"Survival Kit" ehk milline oleks sinu ellujäämiskoti sisu?

Täiendasid oma varustust? Jaga enda kogemust teistegagi, antud eseme head ja halvad küljed ning kas soovitaksid teistelegi.
Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: "Survival Kit" ehk milline oleks sinu ellujäämiskoti sisu?

Postitus Postitas Karel » 26 Apr 2017, 12:01

Üldiselt olen ullivilli valikuga nõus. Ainukese asjana vahetaksin välja veefiltri ja asendaksin selle roostevabast või titaanist 1-1.5 L pudeliga. Selle sees saaks vett kanda ja vett keeta ning lisaks keha soojendada. Arvan, et metallist pudel oleks mitmekülgsem, pommikindlam ja pikas perspektiivis palju jätkusuutlikum. Eriti kasulik oleks ta talvel ja külmal ajal.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 26 Apr 2017, 23:44

Veefiltriga oleks muidugi mul kaasas paar pudelit, kuid tegelikult olen nõus.
Pudelid veega, mida pärast ka vee transpordiks saab kasutada oleks üsna mõistlk liigutus.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 27 Apr 2017, 16:08

Filtri eelis on see, et sa ei pea iga lonksu pärast lõket tegema ja vett keetma. Hea kui oleks mõlemad - filter ja pudel. Kahtlen kas alati on sul piisav joogivee varu kotist võtta. Keedad vett igal võimalusel kui selleks on aega/kohta/tingimusi, kuid variandina on ka filter alati olemas. Kasutad seda siis nii kaua kui see kestab.
Ah, minge metsa...

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 27 Apr 2017, 21:15

Jätaksin ka filtri koju... Kolm tükki neid siiamaani olnud ja edaspidi asjal enam mõtet ei näe.
Veelt mudamaitset nad täielikult ära ei võtnud isegi koos uue söeelemendiga... Ja veel puhastamised-jändamised. Sama hästi võib vett keeta, paned teepaki või mingi loodusest võetud maitse andja sisse ja korras...osa jood ära, osa jätad hiljemaks...mingi ettenägemisvõime ikka on ja tead kui palju joogiks vett kulub. Kütet tulub ka aga õieti varustust planeerides saad seda ka loodusest piiramatult võtta

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 28 Apr 2017, 10:15

mrWilson kirjutas:
27 Apr 2017, 16:08
Filtri eelis on see, et sa ei pea iga lonksu pärast lõket tegema ja vett keetma. Hea kui oleks mõlemad - filter ja pudel. Kahtlen kas alati on sul piisav joogivee varu kotist võtta. Keedad vett igal võimalusel kui selleks on aega/kohta/tingimusi, kuid variandina on ka filter alati olemas. Kasutad seda siis nii kaua kui see kestab.
Kui mul on 1.5 L vett pudelis, siis ma just ei peagi "iga lonksu pärast lõket tegema". Eestis on väga harva sellist ilma, et ma ühte päeva selle kogusega vastu ei peaks. Sõltub ka sellest palju keegi higistab, milline on füüsiline vorm jne aga ma räägin siin puhtalt enda kogemusest.
Õhtul laagris olles tuleb muidugi ohtralt teed juua aga päevaseks matkaks on 1,5 L minu jaoks enam kui küll. Filtriga tekib oht, et vesi saab otsa ja siis pead seda metsas otsima hakkama.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 28 Apr 2017, 12:13

Õnneks on minu feefiltriga alati kaasas 1L kott ja paar taarat vast leiab ka.
Ilmselgelt ei ole minu mõttes filtri kaasa vedamine et igast loigust ainult juua vaid ikka et vett endale kaasa puhastada vms.
Maitset tõesti ei võta ära, kuid algloomade või bakterireostuse jaoks peaks vett keetma ~15min :)
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Apr 2017, 15:05

Karel kirjutas:
28 Apr 2017, 10:15
Kui mul on 1.5 L vett pudelis, siis ma just ei peagi "iga lonksu pärast lõket tegema". Eestis on väga harva sellist ilma, et ma ühte päeva selle kogusega vastu ei peaks. Sõltub ka sellest palju keegi higistab, milline on füüsiline vorm jne aga ma räägin siin puhtalt enda kogemusest.
Õhtul laagris olles tuleb muidugi ohtralt teed juua aga päevaseks matkaks on 1,5 L minu jaoks enam kui küll. Filtriga tekib oht, et vesi saab otsa ja siis pead seda metsas otsima hakkama.
Sa tulepulga võtaks ka ilmselt ainult ühe kaasa. :) Ma ju kirjutasin ennist, et hea kui mõlemad on kaasas. Mõned elutähtsad abivahendid võiks ikka dubleeritud olla. Ilmselt see veefilter, eriti "Sawyer Mini" on liiga "suur ja raske", et see kuhugi suvalisse taskusse pista. Parem koju jätta tõesti.

8-)
Ah, minge metsa...

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 28 Apr 2017, 17:32

mrWilson kirjutas:
28 Apr 2017, 15:05
Karel kirjutas:
28 Apr 2017, 10:15
Sa tulepulga võtaks ka ilmselt ainult ühe kaasa. :) Ma ju kirjutasin ennist, et hea kui mõlemad on kaasas. Mõned elutähtsad abivahendid võiks ikka dubleeritud olla. Ilmselt see veefilter, eriti "Sawyer Mini" on liiga "suur ja raske", et see kuhugi suvalisse taskusse pista. Parem koju jätta tõesti.

8-)
Ei, kindlasti ei ole ta liiga "suur ja raske", et kotti panna. Pigem on ta minu jaoks liiga kallis, et sellist asja üldse osta. Sama asja teeks kordades odavalt ära lihtsalt kaaliumpermanganaat (mida saaks suhkruga segades kasutada ka tule tegemiseks) või pesuvalgendi või jood või veepuhastustabletid. Nende alternatiivide miinus on loomulikult see, et need saavad lõpuks otsa. Aga noh, veepuhastustabletid 10 tk maksavad 1 euro.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Apr 2017, 18:46

Järgnev ei käi viimaste postituste kohta vaid üldiselt. Ikka kiputakse ära unustama, et sellises olukorras ei pruugi arstitädi/onu ligiduses olla kes sind terveks putitab. Võtad näiteks lonksu valest kohast, astud kuskil vale sammu, satud üleüldse valel ajal valesse kohta vms... ja kõngedki oma hädaga kuskil võpsikus, sest abi mis praeguses toimivas ühiskonnas nii elementaarne tundub ei ole kuskilt tulemas. Siis sa ei helista 112 sest oled äsaja näiteks naela läbi jala astunud või mingit solki sisse joonud. Siis pead oma aju teistmoodi tööle sundima juba varem, et kõiki selliseid situatsioone ette näha ja vältida nii palju kui võimalik.

Keskmine tänapäeva "linnainimene" ei tea midagi taimedest veel vähem kuidas neid ravimina ja söögina kasutada. Ta ei tea midagi küttimisest ega kalastamisest. Ta ei tea kuidas end katta külmal ajal. Ta ei oska anda abi teistele. Siinkohal võiks veelgi nimetada asju mida kõike ta ei tea ega oska. Kui ta ühel ilusal päeval ootamatult "vette" visata siis tema jaoks hakkavad lugema ainult instinktid. Enamus neist lihtsalt upub ära, tirides paljud endaga kaasa.

Heaks näiteks on teleprojekt "Alone" kus 10 osalist (mitte just päris võhikud) proovivad hakkama saada looduses üksinda. Viimane osaline kes vastu peab on võitja. Ei olda seal metsas ainult paar päeva, ikka kõvasti kauem. On kaks peamist põhjust miks osalised on alla andnud ja loobunud: esiteks psühholoogilised probleemid ja teiseks mõni loll juhus. Seal nad saavad endale kaatri järgi kutsuda kuid reaalses olukorras oleks enamik neist ilmselt hukule määratud.
Ah, minge metsa...

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 28 Apr 2017, 19:16

mrWilson kirjutas:
28 Apr 2017, 18:46
Järgnev ei käi viimaste postituste kohta vaid üldiselt. Ikka kiputakse ära unustama, et sellises olukorras ei pruugi arstitädi/onu ligiduses olla kes sind terveks putitab. Võtad näiteks lonksu valest kohast, astud kuskil vale sammu, satud üleüldse valel ajal valesse kohta vms... ja kõngedki oma hädaga kuskil võpsikus, sest abi mis praeguses toimivas ühiskonnas nii elementaarne tundub ei ole kuskilt tulemas. Siis sa ei helista 112 sest oled äsaja näiteks naela läbi jala astunud või mingit solki sisse joonud. Siis pead oma aju teistmoodi tööle sundima juba varem, et kõiki selliseid situatsioone ette näha ja vältida nii palju kui võimalik.

Keskmine tänapäeva "linnainimene" ei tea midagi taimedest veel vähem kuidas neid ravimina ja söögina kasutada. Ta ei tea midagi küttimisest ega kalastamisest. Ta ei tea kuidas end katta külmal ajal. Ta ei oska anda abi teistele. Siinkohal võiks veelgi nimetada asju mida kõike ta ei tea ega oska. Kui ta ühel ilusal päeval ootamatult "vette" visata siis tema jaoks hakkavad lugema ainult instinktid. Enamus neist lihtsalt upub ära, tirides paljud endaga kaasa.
Täpselt nii! Inimesed on loodusest täiesti võõrdunud. Vaatavad ainult telekat ja usuvad kõike mida osav marketing räägib! Ja siis inimesed lähevadki poodi ja ostavad selle top-notch veefiltri, mida keegi kuskil reklaamis. Kuid sellele nad kahjuks ei mõtle, et lisaks filtrile on kindlasti vaja üht suuremat kui 0,5 l metallist anumat kus vett KANDA. Ostaks nad kõigepealt pudeli enne ja kui raha on, siis ka filteri, polekski väga hullu. Janusse eestis ma ei usu, et üldse on võimalik surra. Olen piisavalt palju joonud keetmata erinevete jõgede ja rabade vett. Kuni 19 sajandi alguseni võttis suur osa Tartlasi oma igapäevase joogivee otse Emajõest. Seda joodi keetmata.
Mõni sai nakkuse ka aga % oli väga väike.

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 28 Apr 2017, 19:21

Karel kirjutas:
28 Apr 2017, 19:20
mrWilson kirjutas:
28 Apr 2017, 18:46

Heaks näiteks on teleprojekt "Alone" kus 10 osalist (mitte just päris võhikud) proovivad hakkama saada looduses üksinda. Viimane osaline kes vastu peab on võitja. Ei olda seal metsas ainult paar päeva, ikka kõvasti kauem. On kaks peamist põhjust miks osalised on alla andnud ja loobunud: esiteks psühholoogilised probleemid ja teiseks mõni loll juhus. Seal nad saavad endale kaatri järgi kutsuda kuid reaalses olukorras oleks enamik neist ilmselt hukule määratud.
Olen Alone-i kõik osad ära vaadanud. Minu meelest on sealt vigastusega lahkunud mitte rohkem kui 2 inimest kolmekümnest.
Üks lõi kirvega kätte, mis oli tõesti tõsine haav, teine libises võsas lahtine nuga käes. Teise vigastusi ei näinudki korralikult, aga öeldi, et haav on must ja peab haiglasse minema. Rohkem ma vigastusega väljalangenuid küll ei mäleta. Enamik lahkus motivatsiooni puuduse / koduigatsuse tõttu. Paar lahkusid alakaalulisusetõttu ja üks lahkus hüpotermia tõttu. Kellelgi ei olnud varustuses veefiltrit btw. Puidust pudeli veekandmiseks meisterdas endale 3 hooaja võitja küll ;)

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Apr 2017, 19:33

Ja üks lahkus sellepärast, et kaotas oma ainukese tulepulga.

Pealegi sa ei pea mulle nii kirglikult püüdma selgeks teha kuidas filter on ikka mõttetu asi. Mina isiklikult ei näe ühtegi põhjust miks see minema visata kui see juba olemas on. Kes pistab sell kotti, kes mitte. Mingid eksperdid ei ole me kumbki. Räägi parem mida sina oma kotti pakiksid ja miks?
Ah, minge metsa...

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 28 Apr 2017, 21:20

Nüüd saab vist hrWilson väga kurjaks aga kobisen veel miks filter ei ole ellujäämiskotis hea mõte...
Filtrit saab usaldada, aga keeruline on kontrollida. Vett keetes või keemiat kasutades saad asju-protsesse ka kontrollida...ise tehtud, hästi tehtud nö. See on otseselt teema tervisest ja sellest et sa ei pruugi rasketes oludes leida abi kui seda vajad.
Kolmest filtrtist kaks on mul peetis olnud, üsna juhuslikult avastasin et Katadyn hikeri klaaskiust filtriribide vahelt mullitab kui rattapumbaga õhku sisse suruda...see sai parandatud epo liimi abil. Siit foorumist ostetud 30 aastat vana aga vähe kasutatud"eluaegne" Katadyn pocket filter ajas hirmu nahka peale seda kui otsustasin filtrielemendi lahti kruvida- sisemised kummitihendid olid täiesit kõvaks läinud ja pragunenud...ja varasemalt veel mõtlesin et hea asi, vesi läheb nii kergelt läbi.
Kindlasti ei ole kõik poest või järelturult ostetud filtrid vigased. Enamik ei ole. ...aga kui nad seda on, kasvõi enda lohakusest ja lollustest , siis seda ei pruugi enne teada kui haigus jalalt niidab...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Apr 2017, 21:28

Seda argumenti ei saa eirata tõesti.
Ah, minge metsa...

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 29 Apr 2017, 12:43

Kui mul oleks veefilter siis ära ma seda kindlasti ei viskaks, pigem võtaks ikka kaasa. Mingi ekspert ma tõepoolest ei ole aga võin rääkida mida ma kaasa võtaks.
Jagasin asjad mitmesse kategooriasse. Alustan oma EDC-st (Everry Day Carry), ehk asjadest mis mul kodust väljudes pea-aegu alati endaga kaasas on. Nagu öeldakse, et parim ellujäämise nuga on see nuga, mis sul kaasas on. Neid esemeid ma oma survivor kit-i ei loe.

EDC

1)Paracord võtmehoidja. Umbes kaks korda pikem kui pildil.
https://d1alt1wkdk73qo.cloudfront.net/i ... 478_ac.jpg

2)Nahast (metsas) või nailonist militaarne püksirihm (linnas)
https://cdn.shopify.com/s/files/1/0642/ ... 1411165607

3) Põrutuskindel / veekindel käekell

4)Paracord käevõru (ainult metsas)

5) Kompass käekella külge (ainult metsas)
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/imag ... Fh8Kk1esBg

6)Leatherman multitool
Tihti tööl ja/või metsas liikudes vööl või taskus. Üks on kindlasti autos. Üks on kindlasti seljakotis.

7) Buff
Alati on mul on metsas ja tihti ka linnas liikudes fliisi või jope seljataskus üks buff. Saab kasutada haavasidemena, esmase veefiltrina või niiskuse kogumiseks taimedelt. Loomulikult sallina, mütsina jne...

8) Telefon loomulikult

Edasi tulevad asjad, mis on kõige olulisemad ja ilma milleta ma isegi hea ilmaga pikemaks ajaks kui 12 h vabatahtlikult kunagi metsa ei läheks. Need on asjad mida on looduses üliraske või võimatu ise teha või leida. "The 5 C's of Survivability" (Cutting tool, Container, Cordage, Cover, Compustion)

1 / 2 / 3) Cutting Tool, Cordage, Combustion. Ehk siis nuga koos nööri ja tulepulgaga. Tulepulga otsas olevast august on nöör läbi punutud. Vajadusel saab tulepulga panna kummiga ümber käe.
https://drive.google.com/file/d/0B5iIZQ ... sp=sharing

Nuga on Terävä jääkäripuukko 140. Kõrge süsinikusisaldusega, viskab sädet, kui piisavalt tugeva kiviga noa küljest metalli lahti lüüa.
Noa seljal on täisnurk, sellega saab tulepulka kraapida. Full-tang, skandinaavia (scandi) teritus, mis sobib ideaalselt puidu töötlemiseks ning lisaks on väga kerge uuesti teritada. Nuga on piisavalt väike, et voolida, piisavalt suur ja raske (170g), et raiuda ja batonida. Ainuke suurem miinus on see, et niiskes hakkab kergesti roostetama, tänu suurele süsiniku sisaldusele.
Külmal ajal ajal vahetaksin noa ilmselt Terävä Skrama vastu, kuna onni ehitamiseks ja küttepuude varumiseks on suuremat tera vaja.
Lusikat sellega tõepoolest ei nikerda aga pigem söön kätega kui külmun surnuks.
https://www.varusteleka.com/en/product/ ... teel/30189

Kunagi kandsin Fiskars X7 kaasas aga sellest on suurim kasu ainult RMK lõkkeplatsidel ja muudes sellistes kohtades. Peale seda kui ma ühe algelise varje olin kirvega valmis ehitanud sain aru, et kirves on ikkagi pigem puude lõhkumiseks ja suuremate puude langetamiseks. Väiksemaid puid suuremal hulgal laasida ja maha võtta on temaga tülikas ja väsitab liigselt kätt. Lisaks on batonimine tunduvalt ohutum puude lõhkumise viis kui hämaras, väsinuna ja ilma korraliku pakuta kuskil metsa all kirvega vehkimine

4) Cover. 3 x 3m DD Tarp. Kindlasti peab tarp olema ruudu kujuline, kuna ruuduga saab tunduvalt paremaid ja mitmekülgsemaid varjualuseid ehitada, võimalusi on rohkem.
Tarpi kotis on veel nööri ja väiksed plastmassist karabiinid, et tarpi liigutamisel nöör nailonist aasasid läbi ei põletaks. Lisaks on karabiinidega tarpi püstamine ja seadistamine tunduvalt mugavam.

5) Conteiner. Rootsi sõjaväe kateloki ainult ülemine ja alumine osa. Katelok asendab kruusi, kaussi, kaanega potti, panni ja teatud määral ka pudelit. Sellega saab käes vett kanda. Seljakotti panna ei saa aga kui alumisele osale kaas peale panna, siis kõndides vett väga palju välja ei loksu. Kokku mahutab 1,5 + 0,5 L, mis rahuldab minu ööpäevase veevajaduse täielikult.

http://www.kroonuait.ee/pildid-kaubad/r ... atelok.jpg

Kõiki eelmainitud asju saab võtta kätte ja kanda ilma kotita. Ilmselt mahuks tarp kateloki sisse ka, kui hästi suruda. Ehk siis nuga vööle ja katelokk käte ning võib minna.

Järgnevalt nimetan asjad mis on mul matkal olles on tavaliselt kaasas, ning ellujäämise situatsioonist oleks neist ka palju abi. Neid on tore omada aga õüldiselt ei ole need elupäästvad või kriitilised esemed.

6) Seljakott vähemalt 50 L . Talvel oleks hea vähemalt 70 L.
Condor 3-day assault pack.
http://www.relvad.ee/shop/product_info. ... ts_id=1439 Condor 3-day assault pack
Võib leida ka odavama raha eest. Väga vastupidav ja hea kott. Suur, mahutab palju, asju on mugav kätte saada jne.
Ainuke miinus on see, et üleval õlgade kohal ei ole lisa pingutusrigmasid. Aga muidu väga hea kott.
Suuremaks matkakotiks sobib pmst ükskõik milline Matkaspordis saada olev vähemalt 150 eurot maksev seljakott.
Matkamaailmas on ka suur valik seljakotte aga sealt võib väga halva kvaliteediga odavaid kotte ka saada. Kestavad paar aastat.
Ise kasutan juba paar aastat Vaude Astrum 70+10 kotti. Täiesti OK toode on, raske öelda kas ta oma täishinda ka väärt on. Üle kahe korra ta küll mugavam ja parem küll ei ole kui alla sajane eurne Condor.

7) Talvine magamiskott umbes -5. Kui kõht on tühi ja sa oled kurnatud hakkab väga kergesti külm, isegi soojal ajal. Enamik inimesi looduses hukkub alajahtumise tagajärjel. Soe sünteetiline magamiskott on väga hea, kui on. Sulgtäidisega magamiskotti on metsas pea võimatu hooldada( kuivatada).
Cathrina Defence 4 näiteks.

Kui kaal või ruum on piiratud siis häda korral sobiks ka Gore Tex Bivy Sack. Selle saaks seest lehtede või heinaga vooderdada ja väljast termotekiga katta.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/or ... b494ae.jpg

Kui vähegi võimalik võtaks kaasa mõlemad.

8) Alusmatt (Therm -a Rest isetäituv). Kuigi pommikindlam oleks ilmelt võtta tavaline (closed cell) magamismatt.
Magamismatt oleks väga oluline, kuna siis peaksin varje ehitamiseks vähem energiat kulutama ja see annaks suurema mobiilsuse.
Kui kaal või kompaktsus on oluline siis sobiks ka lihte ühelt poolt fooliumiga kaetud "pikniku tekk"

9) Suvel võtaksin lisaks ühe 1.5 l metallist joogipudeli. Talvel või külmal ajal võtaksin väikese Husqvarna tõmbe suunas töötava oksasae.

10)Pealamp või mingi valgus. Hea mõte oleks ka päikesest leatav powerbank. Kuid kahjuks väiksemas mõõdus, selliseid mis reaalselt ennast päikesest laeks ei olegi vist väga olemas või on väga-väga kallid.

11) Kalastuskomplekt ???
Üldiselt toidu või toiduga kaasneva kaasa vedamisse väga ei usu. Enne külmud ühe ööga surnuks kui eestis kolm nädalat midagi süüa ei leia. Külmumiseks piisab ka lihtsalt selleks, et käed on nii kanged, et ei saa näiteks tikku põlema või jope lukku lahti. Kui pikemalt oleks vaja metsas olla, siis oleks kalastuskomplektis ilmselt kasu. Kuid isegi rohkem oleks kasulik väike kokku murtav labidas.
https://media.stokker.com/prod/l/750/94451750.jpg
Sest oleme realistlikud, kõige kergemad kalorid tuleksid kas puu otsast või maa seest.

Riideid ja jalatseid ma siia sisse ei arvestanud kuna pea-aegu alati kodust väljas liikudes kannan miltaarseid ja/või taktikalisi riideid.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 30 Apr 2017, 10:54

Väga kena nimekiri.

Leathermani ja nuga mõlemad või ainult üks teemat olen päris pikalt juurelnud ning olen üsna kindel et mõlemat pole mõtet kaasa võtta.
Kuigi käin ikka puss ja skeletool mõlemad kaasas :D

Olen nõus et filtrid on kallid, rasked ja liiga palju jamamist.
Seni kõige lihtsam ongi olnud 30€ sawyer mini, mis ei kaalu midagi ja kestab üle 300 000L.

Paracord on tore asi, kuid minu jaoks venib natukene liiga palju ning eelistan sellele kas dyneemat või isegi pigem tavalist abiköit, millega saab häda pärast kasvõi ronida kuskilt üles, kuna on reaalse katkemistugevuse näitajaga.

Eelistaksin iga kell suvalist odavat matkakotti armee päevakotile, kuna viimase disainimisel ei ole enamasti ergonoomikat arvesse võetud.

Igasugused elektri tootmise tarvikud on väga toredad, aga kahjuks on need meie kliimavööndis üsna mõttetud.
Mul on üks päikesega laetav lamp, mille jõulude ajal tühjaks laadisin.
Siiani laeb akna peal. St seni ei ole suutnud leida nn kaasaskantavat generaatorit, mis Päriselt ka toimiks.
Paljud toimivad mingil määral, kuid siiski kaalu, hinna ja efektiivsuse suhe on väga paigast. Eriti meie, Eesti vööndis.

Muus osas ei ole mõtet isegi sõna võtta, kuna paistab et on ilusti läbimõeldud.
Natukene metsa poole.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 30 Apr 2017, 11:17

ullivilli kirjutas:
30 Apr 2017, 10:54
Igasugused elektri tootmise tarvikud on väga toredad, aga kahjuks on need meie kliimavööndis üsna mõttetud.
Mul on üks päikesega laetav lamp, mille jõulude ajal tühjaks laadisin.
Siiani laeb akna peal. St seni ei ole suutnud leida nn kaasaskantavat generaatorit, mis Päriselt ka toimiks.
Paljud toimivad mingil määral, kuid siiski kaalu, hinna ja efektiivsuse suhe on väga paigast. Eriti meie, Eesti vööndis.
Ull, ma hiljuti näppisin natuke Tõnu hiinast tellitud päikeselaadijat. Kui muidu olen ka selliste asjade suhtes pehmelt öeldes skeptiline olnud siis see laadia avaldas muljet. Aku protsendid telefonis tõusid, ütleksin isegi silmnähtavalt. Ka siis kui pilved päikese ees olid. Mudelit ja linki siia kahjuks panna ei ole. Eks Tõnu peab ise miskit kostma selle kohta.
Ah, minge metsa...

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 30 Apr 2017, 21:58

Ise olen ka pikalt mõelnud, et kumb siis parem oleks kanda, kas 15 eurone Mora fixed blade või 150 eurone Leatherman. Kui ma oleksin ainult metsas või matkal siis kindlasti Mora aga kui linnas siis Leatherman. Kuigi sai ka aastaid matkal käidud ainult Letherman kotis.

Veefilter on tore ja kasulik asi kotti visata. Kuid kindlasti ei tohi see olla peamine vee puhastamise ja joogivee hankimise viis. Põhjustest on siin piisavalt räägitud. Varu variandiks sobib.

Venivuse kohta ei tea, pole ühegi nööriga kunagi probleemi olnud. Nõgestest saab väga head tugevat nööri, kilekotist ka. Minu jaoks nöör on nöör on nöör. Paracordi valisin selle pärast kuna on piisavalt peenike ja saab kergest harutada lahti peenemateks juppideks.

Seljakotipealt olen nõus, et militaarkotid on reeglina väga puised. Ajateenistuses pidin kasutama igivana Rootsi seljakotti, millel puudus igasugune raam või toestus, ning rinnarihm oli puruks. Sai väga hästi hakkama. Halva kotiga on lihtsalt kordades olulisem kuidas sa oma varustuse pakid. Kuid üldiselt on militaarkotid väga heade taskute paigutusega ja vastupidavad. Kui sul on mingi 50L ja alla 80 euro kott soovitada, siis ootan huviga.

Kaasaskantava elektriga olen ka pikalt pead vaevanud. Suurim probleem on see, et väike päikesepaneel ei suuda toota piisavalt palju elektrik. A4- suurune paneel suudab tööta enam-vähem nii palju energiat, et panna laadima üks mobiiltelefon. A5 suuruses paneel enam ei suuda. Vahet ei ole kui palju päikest sa sinna peale paista lased.
Kui teid teema huvitab, siis soovitan tungivalt vaadata ära see video: https://www.youtube.com/watch?v=dIvhcY3_alY
Tundub, et tegemist on tõisise spetsialistiga kes väga lihtsalt kuid põhjalikult selgitab ja võrdleb erinevaid tooteid ja võimalusi.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 03 Mai 2017, 12:00

Filter ei ole peamine, vesi on peamine.
Kuid eelistan filtrit iga kell tablettidele, tilkadele.
Piisavalt väike ja kerge filter on kotis ning ei pea mõtlema kas ja kuidas aga samas ei ole vaja ka nädala varu kaasa tassida.

Vaatan mingi hetk selle video ära.
Ja selles osas olen nõus, et paneelid on läinud paremaks, kuid me ei saa unustada, et 2/3 on meie kliimavööndis pime.
Seega suvel, need paar kuud, kui on valgem, on muidugi tore ja laeb mu lambikene, millel akut pole ka olla ennast päevaga ära.
Samas 4 kuud pole korraliku päikest olnud ning allest paar päeva tagasi laadis ennast lõplikult täis.

Seljakott: https://www.matkamaailm.ee/est/products/item/4238/256
Pole kõige kergem, kõige parem jne jne, aga samas ei ole selle raha eest ka nelja kandiline mil kott ka just kuigi märkimisväärne.
Natukene metsa poole.

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 03 Mai 2017, 15:59

ullivilli kirjutas:
03 Mai 2017, 12:00
Filter ei ole peamine, vesi on peamine.
Kuid eelistan filtrit iga kell tablettidele, tilkadele.
Piisavalt väike ja kerge filter on kotis ning ei pea mõtlema kas ja kuidas aga samas ei ole vaja ka nädala varu kaasa tassida.

Vaatan mingi hetk selle video ära.
Ja selles osas olen nõus, et paneelid on läinud paremaks, kuid me ei saa unustada, et 2/3 on meie kliimavööndis pime.
Seega suvel, need paar kuud, kui on valgem, on muidugi tore ja laeb mu lambikene, millel akut pole ka olla ennast päevaga ära.
Samas 4 kuud pole korraliku päikest olnud ning allest paar päeva tagasi laadis ennast lõplikult täis.

Seljakott: https://www.matkamaailm.ee/est/products/item/4238/256
Pole kõige kergem, kõige parem jne jne, aga samas ei ole selle raha eest ka nelja kandiline mil kott ka just kuigi märkimisväärne.
Easy Camp seljakotid on põhjusega väga odavad. Nad on väga ebakvaliteetsed. Siin on hea näide, milline näeb selle firma seljakott välja peale kolme kuud kasutust.
https://www.youtube.com/watch?v=lP-hiKONnNg

Ma pole küll eriline päikesepaneelide ekspert aga päikesepaneelid ei vaja otsest päikesevalgust, et elektrit toota. Otsese päikese käes on nad kindlasti kõige efektiivsemad aga pilvise ilmaga töötavad ka.
Mis lampi sa kasutad, kui saladus ei ole?

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 07 Mai 2017, 07:43

My Survival Kit:

Väiksem Red Fox seljakott: ( suure matkakoti asemel)

Vaude termokile: (kuldse ja hõbedase poolega) sooja hoidmiseks

Ferrino vihmakeep: vajadusel riideeseme asemel saab kasutada varjualuseks, sest sellel on tarbina kasutusvõimalus olemas (telki, ega eraldi vaid tavalist tarpi ma Survival Kitti ei arvesta, kuna see pole piisavalt mitmeotstarbeline ja väiksemahuline)

Paracord köied: mitut suurust ja pikkust igaks elujuhtumiks kasulik :roll: ja vaiad (minimaalselt 4tk) ning komplekt 2-4 karabiini)

Rootsis tehtud korralik pussnuga: igaks otstarbeks ja/ või siis väiksem multi-taskunuga (muid relvi omavad lähikondlased, kes kuskil töötavad...seega veidi turvalisem hoida ligi kellele vaja ihukaitseks :) )

Vedelgaas enesekaitseks (oli... aga aegus, vaja uut)

Ravimid: (söetabletid seedehäirte korral või minimaalseks veepuhastuseks, allergiarohi, kuna ma parme ei kannata, valuvaigisti migreeni korral -palavikualandaja igaks juhuks ja antiseptikum, sidemerull, plaastrid)

Energia saamiseks: (glükoositabletid, apteegis vitamiinikommid või hematogeen või muud batoonid, lastele lastetoidu tuubid, sellised võtavad minimaalselt ruumi)

0,5l joogiveepudel või termos (tulevikus hangin juurde veefiltri)

Tuletegemise vahendid vaid (tikud või tulepulk (vaja hankida) (Trangija ei kuulu primaarsesse varustusse, vaid on matkal mugavusvahend toidu tegemiseks)

Hügieeniks: niisked salfrätikud (suures koguses vett Survival Kitti ei kuulu) näts ja võib-olla tulevikus suuvesi ka (sest hambahari ja pasta koos suu loputuseks puhta vee kogusega võtab palju ruumi)

(Magamiskott võimalusel jääks kõrvale, kui oleks vaja minimaliseerida varustust)

(Võiks olemas olla! Aga ei söanda kaasas tassida) Lakmuspaber (ohu kindlaks tegemiseks, vajadusel gaasimask) külmasõda nagu 100a tagasi pole. Tänapäeval keemia ja tuumarelvad põhilised ohuallikad...troone kasutatakse sõdimisel...ja muu...ehk hübriidsõjad) :? :evil:
Kui puudub tahe, siis ei tehta midagi. Ja ka siis tehta midagi, kui tahtmine on liiga väike (järelikult pole oluline). Aga olgu siis juba kõik- või siis mitte midagi...

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 07 Mai 2017, 08:18

Sidevahend (mobiil-raadio...jne...akupank laadimiseks) aga see pole siiski primaarne ellujäämiseks)...vanasti polnud telefoni, ega raadiot igal ühel ja ometi nii mõnigi jäi ellu ka ilma selle olemasoluta. Ei arvestaks siiski seda primaarseks, kuna võib levi olla ära lõigatud...

Taskulampi ei kirjutanud eraldi välja. Paljudel multifunktsionaalsetel asjadel on lisatud taskulambifunktsioon. (Päris eraldi taskulamp- ehk korralik valgusallikas on matkakotis pigem). :roll:
Kui puudub tahe, siis ei tehta midagi. Ja ka siis tehta midagi, kui tahtmine on liiga väike (järelikult pole oluline). Aga olgu siis juba kõik- või siis mitte midagi...

svahi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas svahi » 05 Juun 2017, 23:36

Mul on väike seljakott kapinurgas (Jack Wolfskin Perfect Day).

Seljakoti sisu:
1. Pussnuga Morakniv Basic 546 (roostevaba)
2. Taskunuga Victorinox Camper
3. Tulepulk Light My Fire Swedish FireSteel 2.0 army
4. Matkasaag Fiskars SW73
5. Rootsi armee roostevaba katelok lahtisel tulel kasutamiseks
6. Taskunoateritaja Victorinox 4.3323
7. Väike luisk
8. Niit ja nõelad
9. Rull sidet
10. Karabiin, milleks iganes
11. Nöör 3 meetrit, milleks iganes
12. Kalastustarbed (õngekomplektid 3 tk, tamiil 0,2 mm, ühesed konksud 3 pakki erinevad suurused, karabiinid,
trossid elussöödaga püügiks 2 pakki, tamiil Sufix XL Strong 0,5 mm elussöödaga püügiks, kolmesed konksud elussöödaga püügiks 1 pakk,
tinaraskused, kalamehenöör 1,5 mm 56kg 100 meetrit, 2 šampusekorki ujukiteks)
13. Sool
14. Pabertaskurätikud
15. Matkasokid Mund Teide Trekking
16. Must mask
17. Koormakate 2x3 meetrit

Põhilised asjad partisanieluks on olemas. :) Varjualuse saab metsas teha, noad ja saag on kotis olemas (nuga on niikuinii igapäevaselt vööl või taskus olemas), tuletegemise vahendid ka, toiduvalmistamise vahendid roostevaba kateloki näol ka kotis olemas, kalapüügivahendid samuti. Ei oskagi rohkem midagi lisada kuigi kotis ruumi veel küll. Apteegi poole pealt kindlasti võiks midagi olla (valuvaigistid, söetabletid jms), hetkel ainult rull sidet. Pudel piiritust või kangemat napsu kulub muidugi ka ära.

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 09 Juun 2017, 15:35

Söetabletti on väga lihtne metsas hankida. Kui metsa üldse mingeid ravimeid võtta siis valuvaigisteid ja desintsifitseerimisvahendeid. Alkohol sobib selleks väga hästi, lisaks saab sellest vajadusel ka sooja ja energiat. Kui sul on kotis ruumi siis kindlasti võiks kotis olla pudel, soovitatavasti metallist. Kas see roostevaba Mora luisuga teravaks ka läheb, oled proovinud?

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 09 Juun 2017, 16:21

Karel kirjutas:
09 Juun 2017, 15:35
Söetabletti on väga lihtne metsas hankida. Kui metsa üldse mingeid ravimeid võtta siis valuvaigisteid ja desintsifitseerimisvahendeid. Alkohol sobib selleks väga hästi, lisaks saab sellest vajadusel ka sooja ja energiat. Kui sul on kotis ruumi siis kindlasti võiks kotis olla pudel, soovitatavasti metallist. Kas see roostevaba Mora luisuga teravaks ka läheb, oled proovinud?
Kui palju kange alkohol sooja ja energiat annab ning kui palju valu tunnet alandab? Kangetes magustatud jookides annab kuigipalju energiat suhkur, aga näiteks valge viin või konjak? Valu vaigistamiseks kasutan parema meelega ikkagi tablette, sest mulle ei meeldi "kõrvalmõju" mis alkoholi tarvitamisega kaasneb. Ka on alkohol raske kaasas vedada.
Kui on suur trauma siis peaks kasutama tablette valu maha võtmiseks. Alkoholi peab suure trauma puhul väga palju jooma. Paljud inimesed ei kannata alkoholi ning purjus inimene on teine kord vähenenud liikumisvõime ja kontaktivõimega, ei suuda ennast abistada ning öelda teistele mis viga on. Samuti vedeldab alkohol verd tehes verejooksu peatamise keerulisemaks ning inimese altimaks alajahtumisele.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Vasta

Mine “Matkavarustuse ülevaated”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist