Sisetallad

Täiendasid oma varustust? Jaga enda kogemust teistegagi, antud eseme head ja halvad küljed ning kas soovitaksid teistelegi.
Vasta
Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Sisetallad

Postitus Postitas Taigar » 19 Jaan 2018, 00:07

Kevad on lähenemas ja kuna ees ootab Oandu-Ikla 380km, siis mõtlesin, et kuidas täiustad oma jalatseid nii, et nad oleks veel mugavamad.
Sai netis ringi vaadata ja natuke uurida ning isegi matkaspordis käidud. Arvamused tunduvad jagunevat kaheks, osad kes kiidavad geel taldu ja need kes pigem kasutavad tugevamaid sisetaldu. Ma tean kaitseväe ajast, et ka meil oli paar venda kes käisid rännakul Scholl Gel Activ taldadega ja ütlesid, et nii on palju parem. Kas siin foorumis on kedagi kes on kasutanud pikemal matkal geel sisetaldu ja oskab välja tuua nende head ja vead?

rundll
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Sisetallad

Postitus Postitas rundll » 19 Jaan 2018, 00:36

Kasutan neid geel taldasid igapäevaselt tööl. Alguses väga harjumattu. Hiljem ei saa arugi. Ei ole parem ega kehvem.

rundll
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rundll » 19 Jaan 2018, 01:11

Millegi pärast ei saa eelnevat postitust muuta, seega lisan jutuks veel et geel tallad vahetasin jalanõude originaalida vastu, kuna need oli niii jäigad. Geelid on küll veidi pehmemad, aga pika peale ei saagi aru kas siis on head või mitte. "Hea effekt" mis oli alguses, on nagu kadunud.

Matka saapal kasutan sole taldasid
https://secure.yoursole.com/us/

hiigelpohl
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas hiigelpohl » 19 Jaan 2018, 10:12

Pole küll matkamise aspektist, aga rulapoisid testivad keeglipalliga sisetaldasid: https://youtu.be/H4_VcwxUUNM?t=375

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 19 Jaan 2018, 13:41

"Footprint" tallad seal parimad. Aga maarjamaal neid vist ei müüda 🤔

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 20 Jaan 2018, 12:06

hiigelpohl kirjutas:
19 Jaan 2018, 10:12
Pole küll matkamise aspektist, aga rulapoisid testivad keeglipalliga sisetaldasid: https://youtu.be/H4_VcwxUUNM?t=375
Vaatasin huviga, sest olen ise ka selle tallateemaga tegelenud ja selle üle mõtisklenud mõnda aega. Need tallad videos, mis keeglipalli all "põrkasid", olid kõrge võlviga tallad ja mitte et ma nüüd füüsikas väga tugev oleksin, aga kui sinna võlvikaare kohale pall kukkuda lasta, siis on suht loomulik et see kõrgem osa vetrub ja palli üles põrgatab. Need nn absorbeerivad tallad olid täitsa lamedad, no ma ei tea, kui ma kodus näiteks vaiba peale keeglipalli kukkuda laseks, siis vaevalt et see põrkaks.

Aga. Ma loodan et see ei ole teema trollimine. Ehk võiks siia kokku koguda veel tallateemalist juttu? Nt ka jagada kogemusi jala järgi valmistatavatest sisetaldadest. Mul on jube latakad madala võlviga jalad ja kui käia üle 15 km siis hakkab igasuguseid asju juhtuma, talla alla võib tekkida nt kramp või mõni muu imelik koht jalalabal hakkab valutama. Igapäevaste trennijalatsite sees on Ortoosikeskuses jala järgi valmistatud tallad, aga sealne hind, midagi suurusjärgus 20 eur diagnostika ja 50 eur tallad, pani kukalt kratsima. Niiet kui viitsite, kiitke-laitke muid (anatoomilisi) sisetaldu ka.

Kasutaja avatar
fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 20 Jaan 2018, 18:22

Kasutasin kunagi ketsides geelist kannapatju, ilma nendeta hakkasid kannad valutama ning samuti olen kasutanud saapasse kleebitavat jalavõlvi tuge (mul on kerge lampjalgsus). Kõige õigem oleks muidugi minna näiteks Jooksuekspert-i ja lasta testid teha, et milliseid tugesid on ikkagi vaja. Aga jah, nagu ülevalpool keegi mainis, et 50 euri taldade eest paneb natuke kukalt kratsima. Samas õiged jalanud ja tallad tagavad selle, et jalad ei väsi nii kiiresti ära ja ei teki hädasid (liigese kulumised jne). Tervis on hindamatu.
Aga matkamise kohapealt - igapäevaselt tööle "matkates" kasutan söetaldu. Väga hästi toimivad. Jalatsid ei hakka haisema.
Talvesaabastesse olen metsas käies, eriti sooja ilmaga, kui jalad hakkavad higistama, pannud originaaltalla alla kokkumurtud ajalehe (vahel olen ka mitu ajalehte üksteise peale pannud ja siis talla järgi kääridega välja lõiganud). Väga hästi võtab niiskuse sisse. Pärast on saapaid palju lihtsam kuivatada. Kusagilt lugesin, et saapa sisse ajalehti pannes hoivad need ka paremini sooja.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 20 Jaan 2018, 22:54

Olen kasutanud erinevaid nii spets ortopeedilisi kui letikaupa. Kasutama hakkasin kuna tükkisin oma jalatsitel taldasid sissepoole maha käima. Vaatasin, et on mingi jama ja pöördusin spetsialisti poole. Kandsin neid tükk aega, parema jala tallaga ei harjunudki jalg ära. Ei saanud aru, et midagi paremaks läks. Viskasin tallad nurka ja hakkasin vaatama õhukese tallaga jooksujalatseid ning treenima üle pöia jooksmist. Nüüd paistab asi enam-vähem korras olevat kuigi parem jalg ei liigu ikka veel nii nagu peaks. Varbad vaatavad liiga palju väljapoole.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 22 Jaan 2018, 22:47

Olen ka pigem seda usku et pigem võtta suund mugavamale jalanõule kui ilgelt taldadega mässata.
Paljajalu käimine on päris karm, kuna üks hetk avastad et sul on talla all seal lihased, kus enne nende olemasolust ei teadnud.

Paljus aitavad ka õhukesed tossud aga nii palju kui olen neid proovinud, siis ka seal on kõige aluseks õige jalanõu.

Enda taagaks on saanud küllaltki lai liist, millele eestis jalanõu leidmine suhteliselt keeruline. Mõned brändid siiski on.
Kuid tahtsin jõuad selleni, et räägitakse mingist saapa sisse kandmisest jne: hülge sitt.
Kui saabas sobib, peab see sobima kohe.
Ja usu mind kui saabas Päriselt Päriselt sobib, sa saad sellest momentaalselt aru: ja nii ma ostsingi 2x kallimad kui eelarvestatud jalanõud. (karm reaalsus aga väärt igat senti)

Kahjuks on aga saapaid sama keeruline soovitada, kui tegelikult ükskõik mida, mille suurus ja tegumood oluline :P
Ikka peab ise proovimas käima.
Samas karm reaalsus oli kuskil et pea 80% naisi kannab vales mõõdus rinnahoidjaid.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 23 Jaan 2018, 22:19

Mul oli sõjaväes alguses probleem luukatega kuid siis olidki rännakud päris kiire tempoga ja kotid -35 kg, siis kasutasin saabastes geelkandasid, aitas, samas harjud suhteliselt kiiresti ja ei panegi tähele.
Mul veel lisaks see probleem et 1 jalg on teisest pikem, vabal ajal 1,5 cm kuid pärast 100 km 24 h 5,5 cm, sellel on muidugi mitu põhjust, vaagen on viltu, sealt vajub midagi ära ning jalgade pikkus per se on ka erinev, labajalad astuvad kõndides väljapoole (nagu pingviinil), kuid ortopeedid on väitnud mulle et põhiline seda halvendav probleem on see, et mu jala võlv on kõrge ning jala väliskülg ei toeta jalga, seetõttu peaksin kandma ortopeedilisi millel on keskel muna mis peaks võlvi toetama. Viimasel ajal lasen ringi maastikujooksubotasega, kolmandal päeval hakkvad liigesed (kõige enam puusad) valutama.
Nende ortopeediliste puhul on küll see, et see et raskus toetub sellele munale on kuradima ebamugav, sõjaväes suutsin ära harjuda, kuid kuna vabaajajalatsis (kõrge jalapealne) ei saa neid normaalselt kanda, siis praeguseks ei tule sellest midagi välja. Olen proovinud erinevaid: mis ei istu täpselt kossis, mis ei istu täpselt jalaga - katseeksitusmeetod, kui ma peaksin tänasest tarkusest midagi soovitama siis minu puhul oleks see 70 euri odavam tulnud kui siin 4-5 erinevat proovida - maksta kokkuvõttes rohkem ja lõpuks käia ikka ilma taldateta.
Lõppude lõpuks kas leiad selle vidina mis sind aitab või treenid jalga ja riskid liigesevaluga (kui selleks on soodumusi).

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 24 Jaan 2018, 19:37

No minu matka jalanõuks on valitut La Sportiva ULTRA RAPTOR maastikujooksujalatsid. Kõige pikem käik nendega oli ümber vormsi 13h ja ca. 55km. Nii umbes 45km hakkasid tallad tulitama. Ja ei ole jalats ebamugav, lihtsalt mõtlesin, et kas saan head asja veel paremaks teha. Tuleb välja, et saab, aga ortopeedilise tallaga.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 25 Jaan 2018, 11:54

Taigar kirjutas:
24 Jaan 2018, 19:37
No minu matka jalanõuks on valitut La Sportiva ULTRA RAPTOR maastikujooksujalatsid. Kõige pikem käik nendega oli ümber vormsi 13h ja ca. 55km. Nii umbes 45km hakkasid tallad tulitama. Ja ei ole jalats ebamugav, lihtsalt mõtlesin, et kas saan head asja veel paremaks teha. Tuleb välja, et saab, aga ortopeedilise tallaga.
Tallad hakkavad ehk tülitama sellest, et jalg pole harjunud?! Ka paneb omalt poolt juurde soe ja niiske keskkond mis tekitab nahaärritust. Aitab kui mõne tunni tagant teha jalgadele tuulutus-ja puhkepaus.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 25 Jaan 2018, 13:16

Taigar kirjutas:
/../ Nii umbes 45km hakkasid tallad tulitama. /../
Taneliga sama meelt. Kui tihti sa sääraseid ultraid (42k+ jutti) teed? Kui selles klassis distansidega pigem roheline olla ja mingeid vaevausi ei esineks, oleks tagumine aeg endas peituv ultra-atleet valla päästa ning kogu see ootav au ja kuulsus lõpuks vastu võtta :)

Täitsa tõsiselt -- 8..10 tunni liikumise peale on pigem ootuspärane, et tallad ümmarguseks kisuvad ja lõpuks ka iga kivi ning juurikas talla all ohkama võtab, kui muid muresid ei ole, siis tulitava tallaalusega on igal järgmisel pikemal käigu lihtsam toime tulla. Osalt juba siit läbi käinud, aga siiski - käi rohkem jala ja kui sellest väheks jääb, otsi miskid jalalaba harjutused hommikuvõimlemise tarvis juurde (a'la mängid varvastega malet või lihtsamal juhul tõstad pliiatseid ja sokke varvastega ühest hunnikust teise). Kui lühemateks käikudeks ja ka igapäevaseks asjatamiseks mingi Raptorist õhema tallaga ja ka natuke madalama kannaga ketsi valid, siis sellest on ka vaid võita. Raptor numbrite järgi on suht raju käima, aitab pikki ja raskeid minekuid paremini taluda, aga igapäevaselt tugeva(maks)ks saamiseks annab vähem kummi ja vahtu talla all kiirema tulemuse. Teisalt, kui kindel soov käima poolest veel maksimalismi suunas liikuda, siis tossude valikus on ka veel paksema tallaga variante, näiteks päkast 30+ mm tallaga Hokad - https://www.hokaoneone.eu/en/men-trail/ ... efv1=plush (hoolimata paksemast tallast on neil kõigil võrreldes Raptoritega ~ poole väiksem päka-kanna vahe, 9 vs 4...5 mm , kui harjunud ei ole, teeb esimesed pikemad käigud vast päris ... meeldejäävaks; mulle isiklikult on 4mm drop pikemaks kõndimiseks liiga vähe ~4 tunni jooksuotsaks aga igati OK; et mingid teised tüübid 0-dropiga fivefingeristes päevi järjest ringi trambivad, mul und ära ei võta).

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 25 Jaan 2018, 15:45

margusl kirjutas:
25 Jaan 2018, 13:16
Taigar kirjutas:
/../ Nii umbes 45km hakkasid tallad tulitama. /../
Taneliga sama meelt. Kui tihti sa sääraseid ultraid (42k+ jutti) teed? Kui selles klassis distansidega pigem roheline olla ja mingeid vaevausi ei esineks, oleks tagumine aeg endas peituv ultra-atleet valla päästa ning kogu see ootav au ja kuulsus lõpuks vastu võtta :)
Tihti ei tee, kaitseväes sai kõige rohkem rännatud nii. Aga mais nüüd on minek oandu ikla rajale eesmärgiga 11 päeva. Nendest 11st päevast 5 on 40km piiri peal või natuke isegi üle. Kuna peale kaitseväge sai hakatu rohkem UL matkatamise peale mõtlema, siis sellest tuli ka selline jalanõu valik. Samas hea tähelepanek, et kui jalutada 35-40km järjest siis hakkab see niietnaa mõjuma jalgadele, vahet pole mis tallaga tegu.
NB! Sain infot, et kui Dr.scholl tallad märjaks lähevad siis pidid deformeeruma ja ''üles sulama''.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 11 Mär 2018, 21:21

FB -s jagati Kummikaru kommidest sisetalla tegemise nippi ;)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
...

Vasta

Mine “Matkavarustuse ülevaated”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline