1. leht 2-st

Temaatilised raamatud (kirjandus)

Postitatud: 12 Mai 2011, 23:42
Postitas mrWilson
Räägiks natuke temaatilistest raamatutest (matkamine, ellujäämine, reisimine, jne...) ühesõnaga kogu selline hariv kraam (võib ka temaatilist ilukirjandust pakkuda). Milliseid raamatuid soovitate hankida? Eelistatavalt kodumaises keelepruugis üles tähendatud. Kui näppudes viitsimist on siis ka väikene sisukirjeldus ei teeks paha. :)

LISATUD: Veel üks kirjanduse teema siin foorumis: viewtopic.php?f=5&t=615" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 13 Mai 2011, 01:13
Postitas Morheatus
240 leheküljeline "Matkatarkuste taskuraamat" kirjastus <<Eesti Raamat>> Tallinn 1970.

Minul on kolmas täiendatud trükk, nostalgia hõng on see esimene, mis raamatu avades ninna tungib. Ise olen väga rahul, taskukohane teos. Informatsioon on kokku pressitud, arusaadavas ja mõnusalt loetavas eesti keeles. Teemadel mida metsast suhu pista, fotograafiast kuni tähtede ja linnulaulu järgi orienteeruva kellaaja määramiseni. (Väikese agaga, tollase Moskva aja määramiseni.)
Soovitan soojalt ;)

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 13 Mai 2011, 07:23
Postitas Jyrgenson
Ei sobi küll oma saba liputada, aga kriitikud pidasid MATKATES NELJAL AASTAAJAL päris heaks, eriti kiideti emakeele kasutamisoskust - minmaalselt laen- ja võersõnu, terminid eestistatud, jne...
Mulle endale meeldis kohe väga-väga Hasso Kommeri kirjutatud METSIK RADA, see on täpselt sellisele Eesti metsas/rabas lonkijale mõeldud kes peab miinimum eelarvega toime tulema. Mõnus jutu stiil, milles on kohakuti mahlakaid ja tabavaid mõtteid. Ma isegi julgen väita, et METSIK RADA on mõnes mõttes algajale matkasellile kõige sobilikum nõuannete kogumik.
Minu raamat on ka tore lugeda ja sobib algajale, aga kui keegi on lisaks raamatule kõiki minult ilmunuid artikleid lugenud, siis ilmselt panete tähele, et ma eriti kokkuhoidlikusele alati ei rõhu. See aga võib mõne värske matkahuvilise natuke ära hirmutada. Kes see enam loodusesse minna tahab kui kuuleb, et peab esivanemate kogutud lauahõbeda pandimaija viima selleks, et matkavarustust osta. Aga teema juurde tagasi.
Jaan Künnap on kokku pannud MATKASPORDI KÄSIRAAMATU, igati tore raamat, aga rohkem mõeldud matkasportlastele, lillenuusutaja loodusesõber leiab sealt endala vähe infot.
Ma ise olen raamatupoest kõik eesti ja inglise keelsed ellujäämise raamatud ka kokku ostnud ja põhjalikult läbi töötanud - võin kommentaariks öelda, et iga matkaja peaks seal õpetatavat valdama riskide maandamiseks, aga rõhutan, et matkamise vastand pole mitte linnas istumine vaid ellujäämine. Looduses toimetulemine/hakkamasaamine vs ellujäämine. Oma matkad ehitan valdavalt üles nii, et ellujäämis oskusi vaja ei lähe, AGA NEID PEAB TUNDMA!!! Nii et ostke kokku kõik mida raamatupoes müüakse ja võrrelge sealset infot, igal autoril on ikka natuke oma käekiri ja erinevad rõhuasetused, päris üheseid teeoriaid ei ole.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 13 Mai 2011, 10:54
Postitas Morheatus
Iga inimene vajab metsas liikumiseks oma allkirja... kujuneb välja oma filosoofia.
Minu filosoofia on seni välja kujunenud sihiga: "Mina pean ennast metsa järgi kohandama, mitte metsa enda järgi!" (Selleks on vaja õppida loodust tundma, et võimalikult vähe inimese kätt metsa kaasa viia ja teda sinna jätta).

Kellel huvi, mõnusat lugemist, Tõnu raamatut võin laenata, omal läbi loetud. Võimalus ka, et mõnel matkal võtan kaasa.

Loodushuvilistel ja metsas liikujatele, kellele meeldib maiustada taimede ja juurikatega, mida emake loodus pakub:
"Eesti nsv ravimtaimed" kirjastus <<Valgus>> Tallinn 1973. Endal jälle III parandatud trükk juhtunud. Loojad, Tammeorg, Kook ja Vilbaste.
Ja kindlasti üks Eesti tuntud kirjutaja: http://et.wikipedia.org/wiki/Aili_Paju" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 13 Mai 2011, 12:51
Postitas mrWilson
Tänan vastajaid. Siiani olen oma info hankinud ninapidi internetis istudes. Raamatuid olen viimasel ajal häbiväärselt vähe kätte võtnud, mitte, et mulle lugeda ei meeldiks aga lihtsalt on kuidagi nii läinud.

Esimene matkateemaline raamat mis lapsepõlves minu kätte sattus oli (nime ei mäleta) nõuka aegne ja teatud määral ka meelne, pruunide kaantega, rohkete illustratsioonidega matkamise käsiraamat. Suuruselt parasjagu peopesa suurune, mahtus kenasti taskusse. Kaanel ilutses joonistatud, seljakotiga tüüp. Võibolla tuleb kellelegi tuttav ette. Vot seda raamatukest peangi eneses matkahuvi nakatajaks. Väikene poiss nagu ma olin meeldis mulle seda lehitsedes unistada suurtest ja kaugetest seiklustest :)

Loodan, et see teema ei jää lühikeseks. Kui tekib tahtmine miskit uut lugeda siis on info saamiseks hea siia tagasi pöörduda.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 13 Mai 2011, 15:12
Postitas Morheatus
ega ometi selline pilt polnud seal raamatul:
Pilt
mõned nopped raamatust: http://morheatus.planet.ee/matkafoorum/ ... skuraamat/" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 13 Mai 2011, 18:22
Postitas mrWilson
Just nimelt, "Matkatarkuste taskuraamat." (1978) Nüüd sa aitasid mul nime meelde tuletada. Ilmselt sama jah, ainult kaaned vähe erinevad:

Täitsa saadaval: http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?13260" onclick="window.open(this.href);return false;

Pilt

Pilt

8-)

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 03 Mär 2012, 19:51
Postitas Mait
Omamoodi vahva ja üldhariv on US armee ellujäämiskäsiraamat (FM21-76 ja selle hilisemad versioonid). Need raamatud on Public Domain´is ehk nende tasuta allalaadimine ja kasutamine on seaduslik.

Algne versioon:

http://www.equipped.com/fm21-76.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Viimane uuendatud versioon:

http://www.equipped.com/fm3-0570.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 03 Mär 2012, 20:44
Postitas Jaan
Ise pole ühtegi Eesti matkamise raamatut lugenud, seega huvitav siit mõni juhtlõng koguda. Olen taimedest ja loomadest lugenud, aga otseselt matka- või metsaeluteemal mitte.

Olen muuhulgas läbi töötanud paar tõsist välismaist klassikut, mida ka julgelt soovitan. Eriti hea on esimene neist, sobib ideaalselt põhjamaa kliimasse.

Mors Kochanski "Bushcraft" - http://www.amazon.co.uk/Bushcraft-Outdo ... 524&sr=8-1" onclick="window.open(this.href);return false;

John "Lofty" Wiseman "SAS Survival Handbook" - http://www.amazon.co.uk/SAS-Survival-Ha ... 608&sr=1-1" onclick="window.open(this.href);return false;

Kuna mind huvitab rohkem üldine metsaelu, kuidas põlisrahvad on hakkama saanud ja kõik mugavalt ära elamise tarkused, siis olen endale just sellele keskenduvat kirjandust hankinud.

Olen siinkohal Tõnuga nõus, et ükskõik mis inimest looduses viibimise puhul ei huvitaks, olgu see jalgsimatk või jooksmine, siis võiks igaks juhuks tunda ka ellujäämise aluseid. Vahetevahel võib midagi viltu minna. See on nagu esmaabipaki kaasaskandmine, enamasti muud vaja ei lähe kui plaastrit villidele, aga see ei tähenda, et peaks asja koju jätma.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 07 Okt 2012, 14:56
Postitas Jants
Kui kedagi huvitab, siis selline raamat on hetkel saadaval väga soodsalt- http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/ell ... ine/106526" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 08 Okt 2012, 10:19
Postitas Martin
ekacariya kirjutas:Kui kedagi huvitab, siis selline raamat on hetkel saadaval väga soodsalt- http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/ell ... ine/106526" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostsin eile ära, lugesin. Mõndagi huvitavat - osasid asju tahaks kohe proovida. Samas on ka kohtasid mida lugedes ei suutnud naeru pidada, kui ette kujutasin kuidas karuga kohtudes ümiseksin rahustavat üminat talle, et vähendada rünnakuohtu... Aga võib-olla töötabki. :lol:

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 08 Okt 2012, 17:41
Postitas Tanel
Martin kirjutas: Samas on ka kohtasid mida lugedes ei suutnud naeru pidada, kui ette kujutasin kuidas karuga kohtudes ümiseksin rahustavat üminat talle, et vähendada rünnakuohtu... Aga võib-olla töötabki. :lol:
Huvitav mis on see protsent kes niiviisi talitades on karu rünnakust pääsenud?!

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 08 Okt 2012, 20:22
Postitas pilving
Fred Jüssi ütles, et kui karuga metsas kokku saad siis tee nägu nagu hakkaksid kingapaelu siduma ja tagane vaikselt. Olen lugenud palju põlisrahvaste kohta ja ümisemine ja kerge ütlemine pidid hästi mõjuma.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 08 Okt 2012, 21:23
Postitas Jyrgenson
Omast kogemusest pean ütlema, et karu jookseb väga kiiresti, kiiremini kui ise jõuaks - mul pole ühtegi õnnestunud veel kätte saada. ;)

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 08 Okt 2012, 22:33
Postitas Jants
Mulle meeldis selline koht- " Kui teil ei õnnestu jääaugust välja ronida, hüüdke appi. Te püsite elus 15-20 minutit, seega ärge paanitsege."

Üks segadust tekitav tekst-"Seljakotti pakkides pange raskemad asjad üles, et raskuskese jääks kõrgemale ja seljakott ei kisuks teid taha"
??? Loogiliselt võttes peaks vastupidi olema ju- raskemad asjad alla.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 09 Okt 2012, 00:04
Postitas pilving
Tänapäeva tõlked on suht masendavad. Nõukaaeg oli, mis ta oli aga tõlgiti palju paremini.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 25 Veebr 2013, 11:58
Postitas Raimps
Avastasin reedel poest: Grossi toidukaubad sellise raamatu nagu Õuesõpe. Raamatus ca 260lk suur formaat ja pehmete kaantega. Maksis 3.90€(muidu oli 16€). Ostsin ära ja praegu veel ei kahetse, liigitaksin ta asjalike matkaraamatute hulka :D Raamatus räägitakse natukene loomadest, lindudest, taimedest, puudest. Ajaloost peale jääaega, maastikest, toidu valmistamisest ja kuivatamisest, muidugi matkamisest ja looduse vahendamisest jne. Räägib ka käsitööst (nt kuidas teha kirvele terakaitset ning kuidas noale käepidet valmistada). Kirjutatud on paljudest asjadest, mõndadest pealiskaudsemalt kui teistest.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 27 Veebr 2013, 08:10
Postitas poder
Ostsin ka eile grossi poest selle õuesõpe raamatu. Lugemist seal küll. Originaalis rootslaste poolt välja antud ja eestis ära tõlgitud.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 27 Veebr 2013, 08:30
Postitas Jyrgenson
Vaatamata sellele, et see õuesõpe raamat on mõeldud pedagoogidele ja noorsoo töötajatele, leiab lihtne matkahuviline sealt nii mõndagi põnevat.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 27 Veebr 2013, 11:38
Postitas Raimps
Kellele meeldib Mt Everesti temaatika siis praegu on Apollos raamat nimega "Mallory teine surm" hinnaga 2.49€ 81% allahindlust. Tartu kaupsis jäi 2 tükki veel riiulile.

Copy paste jkalpinismiklubist.
Autor Reinhold Messner on tõusnud kõigi 14 maailma kõrgeima kaheksatuhandelise mäe tippu, nii et kõrgmägede hingeelu tunneb ta kahtlemata ülihästi. Mallory vaimu ilukirjanduslikud mõtisklused on ilmselt maitseasi - kellele meeldib, kellele mitte.

Moraal: Ainult alistamatul on väärtus, vallutatul saab olema hind. Tänapäeval, kui Mount Everest on muutunud kommertsekspeditsioonide pärusmaaks, teavad kõik tipputõusmise maksumust - aga kas neil sissetallatud radadel on ka sellist väärtust nagu oli sel mäel Mallory jaoks, kes põhjendas oma püüdlusi Everesti tippu jõuda lakoonilise lausega "Sest see mägi on olemas" ?

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 28 Veebr 2013, 01:17
Postitas KuuseOkas
Jyrgenson kirjutas:Vaatamata sellele, et see õuesõpe raamat on mõeldud pedagoogidele ja noorsoo töötajatele, leiab lihtne matkahuviline sealt nii mõndagi põnevat.
Kas sellel "Grossi poe õuesõppe raamatul" on mõni autor ka? Äkki leian raamatukogust üles teise. Teema on huvitav ja oleks paslik läbi lugeda enne 14.aprilli ehk õuesõppeaasta algust :P

Matkamise raamatutest leidub minu riiulis hetkel ainult "Toimetulek looduses", aga pean tunnistama, et ma ei ole seda kordagi veel lugenud. Aga oma huvidest lähtudes oman selliseid teoseid nagu "400 Eesti seent", "Mürktaimed", "Kes siin oli?" jm looma-taime raamatuid.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 28 Veebr 2013, 08:04
Postitas poder
https://kirjastus.tea.ee/est/otsing/?productID=1554" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 28 Veebr 2013, 16:41
Postitas poder
seda raamatute teemat jätkates siis mingi aeg kui apollos oli suur allahindlus sai mõne euro eest selline raamat ostetud http://www.apollo.ee/oue-meisterdama.html" onclick="window.open(this.href);return false; Kah jälle originaalteos skandinaaviamaades välja antud ja siis eestikeelsena meil ka müügil. Eks ta kordab paljuski teisi raamatuid aga lugeda ikka põnev.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 04 Mär 2013, 09:05
Postitas poder
üks enam vähem temaatiline raamat veel: http://www.apollo.ee/lokketoidud.html" onclick="window.open(this.href);return false;
praegu soodsalt müügis ka. Mul endal seljakotis kaasas pidevalt.

Re: Temaatilised raamatud

Postitatud: 04 Mär 2013, 11:40
Postitas Tarmo
poder kirjutas:üks enam vähem temaatiline raamat veel: http://www.apollo.ee/lokketoidud.html" onclick="window.open(this.href);return false;
praegu soodsalt müügis ka. Mul endal seljakotis kaasas pidevalt.
Sama raamat ka minul riiulis - soovitan.
KL i välja antud, üheks autoriks M. Milling.