Sawyeri filtriga looduses

Täiendasid oma varustust? Jaga enda kogemust teistegagi, antud eseme head ja halvad küljed ning kas soovitaksid teistelegi.
Vasta
Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Postitusi: 131
Liitunud: 17 Okt 2011, 20:23
Asukoht: L-Viru
Kontakt:

Sawyeri filtriga looduses

Postitus Postitas peetrike » 06 Juun 2016, 01:16

Kuna sai just lõpetatud traditsiooniline kahenädalane kevadmatk läbi Eesti, ning kuna seekord käis kogu joogivesi läbi Sawyeri filtri, siis otsustasin siia väikse kokkuvõtte teha.
filter1.jpg
Filter on ostes koos puhastussüstla, joogikõrre ning pooleliitrise pehme veepudeliga (bladder). Lisaks ostsin juurde kaheliitrise pehme pudeli. Kaasavõetud komplekt: filter(vesi sees), süstal, 0,5l + 2,0l pudelid- kokku 155g. Kuna teadsin juba ette, et ma ei viitsi istuda kusagil sääseparve keskel ja toda pudelit litsuda, siis tegin süsteemile mõningad lisad. Kõigepealt filtri peale lehter- 1,25l pudel, millel põhi osaliselt ära lõigatud ning lisatud pael riputamiseks. Filtri alla kinnitasin oma joogipudeliga samas mõõdus oleva korgi, kust auk läbi. Nii saan lehtri koos filtriga kuhugi üles riputada, ning oma joogipudeli sinna alla kruvida. Lehtri täitmiseks kasutan plastpudelit, mis on mul alati matkadel kaasas, et mugavalt puhastamata vett võtta/kanda. Vesi jookseb ning ise saan tegelda muuga- puhata,lõunatada,ujuda jne.
filter2.jpg
Filter toimis kogu matka jooksul väga hästi. Selline vabajooksuga süsteem tahab küll suht tihti läbipuhumist/puhastamist. Vett sai võetud nii puhtast rabalaukast, kui ka seisva veega kraavist.

*loodusest võetud vesi ei ole alati kõige parema maitsega. Mõnikord on näiteks veel suht mõru järelmaitse. Kõndimise vahepeale kõlbab selline vesi ka, kuid õhtul söögikõrvale on veidi kehva. Siin aitab söefilter, või lisada veele veidi maitseainet- ise kasutan mingisuguseid maasikamaitselisi graanuleid.
*Filtril on üks ots korgiga suletav- võiks olla ka teiselpool kork, et filtrit taskus hoides sinna sodi sisse ei läheks.

Puhastamine.
Siin tekkisid esimesed väikesed probleemid. Ideepoolest on puhastamine lihtne- tõmbad vee läbi filtri süstlasse ning siis pumpad läbi filtri tagasi. Nii paar korda ning ongi tehtud. Aga häda on selles, et süstal ja filter ei hakka päris hästi kokku. Vett tõmmates tõmbab hoopis õhu vahele. Sest süstla otsa sees on keere nõela ühendamiseks. Sest see komplektis olev 'Sawyer cleaning plunger' on lihtsalt üks odav süstal, millele on Sawyeri kiri peale prinditud. Jah, pole hullu saab hakkama. Saab süstla lahti võtta ning veega täita. Saab noaga selle keerme sealt ära lõigata. Saab kindlasti mingi vahetüki sinna teha, et õhku vahele ei tõbaks. Kuid paneb veidi kulmu kortsutama, et asja korralikuks kasutamiseks, peab kohe midagi lammutama/aretama hakkama. Ei ole ju pealegi tegu mingi paarieurose asjaga. Ise üritan sellest süstlast üldse loobuda. Vast joogipudelile teha selline auguga kork, mis sobiks filtriga kokku, ning siis saaks pudelit pigistades filtrist vett tagurpidi läbi ajada.

Veepudelid/-kotid.
Nende kottidega on üks vimka, mille peale ei pruugi teinekord tullagi. ( Ja mis minus tekitab teinekord kahtlusi, et mitmed internetis seda süsteemi kirjeldavad inimesed ei ole tegelikult neid kotte looduses kasutanudki). Et kuidas neid kotte veega täita? Oled kusagil jõekaldal, ühe käega hoiad kusagilt kinni, et mitte vette kukkuda, ning teises käes on see veekott. Kui panna kott veealla, surub vesi ta kokku ja ongi kõik. Sisse ei lähe tilkagi. Selle 0,5 liitrise saab eelnevalt täis puhuda ning siis käega torus hoida ja saab vee sisse. Aga suurema koti? Mina kasutasin selleks 0,5 liitrist. Võtsin sellega vee ja kallasin suuremasse. Aga kui väiksemat ei ole?
Kui asjad ostes kätte sain, tekitasid need veekotid veidi kahtlusi. Arvestades, et need on mõeldud korduvateks muljumisteks ja pigistamisteks, oleks oodanud rohkem kummisemat/silikoonisemat materjali. Kotid on aga üsna jäigast plastikust kuhu suht kiiresti tekkisid murdekohad. Samuti hakkas kohe silma, et pudeli kael- klots plastikut mis on koti sisse/külge liimitud, on üsna terava servaga. See koht, kust siis pudelikael läheb üle kotiks.
Üks pisidetail. Koti kork võiks peale ärakeeramist koti külge jääda mingi ribaga. Väga lihtne on seda ära kaotada muidu.
Pooleliitrine kott toimis kokkuvõttes igati hästi. Kuigi enamus veest filtreerisin vabajooksuga, siis aegajalt sai ka kotti ja pigistmist kasutatud. Suht tüütu aga toimis.
Kaheliitrine kott oli kaasas just vee hoidmiseks/kandmiseks, kui laagris vett pole. nt Hüpassaare või Noku. Täitsa toimis see plaan. Lausa kolm korda sain vett kanda- aga neljandal korral läks pudel lõhki. Sealt samast pudelikaela juurest tuli auk sisse.
filter3.jpg
Võibolla ma ei hoidnud seda kotti päris õigesti. Või oli kuidagi kehvasti seljakotti pakitud. Aga samas peaks see ju olema mõeldud välitingimustesse ning suur kiri seal peal viitaks nagu sellele, et see kott peaks veidi rohkem valu kannatama. Kuigi ma teatsin, et Sawyeril on aegajalt probleeme nende kottidega- pettunud olin ikkagi.

Kokkuvõte.
*Filter ise on väga hea. Niimoodi eraldi kujul on sellest väga hea omale sobiv filtrisüsteem ehitada. Kõrrega, vabajooksuga, pumbaga, kuidas iganes. Ise pean väga heaks investeeringuks ja igati oma hinda väärt. 5+
*Puhastussüstal tahab veidi modimist, et kenasti töötaks. Päris suur kobakas ka- suurem, kui filter ise. 4-
*Veekotid ei tundu eriti usaldusväärsed. Võibolla sattus mulle lihtsalt kehv eksemplar, kuid järgmiseks pikaks matkaks plaanin veekotid mõne muu firma omade vastu vahetada. 3


Selline aus ülestunnistus siis minu poolt.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 726
Liitunud: 19 Sept 2011, 21:36
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Sawyeri filtriga looduses

Postitus Postitas Tanel » 06 Juun 2016, 10:06

Kasutan ise sama filtrit ning mõned kommentaarid selle kohta.
Puhastamine: Täidan süstla veega ning surun süstla filtri sellesse otsa kust filtreerides puhas vesi välja tuleb. Kasutusjuhend ei näe ette, et süstlaga vett läbi filtri peab tõmbama, peab ainult suruma. Siis ei teki ka seda probleemi, et õhku läbi tõmbad. Nõustun, et ideaalselt süstal filtri otsa ei istu.
Veekotid: Endal ei ole veel õnneks probleemi olnud, et mõni kott katki läheb. Küll aga on ühel kotil pealmine lamineeritud kile korgi ligidalt õhku alla lasknud. Kui kotti kokku rulllin siis teen seda nii, et korgi tagant väga ei murra. Korke veel kadunud pole ja õnneks sobivad sinna ka täitsa tavalised plastikpudeli korgid.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

peetrionu
Huviline
Huviline
Postitusi: 170
Liitunud: 06 Juun 2012, 18:36
Kontakt:

Re: Sawyeri filtriga looduses

Postitus Postitas peetrionu » 06 Juun 2016, 10:24

süstla saab asendada nõudepesuvahendi (näiteks Fairy) korgiga ja jupikesega kaasatulevast hallist voolikust
eeldusel, et puhta vee pudel on tavalise keermega näiteks värska

tagasipesuks pigistan lihtsalt puhta vee pudelit.
voolikuga korki on hea kasutada pudeli täitmisel rippsüsteemi meetodil mis paistab ülevaltpoolt pildilt

Vasta

Mine “Matkavarustuse ülevaated”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline