Märjal ajal lõkke tegemine

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Re: Märjal ajal lõkke tegemine

Postitus Postitas tripp » 07 Aug 2018, 19:13

Miuke see henka oma ka on ? Isegi vaatasin henka lehte aga ei leidnud.
Pmst gaasipliidi süütaja.
Umbes selline:
http://chilli.ee/vaata-toodet/taidetav-suutaja-5
aga pikem.
Ma arvan, et igast majapidamispoest saab ka.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Aug 2018, 19:29

jajah, ma sain nüüd aru, et kui sa ütlesid bensiiniga, siis sa mõtlesid gaasiga 8-)
joon jõest, söön jõest

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 07 Aug 2018, 22:33

mrWilson kirjutas:
07 Aug 2018, 14:51
Hendrik kirjutas:
07 Aug 2018, 14:48
Selle tulejulgaga ilmnes Gruusias just suur probleem, inimesed ei saa suitsu põlema. Priimust süüdata saad, aga tobi teha ei saa.
Nad üritasid sellega otse sigaretile tuld külge saada? :D Selle peale ei tulnud, et enne võiks miskit lehepuru süüdata ja siis sealt sigaretile tuld võtta?
Kust sa liustiku peal seda lehepuru veel võtad? Seal saab puru ainult teepakist või õnnetuid eksinud ja lumele kuivanud parme kärsatades :D

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Aug 2018, 22:42

Hendrik kirjutas:
07 Aug 2018, 22:33
Kust sa liustiku peal seda lehepuru veel võtad? Seal saab puru ainult teepakist või õnnetuid eksinud ja lumele kuivanud parme kärsatades :D
Liustikul on sellega muidugi kehvasti. :D No siis polnud järelikult õiged suitsumehed kui tikke taskus polnud. Omad vitsad peksid...
Ah, minge metsa...

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 08 Aug 2018, 00:21

Piiber kirjutas:
07 Aug 2018, 18:47
Kunagi kingiti mulle uhke Bear Gryllsi Gerberi nuga, seal oli ka see magneesiumipulk olemas. See õrnalt puru kraapmise jutt on täiesti õige. Niisama sädemeid tirida pole suurt mõtet.
ärme nimetame ferroceriumist tulepulka magneesiumiks või vastupidi...muidu ei saa keegi aru mis on mis ja millest on jutt...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 08 Aug 2018, 08:22

Jants kirjutas:
08 Aug 2018, 00:21
ärme nimetame ferroceriumist tulepulka magneesiumiks või vastupidi...muidu ei saa keegi aru mis on mis ja millest on jutt...
Kuidas neil vahet tehakse ja mis neil omadustes/kasutuses vahet on? Mul ainult üks pulk, ma siiamaani oma lihtsameelsuses arvasin et kõik samasugused...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Aug 2018, 08:33

Magneesiumiga pulk on kaheosaline. Muidu vist tore vidin, aga turul liigub kraami, kus see magneesium pole nagu päris magneesium.
Magneesiumi puhul on see eelis, et tilk vett ja siis õige tulevärk algab alles.
https://www.youtube.com/watch?v=TyLIeZQ0kBc
Kunagi tuubis vaatasin, üks jorss katsetas erinevaid, enamuse praakis välja, et pole väga puhas magneesium. Isegi ütles terve rea kohti, kust õige magneesiumjunni saaks, aga need polnud minu elualalt. Väike kahtlus on, et elektrilises veeboileris olev junn võib üsna puhas olla, vähemalt raamatud väidavad, et from high purity magnesium https://www.google.ee/search?q=magnesiu ... 5&dpr=1.25. Osad junnid on suvalised risttahukad, osad on pulgad, millel on terassüdamik.
See mees proovis märja laastu süütamist, siis tuli eriti välja, et mõned reageerisid märjale laastule eriti tormiliselt.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 08 Aug 2018, 09:56

Nohik kirjutas:
08 Aug 2018, 08:33
Magneesiumiga pulk on kaheosaline. Muidu vist tore vidin, aga turul liigub kraami, kus see magneesium pole nagu päris magneesium.
Magneesiumi puhul on see eelis, et tilk vett ja siis õige tulevärk algab alles.
https://www.youtube.com/watch?v=TyLIeZQ0kBc
Kunagi tuubis vaatasin, üks jorss katsetas erinevaid, enamuse praakis välja, et pole väga puhas magneesium. Isegi ütles terve rea kohti, kust õige magneesiumjunni saaks, aga need polnud minu elualalt. Väike kahtlus on, et elektrilises veeboileris olev junn võib üsna puhas olla, vähemalt raamatud väidavad, et from high purity magnesium https://www.google.ee/search?q=magnesiu ... 5&dpr=1.25. Osad junnid on suvalised risttahukad, osad on pulgad, millel on terassüdamik.
See mees proovis märja laastu süütamist, siis tuli eriti välja, et mõned reageerisid märjale laastule eriti tormiliselt.

Mina kasutangi sädeme saamiseks firesteel/ferrocerium/tulepulka vms. Tuldvõttev puru tuleb kasekohtu kraapides ja süütan ka samamoodi nagu järgnevas videos https://www.youtube.com/watch?v=Bwr5ybkqBss

Siin videos tehakse väike ülevaade erinevatest tulepulkadest ja kuidas neid kasutada. Kõige enam meeldis see variant kus oli ümar magneeriumipulk ja ümar ferrocerium pulk eraldi. Teiste samalaadsete kombineeritud vahendite puhul on oht, et ferrosteel saab ammu enne otsa kui magneesium. https://www.youtube.com/watch?v=Bwr5ybkqBss
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Aug 2018, 10:42

Ahjah, veel mäletan, et need märga materjali hästi süütavad pulgad olid kõik tehtud homemade neist asjadest, millest ma inglise keelest aru ei saanud. Võib-olla ongi mingi d12mm boileri anood hea ost, selle võiks saada enamvähem suvalisest santehnika poest.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 08 Aug 2018, 11:26

Minu meelest pole märjal ajal lõkke tegemise edukus üldse seotud süütevahendiga, kust tuleb esimene leek, tikud, tsäksid, tulepulgad võimisiganes, saad ühel või teisel moel oma esimese leegi kätte ja hakkad seda toitma kasetohu, oksakeste, laastude jms ja edukus sõltub tuletegijast ja tema tegutsemisest, materjalist ja minu meelest väga suures osas tuulest. Mul pole mitte kunagi ühtegi probleemi olnud, kui on kuuske või mändi ja terake tuult ja mul on mitmeid peavalulõkkeid olnud tundrakasevööndis tuulevaikuses peale tõsist ööpäevast vihma. Sekundiga leek tulemasinast, puuvillatups ja kasetoht ja edasi tund aega märja materjaliga nõidumist, ennem, kui jupike sütt alles tekib ja probleem laheneb. Tuule olemasolul kõik poole lihtsam.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 08 Aug 2018, 11:30

Nõus sepaonuga, sest kuiv tulehakatus on tavaliselt kaasas või lihtsalt leitav. Keeruliseks läheb siis kui on vaja tuld toitma/kasvatama hakata ning kui siis metsakuiva või tõrvast puitu käepärast pole on korralikku lõket üles saada keerulisem.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Aug 2018, 12:02

Tuulega on nii ja naa. Ma ise eelistan pigem tuulevaikust kui jubedat tuult. Vähemalt tikuga süüdates, kui esimese tikuga põlema ei saa, siis 100%, et salakaval tuulepööris kustutas tiku.
Märjal ajal leiab ikka midagi. Aga kui märjal ajal on viimase tunni kõvasti sadanud ja sajab edasi, on asi keerulisem. Tuul teeb asja veel hullemaks. Meenub mingi soodematk, kus 2 soo vahel selgus, et lagedal kraavikaldal peamegi ööbima ning vihma kallas nagu ämbrist. Ainule "kuiv" puu oli püstine metsakuiv sanglepp. Lõhkuda ja laastu lõigata tuli iseenda all, muidu märgunuks kõik hetkega. Tarpi meil tookord polnud. Täna paneks kõigepealt tarbi üles ja alustaks tuld selle all.
Mis tule toitmist puudutab, mul tavaliselt on süütamise järgselt kõige suurem probleem, et abilised eemal hoida. Need kipuvad panema valet kraami vales koguses valesse kohta. Kui materjal on enda kogutud, ja kellelgi ei õnnestu segada, on 10-15 minutiga suur tuli üleval.

Kasutaja avatar
Perega looduses
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Perega looduses » 08 Aug 2018, 21:50

Aga võibolla lihtsalt õppida, kust ja kuidas märjal ajal kuiva puud leida. Meil metsas tule süütamise kogemust on ja metsast leiab kuiva puud ka siis, kui nädalaid järjest sadanud. Ehk see meie video aitab kellegil natuke targemaks saada:

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 08 Aug 2018, 23:06

Aitäh video eest!

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Aug 2018, 23:18

Ahjah, pean ka tänama, nägin küll ammu seda filmikuppi, seda metsaskuiva alumise otsa vaiguse osa materjali polnud varem kohanud.

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline