Tuleraua kasutamine

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Tuleraua kasutamine

Postitus Postitas sepaonu » 24 Mär 2015, 18:14

Tegin ühe sihkse, nagu ise kasutaks, siis vaatasin, et krdi ruunid ei mahu ära :shock: , tegin teise veel
tule2.jpg
tule1.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 24 Mär 2015, 20:44

Ai kurja kui ilusad!

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 24 Mär 2015, 20:51

Palju sellised asjad võivad maksta, kui müügipärast teeksid?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 25 Mär 2015, 10:16

Inimene peab ju vahepeal mängima ka ilma raha peale mõtlemisemata, mul tekkis maidule tehes mõte, et võiks ühele tundratüdrukule kinkida, muljusin hommikukohvi kõrvale nuppe netis, ostsin flinti 600gr, et äkki kingitusemõte hakkab arenema edasi. Kuna laiskus on edasiviiv jõud, siis mõtlesin, et seene saaks metsast äkki sedapidi kätte, et kõne metsakombaini operaatorist semule kergendaks vaeva 8-) Sepatööga selline asi, et tavaliselt on nii, et ühe mingi asja tegemise peale läheb tund aega ja kahe sellise asja tegemise peale tund ja kümme minutit, kolme tund ja veerand jne, võin omi asju tehes möödaminnes kellelegi teha veel, kes ikka asja lõpuni viib, kõik riistad muretseb ja vähemalt paar tuld ikka välja kraapsib. Meeleheaks võin vastu võtta taela või koduseid marineeritud seeni vms, ma raha eest tegemisest pole huvitatud, mul tööpuudust pole.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Apr 2015, 22:10

Mait mu raudadega oma kivist tuld välja ei kraapinud, mul polnud jälle flinti ega taela egamittesttagit proovimiseks, mõtlesin, et teen kogu protsessi siis ise läbi.
Nädalavahes oli väike putukameeste jämm, mehi tuli kokku üle eesti, prääksatasin netis, et tooge seeni külakostiks, nu tõid, igasuguseid. Valisin sihksed välja, mis netikirjelduse ja piltide järgi olid kõige taelamad.
t.jpg
Lõikasin noaga kõva kooriku ümbert ära, osad sisud olid heledamad, osad tumedamad.
t1.jpg
Jagasin koguse kaheks ja esimese poole mandist panin tuhavette keema kolmeks tunniks
t2.jpg
aegajalt käisin uurimas, et kas ikka podiseb vaikselt, mõlasin seda segu ja sorkisin ja keerasin seeni. Tööpäeva lõpus tõstsin bullerjani peale tahenema ja kuivama
t5.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Apr 2015, 22:21

Esialgu ei saanud miskit aru, märg tuhane kärakas, polnud aega ise oodata, et jahtunud peast käperdada
t7.jpg
Teise poole kogusest otsustasin teistpidi teha ja kuse sisse ligunema panna, mida polnud peale ohtrat hommikukohvi ka raske hankida
t4.jpg
arvan, et nädalapäevad võiks ta seal laagerduda
sain täna oma flindi ka kätte, homme hakkan seda kraapima ja katsetama, mul täpselt samast teost terasejupp alles, mis maidule sai, a kahtlus on, et äkki kerge karastus võis sädemekraapimisele stasti mõjuda
t6.jpg
ühtlasi alustasin flindimüüjaga dialoogi, kuna seda kama oli oli poole vähem
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 08 Apr 2015, 08:51

Jään põnevusega tulemusi ootama! Ise oskan niipalju juurde rääkida, et toorest peast see viljaliha sädet võtta ei tahtnud. Uhmerdasin küll pehmeks viljaliha ja tegin noaga hästi pudiseks pealt aga ilmselt on ikka mingit põhjalikumat töötlemist vaja - kas siis keetmist või söestamist.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 08 Apr 2015, 15:52

sepaonu kirjutas:Esialgu ei saanud miskit aru, märg tuhane kärakas, polnud aega ise oodata, et jahtunud peast käperdada
t7.jpg
Teise poole kogusest otsustasin teistpidi teha ja kuse sisse ligunema panna, mida polnud peale ohtrat hommikukohvi ka raske hankida
t4.jpg
arvan, et nädalapäevad võiks ta seal laagerduda
sain täna oma flindi ka kätte, homme hakkan seda kraapima ja katsetama, mul täpselt samast teost terasejupp alles, mis maidule sai, a kahtlus on, et äkki kerge karastus võis sädemekraapimisele stasti mõjuda
t6.jpg
ühtlasi alustasin flindimüüjaga dialoogi, kuna seda kama oli oli poole vähem
Neid kivisid sisaldavat sodi oli vist aastaid tagasi Soomaal ühes paigas teekatteks veetud. Kahtlesin et kas on ikka ränikivi aga pilti praegu vaadates paistab täpselt sama...
Krt oleks võinud käruga ära vedada, saanuks müügiga head raha teha...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 08 Apr 2015, 17:06

Esimese asjana võtsin tööl sama tüki terast, tegin ühe raua , proovisin pehmest peast, nomittesttagit, no mis värk on, järgmiseks karastasin suht kõvaks, no hakkas tulema küll sädet, busted, (no põhimõtteliselt olin ma siiski alguses õigel teel, kui mõte oli, et karastada vaja, a poolik tõde arvesse ei lähe 8-) , koduteel tegin kõne veel kamraadist sepale, see ka kunagi mõned toksind, arvas suht klaasiks võib karastada, möödaminnes tegi veel kõne meie ühisele tuttavale ja hankis salpeetri kodusel teel valmistamise maakeelse õpetuse, ühesõnaga su rauad mait on arstitavad 5 min jooksul ootetööna, mööda sõidad, siis astu läbi.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 08 Apr 2015, 18:35

Sädet saab ka kahte kõva raudeset kokku lüües, näiteks kahte kõva viili.
Pilti vaadates tunduski, et ühe tuleraua materjalina oled viili kasutanud.

Mina oleks ühe keetmise ka lihtsalt vett kasutades teinud, miskipärast ei ole uriini ja tuhavette erilist usku.
Tuhas ei tohiks eriti oksüdeerivaid või põnevaid aineid olla.
Uriinis sisalduv karbamiid e. kusihape on suhteliselt hügroskoopne ja võib niiske õhu käes taela kergesti niiskeks teha.
...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 08 Apr 2015, 20:26

See pissis leotamine (või pigem keetmine? /../For making tinder, the felt-like material was charred in exactly the same way that charcloth is made, and then soaked in "strong urine" where it was boiled for several days /../ http://www.vikinganswerlady.com/fire.shtml" onclick="window.open(this.href);return false; ) võiks tulemuseks anda Tšiili salpeetri. Tuhavees keetes vast eesmärgiks kaaliumkarbonaat, aga sealt edasi ei mõista liikuda.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 08 Apr 2015, 20:39

sepaonu kirjutas:...ühesõnaga su rauad mait on arstitavad 5 min jooksul ootetööna, mööda sõidad, siis astu läbi.
Tulen nädalavahetusel jälle sinnakanti paatima, toon rauad ravile :)

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 09 Apr 2015, 17:39

Jants kirjutas: Neid kivisid sisaldavat sodi oli vist aastaid tagasi Soomaal ühes paigas teekatteks veetud. Kahtlesin et kas on ikka ränikivi aga pilti praegu vaadates paistab täpselt sama...
Krt oleks võinud käruga ära vedada, saanuks müügiga head raha teha...
Suhteliselt sarnane näeb välja ka puiduhakke katlamajas ülessulanud tuhk -
kui põlemisrežiim paigas pole ja temperatuur läheb liiga kõrgeks tekkib ka samasugune "kivim".
Mõni hakket katlamaja vedanud rekka tõi äkki katlamaja nurgatagant mõne koorma.
...

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 09 Apr 2015, 23:28

Ma ei usu väga... Need kivid sarnanesid ikka väga sepaonu toodud piltidele. Samas kas see tuhk nii kõva on, et vastu viili tagudes sädemeid saab välja meelitada?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Apr 2015, 08:50

Interneedus ütleb , et
mingit viletsamat tulekivi on võimalik ka eestist leida
http://dspace.utlib.ee/dspace/handle/10062/41565" onclick="window.open(this.href);return false;
väike tulekivi hankimise matk äkki siia
http://pump.regio.ee/kaart/?bookmark=bc ... c4f6f8ded3" onclick="window.open(this.href);return false;
ebaõnnestumise korral võib muidugi arvuti nuppe muljuda ja netist osta, tikutopsisuuruse kivi hinnaks tuleb umbes 3 jurtsu.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 10 Apr 2015, 14:24

Jah, nii ta on, aga vaevalt et Ordoviitsiumi-Siluri kontakt selle leidmiseks parim koht on :P Lisaks võin anda väikse vihje, kontaktpiir on palju laiem kui see punkt mis kaardil.
Soovitan pigem kas Saaremaa paljanditest sellist kivi otsida või mõnest kesk-eesti piirkonna lubjakivi karjäärist, aga edu ei maksa oodata.
Kuni on puid, pole probleemi

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 10 Apr 2015, 21:52

Eestis leiduv halvema kvaliteediga tulekivi peaks olema see valge ränikivi , mida igaüks on rannas näinud. Vahest leiab isegi suurte kamakatena...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 11 Apr 2015, 11:44

Mul on kodus tükk õiget kivi olemas mis leitud Kalana karjäärist. Paraku pole aga sädet suutnud välja lüüa, samas pole ka tulerauda.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 12 Apr 2015, 08:36

Põhimõtteliselt peaksid saama viiliga sealt kivist sädeme kätte, lapikul viilil kitsal küljel madal rihveldus, eks ta paremini hakkab jooksma, kui rihvel maha käiata, a proovimise jaoks pole miskit teha vaja
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 12 Apr 2015, 10:54

Selge. Hiljemalt järgmisel nädalavahetusel satun koju, siis proovin

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 12 Apr 2015, 19:02

Mh, ma olen oma taelaga veits rappa läinud, kasutut seent keetnud ja osa veel kollase vedela lume sees laagerdab 8-) , see taela osa ikka imeväike osa taelas, nuh, targem nüüd.
Üldiselt olin valmis kuulama maidu vabandusi, et praegu ei õnnestu ja riistad valed ja sada jama jms aga pidin nentima, et paari laksuga säde kinni püütud ja puhuti ka kohe tuleks, üldse ei imesta enam, et stabiilselt kasutab seda. Hakkas ennem tööpäeva lõppu natuke kipitama, vaatasin peeglist, et molu väga tahmane pole, käisin kohalikus külapoes, ostsin plekist lutsukommide karbi, kommid viskasin minema ja kärsatasin omale ise tulehakatuse linasest riidest ja tegin oma tule, mille peale tegin rahuloleva mh
Tulehakatuse valmistamise lihtsus ei innusta küll seenetama ennem, kui mul on kuskilt lahedalt võtta seda taelaseent.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 12 Apr 2015, 20:04

Sepaonu, ma natuke uurisin veel asja, ja paistab, et hea on leida noored taelad - neil vähe spoorituube aga palju viljaliha. Mida vanemaks seen saab, seda vähemaks viljaliha jääb ja seda kehvema kvaliteediga see on. Ja paistab, et tuleks sel viljalihal hoopis vaiksel tulel (mitte keema lastes) hautada välja lahustuvad proteiinid, mis väidetavalt peaks süttimist takistama. Hautades vahetad vahepeal vett. Peale seda peaks ta puutoikaga pehmeks taguma ja siis ära kuivatama. Ma arvan, et ma teen paar katset veel, enne kui selle seene lõplikult maha kannan :D

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 12 Apr 2015, 21:03

Tavo - kas sa oleksid nõus mulle ka ühe kodumaise ränitüki otsima (või siis juhatama leiukohta)? Ma tahaks erinevaid kive proovida, näiteks sepaonult saadud tükk on julmalt hea kvaliteediga - lööb sädemeid kohati suure vihuna :)

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 12 Apr 2015, 21:50

Peab vaatama. Ma tihti siiski sellistesse kohtadesse ei satu kuid kui satun, võin silmad lahti hoida.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 13 Apr 2015, 08:37

Aastaid tagasi sai Käsmu rannast tulekive otsimas käidud ja midagi isegi leidsin.
...

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist