Külmal aastaajal kuivana püsimine ja kuivatamine

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Vasta
Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Külmal aastaajal kuivana püsimine ja kuivatamine

Postitus Postitas ullivilli » 15 Dets 2013, 18:38

Kuna higistan suhteliselt palju olen jahedal aastaajal probleemi ees, et nahk ja riided on märjad.
Paraku on probleem, et kandes koorikuid, ei hinga neist ükski lõputult hästi.
Proovitud Gore kui ka Lafuma 5000 hingavusega jakki ja Eesti politsei joppi, kuid seljakotiga rassides on nahk märk, riided läbi vettinud ning jaki sisekiht lausmärg.

Jakid ise kuivavad väga kiiresi, ning ei ole kuigi suureks probleemiks.
Pigem on probleemsed aluskihid, voodrid, mis ei kuiva üle öö telgis ära ning vihma, lörtsi või külmaga.
Et mitu päeva liikuda peaks olema kaasas mitu komplekti riideid, kui see tähendab lisakaalu ja -kotiruumi.

Kuidas hoida nahka kuivana ja ennekõike ennast soojana?
Mitu komplekti riideid kaasa võtate ~4 päevasele matkale?
Kuidas kuivatada efektiivselt riideid?

Olen mõelnud ka riiete töötlemise peale erinevate ainetega, sest higistamine on normaalne ja sellest vast lahti ei saa.
Reaalne lahend tundub olevat kuidagi kiiremini riiete kuivatamine, näiteks lahendusega et need imavad vähem vett.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Külmal aastaajal kuivana püsimine ja kuivatamine

Postitus Postitas Metavo » 15 Dets 2013, 18:55

Mina kasutan all võrkpesu, peal villast pesu, siis villast kampsunit ja selle peal odavat windstopper vesti. Passimiseks kannan veel kaasas sulevesti ja selle peale koorikjopet.
Aga tunnistan et esimest aastat proovin sellist konfiguratsiooni. Ilmselt jahedama ilmaga peab miskit lisanduma, kuid näib et nii pea sellist aega ei ole tulemas. Ilmselt hangin softshell jaki.
4-päevast matka pole see talv veel jõudnud teha, 3 maksimum. Riideid sealjuures kuivatanud vist polegi, kui paar sokki välja arvata. Ainsad vahetusriided mis kaasa võtnud olen, ongi sokid.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 15 Dets 2013, 20:33

Mina kah kasutan sooja pesu ja villast kampsunit.
Liikudes on alguses soojenduseks ja suurema tuulega peal Bundeswehr'i tuulepluus.
Jalas Northlandi kilepüksid (vahest all ka soe pesu) ja jalaotsas Columbia Titanium talvesaapad. Matkasokid kah.
Ja säärised.

Passimiseks ja laagerdamiseks sai ostetud Anome poest Lätis? tehtud paksud vati püksid ja jope - need lähevad teiste riiete peale ja siis on ka -30 kraadi juures soe passida. Aga neid pikalt kaasa ei tassi, kaasa tassin vana sulejopet. Vaatan nende taskusse mahtuvate sulejopede poole.

Peas paigal olles läkiläki, liikudes õhuke villane müts või buff või vahest üldse palja peaga.
Käes õhukesed sõrmkindad ja vahest lisaks nende peal paksud soojad käpikud.
...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 15 Dets 2013, 21:04

Mu meelest on vale riietus, kui liikudes jooksed nagu mahlakask ja pärast telgis hunnik märgi riideid seljas ja probleem. Lihtne maaka soovitus, võta liikudes riideid vähemaks :D
ja paikseks jäädes jahtu natuke maha, ka enda kuivatamine(kui selline võimalus on) pole miskit imelikku, siis pane riideid juurde.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 15 Dets 2013, 22:20

Kehale lähemates kihtides väldin talvel puuvillast, kui trussikud välja jätta.
Puuvillane flanell särk on hea suvel palava ilmaga kui putukad teevad liiga.
Puuvillast T-särki kasutan soojemates oludes magades.
Kampsunid on sellised kõrge kaelusega - ostnud olen neid Seppälast ja nüüd ostsin ühe meriinovillase kampsuni 24.90 euro eest ühest D-terminali juures olevast Outlet poest.
...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 15 Dets 2013, 22:32

Jep.
Aga koorikjoped sobivad siiski pigem vihma või kõva tuule korral väga hästi.
Eelmine talv sain oma kampsuni usu kui Oandu-Ikla peal suusatas üks 80-ndates väike meesterahvas puusuuskadel kampsun seljas vastu ja kirus, et kui naisel on paha tuju siis läheb ja suusatab mõned kümned kilomeetrid metsa vahel.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 16 Dets 2013, 08:38

Ise kasutan erineva paksusega villaseid pesusid. Villast on tehtud ka n.ö spordi pesusid ja T-särke. Liikumise ajal olen alati nii õhukeselt riides, et seistes hakkaks külm. Puhkehetkeks kohe midagi sooja selga ja laagrisse jäädes veel paksemad riided selga.
Higistamist saab natuke reguleerida ka toitumisega.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 16 Dets 2013, 10:13

Minu alusriietus on ainult keemia, bamboo, polyester, polartex, mex, sex jms targadmolekulidtüüpi krtteabmillest, mul tegelt vahet pole, kas naftast või kivisöest teevad, oluline, et ei imeks vett sisse ja microsälgitud oleks, teine kiht, mis on reaalselt fliis, see ka ainult keemia. Suurema soojamahtuvusega vahekiht välise kooriku ja alusriietuse vahel villane. Välised koorikud mitmed mul kaenlaaluste lukkudega ja mitte hingavad. Kui ma tahan kõvas vihmas veekindel olla, siis ma pole nõus kompromissideks , hingan kaenlaalt, kaelusest, lõpustega. On ka hingavaid väliseid koori mul.
Kokkuvõttes võib ju alati omaarust väga targa valiku riiete osas teha enne matka, a vahest võib ka pange astuda, kogu garderoobi kaasa ei vea.
Kuivatamine oleneb ilmast, lõket teha ei saa, siis telgis külmal ajal nii ja naa, üldiselt ikka naa kipub olema. Sellist luxust saab harva telgis :D
saapad.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 27 Dets 2013, 02:13

Mulle ka sobib nii, et paras on siis kui seistes jahe/külm hakkab. :idea:

Vasta

Mine “Matkatarkused”