Talvetelk ahjuga

On vaja, aga mis on hea ja kust?
Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Talvetelk ahjuga

Postitus Postitas Nohik » 05 Apr 2018, 20:48

Venemaal on praegu sellised motoriseeritud või poolmotoriseeritud matkad moes.
Muuhulgas hiljuti juhtusin vaatama filmi, kus mingi kulguriga nädalaks matkale mindi. Sõideti mööda looduskaitseala plakatist, kus oli suurelt kirjas, et kalapüük ja jahipidamine rangelt keelatud. Aga film näitas 7 päeva võrguga kalapüüki ja pardilaskmist. Neil on seal kõik omamoodi.
Meil pole nii palju loodust, et saaks selliselt matkata.
Ja päris matkajad muarust kipuvad pigem magamiskotile panustama kui ahjule.
See va ahjuromantika värk on vist möödunud ajastust, sellega enam naisi metsa ei meelita.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 17 Jaan 2019, 12:52

Video sellest, kuidas telgiahju valmistada:
https://www.facebook.com/34198698616045 ... 347393348/
...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 17 Jaan 2019, 16:00

Esimeses postituses mainitet telgi uuem versioon ("БЕРЕГ МФП-5"): http://bereg-ekat.ru/palatka-mfp5

Hetkel seda kodulehelt välja ei loe aga väidetavalt on andmed järgmised (kõige suurem variant):

Kangas: nailon
Kaal: 16kg

Ahi (medium): http://bereg-ekat.ru/pech-economka-srednyaya-bereg

Telgi ahjudega on tavaliselt see häda, et need kipuvad, eriti kuusepuuga küttes, palju sädemeid loopima ning naftast toodetud telgi kangale see hea ei ole. Eriti teevad seda need ahjud millel leek otse korstnasse läheb. Siin toodud ahjul on korsten ahju eesosas seetõttu, et leek teeb väikse käänaku enne kui korstnasse läheb. Üks variant on kasutada tulekindlat kangast mis eraldi telgile peale visata.
topka_economki1.jpg
Ma olen juba mõnda aega vaikselt neid ahjuga talvetelke piilunud ja ausalt öelda alati olen ringiga selle "Берег" telgini tagasi jõudnud. Eks näis mis tulevik toob.

Kuskil eespool soovitati soe magamiskott hankida ahjuga telgi asemel. Ma ütleks selle peale, et mu meelest on talvel köetava telgiga matkamine hoopis omaette matkamise liik. Romantika, õdus istumine, jne... kõik mis selle juurde kuulub. Pole vaja jahuda siin sellest, et kas on otstarbekas või mitte. Kui tahad ja vajalikuks pead siis keegi ei keela kott seljas jalutada. Kui aga otsustad ja soovid teisiti siis köetava telgiga matkamine/kämpimine on talvel täiesti eraldi teema. Arusaadavalt mida kergem seda parem aga minu meelest pole väga vaja ka siinkohal püüdlikult gramme viilida ja konservikarpidest ahjusid meisterdada. Näiteks kahekesi minnes, kaks kelku, ühel on telk ja ahi, teisel muu vajaminev kola.

Mis puudutab puuvillasest kangast talvetelke: kui just pidevalt räigelt lörtsi või laia lund peale ei saja siis enne telgi kokku pakkimist kuivatatakse see tavaliselt ära. No vähemalt mõistlik oleks. Ahjule mõneks ajaks kuuma andes ei lähe eriti kaua et telk kuivaks saada.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Jaan 2019, 16:47

Tänapäeval tunduvad kõik telgiahjud üsna lühikese korstnaga olevat. Korra olen ööbinud talvetelgis, kus korsten kulges pikalt üsna horisontaalselt läbi telgi ja seinast välja. Väljaspool oli põlv ja meetrine püstjupp. Korsten andis enamuse soojast. Ma arvan 3 m vast oli pikk see horisontaalne osa. Sellel ei mäleta, et sädemeid oleks väljas olnud.
Ühtlasi oli see ka kõige soojem telk, milles olen olnud. Mul oli seal täiega palav, kuigi seina ääres magasin.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 17 Jaan 2019, 17:17

Korstna pikkus telgist väljas on telgi tervise huvides oluline küll. Ma väga ei mõtleks üle sellepärast kui pikk on korsten telgis sees. 2-3 inimese telk on liiga väike selleks, et oleks vajadus lisasoojuse nimel midagi tuunima hakata. Nagu ahi ise ei kütaks telki hõlbsasti saunaks. :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 17 Jaan 2019, 19:46

mrWilson kirjutas:
17 Jaan 2019, 16:00
Kuskil eespool soovitati soe magamiskott hankida ahjuga telgi asemel. Ma ütleks selle peale, et mu meelest on talvel köetava telgiga matkamine hoopis omaette matkamise liik. Romantika, õdus istumine, jne... kõik mis selle juurde kuulub. Pole vaja jahuda siin sellest, et kas on otstarbekas või mitte. Kui tahad ja vajalikuks pead siis keegi ei keela kott seljas jalutada. Kui aga otsustad ja soovid teisiti siis köetava telgiga matkamine/kämpimine on talvel täiesti eraldi teema.
Seda ahi soojema magamiskoti asemel varianti saab minuarusaamise järgi valida ainult siis kui rahvast on rohkem kui neli - siis saab organiseerida ahjuvalvet ja saab öösel korralikult välja magada. Alla neljakesi köetavas telgis on rohkem selline ellujäämine ja nautlemist ei ole, nii kui ahi kustub on telk külm. Väiksema seltskonnaga on aga ahjuga telk ikkagi mõnus varustuse kuivatamiseks, kokkamiseks ja klubiliseks tegevuseks viletsama ilmaga.

Talvel on praeguse lumega ja laiade suskadega ilma suusarajata liikudes liikumis kiirus rabas ja lagedal või hõredas metsas tasase maastiku korral 2..3 korda suurem kui suvel. Samuti saab varustuse vedamiseks kelku kasutada. Jahipaunas matkamiseks sobivaks tehtavad kalamehe kelgud vägagi mõistliku hinnaga. Näiteks see : https://www.jahipaun.ee/netipood/toode/ ... i-n1-3878/
...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 17 Jaan 2019, 20:07

Tarmo kirjutas:
17 Jaan 2019, 19:46
Alla neljakesi köetavas telgis on rohkem selline ellujäämine ...
Ja magamiskotiga kuskil kuuse all pikutada ei ole või? :)

Siiski, see siin on ahjuga talvetelgi teema, milleks magamiskotti selle asemel soovitada? Kui on otsus tehtud, et minnakse köetava telgiga siis järelikult on ka põhjust.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 18 Jaan 2019, 01:43

mrWilson kirjutas:
17 Jaan 2019, 20:07
Tarmo kirjutas:
17 Jaan 2019, 19:46
Alla neljakesi köetavas telgis on rohkem selline ellujäämine ...
Ja magamiskotiga kuskil kuuse all pikutada ei ole või? :)

Siiski, see siin on ahjuga talvetelgi teema, milleks magamiskotti selle asemel soovitada? Kui on otsus tehtud, et minnakse köetava telgiga siis järelikult on ka põhjust.
Pidasin silmas valikut teemal: kas köetakse telki öö läbi ja minnakse mitte väga külma ilma magamiskottidega või öösel ei köeta ja magamiskotid on vingemad.
...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 18 Jaan 2019, 13:14

mrWilson kirjutas:
17 Jaan 2019, 16:00
Telgi ahjudega on tavaliselt see häda, et need kipuvad, eriti kuusepuuga küttes, palju sädemeid loopima ning naftast toodetud telgi kangale see hea ei ole. Eriti teevad seda need ahjud millel leek otse korstnasse läheb.
Selle vastu aitab sädemevõrk, aga see peaks olema kohe peale kollet, st korstna alguses, kuna muidu läheb ta igasugu tahma ja sodi täis ja ühel hetkel saab telgist suitsusaun. Kui võrk on all, siis põleb sodi sealt välja.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 18 Jaan 2019, 14:02

Teoorias kõlab paljulubavalt aga praktikas tähendab see seda, et peale puhastamise muuks aega ei jäägi. Lõpuks lähed närvi ja lõhud selle võrgu välja. :) Sädemete vastu on jätkusuutlikult efektiivne ainult "labürint". Või siis kasutad küttematerjali mis sädemeid ei loobi.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Jaan 2019, 14:21

Kui igasugune romantika tappa, siis üksi kuni kolmekesi nädalavahetusel väljas magades on väga hea mingi diislit põletav ahi.
3KW, 3 liitrit diislit, 12 tundi. Kahekesi on 2 ööd täitsa okey olla.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 18 Jaan 2019, 14:46

mrWilson kirjutas:
18 Jaan 2019, 14:02
Või siis kasutad küttematerjali mis sädemeid ei loobi.
See kõlab ka teoorias paljulubavalt :D Praktikas kasutad ikka seda küttematerjali, mida on.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 18 Jaan 2019, 18:02

Hendrik kirjutas:
18 Jaan 2019, 14:46
See kõlab ka teoorias paljulubavalt :D Praktikas kasutad ikka seda küttematerjali, mida on.
Paraku kipub see tõesti nii olema. :D
Ah, minge metsa...

Vasta

Mine “Ostuabi”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist