Talvetelk ahjuga

On vaja, aga mis on hea ja kust?
Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Talvetelk ahjuga

Postitus Postitas Jants » 04 Veebr 2018, 17:33

Nohik kirjutas:
04 Veebr 2018, 16:20
Kas sellist juudiplekist kanistrit veel kuskil kasutatakse:
https://osta-ee.postimees.ee/norma-oli- ... 17362.html
üks on ostas müügil, aga liiga mäda paistab
Kui nii väikeste mõõtmetega tahad, siis tee parem ammo can stove https://www.youtube.com/watch?v=ymdr-gAfZT0
Jääb palju tugevam.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2018, 17:45

See ammo kast on mõttetult raske.
Ise olen vist kuskil laos kunagi oliiviõli samasuguse kannuga näinud.

Isetegemisel on vahel rahalist võitu, kui taaskasutad midagi.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 04 Veebr 2018, 17:58

Kui pikalt sa kavatsed seda seljas tassida? Üks tuleb umbes kolm kilo, teine ehk poolteist...ütleks et mis vahet seal on?

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 04 Veebr 2018, 19:06

Mõtlen siin endamisi, et kui kaugele saab selle asjaga minna? Ma saan aru, et konservikarbist on tore ahju ehitada, et asju saab teha ka lihtsalt sellepärast, et neid saab teha, kuid mu meelest jookseb kuskil ka mõistlikuse piir.

Pealegi mida väiksem ahi seda väiksemad halud, mis tähendab omakorda seda, et peale ahju "söötmise" te telgis muuga ei tegelegi. Niipea kui konservikarbis on leek kustunud on ka külmapoiss majas. :)

Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2018, 19:24

Pool kilo oli see juudiplekist 10l kanister. 30 min põles vast ilma puid lisamata. Kolderest painutati ka plekist sisse, augud sisse puuritud. Kokku oli kilo vast koos tuharesti 2 korstnapõlvega.
Lihtsalt alati ei pea katsetamiseks 100 € välja käima. Sellisega käidi venemaa avarustes rahuliku südamega matkal.
Suure tõenäosusega ei raatsi ma ka roostevaba linti raisata, et torukoldega katsetada, ostan tsingitud ventilatsioonitoru vms.
Ma lihtsalt üritan olematu rahaga oma ev100 ja seened ürituseks mingi ahju teha.

Ahjah, kilomeeter tuleb ikka vedada. Aga mul pole normaalset korstent. see saab liiast kaaluma, ma ei raatsi lehte tükeldada.
Jants kirjutas:
04 Veebr 2018, 17:58
Kui pikalt sa kavatsed seda seljas tassida? Üks tuleb umbes kolm kilo, teine ehk poolteist...ütleks et mis vahet seal on?

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Veebr 2018, 19:41

Meil tööjuures ainult roostevaba ongi ....
Kõige ägedam ja ilmselt ka kergem telgiahi mida nägin oli KJ telgis - ilmselt titaanist selline samba kujuline keset telki, peenikese korstnaga ja rakkettahju põhimõttel. Ikka 21 sajandi ahi, mitte eelmise sajandi keskpaik, nagu venelaste burzuikad.
Ahju poodides müüakse mingit keraamilist, ülikõrget temperatuuri taluvat, aga samas noaga töödeldavat valget plaati, äkki saab sellest midagi põnevat valmis ehitada?
On küll plasma CNC laud, aga sellega väljalõigatud tükid pole ilmselt piisavalt täpsed, et kokkupandavat rakettahju ehitada. Samuti on suruõhuga plasma lõikeid halb keevitada.
Kohati kasutatakse korstnana eriti õhikest roostevaba linti, mis rõngastega toruks tehakse.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2018, 19:54

Mul tuttava keldris on veel 0.13mm linti korstna jagu hoiul.
Selle kallale enne ei läheks, kui ise ka aru saan, mida tahan.
Kunagi mingilt rootsi lehelt vaatasin hindu, nii õhukest linti oli hinnaga 250 € pool ruutmeetrit+saatmiskulud.
Võib-olla on ka odavamaid kohti, aga ma pole keeleinimene.

Tarmo, kui õhuke teil kõige õhem on?

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Veebr 2018, 20:26

Nohik kirjutas:
04 Veebr 2018, 19:54
250 € pool ruutmeetrit
siit saad natuke odavamalt
https://www.aliexpress.com/af/Stainless ... =y&catId=0

Niikaua kui seda roostepriid ootad võid ju oma ööbisprojekti kõrvalpõikena teha ahjuta ööbimise, ostad maailma kõige odavamat riiet, õmbled saami telgi,silikoniseerid selle tavalise sanitaarsilikooni lurriga ära , ülejäänud asjad saad metsast
Saami telk või riidest püstkoda on pommikindlalt lihtne asi. Muud vahet ajuga telgiga pole, kui madalat profiili tuleb hoida, alla meetri.
Seda saab naljapärast pärast suvel ka kasutada.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2018, 20:37

Korstna keeramiseks peab see 0,3m lai olema või rohkem.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Veebr 2018, 20:52

Nohik kirjutas:
04 Veebr 2018, 19:54
Tarmo, kui õhuke teil kõige õhem on?
Homme vaatan, aga meie tellime metalli hulgimüüjalt.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2018, 20:54

Aga uuri, kas neil on mingi kanal 0.10 - 0.15mm paksuse lindini, millel laiust 300mm

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 05 Veebr 2018, 09:01

Kui ise teha, või tellida siis midagi sellist:
http://www.bigfirestove.com/big-fire-st ... e-p-3.html
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Veebr 2018, 09:49

Raketi võiks teha pigem püstise šahtiga. Paned halud püstiselt sisse.
Aga mul on rakettidega mingi foobia, et hakkab tagurpidi tööle. Aga ma loodan, et see on ainult foobia.
Mu ligikaudne hinnang on, 5 püstist halgu põlevad alt ca 50 cm/h. Soojusvahetiks ma pirduks siiski horisontaalse korstnaga.
Raketil on siiski see jama, et tahab väga head tõmmet.
Ja konstruktsioon sisaldab põlemisšhati toru, õhureguleerimise korki, kolmikut (kolle), kolmikule kork, horisonatalset korstnaosa, põlve, vertikaalset korstnaosa, tõenäoliselt on otstarbekas ka üleminek kolmikult peenemale korstnale.

Lihtne ahi oleks lihtsalt toru, mis läheks maast 30º nurga all läbi telgiseina välja. Toru 1 m (kolle) on jätku või üleminekuga eraldatav.
Põlema paned jätkukohast ja alles siis paned toru kokku. Põleb ca 4-8h.
Jama on see, et kui ära põleb, jääb korraks täitsa seisma, pead puhastama, täitma küttega ja uuesti süütama. Aga jupiks on ainult seesama üleminek.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Veebr 2018, 00:07

Kui sellelt ahjult keskmine suur kolakas eemaldada, oleks lihtne toruahi olemas. Veel lihtsam oleks, kui põlve ka pole, läheb lihtsalt läbi telgi seina.
Vee keetmiseks võib soovi korral pigem lisada ühe torukolmiku.
Pakkimise seisukohast oleks üsna ok. Ülemineku keerab teist pidi ahju sisse, korstnapleki keerab rulli ja paneb koldesse ning laseb lahti rulluda.
Kolmik paks ka veel mahtuma. Tule reguleerimiseks võib olla kolde eesotsas lõige ja regulaatoriks õhuke roostevaba plekk.

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 06 Veebr 2018, 10:03

Väga lahe. Huvitav, kas sellest kannataks ka kilesauna ahi ehitada? Näiteks sinna, kus videos oli keedukann, panna plekkämber või kauss, kuhu kivid laduda....

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Veebr 2018, 14:41

Klassikaline rakettahi sobiks iseenesest kerisekivide kuumutamiseks, aga ei saa saunatamise ajal kütta.
Rakettahju soojusvahetis tuleb toru alt keskelt sisse ja läheb üles. Selle halli värvi kivi asemel tulevad kerisekivid.
Kivid soojenevad tõenäoliselt hästi ühtlaselt, nagu langevate lõõridega Hollandi ahjuski. Pärast võtad kaane pealt ja viskad leili. Ma arvan puid läheb poole vähem kui klasikalises suitsusauna ahjus. Võib-olla on kasutegur veelgi suurem.

Kui tahta leili ajal köetavat kerist lihtsalt teha, siis ei oskagi midagi soovitada. Põhimõtteliselt on sellised olemas, kus keris on ümber tuleoru.
Vt alumine pilt, selle suure kobaka jätad ära. Teed krohvivõrgust välimise toru kivide jaoks. Pikkust 2*50cm. Siis on veel mugav kive sise panna ja ära võtta. Diameeter võiks olla ca 30cm, korsten 10cm. Selle katsetamine ei maksa palju.
Vihmaveetoru on tõenäoliselt kõige odavam katsetamiseks, või tsingitud venditorud. Need tuleb ainult korralikult enne üle põletada.

Pilt

Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Veebr 2018, 21:38

Siin keeratakse lindist toru
Kuskil müüakse kohe pakiga:https://www.youtube.com/watch?v=KTpnDSMArOI

http://www.precisionshims.com.au/products/stock kui nüüd keegi leiaks kuskilt joroliidust sellise poe

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 07 Veebr 2018, 13:47

Minul on selline ahi 8' rullikeeratava korstnaga: https://seekoutside.com/titanium-wood-stove-medium/

Ostetud sai see peale erinevate pakutavate variantide läbi vaatamist selle pärast et:
- on väga kerge (titaan)
- on kokkupandav, st võtab pakituna väga vähe ruumi (kaasas on ka väike mugav pakkimise kott)
- on lihtsa konstruktsiooniga, küljed käivad L ja Z kujuliste valtsitud piludega kokku, põhi ja pealis on karbikaaned. Koos hoiab kõige lihtsakoelisem keermelatt liblikmutritega, millest moodustuvad ka jalad

Kerguse põhjendusi vist pole vaja tuua. Kokkupandavus on seepärast hea, et kotti on oluliselt lihtsam pakkida. Kuigi tavalisse ahju saab sisse ka nodi toppida, siis tahmasest korstnast midagi pärast välja koukida on veidi tüütu. Konstruktsioon oli mul valikul üks oluline faktor, vaatasin selle pilguga, et kas seda annab kokku panna kinnastega ja poolpimedas ilma suurema vaevata. Rulli keeratava kerega variandid, millest üks oli ka paar posti tagasi Nohiku lingitud videos, minu meelest seda lihtsa kokkupaneku osa väga hästi ei etenda kuna kere kokkupanekuks on vaja esiteks talle vitsad peale saada + lisaks veel jännata trossipingutitega. Kandilisel paned küljed soontega kokku, "kaaned" peale ja kere on koos. Nüüd torkad lihtsalt keermelatid läbi ja ahi valmis. Seda saab teha probleemideta ka käsikaudu täiesti pimedas. Teine oluline asi konstruktsiooni juures on see, et kui mõni külg läbi peaks põlema või katki minema, on suhteliselt lihtne teha roostevabast plekist vms kättesaadavast materjalist asendustükke, vajadusel kasvõi matkal mingi konservikarbi plekk sinna traadiga külge traageldada. Korsten käib lihtsalt rulli (peale sisekütmist oluliselt kergem teha kui esimesel korral) ja neid vitsu võib ära kadumise korral kokku käänata millest iganes (traat on matka rem-komplektis alati olemas).

Telgi korstnaaugu ümbrust on hea meisterdada näiteks sellest Kevlar/Panox segu kangast: https://www.extremtextil.de/en/kevlar-p ... g-sqm.html. Ma tellisin seda mingi jupi priimuste tuulekaitseks ja võib öelda et tegu on väga hea kangaga. Ei hargne, väga tugev ja ei põle. Pikemat aega leegis olles hakkab lihtsalt kergelt söestuma.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Veebr 2018, 15:22

Eile lugesin ja vaatasin igasugu rakettahjude materjale ning mu hirmud said kinnitust. Püstise + lahtise šahtiga rakettahi paneb vingugaasianduri üsna tihti tööle.
Kui õhku võtab eestpoolt, siis proportsioonidest niipalju, et põlemise koht (kolmik) on mõistlik jagada, alt jookseb puhast õhku koldest läbi. Muidu on õhku põlemiseks vähe.
Aga muidu peaks olema võimalik teha küll ahi, mis koosneb ainult kolmikust, üleminekust, ja rullitavatest osadest. Kui õhusiiber teha lindist, on ka see rullitav. Üleminek käib transpordil otsapidi kolmiku sisse. Kolmik on iseenesest vajalik ainult süütamise lihtsustamiseks, aga vajab tihedat korki.

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 27 Veebr 2018, 17:00

Pole küll päris õige teema, aga tahtsin jagada huvitavat soojendajat, millest võib telgis kasu olla:
Pilt

Mitu erineva suurusega lillepotti on pandud üksteise sisse ja pika poldi/keermelatiga kinni, vahel seibid ja mutrid.
Eesmärk küünla soojust natuke salvestada.
Valmistamisõpetus: http://www.instructables.com/id/Candle- ... ry-Heater/

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Veebr 2018, 18:02

Suhteliselt arusaamatu seade.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 27 Veebr 2018, 19:54

Tarmo kirjutas:
04 Veebr 2018, 16:32
Sai surfatud, aga kui joonisteni läheb viskab ainult 10 ... 20 kg (sõltuvalt materjali paksusest) raskuse burzuika jooniseid või edevate ahjude müügikuulutusi. Venest tellimine veidi keeruline EU oleks ideaalne, USA tuleb kah kõne alla.
Ei saa me läbi Lätita:
http://www.canoebeaver.com/en/camping-stove.html

Milleks ahju roostevabast teha üldse? Et edev oleks? Kaaluvõitu ju ei tule. Võib-olla kombineerida vähemkuumad tükid alumiiniumist, kui (kilo)gramme tahaks maha saagida.
Kui vähegi mingi mõistliku paksusega mustast teha ja viisakalt säilitada.... siis elu saab enne otsa, kui matkamisega läbi põletad. Ega see puuküttega talumaja pliit ole, mis iga päev paar sületäit läbi peab laskma.
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Veebr 2018, 20:37

Iseenesest ahi võib juudiplekist ka olla, olen nõus et päris tükk aega võtab läbipõlemine aega.
Aga niiöelda korduvrullitavat korstent ei õnnestu hästi teha mustast plekist.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 05 Apr 2018, 17:14

Siin räägitakse arinevatest ahjudest (neile kes vene keelest aru saavad). Eriti tasub tähele panna mida räägitakse korstendest:
Ah, minge metsa...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 05 Apr 2018, 19:41

Mis ta põnevat räägib seal? Seda vene "teaduskeelt" on jõle raske jälgida minu puuvenekeele tasemega.

Matkamise seisukohalt, kus tuleks ahju ka kaasas vedada, paistab ainult viimane demonstreeritud ahi olevat kergem kui väga raske. Esimesed näikse kõik olevat sellised motoriseeritud matka ahjud.

Vasta

Mine “Ostuabi”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist