1. leht 3-st

Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 10 Juul 2015, 12:30
Postitas matkahanna
Tere kamraadid!

Mu matkapagas on paari aastaga teadmisi natuke juba kogunud, AGA minu SUUREKS Achilleuse kannaks on märjal ajal lõkke tegemine...
See lihtsalt ei õnnestu mitte kuidagi... :oops:
Ehk oskab keegi nõu anda, kuidas märgadest puudest lõke ülesse seada?

Tänud juba ette! ;)

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 10 Juul 2015, 13:35
Postitas polarbear
Alati võib ju skauti mängida, kuid lihtsam on visata kotti peotäis süütepalasid või -klotse või -pakette (valge ollus kilekotis) Mul on garaaži seinal kott kuivanud kasetohtu, sealt võtan alati peotäie või kaks hakatuseks kaasa...
Väga hästi võtavad tuld lahtiharutatud tampoonid ja vatist meigieemalduspadjad, puhas puuvill ikkagi
Üldiselt on 1 tampoon, 1 süütepala/pakett või tükk kasetohtu, tikud, välgumihkel või tulepulk, peotäis kuivanud risu (leiab alati metsa alt) märjalt või mitte, pole vahet ja lõke põleb. Ma olen isegi kodus valmis teinud sellised pisikesed vaakumpakendatud tulehakatuspaketid paadimatkade ja muidu märjas keskkonnas olemiseks. Ei kaalu midagi, ruumi ei kah võta ja väga lihtne ja mugav kasutada.

Niisama lihtne see ongi.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 10 Juul 2015, 13:54
Postitas Tarmo
Ise olen niisketes oludes kasutanud Esbrit'i minipliidaga kaasa tulevaid kandilisi kuivpiirituse tablette. http://matkasport.ee/msweb.nsf/pages/Es ... f1=Energia" onclick="window.open(this.href);return false;
Süütamiseks kasutan 3...4 cm pikendatud otsaga tulemasinat - sellega kannatab pikemalt soojendada.
Metsakuivad püstised okaspuud võivad küll väljast läbimärjad olla, aga kui nad lõigata ja lõhkuda põlevad küll.
Saagimiseks, lõhkumiseks piisab Fiskarsi oksasaest ja ehitaja noast.
Ja kui kuskil kasetohtu vedelemas näen tõstan tasku.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 10 Juul 2015, 14:48
Postitas mrWilson
Toimiv nipp on ka jupp küünalt keerata paberisse või lisada niisama tulehakatuse vahele. Sulav vaha teeb korralikult oma töö. Kui on siis saab samuti kasutada köögikomplektist laenatud tsirtsuke toiduõli.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 12 Juul 2015, 07:20
Postitas sepaonu
Eks tulehakatus on ka oluline, on ta siis mugav süütepalakene või looduslik kasetoht aga väheoluline pole ka selle esimese leegipesa ülekandmine suuremaks lõkkeks. Ilm erinev, küttevalik erinev iga kord, rahulik toimetamine on edu pant, vaatad mis teed ja lõpuks saadakse kõik lõkked põlema, tähelepanelikumad ja kavalpeamad saavad lihtsalt kiiremini, vaatad kuda leek imeb ennast uue küttetoidu järgi ja muudkui söödad juurde. Kui mul oleks tarvis ekstreemolukorras ellujäämiseks tuli üles saada, siis mu valik oleks 100ml tavalist autodiislit. 8-)

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 14 Juul 2015, 19:12
Postitas ullivilli
Eks siin ole mitmeid variante.
Päris märg tihti soovib saada väikest oksakese abi ja hoolitsust, et põleda.

Pigem tekivad küsimused:
Kui suured puud: pakud 15+cm, rondid 5-15cm, hagu alla 5 cm
Transport lõkkekohani: jala, ratas, auto, koduaed?
Mis on lõkke eesmärk: soe, söögi tegemine, valgus
Mis tööriistad on kasutada: nuga, kirves, saag, mootorsaag
Kas puu on vihmamärg või on see toores-märg.

Üritan siin mingeid universaalseid mõtteid kokku koondada ja eks Tõnu tavaliselt laagris või oma koolitustel kasutab nii mõndagi.
Astu läbi ja räägime lõkk ümber sest need mõtted võivad mul kahjuks üsna kaua koonduda nagu kogu see rippvoodite tarkus, mida on lihtsalt liiga palju, et ühe korraga kokku võtta.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 14 Juul 2015, 21:12
Postitas scabere
Ma soovitan ka märjal ajal lõket kuivade puudega üles teha, sest päris märgade puudega on lõket ikka üsna raske üles saada, kui just hunnikute kaupa mingeid süütetablette vms asju kaasas pole. Põhinipp on ikka märjast keskkonnast maksimaalselt kuiv materjal üles leida (kuuskede alumised oksad, teiste puude all vihmavarjus olev püstine metsakuiv materjal jne). Neid varuda niipalju kui vajalik või võimalik ning siis nendest üles tehtud korraliku temperatuuriga lõkkel on juba võimalik mingeid märjemaid roikaid kuivaks aurutada.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 14 Juul 2015, 21:19
Postitas Tarmo
Üks võimalus on üldse mite lõket teha ja kasutada toidu valmistamiseks või vee keetmiseks kaasavõetud kütusel töötavat põletit või pliita. ;)
On kindla peale minek.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 26 Juul 2015, 22:50
Postitas Patrol
Mina olen kogueg puud kirvega vähemalt neljaks lõhkunud, sest tavaliselt pole puit seest märg ja olen igakord niisketes oludes lõkke üles saanud. Natukene kauem aega võtab aga vähemalt saab lõkke käima.

Hea õpetus on selles videos https://www.youtube.com/watch?v=qYTTMojhJgY" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 04 Veebr 2016, 09:36
Postitas Nohik
Kui mingi tuli juba on õnnestunud teha, siis edasi, üldiselt märjalt põlevad paremini nn kõvemad puuliigid, mille ruumalaühiku kütteväärtus on suurem. Tamme igalt poolt ei leia, aga Isegi täitsa vettinud kask põleb. Ka poolkuiva sanglepa laastud võivad olla vettinud okaspuust paremad.

Jõe ääres, kui on suurvesi risu kandnud kokku, siis see materjal põleb enamasti paremini kui vees ligunemata märg puu.

Võimalusel võib vaiku koguda. Siis mingile stabiilsele puutükile uuristad lohu, et sulav vaik ära ei voola, sealt alustad tuld. Vaiku üritad peeneks pudistada valmis veidi. Paned kasvõi kolm-neli tiku mõõtu pirdu lohukesse põlema ja proovid vaigupuru peale raputada näpu vahelt. Kui hästi läheb, need pirrud hakkavad küünlatahina tööle. Pudistad järjest vaiku ja uusi pirrukesi ja juba vaiguterakesi. Pirdude asemel võivad sobida ka tohuribakesed.

Mingi just lõhki löödud lapiku laastu või halu peale tule ehitamine on üleüldse märjaga lihtsam, kui otse niiske maa või vana lõkkeaseme peale peale. Niiske pinnas neelab meeletult sooja.

Ükskord avastasin, et mätaste vahelt kogutud märjad (surnud) sinika ja sookailu varred põlesid märjast puust paremini. Pole olnud põhjust rohkem proovida. Aga tundus, et nad sisaldasid üsna suures koguses midagi vaigu sarnast.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 13 Veebr 2016, 12:14
Postitas Maidor
Käisin möödunud suvel matkal ja öösel oli seal vihma sadanud. Terve mets oli ainult märga puitu täis. Appi tuli madratsi pump, millega sai lõkkele vunk üles aetud.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 05 Apr 2016, 22:17
Postitas Nohik
Kas kellelgi magneesiumpulgaga on kogemust niisket materjali süüdata, reklaamis tunduvad päris tõhusad olema?

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 06 Apr 2016, 11:52
Postitas sepaonu
Neid tulepulki nagu kirjuid koeri. Osad on ühest segust tehtud, kus magneesiumi osakaal on suht väike ja sealt ilma sädemetta purukeste kättesaamine raskem, osad kombod, kus on üks segu sädemekraapimispulk ja teine magneesiumi pulk või plokk, millest saab lihtsalt magneesiumi puru kraapida.
Ükskõik, mis imepulkade, purude või materjalidega sa esimese leegini jõuad taandub kõik ülekandmise või juurdetoitmise peale, väikest leeki toidad, lisad ja lõpuks muretu lõke kohalikust materjalist. Ma ise pulgaullike pole aga magneesiumil on hea süttimisvõime , põleb kõrgel temperatuuril aga mitte kaua, leegi põlemise aeg on minu meelest tähtis, saad kauem sätitada ja oodata, millal kohalik küte süttib. Seda magneesiumi puru on netis kah saada, kui kraapida ei taha, näiteks põlvili tuule käes puulehe peale 8-)
Mu eelmise aasta üks tulepakike, kasetoht, naise peeglilaualt mingi vidin ja süüteklots vaakumisse tõmmatud. Reeglina leiab loodusest kõik vajaliku, a nendeks puhkudeks, kui kõik märg ja tuuline ja ise väsinud ja muud sitad olud, siis hea võtta selline asi abiks.
fs.jpg

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 06 Apr 2016, 12:27
Postitas Nohik
Põlemise aeg ja intensiivus vist sõltuvad, kui märg see segu on. Ühes videos mees näitas, et enne kasta pulk vette, kui laaste kraabid, siis need jäävad märjaks ja reageerivad tormisemalt.

Ma tegelikult mõtlesin, et kas magneesiumpulk ja söekarp koos oleks algajale suht lollikindel lahendus. Lihtsalt pead iga kord hoolas olema ja uue söe ette valmistama. Mingi 0.2-0.3 l karp ja süsi ei kaalu iseenesest tapvalt palju. Kui tassitäie söega tuld üles ei saa, siis peab lihtsalt harjutama.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 15 Jaan 2017, 12:13
Postitas raki
Ostsin väikse Fiskars sae ja 10 EURise Fiskars noa. Käisin neid katsetamas Puskava allika lõkkeplatsil ja tegin lõkkel süüa.

https://www.youtube.com/watch?v=pohc8qOem_c" onclick="window.open(this.href);return false;

Saag ja nuga päris head. Sae leht on küll suht pehme, peab ettevaatlikult saagima, et ära ei painduks. 10 EUR eest on nuga piisavalt.

Kuigi videos paistab, et lõke süttis esimesest tikust, siis tegelikult on ilma kuivade lõkkepuudeta lõkke tegemine probleemiks.

Kuidas leida ja ära tunda metsast talvisel ajal kuivi lõkkepuid? Enamus näiliselt kuivadest puudest on tegelikult tohletanud ja ei võta tuld.
Millega/mis puudega/okstega on kõige parem lõket üles saada talvel metsas?

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 15 Jaan 2017, 13:26
Postitas Nohik
Muidu hea saag, eelistan ise ka, aga mul läks 2tk enne kõveraks, kui rahulikult saagima õppisin.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 15 Jaan 2017, 19:17
Postitas Jants
Millegipärast põleb metsa all vedelev männi oks oluliselt paremini kui kuusk.. On isegi nii olnud et tõmban juba pooleldi sambla sisse kasvanud oksa välja ja lõkkesse pannes põleb see nagu puuriidast võetud puu...

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 15 Jaan 2017, 20:58
Postitas Nohik
Lõket tegemist tuleb õppida ja pidevalt praktiseerida, ega seal muud ei aitagi. Mida hullem ilm, seda parem, kasutage iga võimalust. Eelmine suvi näitas, et endalgi on suures osas mälestus, kui osav ma tule tegemises olin, praktiliselt olen üsna poisike jälle. Ka paras tikkudega mängima hakkama.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 16 Jaan 2017, 10:52
Postitas ullivilli
Kuiv okaspuu on jala peal. St metsakuiv. Lehtpuu on nagu käsn ning jala peal üldiselt juba täiesti mäda. Asi on vaigu sisalduses.
Sh männist tehakse tõrva, kuusest üldiselt mitte ja seda põhjusega. Kahjuks vaigu % peast ei tea.

Fiskarsi saag on üldiselt tõmbamiseks mitte lükkamiseks. Nii ei lähe see ka kõveraks.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 16 Jaan 2017, 10:57
Postitas ullivilli
Sh lõkkes sudimiseks julgen soovitada keevitaja kinnast.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 16 Jaan 2017, 11:04
Postitas Nohik
Suuremat vaigust puud saagises juhtub, et ilma peale vajutamata kiilub kinni.

Mind on märjal ajal mitu korda püstine kuiv sanglepp välja aidanud.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 16 Jaan 2017, 11:52
Postitas Tanel
Peab eristama ka missuguse hambaga saag on. Fiskarsil on olemas nii kuiva kui ka märja puu saag. Kuiva puu sael hammas keeramata ja saetee tuleb kitsas, kui sellisega märga puud lõigata siis kiilubki kinni. Märja puu sael on hammas keeratud ja saetee tuleb laiem. Märja saag on universaalsem saab mõlemat lõigata ning küttepuu lõikamisel pole lõike kvaliteet ka tähtis. Kui fiskarsi saage ostma lähete vaadake kas pakendil on lehekesega oks (märjale puule) või pruss (kuivale puule) peale joonistatud.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 16 Jaan 2017, 17:00
Postitas ullivilli
Taneli jutt õige.
Üks on nn ehitaja saag, teine aedniku saag, kuid lükkamist nad ei kannata eriti kumbki, kuna ühepoolse hambaga.
Samuti julgen soovitada pikemat aedniku saagi, mitte seda väikest. Natukene lisab kaalu, kuid on universaalsem.
https://www.youtube.com/watch?v=kolJg-cMvfA" onclick="window.open(this.href);return false;

Ps ärge saagige oma viljapuu oksa nii nagu tädi saeb videos, kuna see ei ole hea puule.

Sh Fiskarsi slide on parem, kui volditavad lahendused, kuna kõveraks minnes on volditavat saada pideme soonde ilge kep*.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 16 Jaan 2017, 19:52
Postitas polarbear
Kui väga kõver pole, saab sirgeks painutada. See saetera kaunis plastsest metallisegust tehtud.
Ma tõmbasin korra saeteest enda poole välja ja lükates muidugi ei tabanud pragu :) Ots kõver nagu poksija nina. Kruustangide vahele ja sai üsna sirgeks praavitatud.

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitatud: 22 Jaan 2017, 18:34
Postitas raki
Nädalavahetusel käisin ja harjutasin lõkke ja videode tegemist: https://www.youtube.com/watch?v=saELhxf9okY" onclick="window.open(this.href);return false;

GoProga ikka heli ei lindista.
Lõke tuli päris hea. Peaks ostma süütepulga ja sellega ka proovima.