Millise veepidavusega telki valida?

On vaja, aga mis on hea ja kust?
Vasta
Cawt
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Millise veepidavusega telki valida?

Postitus Postitas Cawt » 28 Juul 2018, 14:04

Millise veepidavusega telki valida, et märjaks vihma korral ei jääks ?
Märkisin Jyskis 1500 mm ~16 Euri eest - Kas sellest piisaks ?
Viimati muutis mrWilson, 28 Juul 2018, 16:25, muudetud 1 kord kokku.
Põhjus: Muutsin pealkirja informatiivsemaks.

seen
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Millise veepidavusega telki valida?

Postitus Postitas seen » 28 Juul 2018, 16:22

16€ telki, 50€ jalgratast, 100€ autot ei ostaks. Laguneb töenäoliselt 10 min jooksul peale kasutusele vötmist.

Cawt
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Cawt » 28 Juul 2018, 18:45

50 Euri eest ostsin jalgratta talvel, siiani sai sõidetud korralikult :D
Aga siiski, millise veepidavusega telk on mõistlik paduka korral ?

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 28 Juul 2018, 19:32

Colemani 3000mm on senini kenasti paduvihmad välja kannatanud. Jyski telkide kohta ei oska kommenteerida.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Juul 2018, 19:51

Cawt kirjutas:
28 Juul 2018, 18:45
Aga siiski, millise veepidavusega telk on mõistlik paduka korral ?
Vähemalt 3000 peaks ikka olema. Sinu eelarve eest pikaaegset telki pole lootagi. Kui joppab siis paar väiksemat vihmasabinat kannatab see 1500 ära. Oleneb muidugi kuidas sellel telgil õmblused on tehtud. Võimalik, et viskad kohe prügikasti :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 28 Juul 2018, 23:53

Sellise eelarvega vist on 3x4 või 3x5 koormakate+ sääsevõrk + 20 m 4 mm nööri + kaikad-vaiad metsast mõistlikum valik.
Mul vist on see sääsevõrk, metallrõnga viskasin välja. https://makoeesti.ee/index.php?route=pr ... duct_id=67
Abinööri vead koormakatte alt läbi ja sääsevõrgu riputad abinööri külge.
All engineers are cyborgs

Cawt
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Cawt » 29 Juul 2018, 08:21

Eelarve mul tegelikult ~50 Euri.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 29 Juul 2018, 08:58

Kui eelarve on kitsas aga aega katsetamisteks küllaga, siis võid osta odava telgi ja proovida näiteks silikoon + white spirit meetodit. https://dzjow.com/2012/06/18/how-to-re-coat-a-shelter/

Mahub kenasti su eelarvesse, sest sanitaarsilikoon ja white spirit ei maksa suurt midagi.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 29 Juul 2018, 11:15

Odava ja mitte kõige vettpidavama kuppeltelgi korral võib alati kilet kasutada.
Kas võtad kaks suurt prügikotti ja ühte lähed ise magamiskotiga sisse (lisaboonusena on soojem magada) ning teise paned asjad.
Või paned kile telgile.
Lisaks odavale hinnale on odavate telkide suureks boonuseks kerge kaal - hea seljakotiga kaaasa vedada.
Kanga immutamine tavalselt suutr efekti ei anna - läbi sajab eest luku vahelt, ning tavaliselt on need telgid vahatatud kangast.

PS. Samuti on odav ühekordne telk omal kohal kui minnakse üheks kaheks ööks kuhugile telkima ja ilm on enamvähem ette teada.
Isegi kui ühel ööl kergelt vihma saada ei juhtu ju suures plaanis kah midagi, hoopis teine jutt on kui matk on mitu kuud ette planeeritud ning ilma valida ei saa, või kui matk kestab nädala või rohkem.
Viimati muutis Tarmo, 29 Juul 2018, 11:24, muudetud 1 kord kokku.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 29 Juul 2018, 11:22

Koormakate ja sääsevõrk on kindlam jaht

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 29 Juul 2018, 11:25

Koormakate - raskem, kallim, ei kaitse sääskede eest ning krõbiseb.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 29 Juul 2018, 11:36

Koormakate võiks 7 € kätte saada
https://zave.delfi.ee/et/all/pakkumine/ ... m-roheline
putukavõrk 9€, ilma metallrõngata minul 225g
https://makoeesti.ee/index.php?route=pr ... duct_id=67.
nöör vast ca 5€

Vasakpoolse tarbi pinnalaotuse pindala on veidi alla 10m2=700g
Tagumne serv on lihtsalt kääridega lõigatud. Kas esiserva nõgus lõikus pinge all hargneks, on katsetamata.
Pilt
Pilt
Suurem pilt, kus mõõdud näha, on teemas viewtopic.php?f=57&t=3351

Vihma kõrbin on mõnus ja uinutav https://photos.google.com/photo/AF1QipN ... XX65soy3C_

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 29 Juul 2018, 12:40

Nohik kirjutas:
29 Juul 2018, 11:22
Koormakate ja sääsevõrk on kindlam jaht
Vabandust aga enamik tavamatkajaid ei viitsi nende nööride, keppide ja katetega nikerdada kui õhtul laagris on palju muud ja huvitavamatki teha...

Ma arvan et nende odavate, nimetute telkidega on see asi et antud veepidavuse numbrid on täiesti suvalised ja kirjutatud 1500 mm võib olla reaalselt 500mm. Päris 1500 mm peab ööläbi kestva vihma ilusti kinni.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 29 Juul 2018, 13:17

Kuhu koormakate sobib?
Lähed pikemaks ajaks kuhugile Karup laagerdama, ehitad endale laagri ja lihtsalt tsillid. Kuigi ka koormakatte alla võid odavtelgi mahutada - saad eriti suure eeskojaga kahekihilise telgi.
Kas kujutaksid koormakattest telgi ehitamist kuski keset ülerahvastatud suvist RMK laagriplatsi või näiteks Roheliste rattaretke? Koormakattest klubitelk on muidugi erand.
Mille kuradi pärast ma neid odavtelke promon?
On väga palju inimesi kes pole kunagi matkamas käinud ja kui naad nüüd minna tahavad siis valivad veepidavuse mm järgi 200...300 eurose 5...6 kg kaaluva telgi tassida sellist päev otsa seljas ja õhtul 2 tundi püsti panna.... ilmselt järgmist matka niipea ei tule. 200..300 eurot on minule küll suur raha. 12 eurose telgi saab pimedas ja purjus peaga kah 5 minutiga üles.
Kui kuhugile kõnnumaale pikemaks ajaks minna siis paaritonnine Hilleberg.
Kui Nädalaid RMK matkateel, varustus seljas, siis Ferrino lightent.
Kui kuid PTC, siis ülikerge tarp või biivi.
Igal asjal oma koht, kui inimene küsib mm kohta, siis ilmselt kujutab matk endast maks kahte väliööbimist kuskil ettevalmistatud laagripaigas.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 29 Juul 2018, 13:23

Metsavööndis kinnitatakse tarp enamasti puutüve või oksa külge. 90% juhtdest pole kaigast vaja.
See 1 kord sai pandud tarbid "parklasse", sest ei tahtnud tee ääres metsa alla panna telki.
Mul endal on vaiad kaasas, 8*17g=137g.
https://accesskit.co.uk/product/enduran ... ent-pegs/#
Jants, ma ei usu, et sa oma telgi kiiremalt palju üles saad. Aga kui saad, siis pigem selle tõttu, et ma venin nagu tigu.
Mul on ka 8 tarbigrippi küljes, 7 tagaservas, neist käib otse vai läbi. 1 on üleval, sellell on nöör küljes, ei pea iga õhtu siduma. Sääsevõrgul on ka nöör küljes.
Kui tarbigrippe pole, saab kattele nöörist aasad teha, puutükk sisse, teiselt poolt nöör sõlmega kinni. See on ka 1 kord teha, mitte iga õhtu.

Aga ma pigem mõtlesin seda lahendust alternatiivina odava telgi silikoonimisele.

Mu komplekt on kaalu otsas praegu 1.260 kg, koos kõigi vilede ja nööridega, mingis vanas telgikotis. Lisaks magamisasemele mahub lahedalt kola laiali laotama ja serva all saab süüa teha. Selle raha eest pole vist palju lahendusi kõrvale pakkuda.

Mis puudutab ülerahvastatud RMK platsi, siis paraku ma ööbiks seal, kui just väga suurt raha ei pakuta. Aga kui suurt raha pakutakse, ei näe probleemi, et metsast 1 kaigas tuua ja tarp üles panna. Iseenesest küll ei tule vist ka palju RMK platse ette, kus puid pole.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 29 Juul 2018, 13:46

Reguleeritava pikkusega sõlme saab ka ilma pulgata teha. Hea raamat sõlmede õppimiseks on Künnapi "Sõlmed ja pleisid".
Kui kodus aega palju võib reguleerimis nööri otsa "whoopy sling" i teha.
...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 29 Juul 2018, 14:40

Paraku teema algataja ei ole täpsustanud kus, millistes tingimustes ja kui kauaks tal seda telki vaja on.

Me siin räägime kuidas kangas vett peaks pidama aga mu meelest selliste üüberodavate telkide puhul suunaksin mina kogu tähelepanu koostekvaliteedile, ehk õmblustele. Nii odava telgi puhul ei ole loogiline, et on kasutatud kvaliteetset niiti, õmbluste kvaliteedist rääkimata. Sealt see vesi tavaliselt telki pääsebki.

Minu soovitus on, et Igal juhul, kui vähegi vihma lubab siis tükk kilet, väiksem koormakate, telkmantel, vms... oleks telgile peale tõmbamiseks käepärast võtta. Sellisel juhul võib ükskõik millises telgis magada (noh, kui just tormi ei tee) nii, et matk/kämpimine pekki keeratud ei saa. Eriti soojal ajal.

On veel üks AGA odavtelgi puhul. Nimelt milline on telgi võrk? Kui see ei paku väikeste putukate eest kaitset siis võib olla tüütus kuubis. :) Vaata kas telgi võrgusilmal vähemalt üks diagonaalne niit läbi jookseb. Kui jah siis peaks hea olema. Vastasel juhul poevad väikesed putukad sellest lihtsalt läbi. Mul oli ükskord juhus kus odavtelgis ööbides sipelgad mulle end kaela kukutasid. Ronisid üles telgi lael olevale võrgule ning pugesid läbi võrgusilma. Hommikuks oli terve telk sipelgaid täis. :)

Mõned näited minu pildivaramust:

Sellises kombos elasin ma peaaegu 2 kuud. Vesi tungis telki ainult ühe korra - siis kui ma koormakatet ei viitsinud peale panna. :D
P1060295.JPG
See on mu vana (kaugelt üle 10a.) Ferrino telk. Vihma see enam ei pea (teibid on lahti ja õmblused välja veninud ning riie ise kah kohati üsna hõre) kuid nagu näha siis sai veel kasutada:
DSC_4951.jpg
Siin on selle sama Ferrino telgi edasiarendus. Pealmise katte viskasin minema kuid ülejäänu kannatab veel kasutada. Tegelikult üsna mugav. Räästa all on piisavalt ruumi sita ilma korral toimetada. Loomulikult ei pea kasutama nii suurt tarpi/koormakatet. Piisab kui telgi vajadused katab.
20180719_123415.jpg
Ah, minge metsa...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 29 Juul 2018, 20:55

Cawt kirjutas:
28 Juul 2018, 14:04
Millise veepidavusega telki valida, et märjaks vihma korral ei jääks ?
Märkisin Jyskis 1500 mm ~16 Euri eest - Kas sellest piisaks ?
Vastus, mida suurem, seda parem. Jyski numbrid on paberil. Paber kannatab kõike.
16€ eest saad telgikujulise toote. Nagu ma kusagil varasemalt ütlesin, siis selliste toodete ostmine on otseselt kuritegevus Emakese Maa vastu. Saastamise mõttes.
Rääkimata nälgivatest Birma ja Bangladeshi alaealistest, keda sunnitakse peotäie riisi eest 18 tundi päevas seda rämpsu kokku traageldama.....
Pilt

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 31 Juul 2018, 14:32

Miks mitte arvestada paari päevasel matkal telgi veepidavuse millimeetreid?
Tegelikult ei juhtu juu mitte midagi kui üks öö magamist vahele jääb, ongi põnevam. Tean mitut abielu ja muidu suhet mis tänu taolistele äpardustele alguse said 😁
Samuti kipuvad suure veepidavusega kangad olema lisaks õhutihedad ning palavate ilmadega läheb sellises telgis umbseks. Värskes õhus magamise asemel magad hoopis nagu kilekott peas.
Üle 45 kraadise nurga korral on isegi immutamata puuvillane kangas (voodilina) vihmakindel.
...

rundll
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rundll » 31 Juul 2018, 16:59

Mõned nädalad tagasi olime telkimas, kokku 5 telki. 2 enam-vähem korralikku ja 3 tk kõige odavamad mis üldse müüakse. 2 head pidasid vihma probleemideta ja ka 2 odavust toimisid ok. Tuli välja et katte pidavuses polegi väga hull asi, aga põhja servad lasevad läbi. Just sellel ühel kõige kehvemal polnud põhi üleskeeratud servaga.

Minu enda oma (coleman crestline 3) veepidavus 3000mm ja olen tõiesti kuivalt üle elanud väga raju paduvihma. Väga odavate "noname" tegelaste numbreid ei usaldaks, kuigi nagu näha on, võivad üllatada.

Cawt
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Cawt » 31 Juul 2018, 18:57

Suur tänu info eest kõigile !

Plaanis on kauem kui paar päeva matkata. Mõtlesin, et nädal või nii.
Võibolla võtan 3x3 DD tarp-i kaasa, või ostan telkmantli.

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 06 Aug 2018, 00:54

Jysk kahekihiline kuppel 2000mm on mind teeninud aastast 2008.a. Padukaid, rahet jne kõike näinud. Pigem tuli vett põhja alt läbi, aga ülevalt mitte kunagi. Nüüd alles vahetasin välja, et saaks kiiremini püstitava telgi ja tuules kehva üles saada. Ei ütleks, et halb ost oli.

Vasta

Mine “Ostuabi”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline