Matk Soomes jalgsi või rattaga 2016

Räägime matka planeerimisest. Kõigest- alates marsruudi koostamisest kuni vajaliku sokkide arvuni matkakotis. Küsi nõu ja jaga teadmisi.
Vasta
Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Matk Soomes jalgsi või rattaga 2016

Postitus Postitas Nohik » 23 Nov 2015, 10:04

Teen muude teemade risustamise vältimiseks personaalse teema, kus esitan segaseid küsimusi.
Kavandan kergemat matka Soome 2016 suveks. Esialgu on plaanis minna üksi. Kohale minekuks on plaanis kasutada ühistransporti. Reisi kestvus minimaalselt 2 nädalat, maksimaalselt 3 nädalat.

Pean arvestama asjaoludega, et tõenäoliselt on eelarve üsna piiratud. Kuna pole 25 aastat kondiauruga mujal käinud, kui Eesti rabades ja jõgedel, on ka matkavarustus otsa saanud. Ehk üsna suur osa eelarvest läheb varustuse hankimisele. Samuti pean valikutes arvestama kopsaka ülekaaluga ning sellest tuleneva niru füüsisega. Enda ülehindamise vältimiseks midagi tõsist ette ei võtaks.

Rattamatka valikut takistab asjaolu, et matkaratast esialgu pole. Samuti puudub kogemus ratta remondiks MacAivari meetoditega. Aga ülekaalu tõttu võib valik langeda ikkagi rattamatka kasuks.

Esimene valik esialgu oleks Karhunpolku, kuhu läheks rattaga. Siis rongiga Lieksa või Joensuusse ja lõpp kuskil, kus jälle rattaga rongi peale saab.

Aga võib ka juhtuda, et lõpuks valin lihtsalt looduslikuma piirkonna kahe raudteejaama vahel, olgu seal siis rada või mitte.

Jalgsimatka teekonnaks piirdun keskmiselt 6 km päevas, rattaga 15-20 km.

Olemas on varustusest saapad, magamiskott, püksid, soe pesu (kui nihkub kevadesse või sügisesse, risupõleti, priimus (mis jääb tõenäoliselt maha), noad, kalapüügivahendid, GPS (magellan mis on kahjuks sisese patareiga ja laadides hoiab ekraani sees, Soome topo on sees), GPS-ga Nokia telefon, Thermarest ja/või õhkmadrats, vihmakeep, pealamp. Telki tõenäoliselt ei hangi, teen ise varjualuse.

Lähiajal keskendun ratta teemale. Aga kuna enamus otsi on lahtised, tulevad küsimused ja abipalved nagu pudru ja kapsad.
All engineers are cyborgs

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Matk Soomes jalgsi või rattaga 2016

Postitus Postitas polarbear » 24 Nov 2015, 13:35

Nohik kirjutas: Jalgsimatka teekonnaks piirdun keskmiselt 6 km päevas, rattaga 15-20 km.
See on väääga lõdva tempoga max 2 tundi kulgemist. Mis ülejäänud vaba ajaga peale hakkad?
St, kalastusvarustus on kaasas, seega?....
Foxcompis saadaval praegu 2014 Salsa Vaya raamid üsna soodsa hinnaga...
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Nov 2015, 14:30

Kolaga koos rohkem jalgadel ei tahaks olla, muidu lähevad hüppeliigesed valusaks. Ilma kolata kolistan niisama ümbruses ringi või püüan kala. Aga olen võimeline ilusas kohas tunde istuma ka lihtsalt lõpmatusse vaadates.
Jalgrattaga liigun tõenäoliselt ka mujal kui matkarajal, see piirkond on ka väljaspool rada ilus. Juhtusin sealt suvel autoga diagonaalis läbi sõitma. Kui 15 kilomeetrit raja suhtes nihkun, on hästi. Ja kindlasti mõni päev ei sõidagi.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Dets 2015, 11:22

Eile selgus, et ma polegi kõige aeglasem matkaja. Olin metsas inimesega, kes tahtis iga ilusa koha peal veel kauem olla.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Dets 2015, 20:56

Nohik kirjutas:Telki tõenäoliselt ei hangi, teen ise varjualuse.
mulle tundub see idee kummaline, 2-3 nädalane matk, 10-15 varjualust, pakun kolmanda varikatuse ehitamisega saad ise ka aru, et ämber tüüpi mõte see. 8-) Suvel leiab hea otsimise peale äkki mõne sääse ka 8-) Pane ikka nimekirja mõni mõistlikum variant, nagu telk või tarp+sääsevõrk või hakka rippujaks. Ma tarpi suhtusin, kui mingisse mõtetusse moeröögatusse kunagi, kolm korda tundras käinud nüüd sellega, ilma ei lähe enam. Päiksevari keskpäevaseks uinakuks, paaritunnine vihmapaus, kolakorrastamise ja kuivatusruum, söögituba, kaks päeva vihmavangis leevendus jms. Minutiga läheb üles, tuulesuunavahetusest või ilma muutusest mobiilne ümbersättimine jms, jumalauta, õnnistus. Sääsevõrku tarpi all proovisin, ei meeldinud sellega jantimine, sääsetõrjetablette kasutan, need kah õnnistus.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Dets 2015, 03:25

Vabandust, eksisin terminitega, seda mõtlesin, et mingi katte meisterdan ise. Midagi selle sarnast: https://www.google.ee/imgres?imgurl=htt ... MwhGKB8wHw" onclick="window.open(this.href);return false; . Aga kui parasjagu vaba raha peaks olema, võib-olla ka ostan.

Jah, tõenäoliselt küllalt suuur osa on seda aega, kui tahaks (või peaks) niisama varju all olla, aga mitte külili maas.

Sääskede peale plaanisin hiljem mõelda. Selle küsimusega tulen millalgi lagedale.
Kui rattaga minek, pole probleem üks kuppeltelgi sisu kaasa võtta, mis on sääsetõrjevõrgust tehtud. Selline on olemas, ühest telgist järgi jäänud.
Üldiselt mingil määral mul on ärkvel olles savi, kui sääsed söövad.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 08 Dets 2015, 07:52

Kui sa jalgsimatkale lähed, siis ehk liituks, kui tahad omale matka kaaslast. Ega ma ka ei saa pikalt kõndida, olen juba vana, väsinud ja haige.Ma saaksin kõige rohkem 12 päeva järjest olla. Tervetele ja tugevatele oleksin ainult nuhtluseks kaelas,

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 08 Dets 2015, 09:50

Nohik kirjutas: Kui rattaga minek, pole probleem üks kuppeltelgi sisu kaasa võtta, mis on sääsetõrjevõrgust tehtud. Selline on olemas, ühest telgist järgi jäänud.
Kas peab ikka ka kihulasi? Neid ka seal tükati väga palju.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Dets 2015, 12:21

Kihulaste üle peab mõtlema. Tegelikult ma olen seda sisu korra kasutanud Soomes laavus magades. Aga igaks juhuks pean kevadel kontrollima.

Kas üksi või mitmekesi, ma jätaks lahti selle teema vähemalt kevadeni. Põhimõtteliselt on huvi tuntud ka rattaversiooni vastu.
Ja praegu mõtlen põhiliselt selles suunas, et rattaga minna ning kust varustuse ostmiseks 1000€ hammustada.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 08 Dets 2015, 19:43

Nohik kirjutas: Ja praegu mõtlen põhiliselt selles suunas, et rattaga minna ning kust varustuse ostmiseks 1000€ hammustada.
Möh? Mis selle 1000€ soetada plaanid?
Eko-öko variant rattaks:
http://citybike.ee/teenused/3/matkarattad" onclick="window.open(this.href);return false;
9€x21 (3 nädalat) 189€
Aegsasti ette bronnides saab arvatavasti üsna hea (odavama) hinna välja kaubelda
Pakiraami saad Biltemast 15€ eest:
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Pol ... 000019090/" onclick="window.open(this.href);return false;
Või siinsamas keegi hiljuti pakkus kah sarnast pakikat 15€ eest

Pakiraamikotid Biltemast 29€
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Pol ... 000034519/" onclick="window.open(this.href);return false;

Või Aliexpressist 11€ eest
http://www.aliexpress.com/item/Waterpro ... eb201560_9" onclick="window.open(this.href);return false;

Et kuhu siis see kilo€ plaanitud?
Pilt

Piiber
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 08 Dets 2015, 20:15

Kisub veits offtopicuks, kuid rattakottide pealt kokkuhoidmist väga ei soovita. Ma ei oska ülal jagatud isendeid kommenteerida, kuid isegi kallimad "suvalised" kotid lähevad üsna kergesti puru. Õmblused hargnevad ja lukud vajuvad laiali.
Kui kohe päriseks osta ei taha, siis võib ka laenutada. 3-4 aastat tagasi sai seda näiteks Nipernaadist teha.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Dets 2015, 20:28

https://www.youtube.com/watch?v=R0g08Kc ... el=rancune" onclick="window.open(this.href);return false;
Kui kehakaal + varustus ja rada kokku panna, siis peab päris korralik maastikuratas olema, et 3 nädalat kivide ja juurte peal mürada. Praegu rehkendan, et 600 +kopikaid läheb ratta peale. Siis tõenäoliselt ette ja taha pakiraam, topelt kotid ja siis veel midagi akude laadimiseks jne ja 1K€ ongi nagu tuulde visatud.
Kotte hakkan vaatama, kui ratta kätte saan, mis neist muidu ostan.

Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas aleks » 08 Dets 2015, 21:23

siit võiks tõesti veidi kolida postitustega "millist ratast osta ja mida juurde" teemasse, aga rattafanattina lajatan ühe offtopicu ikka siia ära.
Vabandan juba ette, kui ma eksin/kirjutan valesti, kuid su eelneva postituse põhjal (viidates kehakaal ja varustus) ning profiilpilti vaadates on sul kaalu üle 110kg? see tegelikult ei olegi ratta puhul eriti tähtis, kuid mõned agad:
- 600 eur poest saab "tavalise" ratta stiilis sõida piima järgi.(ma isegi ei räägi tuntumatest brändidest), Omasin palju rattaid(sealhulgas remontisin neid ka tuttavatele) 600e hinnaklassis rattal täisvarustuses ja keskmisest raskema kehakaaluga, lisa sinna maastik mis raputab: üsna peagi saabub hetk kus kodarad hakkavad murduma, ja ka keskjooksud saavad seal kiirelt otsa. Soovitan selle raha eest vaadata FB velo kommuunist või veloclubbers foorumist kasutatud ratast, enne uut hooaega on üsna palju liikvel "vanu" mudeleid väga soodsalt kuna omanik ostab lihtsalt uue aasta mudeli. Kui poest hakkad vaatama siis normaalse ratta võib saada paraku alates 1000 raha eest. Soodsamalt kahjuks väga pole täheldanud.
Pakika kottidel tõesti ära hoia kokku, maksa ca 50e rohkem aga saad asja. Sel aastal Perakülast Ähijärvele sõites mul juba esimesel 100km läksid õmblused katki (siinkohal on nipukad MUST BE varustuses, et parandada ratast), pidas vastu kuni järgmise RMK keskuseni kus juba kuller mulle uue koti tõi ja selle 35 eurose jama ma prügikasti panin. Peale seda reisi läksin bikepackingule üle, kuna külgkottidega sõita nii nagu postitatud videos ei ole mingit mugavust.
Ja talv on üldse väga hea aeg ratast ja lisavarustust osta, Veebruari keskpaigast hakkavad hinnad end juba üles kerima.

PS: aga pakika muidu saab minu käest 15euriga (müügi teemas ka vastav info olemas)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Dets 2015, 21:42

Ma meelega tegin eraldi teema, et asjad oleks reas. Need valikud ja nõuanded mis minu jaoks, ei kõlba enamusele, need reostaks teisi topicuid rohkem.
Paraku on nii, et üle 600€ ma tõenäoliselt ratta peale lubada ei saa. Sõitja kasutatud ratas on sügiseks ikka üsna ära tallatud, nii et lõpuks on ratta hind 1000, kui remont tehtud. Ma arvan, et saan siiski 600€ eest mõistliku uue ratta kätte, kus tagajooksule ja velgelele on veidi rohkem tähelepanu pööratud.
Kui videot vaadata, siis sellise tempoga ma kindlasti ei kihuta. Mul pole kuskile kiiret. Üksi sõites ei saa väga kukkumisega riskida nagunii. Mul on hea meel, et loodus on mulle hea tasakaalu andnud. Ühes videos soomlased kukuvad näts ja näts laudteelt sohu külili. Nad pole vist kunagi orgi otsa kukkunud.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 08 Dets 2015, 23:52

Näiteks Okidokis praegugi kenasid pakkumisi
http://www.okidoki.ee/item/4616449/" onclick="window.open(this.href);return false;
1000 km. läbisõitu on üsna vähe sõitnud ratas, vajaks ehk vaid keti vahetust.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 09 Dets 2015, 04:48

Nohik kirjutas: Paraku on nii, et üle 600€ ma tõenäoliselt ratta peale lubada ei saa.
Selle 15-20 km päevas 3 nädalat aeglase tempoga (kokku siis 300-400 km) suvalisel maastikul sõidab suvaline korras ratas ära. Kasvõi Prisma oma. Nii, et selles osas ei tasu higistada üldse.
Pigem mõtle, mis pärast selle rattaga teha tahad. Kui sõidusoovid ja -viisid lahknevad oluliselt rattamatkamisest siis on vale investeering :D

Aga 600 eest saab juba nalja ka
Disklaimer, endale ei ostaks. Põhjus-mehaaniline "mongoose" ketaspidur.....
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Dets 2015, 09:28

Ei tahaks olukorda, kus teen hea investeeringu, aga pole raha matkale minekuks.
Üks versioon on ka see, et sõidan olemasoleva 28" hübriidiga samas kandis mööda teid.
Eks siis rehve peab rohkem kaasa võtma ja paikamistarbeid. Veljed on sellel tugevad. Hübriidi rehvi on mul suht kerge puru sõita.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 09 Dets 2015, 13:16

Nohik kirjutas:Ei tahaks olukorda, kus teen hea investeeringu, aga pole raha matkale minekuks.
Üks versioon on ka see, et sõidan olemasoleva 28" hübriidiga samas kandis mööda teid.
Eks siis rehve peab rohkem kaasa võtma ja paikamistarbeid. Veljed on sellel tugevad. Hübriidi rehvi on mul suht kerge puru sõita.
Mõned märksõnad rattamatkamise teemasse:
Schwalbe Marathon rehvid koos õige rehvirõhuga. Mina löön oma marathonide sisse 6 atmosfääri.
Jooksudele 36 kodarat 32 asemel, vahe vastupidavuses tuntav.
Pöiad võimalikult tugevad, kas või downhilli omad, et nii kiiresti puruks ei läheks.
Rattakotte uuri Citybike kodukalt, vahest veel müüvad seal oma kasutuses olnud Ortlieb kotte. Saad head kotid soodsamalt kätte ja kestavad veel aastaid.
Elektroonika laadimise jaoks dünamo esijooksule ja midagi mis voolu paremaks teeb nt Plug.
Üldiselt soovitan oma olemasolevat hübriidi tuunida kui raam korralik on. Uus ratas vajab samuti modifitseerimist ja kokkuvõttes võib kallimakski minna.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 09 Dets 2015, 13:43

Palun järeleaitamisetunde. Kas selline rehv ja selline rõhk on tõesti sobilik ka lahtise pinnaga kruusateedele ja märjalibedale metsarajale? Enamuse ajast sattun ma just sellistele teedele. Raske kott on pakiraamil, esiratas on seetõttu kerge ja lõuna-eesti kruusaseid "mägiteid" mööda alla sõites on vahest ratta väga vibama võtnud.

Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas aleks » 09 Dets 2015, 14:22

kui juba hübriid olemas siis tõesti "tuuni" ta paremaks. Uuri pigem sinna vahele veidi laiemad jooksud kuhu pigistaks laiema rehvi, et raami vahele sobiks ja korralik kopikas saab säästetud. Ma algul sain aru, et ratast pole ollagi, aga nüüd ju veel lihtsam.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 09 Dets 2015, 17:08

Huvitav, kas ümberpalli sõidule ratast tuunite? 300-400 km on distants.
(Ma sõitsin viimase kolme päevaga hübriidiga 160 km lihtsalt niisama oma lõbuks maha - ja ratas ei läinudki katki!)
Õlita kett, reguleeri pidurid ja käiguvahetus, pane 1-2 siselohvi ja mõned paigad, liivapaber ja kummiliim kotti, pump kaasa ja minek.
EI ole vaja üle mõelda, ei juhtu selle rattaga mitte halligi sellise koormuse ja läbisõiduga.
Ja kui tõesti ikka onu Murphy sapist nalja viskab, siis parim remondivahend on kõne sõbrale.
6At on ilmselge overkill maastikule. 2,5-3 At on hübriidile hea küll. Enamus 700C rehve pakub max rõhuks 4,5-5,5At üldse. 6-8 AT on ikka mnt teema.
Kui pöias on 32 auku, siis mismoodi sinna 36 kodarat paigaldada???
Kivinäoga võid olemasolevale pöiale peale ajada nii laia rehvi kui raami vahele mahub, mitte midagi ei juhtu. Kui selleks üldse vajadus on. Mul on "tehase seades" 700x37 ja sõidab päris eduliselt ka pehmel pinnasel. Cyclocrossi rehvide laius kah seal 35-42 enamasti on, järelikult pole rohkem väga vaja.
Veelkord, ei ole vaja üle mõelda.
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Dets 2015, 19:31

polarbear kirjutas:...Veelkord, ei ole vaja üle mõelda.
palju sa kaalud?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Dets 2015, 19:45

https://www.youtube.com/watch?v=R0g08Kc" onclick="window.open(this.href);return false; ... el=rancune kordan linki

PLAAN A: Ma hea meelega sõidaks seda rada, koos nende kännuste ja kiviste kõikudega, ainult et koos lisakilode ja varustusega. Hübriidi jaoks pean neid kiviseid lõike koos kolaga sõitmiseks siiski karmiks. Tuleb osta maastikuratas +lisad.

PLAAN B: Sõidan hübriidiga, ca 1/3 rajast saab sõidetud teisi teid pidi. Ratas vajab esipakiraami, dünamot, kotte, paremaid rehve ja põhjaliku ülevaatust, sõitnud ca 1000 km.

PLAAN C: Lähen jala. Vaja uut seljakotti ja ulualust, muu enamvähem olemas. Jalad saavad kahjuks kenasti vatti.

PLAAN D: Lähen autoga ja teen jala ja/või rattaga mõnepäevaseid ringe.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 09 Dets 2015, 20:10

polarbear räägib õigust. Ei ole vaja nii palju higistada nii väikes distantsi pärast. Sul ei ole vaja esimesi kotte, piisab tagumistest kui suvine aeg. Kui on olemas esimene pakikas siis sinna võib niisama mõne pambu siduda kaalu jaotamise mõttes. "Schwalbe Marathon" rehvid osta rattale alla. Minul on need rattal all 2011 aastatst, ei tea siiani mis on katkine rehv või lohvi lappimine (mis muidugi ei tähenda, et tagavaralohvi või paranduskomplekti koju võib jätta, lihtsalt kõigi eelduste kohaselt ei lähe sul neid vaja). Vaata üle oma olemasolev ratas, tee sellele korralik hooldus, pista kotti mõned tagavara kodarad ja tööriistakomplekt ning asi tahe. Veel, ei tee paha igaks juhuks käiguvaheti tagavara kinnitust omada. Mäkaivari teipi, krippe ja jupp traati.

Väga hea rattamatkamise sait on: http://tomsbiketrip.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Tõsi küll seal juttu rohkem tõsisemate tegijate vaatevinklist.
Ah, minge metsa...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 09 Dets 2015, 20:57

Nohik kirjutas:
polarbear kirjutas:...Veelkord, ei ole vaja üle mõelda.
palju sa kaalud?
Riietatud kujul ca 90kg +/-
Järgmiseks bikiinihooajaks katsun 85-80kg peale taanduda :)
Hübriidi jaoks pean neid kiviseid lõike koos kolaga sõitmiseks siiski karmiks.
Jooksu kandevõime on tavaliselt 100-110 kg. Rattal on 2 jooksu.....
Kui tegu pole just hyper-super võistlusjooksudega, millel kerguse nimel on kandevõime/vastupidavus/jms ohvriks toodud.
Pilt

Vasta

Mine “Matka planeerimine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline