Miks alati ei saa loodusesse minnes lõkkele loota?!

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Vasta
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 03 Veebr 2014, 12:28

Kuna ühes teises teemas tekkis kaasfoorumlasega väike vaidlus, siis mõtlesin üle korrata teema, mida siin foorumis juba varem on käsitletud, aga ilmselt on infomüra sisse kadunud.

Siin on põhjuseid mitmeid. Tihtilugu pole lõkke tegemine lihtsalt ratsionaalne. Kui minna loodusesse ja tahta teha kerge eine kuuma joogiga ja ajada kuumaks vast ainult liitri jagu vett, siis pole lihtsalt mõtet selle tarbeks metsast kuva puitu koguda või RMK lõkkekohas puid kulutada. Kui arvestada sellega, et enamus loodushuvilisi kasutavad välipliidina alkoholil töötavat põletisüsteemi, siis see jätab suure tõenäosusega ka väiksema ökoloogilise jalajälje. Eestis müüdav tehniline piititus on toodetud peamiselt viljast.
Ainult lõkkel söögi tegemisele ja soojusele ei saa loota tihtilugu ka seetõttu, et RMK laagripaikades lihtsalt pole puid. Koha juures kehtivad keskkonnalased piirangud ei luba ka metsast puid langetada. Paljudes kohtades ongi näha seda, et telkimiskoha miljööväärtus on seetõttu kannatanud.
Ei saa unustada ka asjaolu, et suviti on tihti tule tegemise keeld kaua kestnud kuiva/kuuma ilma tõttu.
Vahel juhtub ka nii, et tuletegemise vahendid võivad olla parimad, oskused juba lihvitud, aga ilmastiku tingimused liiga keerulised. Neid kordi kui tahaks vihma ja tuule käes tuld üles saada aga see pole õnnestunud, on olnud mitmeid. Kogu võimalik põletatav materjal on lihtsalt liiga märg või RMK on oma lõkkekohta toonud tulekindlad puud.
Lõkke tegemine võib ebaõnnestuda ka seetõttu, et mõni töövahend puruneb. Kunagi Poruni ürgmetsas matkates suutis üks matkasell oma vilumatuse tõttu ainsa kaasas oleva sae ära lõhkuda. Nii palju kui puid oli õnnestunud teha ja veel natuke juurde koguda, nii kauaks ka lõket jätkus. Võibolla 200m kaugusel oleks olnud kuivi puid, aga kas on mõttekas nii kaugelt neid otsima minna.
Kõiki neid asjaolusid arvestades oleks üsna mõistlik matkale alati kaasa võtta välipliit.
Kindluse mõttes on mul ka välipliidi süsteem duubeldatud. Peamiselt kasutan puugaasil töötavat pliiti ja selle sees Tatonka alkopõletit. Selline lahendus on üsna toimiv ja odav.
P.S. alkopõleti on hea abivahend ka lõkke süütamiseks, eriti siis kui puud on kehvemapoolsed.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Re: Miks alati ei saa loodusesse minnes lõkkele loota?!

Postitus Postitas mrWilson » 03 Veebr 2014, 16:20

Tõnu, sa jätad ühe tähtsa argumendi välja, nimelt kui lihtsalt ei viitsi lõket teha. :) Aga muidu tean omast käest rääkida kuidas põleti piiritus oli otsas ning iga väikese lõunapausi ajal lihtsalt ei viitsi lõkkega jännata. Väike võiku "dieet" ning jälle edasi.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 03 Veebr 2014, 17:02

Lõunapaus on hea argument - kui on selline matk, et päev otsa oled liikumises jõudmaks õhtuks järgmisesse ööbimispaika. Endale imponeerib just see , et saab kiirelt ja puhtalt söögid tehtud kui vaja. Põletite ja kütuse kaasaskandmise ebamugavuse kaalub see toimetamise mugavus suuresti üle, minu arvates. Muidugi lõkketulest saadav emotsioon trumpab igasuguse põletileegi jällegi tuhandekordselt üle.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Veebr 2014, 17:10

Minu põhiargumendiks miks ma tihti ei viitsi lõket teha on see, et ma lihtsalt ei viitsi pärast tegeleda poti tahmast puhastamisega. Muidugi hoopis teine tera on siis kui õhtutundidel praksuva lõkketule ääres istud ning kasvõi niisama mõtteid mõlgutad.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 03 Veebr 2014, 17:26

Piirituse pôleti jaoks olen mônedel viimastel kordadel kasutanud 80 kraadist joogipiiritusrt. Saab haavu puhastda, rabaveega pooleks valades saab sookolli napsu ja mis peamine - ei jäta nôudele môrudat/kibedat maitset.
...

Kasutaja avatar
heiki
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas heiki » 03 Veebr 2014, 17:35

Minul enamasti on ka lõke nautimiseks ja matkapliit kuuma toidu ja joogi valmistamiseks. Nõud jäävad tahmavabaks ja peavad kauem vastu ka (alu/teflon asjad kipuvad lõppes deformeeruma, kui väga ettevaatlik pole.)

Aegajalt võtan spetsiaalselt lõkketoidu valmistamiseks roostevaba kateloki kaasa, aga siis ongi fookuses puhtalt kokkamine, mitte otseselt söök ja jook. Minu kogemuse põhjal saab ka matkapliidi peal kuumust regullida ja toit tuleb väga hea. Saeveskil kokatud lihtsa liharoaga jäin väga rahule, täitsa hea sai :)

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 03 Veebr 2014, 17:51

Vahel mul on veider tunne, et lõkke tegemisega nagu haavaksin loodust natuke. Seega püüan seda teha ainult otsese sooja vajaduse korral. Kokata eelistan pliidil samadel põhjustel nagu eelkõnelejadki; kiirem, mugavam, puhtam, lihtsam. Vahel ma kasutan kokkamiseseks n.ö lõkke tüüpi mida nimetatakse "rootsi pliidiks".
http://www.youtube.com/watch?v=OkAsitmJHeo" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=WfRovJ1KcCg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 03 Veebr 2014, 22:19

Minu meelest on see rootsi pliit maailma kõige ebaratsionaalsem lõke. Mu meelest ka mitte roheline ehk maailmapäästmise lõke, isegi kui tõmbad kodus kettsae käima ja võtad tolle paku oma küttepuude hunnikust. Ainuke pluss mida ma näen, on see, et kui see jubekiftikkagisaabpakupealepotipanna jant läbi, saad jäänustest normaalse lõkke teha 8-)
Ratsionaalne lõke on ratsionaalne siiis, kui on sobivat kütet ja pole vaja metsikut energiat kulutada, et see üles võtta. Igasugu muud energialaristamise lõkked on lihtsalt mängud. Vanasõna ka kohe varnast võtta, las mängib, peaasi, et ei nuta.
Popid põletid meeldivad mulle, väiksed tänapäeval, efektiivsed, peaaegu igal pool saab kasutada, 5-10minutiga soe kört või jook, sobib.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Kirves
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Kirves » 04 Veebr 2014, 00:10

Ma saan selles vanamehe videos lõkke tegemisest aru.... aga miks seda poolikut kiviheite masinat vaja ehitada oli ? :D Lisaks ei käi keegi matkal sellise labidaga . Taust tundus ka kuidagi lisatud olevat......
Teisel juhul ei usu ma ,et need halud tuulega püsti püsivad .....
Ma olen ise ka sellist lõket teinud ja siis said halud kirvega teravad otsad ja päris sügavalt maa sisse taotud ... halud olid meil nimelt kaasa võetud ja kütematerjaliks oli sees pilliroog ja kadakaoksad . Tegevus toimus nimelt ühel Riia lahes asuval laiul ja oma 15 aastat tagasi.
http://www.kirves.eu" onclick="window.open(this.href);return false; Noad , kirved , taskulambid ja palju muud vajalikku

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 04 Veebr 2014, 00:22

Ma loodan, et siin ei lähe nüüd vaidluseks kui mõttetu lõkke keegi kuskil tegi. Jäägem siiski teemasse.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Veebr 2014, 07:01

Mislaadne arutelu pealkirjast lähtuvalt on teemas püsimine ?
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 04 Veebr 2014, 13:59

Teema pealkiri on: "Miks alati ei saa loodusesse minnes lõkkele loota?!" Ma üritan siin ennetada seda, et ei hakataks jahuma pikalt sellest kui hea või halb üks või teine lõkke tüüp on. Selleks on teine teema: viewtopic.php?f=16&t=1892" onclick="window.open(this.href);return false; Ma loodan et sa saad minust aru.

Võib teemaga edasi minna.
Ah, minge metsa...

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 04 Veebr 2014, 14:21

Mõnikord on vaja 'madalat profiili' hoida ja lõkkesuitsuga mitte silma torgata.

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 04 Veebr 2014, 14:38

Kambakesi nädalavahetuse-matkadel teeme õhtu- ja hommikusöögid ühises pajas lõkkel. Aga kord matkasime märtsikuus põhjaranniku panga all mööda merekallast. Õhtul laagrisse jäädes oli puitmaterjali külluses, aga see kõik oli mereveest ja/või päev otsa kestnud lörtsisajust läbi ligunenud. Olin juba moraalselt valmis, et peab leppima külma toiduga, aga lõpuks õnnestus siiski lõke põlema saada. Suuresti tänu sellele, et kaaslane võttis tee peal mahalangenud kaselt tohtu kaasa. Pärast seda matka soetas kompanjon endale gaasiga matkapliidi, mis võimaldab ka lõunapausidel kiiret sooja einet teha ning on varuvariandina alati käepärast. Üksinda rännates ma tavaliselt lõket ei tee ning toitu valmistan Rootsi kateloki ja piiritusepõletiga. Küll aga on hakanud sümpatiseerima puiduküttega matkapliidid. Ostuni pole veel siiani jõudnud.
viewtopic.php?f=12&t=1138&p=7367" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Veebr 2014, 16:42

Piirituse, gaasi vôi bensiiniga pliidi suureks eeliseks on kiirus.
Nendega on selleks ajuks söök söödud, kui lóke alles vungi üles vôtab.
Puupliite muide saab ka ise valmistada.
...

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline