vargo hexagon risupõleti

Täiendasid oma varustust? Jaga enda kogemust teistegagi, antud eseme head ja halvad küljed ning kas soovitaksid teistelegi.
Vasta
Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

vargo hexagon risupõleti

Postitus Postitas sepaonu » 03 Sept 2015, 09:33

Mõtlesin ja mõlgutasin viimasel tundrareisil potti lõkke peal kärsatades, et prooviks risupõletiga toimetada, kui olud on sobivad. Kõige rohkem vahtisin netis seda
http://www.kuenzi.com/home_e.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
aga tundus rohkem tõsisemale puidupõletajale sobiv olema. Valisin lõpuks ühe kribuma ja kergema, kuna tekkis mõte, et äkki sobib primuse leegijaotuspotiga kokku, kaal ja pakendi suurus olid ka sellised, et tundusid sobivad gaasi kõrval kaasa vedamiseks.
Esimene käperdamine ja tuleproov liikuvate pildidena
https://youtu.be/ZRSTfarFP4w" onclick="window.open(this.href);return false;
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: vargo hexagon risupõleti

Postitus Postitas Jyrgenson » 10 Sept 2015, 14:43

Nö risupõletid on ilmselt kõige ratsionaalsemad matkapliidid üldse. Ise olen pikka aega, äkki 3 aastat, kasutanud EmberLit pliiti.
Ühe risupõleti sain tänu sellele, et üks Hiina puugaasi pliit lagunes kuumuse tõttu ära ja teine on lihtsalt metall silinder millel augud all.
Kogemus näitab, et need fäntsid leegipiirajaga potid ei ole risupõletil kõige sobilikumad. Tavalises klassikalises kannus või potis läheb vesi isegi kiiremini keema.
Parim kütte materjal on kuiv kuusk. Kuusest tekkib peenike tuhk mitte süsi ja kui põletit kergelt müksata või raputada pudeneb tuhk kergesti õhutusavade eest ära.
Tavalises liitrises teraskannus läheb vesi keema reeglina alla 10 min.
P.S. põlemiskamber võika olla pooltäis, maksimum täis 2/3 ulatuses.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 10 Sept 2015, 15:43

Leegipiirajaga potti on keeruline pärast puhastada ka, kui selleks soovi on. Kasutan titaanpotti Emberlit pliidi peal, pärast puhastades ei pea muretsema, et potile augu sisse nühiksin.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Sept 2015, 16:55

No ma vast kõige rohkem gaasiga soojendan. Kui mul vahest lõkke peal vaja teha, panen samale potile varre järgi ja kärsatan elusa tule peal, sama risupõletiga. Mismoodi tahm maha saada kuskilt pole mulle vaja õpetada ;) , läheb ka paar nädalat lõkkel kärsatatult potilt.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Okt 2015, 12:58

Kui suur suvel tundras see tõenäosus on, et risupliiti üldse läita julgeb?
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 23 Okt 2015, 20:26

Mis sa nüüd öelda tahad selle küsimusega ? Et suvel äkki tundra nii tuleohtlik, et tikke ei tohi taskus olla ? :D
Ma näen tulega tundras ikka teist probleemi. Mu meelest tuleb täiesti keskendunult tegutseda ja puitu valida, et saaks leegiga lõkke üles isegi kuival ajal, Üleeelmine aasta oli , kui põrgukuumusnädal sattus olema reisil, polnud isegi siis väga lihtne leegiga lõket hoida. Tundrakask siuke , et vist kõduneb ja kuivab samaaegselt. See risupõleti risu vast selleks ajaks, kui kohvi joodud või kört söödud suht läbi põlenud, ega sinna muud ei topi, kui makaroni ja viniviinerilaadset puujupikest.
joon jõest, söön jõest

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 23 Okt 2015, 21:24

Tegelikult... Sepaonu, rauatöömees?
Mida imet paari plekitükki (neti)poest ostma peaks. Ma olen täiesti veendunud, et "emberliti" meisterdad relaka abiga tunnikesega valmis. Mina meisterdasin. Ja teisedki siinsamas foorumis oma nikerdusi demonstreerinud.
Võibolla mitte nii "ilusa-jutuga-jope" kuid vähemalt sama funktsionaalse.
Kui veel plasmalõikur juhtub käepärast olema, saab palju ägedama teha kui need poekaubad ongi. Õhuaugud piraadipealuuks näiteks vms 8-)
Puugaasipõleti veel lihtsam, kaks konservipurki ja 10 minutit nokitsemist....
Kõige suurem probleem tundub olevat piisavalt väikese titaanplekitüki hankimine. Samas võib ju roostevabast teha või karv paksemast alumiiniumist. Põleb läbi, teed uue ja ilusama-parema. :D
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Okt 2015, 22:06

Mulle meeldib iseenesest see lehtedest kokkupandav http://www.nimblewillnomad.com/stove.htm" onclick="window.open(this.href);return false; rohkem kui konservipurkidest gaasipõleti, just pakkimise pärast. 0,15mm roostevabast plekist tehes ca 70g. Ainult kui selle va plekitüki üles leiaks, viimati paar kuud tagasi kuskil otsa komistasin.

Tuleohu mõttes mõtlesin sädeme probleemi.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 24 Okt 2015, 00:37

Nohik kirjutas:Mulle meeldib iseenesest see lehtedest kokkupandav http://www.nimblewillnomad.com/stove.htm" onclick="window.open(this.href);return false; rohkem kui konservipurkidest gaasipõleti, just pakkimise pärast. 0,15mm roostevabast plekist tehes ca 70g. Ainult kui selle va plekitüki üles leiaks, viimati paar kuud tagasi kuskil otsa komistasin..
Üksvahe sai selliseid pliitasid päris mitmed valmis ehitatud ja mõnedki kaasfoorumlastele jaotatud.
(Enam kahjuks ei tee - ei passi enam töökojas.)
Katsetamisesest siin selline teema: http://matkafoorum.net/viewtopic.php?f=55&t=831" onclick="window.open(this.href);return false;
...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 24 Okt 2015, 08:29

polarbear kirjutas:Tegelikult... Sepaonu, rauatöömees?
Mida imet paari plekitükki (neti)poest ostma peaks. Ma olen täiesti veendunud, et "emberliti" meisterdad relaka abiga tunnikesega valmis. Mina meisterdasin. Ja teisedki siinsamas foorumis oma nikerdusi demonstreerinud.
Võibolla mitte nii "ilusa-jutuga-jope" kuid vähemalt sama funktsionaalse.
Kui veel plasmalõikur juhtub käepärast olema, saab palju ägedama teha kui need poekaubad ongi. Õhuaugud piraadipealuuks näiteks vms 8-)
Puugaasipõleti veel lihtsam, kaks konservipurki ja 10 minutit nokitsemist....
Kõige suurem probleem tundub olevat piisavalt väikese titaanplekitüki hankimine. Samas võib ju roostevabast teha või karv paksemast alumiiniumist. Põleb läbi, teed uue ja ilusama-parema. :D
Kindlasti on nendel, kes igapäevaselt ei tegele oma kätega millegi valmistamisega, ma mõtlen seda, et ei tee füüsiliselt asju/tooteid mingi plekist pliidi valmistamine tore tegemine, enese proovilepanek, võibolla põhitöö ka selline, et nikerdamine on kena vaheldus põhitööle. Mul isetegemine niigi põhitöö, iga asja tegemiseks ei jätku aega või on väljakutse nõrk või puudub üldse või rahapoole pealt suht mõtetu - isetegemise eneseteostuseks raisatud aeg on liiga kallis.
Ma olen plekist meisliga ornamente välja raiunud ja paar toodet on olnud plekist detailide ja modelleeritud sepise segu, nii arulagedalt palju jubinaid, et ma olen ühe omale tagasi "ostnud", ehk tegin sõbrale rahalise pakkumise, küsis miks, ütlesin, et mälestuseks ajast, millal selliseid asju oli võimalik eestis teha, no kinkis selle jutu peale.
See hexa äratas tähelepanu oma lahenduse pärast, keegi on selle jubina sünnitanud, kena lahendus. Mul on oma peas projekt sarnasest silindrilisest, las ta olla seal edasi 8-)
Roostevaba plekitükki võib küsida enimorist, neil enam ladu online pole, tuleb helistada või meilitada , lõikavad juppe ka
http://www.enimormet.ee/metall/roostevaba-teras/" onclick="window.open(this.href);return false;
ma värvilist lehte neilt ostnud nii, et markeriga näitan palju tahan, a ma eeldan, et täislaiuse ulatuses tuleb lehte võtta. Teine võimalus iseseisvalt leida töökoda, kes tegeleb soovitud materjaliga, seal enamasti kitsas riba vanarauahinnaga, kuna terade hoidmise pärast ei saa lehte lõpuni lõigata, kui materjali on, ju lõikavad soovitud jupi suurest lehest ka.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Okt 2015, 11:00

Mul töö nokitaemist ei võimalda, siis vist vahel nokitsen asju lihtsalt vormis hoidmiseks. Kui ise ei tee ja käed pole harjunud tööd tegema, võib metsas hätta jääda. Aegajalt ikka midagi katki läheb.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 24 Okt 2015, 14:29

Roostevaba ja alumiiniumpleki hankimine pole mingi probleem. Neid tegijaid leiab iga nurga pealt. Samuti müüakse sobiv tükk kasvõi Bauhausist.
Kust saada pisike tükk titaanplekki? Min 1,5x3m tahvli ilmselt saaks mõnelt metallimüüjalt, kasvõi ette- eri-tellimusena....
Pilt

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 24 Okt 2015, 18:55

Ma titaani kui materjali ei tunne ega tea, erinevaid sulameid vast palju, siin on korralik sertidega pood
https://www.ti-shop.com/index.php/titanium-sheet-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
vaatasin,et ebaycommis päris palju pakutakse jäätmeid, seal targem sul ise oma mõõtudega vaadata.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 22 Juul 2016, 21:57

Kas kellelgi on õnnestunud konservipurgist hea puugaasipõleti teha? Tegin erinevate juhendite järgi päris mitu tükki, aga kõik olid omamoodi nirud. St isegi mõnda oli ilus vaadata, et neist gaasiavadest tuli ilusti leek. Aga kui pott peale panna, siis selgus, et risupõleti teeb nii ajaga kui kütusekuluga topelt ära. Mõnega tekkis kahtlus, et neist puugaasi avadest tuleb õhk, mille tõttu pütis hõljuv vingugaas süttib, ja vist oli õigus. Lõpuks tegin lihtsalt purgile põhja resti, peale ava ja 2/3 peale üles 8mm avad, kust järelpõletuseks õhku võtaks. Tekkisid samasugused leegid nagu väidetaval puugaasipõletil.
Ja see tõbi oli ka enamusel kallal, et kui pott peale panna, hakkasid hirmsalt suitsma. Ja kui sai püütud tõmmet parandada, sisi lõpuks hakkasid lihtsalt restkoldena tööle.
Video sai niru ja googel ei suutnud teda paremaks teha, kakast saia ei saa. See siis puugaasipõletina töötav mittepuugaasipõleti.
Risupõleti oli selline, tegin ülemise serva hõredamaks, et vähem suitseks.
IMG_0009 - Copy.JPG

Vasta

Mine “Matkavarustuse ülevaated”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline