Põletite + pottide võrdlemise teema

Täiendasid oma varustust? Jaga enda kogemust teistegagi, antud eseme head ja halvad küljed ning kas soovitaksid teistelegi.
fjällrebane
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Põletite + pottide võrdlemise teema

Postitus Postitas fjällrebane » 14 Okt 2018, 20:05

Lugege minu viimast postitust kaks korda ja aeglaselt palun.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 14 Okt 2018, 20:44

Mina loen sealt nii kiiresti kui aeglaselt välja kaks 2.7L potti ja kaks priimust 8 inimese peale. Ühes potis on jook, teises söök ja seda on vähe. Mis siin arusaamatuks jäi mulle?

Selline skeem et kahes potis korraga joogivett või sööki ja seejärel teist ollust ei toimi eriti hästi. Kui teha kõigepealt süüa, pead pärast sööki kuivalt sööma sest jooki veel pole. Ja kui sedapidi teha, et jook, siis söök, ootad omajagu aega et sööki peale saada, jälle halb. Lisaks toob sellone potitamine kaasa väikese aga tüütu ebamugavuse talvel, nimelt on mõlemad potid mögased ja peab kas jooma tatrast teed või potte rohkem pesema. Ja igasugune pesemine on talvel täielik nuhtlus, pole vett, külm jne.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 14 Okt 2018, 23:28

Kaheksale on paras ämbriga teed teha, kui muud vedelat pole.
Pool liitrit näkku on paras.
Kaheksale kaks potti: umbes 4 ja 3.5 liitrit, selliselt, et läheksid parajasti üksteise sisse.

Ma usun, et kõik matkafoorumis kirjutajad panevad reaalse matka varustuse vajadusel kokku üks-kaks-kolm. Ainult foorumis on meil vaja tähti närida ja kogemustega eputada. Kes on läti neiude käes ilma söömata ellu jäänud, kes jälle vagunitäie arbuuse liustikule kaasa vedanud :)

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 15 Okt 2018, 00:09

Kaheksale on paras ämbriga teed teha, kui muud vedelat pole.
Kaheksale kaks potti: umbes 4 ja 3.5 liitrit, selliselt, et läheksid parajasti üksteise sisse.

Ma usun, et kõik matkafoorumis kirjutajad panevad reaalse matka varustuse vajadusel kokku üks-kaks-kolm. Ainult foorumis on meil vaja tähti närida ja kogemustega eputada. Kes on läti neiude käes puhta seksi peal ellu jäänud, kes jälle vagunitäie arbuuse liustikule kaasa vedanud :)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Okt 2018, 00:23

Minu jaoks paljud poti probleemid kadusid koos hüdreeritava toiduga. Pott ei saa mustaks, teed nii söögi kui joogi jaoks vee ja kui palju juua tahan, kohe võib ka vett juurde teha. Aga talvel ei päästaks, lumest vee keetmine vist võtab rohkem aega.
Sul on oma matkastiil (ja söögistiil) ja sellest tulenevalt teistmoodi vajadused, ilmselt pead ise leiutama ja katsetama.
Pesemise osas olen täiega nõus, see võib olla tõsine nuhtlus.
Hendrik kirjutas:
14 Okt 2018, 20:44
Selline skeem et kahes potis korraga joogivett või sööki ja seejärel teist ollust ei toimi eriti hästi. Kui teha kõigepealt süüa, pead pärast sööki kuivalt sööma sest jooki veel pole. Ja kui sedapidi teha, et jook, siis söök, ootad omajagu aega et sööki peale saada, jälle halb. Lisaks toob sellone potitamine kaasa väikese aga tüütu ebamugavuse talvel, nimelt on mõlemad potid mögased ja peab kas jooma tatrast teed või potte rohkem pesema. Ja igasugune pesemine on talvel täielik nuhtlus, pole vett, külm jne.
All engineers are cyborgs

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 15 Okt 2018, 09:27

tripp kirjutas:
15 Okt 2018, 00:09

Ma usun, et kõik matkafoorumis kirjutajad panevad reaalse matka varustuse vajadusel kokku üks-kaks-kolm. Ainult foorumis on meil vaja tähti närida ja kogemustega eputada. Kes on läti neiude käes puhta seksi peal ellu jäänud, kes jälle vagunitäie arbuuse liustikule kaasa vedanud :)
Novot, pool liitrit ja vsjoo dobroo :D Samapalju veel näkku termosesse ja võib päevale rõõmsalt vastu suusatada.

Vaidluses sünnib tõde nagu öeldakse, parem ikka enne asjad 100x läbi vaielda kui matkal avastada et sai vist lollisti kalkuleeritud. Sest tegelt on neid skeeme kuidas potindusega majandada, omajagu. Näiteks on veel selline variant, kui on kaks suuremat potti, et kõigepealt panna mõlemad priimused suurema poti alla (mis on siis joogivee pott), ajada see keema, siis sellest mingi osa panna söögi hakatuseks teise potti, panna potid eraldi priimuste peale, ülejäänule panna lund juurde ja uuesti keema. Ühesõnaga kompunnida kuidagi nii, et saaks kõigepealt kiirelt termoste vee, siis uuesti potitäis keema ja sellest niipalju keevat et saab söögi teha, ülejäänule niipalju lund et saab joogi söögi kõrvale. Sedasi kombineerides peaks söök ja jook saama valmis samal ajal umbes. Kaks priimust ühe poti all keedab lõppkokkuvõttes kiiremini, st 2 potitäit järjest keema saab kiiremini kui paralleelselt korraga, seda sai Uuralites testitud, aga mingi hetk peab söögi-joogi samaaegseks valmimiseks asjad lahku lööma.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Okt 2018, 11:45

Hendrik, aeg ei maga, pott on täiesti olemas (JETBOIL 5L FLUX POT).
Kui sellel küljed ja kaas sobivate materjalidega ära soojustada, võiks hea olla. Ma ei usu, et sealt radiaatorist palju kasutatavat sooja läbi lipsab.
Pilt
https://www.mec.ca/en/product/5045-985/5L-Flux-Pot

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 15 Okt 2018, 12:38

Nohik kirjutas:
15 Okt 2018, 11:45
Hendrik, aeg ei maga, pott on täiesti olemas (JETBOIL 5L FLUX POT).
Kui sellel küljed ja kaas sobivate materjalidega ära soojustada, võiks hea olla. Ma ei usu, et sealt radiaatorist palju kasutatavat sooja läbi lipsab.
Pilt
https://www.mec.ca/en/product/5045-985/5L-Flux-Pot
Ma vist tahan liiga palju, aga sellel ikka sama probleem, et radikas on külge keevitatud ja lõkke peal ajab selle igasugu sodi ja tahma täis, mida puhastada väga raske. Võibolla mul tõesti liiga spetsiifilised soovid ja muud üle ei jää kui ise nikerdada :roll:

Minu mõtted liiguvad pigem seda rada mööda, nagu MSR-i äravõetav soojusvaheti on:
https://www.msrgear.com/heat-exchanger

Kui mingi hetk sobiva plekitüki leian ja kokku saan volditud, teen katse, kas on mingit nähtavat efekti üldse loota. Siis läheks nagu rohkem teemasse ka, praegu mulisen siin niisama aga võrdlusi ei kusagil.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Okt 2018, 12:43

Mis osakaalus sa lõket bensiini samal matkal kasutad?

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 15 Okt 2018, 12:45

See on hea kui on külge keevitatud. Muidu korralikku konduktsiooni tekitada ei anna.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Okt 2018, 13:17

Kui on väga kõvasti ligi pressitud kogu puutepinna ulatuses, võiks isegi toimida. Minu jaoks on küsimus, kuidas mittetööstuslikul viisil riba selliselt voltida, et puutepinnad enamvähem veatult liibuks.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 15 Okt 2018, 14:04

Nohik kirjutas:
15 Okt 2018, 12:43
Mis osakaalus sa lõket bensiini samal matkal kasutad?
Sõltub kuidas puid on ja kuidas kulgeb. Näiteks plaanitaval Altai matkal on teoreetiline lootus saada 2/3 lõket, aga tõenäoliselt vähemalt mõned korrad tulevad priimustega + need situatsioonid kus mingil põhjusel lihtsalt ei jõua metsa (halb ilm, suur väsimus vms). Uuralites jälle oli vastupidi, 2/3 priimustel kuna lihtsalt metsa pole. Elu on näidanud et valmisolek priimuseid tossutada on alati hea, kuna suvalisel hetkel võib tulla selline purgaa et pole mingit isu minna puid otsima ja lõket tegema isegi kui neid oleks.
Edvin kirjutas:
15 Okt 2018, 12:45
See on hea kui on külge keevitatud. Muidu korralikku konduktsiooni tekitada ei anna.
Kui need ribide vahed tahma täis on, siis kah soojusvahetus takistatud. Mingi peenikese pudeliharjaga seal vahel nühkimine on talvel paras jebla. Kui see konstrui küljest ära käiks, oleks palju lihtsam puhastada.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 15 Okt 2018, 14:23

Hendrik kirjutas:
15 Okt 2018, 12:38

Ma vist tahan liiga palju, aga sellel ikka sama probleem, et radikas on külge keevitatud ja lõkke peal ajab selle igasugu sodi ja tahma täis, mida puhastada väga raske. Võibolla mul tõesti liiga spetsiifilised soovid ja muud üle ei jää kui ise nikerdada :roll:

Kui mingi hetk sobiva plekitüki leian ja kokku saan volditud, teen katse, kas on mingit nähtavat efekti üldse loota. Siis läheks nagu rohkem teemasse ka, praegu mulisen siin niisama aga võrdlusi ei kusagil.
Aga siin oled ju oma soovi kitsaskoha ka ise välja toonud: lõkkepeal kasutatud poti pind on igasugu tahma ja nõgi täis ja kui soovid sinna soojusvaheti peale panna, siis tuleb see eelnevalt korralikult maha kraapida.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Okt 2018, 14:24

Ma kahtlustan, et kui ära võetav on, peaks lõkke peal ära võtma. Puhastamisega on rohkem jeblat kui puude hankimisega.
Pärast küürid potil külje puhtaks ja läheb jälle.
Ja kui matkal 2/3 lõkke kasuks on, siis jälle omaette küsimus, kas tasub kaasa võtta.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 15 Okt 2018, 18:03

Kavalamad võivad oma tahmased potid auto kärukonksu otsa torgata ennem pesulasse minekut. Kes ise peseb võib poti sama hooga puhtaks lasta
https://www.youtube.com/watch?v=FmNhOoJ7xHw
See vööst saadav efektiivsus ei ole nii suur, et sellega midagi vägevat korda saata. Vöö on osaliselt ka tuulekaitse ja mina oma kogemustest ütlen, et sellega läheb kiiremini, kui plankpotiga aga pakuks, et ajavahe erinevus kahe poti vahel võib jääda mingisse 15-30sek liitri keemaajamisel. Kui sa hommikul oma esimest kohvilonksu ootad, siis on isegi millisekund argument aga kokkuvõttes nädalasel matkal pole võimalik mingeid gaasi milligramme jms janti kokku rehkendada.
Ma teen pidevalt igasugu rakiseid tööl mingi sammu või detaili identseks kopeerimiseks ja mingi lindi voltimine pole probleem aga ma ei hakkaks selle lindiga jantima isegi siis, kui kõik maailma vöödega potid otsa saaks.
joon jõest, söön jõest

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 15 Okt 2018, 18:59

Tundub jah sedapsi, et kasu on tast lõppkokkuvõttes vähem kui jama. Aga no proovida tahaks ikka :D Igasugu muid kavalaid meetodeid mida katsetada on ka veel nii et eksperimentaatorlusele kütust küllaga.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Okt 2018, 19:48

Mingit jetboili reklaami täna lugesin, et 25% tõstab kasutegurit. Tükk arga mõtlesin, et mida nad mõtlevad, kas kasutegur on siis ca 25%+25%=50% või 25+25*0.25=31%. Nende asjadega ei tea kunagi, kumba pidi müügiinimeste pea töötas. Aga kui sa väidad, et ca 30 sek muudab, siis pigem teine variant, e laia panni kasutegur on suurem kui voldikuga kõrgel potil.
sepaonu kirjutas:
15 Okt 2018, 18:03
..et ajavahe erinevus kahe poti vahel võib jääda mingisse 15-30sek liitri keemaajamisel..
Kui vaadata prose radiaatoreid, mul on kahtlus, et need poti ribid pole päris ideaalsed. Mitmed korrad olen mõelnud, et prooviks ümmarguse prose radika alumiiniumtassile alla joota. Aga selleks tuleb leida alumiiniumist tass, osta ümmargune SOBIV radikas (see võib-olla tuleb veel treipinki panna, või esimene internetiost ei pruugi ülde selline olla nagu pildil) ja alumiiniumi joodis ja jootma õppida. Ehk seda kõike on liiga palju, elu on niigi kiire. Ühesõnaga, kui ca 800 ml soolopoti 70% kasuteguri peale saaks, näeks isetegemisel mõtet, siis kahe-kolme nädala peale saab kilo säästetud koos taaraga. Kilo ei ole raske, aga liigne kilo on krdima raske.

Aga võib-olla oleks lihtsam hoopis roostevabad ribid roostevaba tassi alla lasta keevitada, siis pääseb enamvähem keevitajale maksmisega.

seeneline
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas seeneline » 15 Okt 2018, 20:24

Kui radika kinnisidee vabaks lasta siis ehk leiab ka teisi soojakao vähendamise viise mida võib edasi arendada, näiteks

Nansen kasutas lume sulatamisel:
http://www.spiritofmawson.com/objects/n ... ntarctica/

isetehtud volditav tuulekaitse/soojapüüdja alumiiniumplekis,t mis kinnitub potile
https://youtu.be/F6C19jakM9Q?t=106
(parajalt paksu alumiiniumplekki saab k-rauta tüüpi poest mõõduka rahapuru eest päris suure rulli)

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 16 Okt 2018, 09:37

Nad oleks võinud seal testis mõne bensiinika ka ligi võtta, kaitseliidu/väe kontekstis on see võibolla et kõige mõttekam üldse. Kust sõjaolukorras seda piiritust välja võlutakse kogu aeg, ei tea, aga kütust leiab alati.

Gaasi kohta oli neil veidralt väljendatud et külmas ja kõrgel gaas raskem ja voolab halvemini. Peaks ikka olema et gaasi aurustumine väheneb külmas. Ja kõrgmägedes alarõhk hoopis soodustab aurustumist ja seetõttu kasutatakse gaasi seal suht edukalt külmast hoolimata.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Okt 2018, 10:58

Üks põhjustest, miks tahan seda pinguin solo x-i, kaheosalist või analoogi. Et kui peaks olema vajadus lõkkekesel toimetada, tahmatan ära ülemise ilma radikata osa. Lihtsalt kaanega potiga seda võimalust pole.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Okt 2018, 22:50

Kas selline radiaatoriga Optimus Terra Solo 0.6 l eksisteerib, või neil on ekslikult liitrise poti (Optimus Terra Weekend HE Cookset) pilt?
Pilt
https://www.famous-water-shop.com/Optim ... KjNzOUeHuE

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 17 Okt 2018, 06:34

Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 22 Okt 2018, 10:17

Sain Optimus Terra Weekend HE kätte eile õhtul, võtsin 2 tükki igaks juhuks, naine on mul tüki maad taimetoitlikum, on meil pidevalt jama ühise toidu sobitamisega. Kuna tal meeldib oma sööki valmistada, ilmselt on hea lahendus, et eraldi süüa saab teha.
Kui ilm järgmisel nädalavahetusel enamvähem normaalne on, teen katseid. Krae kasulikkuse või kasutuse suhtes oleks vist enamvähem korrektne, kui testiks sama koguse vee keetmist väikses (vst ca 350 ml) ja suures potis. Aga kuna väikse koguse keetmiseks kulub gaasi haiglaselt vähe, siis täpsuse pärast peaks vist keema ajama vähemalt 3 topstäit järjest. Mind huvitab eelkõige tulemus looduses, et oleks ca 5 kraadi ja tuult. Praegune kehv suusailm on testiks hea. Siis julgeks selel tulemuse pealt enamvähem prognoosida, palju vaja kaasa vedada gaasi.
Ühtlasi näen, kas olemasolev Pinguin Surpass Titan põleti sobib potiga või on liiga laia leegiga.
Kui kogemata leian mõne kobraste poolt langetatud kase, proovin ka tohu keeramist poti ümber isilatsiooniks. Kodust on tohuvarud märkamatult lõppenud, kogu aeg on teist tükikaupa tasku pandud.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Okt 2018, 20:36

Ei pidanud vastu, proovisin rõdu peal tee tegemist.
Komplekt Optimus Terra Weekend HE + Pinguin Titan Surpass + Jetboil Jetpower mix
Välistemperatuur 11°C, tuul 1-4 m/s.
Vee temperatuuri muut 16°-100°
Esimene katse 12 OZ (340.2g) vett kraega potis, gaasi 5.4g, kasutegur 48%
Teine katse 12 OZ (340.2g) vett kraeta potis, gaasi 5.6g, kasutegur 46% (kasutasin kaant potina)
Kolmas katse 24 OZ (680.4g) vett kraega potis, gaasi 9.7g, kasutegur 54%
Neljas katse 24 OZ (680.4g) vett kraega potis, gaasi 9.5g, kasutegur 55%

Ilmselt neil kääbuspottidel (solo) pole kraed, sest vahet pole. Väikse veekoguse keetmisel on soojuskaod suuremad. Ruumala ja välispindala suhe pole soodus.

Kokku võib võtta, et ca 10°C ja 55% kasuteguri juures võtab 17g gaasi 1000 ml ja 100 kelvini kohta. Ilmselt 100K ongi paras rehkendada, siis on 10% varu.
Ehk kui ma kasutan 3x päevas 800 ml vett hüdreerimiseks(300), teeks(250) ja kohviks(250), on gaasi kulu 17*0.8*3=41g päevas. Teoreetiliselt teeb 5.6 päeva 230g ballooniga, aga praktiliselt ma ei usu, et selle põletiga ballooni tühjaks saab 11°C juures.

Ja kasutegur on siiski suurem kui pannniga vee keetmisel.

Kui veab, teen ca 5°C juures ka suure poti katse. Ja proovin isolatsiooniks tohust ümbrise teha.

Vanad kasutegurid kunagi mõõdetud, mingi Primuse ämblik oli pliidiks:
kaanega pann, 800ml vett, kasutegur 49%
liitrine tass, 800ml vett, kasutegur 43%
Retki kann 800,800ml vett, kasutegur 48%

Vasta

Mine “Matkavarustuse ülevaated”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline