitõrje

Postitatud: 19 Mai 2017, 14:44
Postitas margusl
Statisikas on ilmselt varasema aladiagnoosi kõrval ka viimaste aastate ülediagnoosi, perearstid tõmbavad kahtluse korral antibiootikumikuuri peale ja haigusjuht läheb kirja, 2005.a. 281 juhtu vs 2011.a. 2303 juhtu. Siiski vast vähem halb variant kui lihtsalt oodata-vaadata. Analüüsidel põhinev borrelioosidiagnoos peakski olema alles miski `80-teema ja sinna kanti jääb wikipedia väitel ka esimene Eestis pandu. Ja vereproovist võetud analüüsid ei anna ka täna selget pos/neg tulemust.

Re: puugitõrje

Postitatud: 19 Mai 2017, 16:05
Postitas polarbear
Kerge kõrvalepõige loomamaailma. Täna eemaldasin koeralt 2 puuki. Üks oli nagu puuk ikka, aga teise ümber oli punetus ja paistetus.
Kas see võib midagi halba tähendada või on lihtsalt käpaulatuses olnud kratsimisnähtusega? Eelnevatel aastatel puuke eemaldades pole nagu sellist asja täheldanud.
Kas koertele puukide levitatavad haigused midagi teevad või on nad immuunsed ses suhtes?

Re: puugitõrje

Postitatud: 19 Mai 2017, 17:06
Postitas peetrionu
Jants kirjutas:
18 Mai 2017, 21:15
Kas tänapäevased puugid kannavad rohkem haigusi, võrreldes nii 30 aastat tagasi, või kust selline paanika nüüd? Mäletan oma lapsepõlvest kui sai maapoisina mööda metsi joostud. Mingi kolm puuki suve jooksul külge saada oli suht tavaline, mõnel aastal viis või kuus, aga mingitele analüüsidele jooksma küll keegi ei hakanud...võeti kui täiesti tavalist asja. Mõned entsefaliidi juhud tuttavate hulgas siiski olid aga borrelioosist peale haiguse nime ei teatud palju...
Tuleb ka meelde, et umbes 30 aastat tagasi sai üks semu joodikust onu (kes oli parajasjagu silmini täis) peeglilaualt kätte kimbu võtmeid - ühed avasid plekist garaazi teised sobisid Moskvitch 412 lukuauku. Öö otsa sai ringi sõidetud - Tartust Valgemetsa ja tagasi. Juhtimist ja käikude vahetamist olime ainult kõrvalt näinud, eks üks siis vahetas käiku ja teine keeras rooli. Kahel korral oleksime kraavi sõitnud aga jäime siiski teele. Turvavöösid selles autos polnud kunagi olnud.
Kuna jäime toona ellu, siis on ju loogiline järeldus, et sarnane teguviis on igati toimiv ja OK aegade lõpuni.
Autokool ja juhiload ning turvavööd on paranoikutele või argpüksidest pehmikutele.
Paanikaks pole vähimatki põhjust seltsimehed!

Re: puugitõrje

Postitatud: 19 Mai 2017, 17:24
Postitas polarbear
30a tagasi sõidutas selline kuut meie malevarühma iga jumala päev tööle ja autojuhi kainusastme mõõdikuks oli võtmega süütelukule pihtasaamine.
Aga mis sellel nüüd puukidega pistmist peaks olema? Vene aja imelikke olusid igal 40-50+ inimesel omast kogemusest rääkida....

Re: puugitõrje

Postitatud: 19 Mai 2017, 17:25
Postitas mrWilson
polarbear kirjutas:
19 Mai 2017, 17:24
Aga mis sellel nüüd puukidega pistmist peaks olema?
Tahtsin just sama küsida.

Re: puugitõrje

Postitatud: 19 Mai 2017, 20:52
Postitas Nohik
http://www.toometikliinik.ee/upload/fck ... oertel.pdf
polarbear kirjutas:
19 Mai 2017, 16:05
Kerge kõrvalepõige loomamaailma. Täna eemaldasin koeralt 2 puuki. Üks oli nagu puuk ikka, aga teise ümber oli punetus ja paistetus.
Kas see võib midagi halba tähendada või on lihtsalt käpaulatuses olnud kratsimisnähtusega? Eelnevatel aastatel puuke eemaldades pole nagu sellist asja täheldanud.
Kas koertele puukide levitatavad haigused midagi teevad või on nad immuunsed ses suhtes?

Re: puugitõrje

Postitatud: 19 Mai 2017, 21:05
Postitas Jants
Keegi siin juba märkis ära ja mul tuli ka ketserlik mõte ravimitööstuse vandenõust- Pannakse kokku mingi läbi põetud haigus ja verest leitud puukborrelioosi antikehad...ja raha tuleb. Teooriat kinnitab ka arstide suht segane jutt et tänapäevasel puukborrelioosil ei pruugigi olla tüüpilisi haiguse tundemärke puugihammustuse ümbruses.
Aga selline pähe tulnud mõte võib ka vabalt viidata endal kunagi läbi põetud puugihaiguse tüsistustele...

Re: puugitõrje

Postitatud: 19 Mai 2017, 23:56
Postitas mrWilson
Peaks looma mingi tüsistustega keskealiste meeste eriti salajase puugivastase võitluse komitee. :)

Re: puugitõrje

Postitatud: 20 Mai 2017, 08:55
Postitas Nohik
Viimane kord mul tuli korralik laik. Kuna esimesed 2 korda ei tulnud, siis ei osanud ise ka midagi arvata. Proove ei tahtnud tollal ka arst teha niisama, ju olid kallid. Ja ega teda polegi nii kerge margata, palavikku mul polnud ka viimane kord.
Mis vaktsiini puudutab, ma ise ühtegi juhtumit ei tea, kus vaktsineeritud inimene oleks entsafaliiti jäänud.

Re: puugitõrje

Postitatud: 20 Mai 2017, 23:22
Postitas Tanel
Ma olen vaktsineeritud. Eelmisel suvel sain lühikese vahega kaks püüki. Mõlemist on senimaani ca kahe cm laiused punased laigud nahal. Analüüsid midagi ei näidanud.