Hammock underquilt

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Vasta
Kasutaja avatar
sergo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Hammock underquilt

Postitus Postitas sergo » 12 Mai 2013, 22:03

Alustuseks oleks tore kokku leppida eestikeelsed nimetused:
underquilt - alustekk ?
hammock - rippvoodi ?

Nüüd idee / küsimuse juurde. Olen asjast aru saanud nii, et igasuguste isolatsioonide puhul sooja hoiab õhk. Täidist (sulge vms) kasutatakse peamiselt õhuvahe tekitamiseks. Mida rohkem grammi kohta paisub (fill power ?) seda parem.

Rippvoodi alusteki puhul aga ei ole vaja ju täidisel paisuda, seda teeks ju gravitatsioon? Saan aru, et õhuvahed ei tohi liiga suured olla, et hakkaks konvektsioon, õhuliikumine vms. Aga kas idee poolest võiks pildill toodud alustekk töötada:
alusteki idee.png
Alusteki alumine riie võiks veel olla midagi termokile (space blanket) laadset.

Või tuleks vertikaalsete jagamisriideribada koguraskus / -maht suurem, kui nt. sule täidisel?

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Hammock underquilt

Postitus Postitas Metavo » 12 Mai 2013, 23:46

Ära pane pahaks, ma ise eelistan öelda rippvoodi asemel kiik.
Alustekk on aga hea küll.
Selliseid asju on tehtud küll, mäletan, olen näinud disaini.

Sinu disain ilmselt võib töödata, kuid omaette küsimus on, mis temperatuuri juures.
Pead siiski arvestama teatud asjadega.
Minu tähelepanekud kiigutamistest on sellised:
Kui isolatsioon pole vastu keha, siis soe põgeneb ja hakkab külm. Lihtsaim ja vähim riskantseim on seda testida sisetingimustes magades.
Õhutaskud tähendavad, et võrkkiik ei tohiks hingata. Kahjuks-õnneks see seda siiski teeb ja toimub ka soojavahetus väliskeskkonnaga.
Kui keha vastas olev riie ei hinga, hakkad higistama, tekib külm koht.
Mitte hingav riie ajab samuti higistama, tekib kondents ja sulekoti puhul ilmselt on eriti kehvasti.
Kindlasti on miskit veel mis hetkel meelde ei tule.

Olen igatahes märganud et mu enda tehtud alustekk on teatud vigadega. Võiks see järgida kookoni kuju, kuid on tasapinnalise lõikega. Peaks aga meenutama rohkem herne kauna, hetkel nt. pea ja kaela piirkonnast tekib soojakadu sest isolatsioon pole korralikult vasta keha vaid hoiab eemale.

Muidu, lahendustest mis töötavad ja mida kiidetakse on hea ülevaade siin:
https://www.hammockforums.net/forum/sho ... hp?t=51555" onclick="window.open(this.href);return false;
Tegu siis DIY kiikude kõige pühama kohaga mis netist leida annab :)
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
sergo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sergo » 13 Mai 2013, 00:21

Seda ma arvasin,et mingi põhimõtteline viga selles disainis on, miks muidu topivad kõik oma alustekki kallist udusulge või sünt. materjali. Selle hingavuse peale ma esimese hooga ise ei tulnud. Ehk siis õhutaskud ei toimi, kui materjal on hingav? Aga miks? Või on asi selles, et ilma täidiseta hingab liiga hästi? Hingavust saab ju reguleerida materjalivalikuga?

Olen ise katsetanud rippvoodi sees supermarketis müüdavt fooliumist alusmatti (kahel pool foolium, keskel mingi õhuke polüester/penoplasti-laadne kiht). Sellega oli kohe peale heites selg märg ja öö rikutud. Seega olen ka omal nahal hingavuse probleemi kogenud.

Samas olen HH 4-season insulation system isolatsiooni katsetanud ka ilma vahekihita, st. võrkiik topeltpõhjaga. See andis küll mõned kraadid mugavustemperatuuri juurde paljale võrkkiigele aga mingit hingavuse probleemi ma ei täheldanud.

See hingavuse küsimus on ikka keeruline. Maa peal nt. õhkmadratsil, mis samuti ju ei hinga, magades ei ole reeglina probleeme higistamisega. Seda pole ka ju nt. thermarest z-lite matil (see munkarbilaadne) vms. Ükski neist ei hinga.

PS. Ma ise kasutan ka reeglina sõna võrkkiik, kuid rippvoodi tundus nagu paremini kirjeldavat asja. Võib veel mõelda: rippkiik, matkakiik, kiikvoodi :)

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 13 Mai 2013, 02:31

Tahaks seda HH isolatsiooni süsteemi näha oma silmaga mõni kord, kõlab huvitavalt.

Munarestid ehk seetõttu pole problemaatilised et selle resti vahelt käib õhk läbi. Lihtsalt oletan. Eelmine suve lõpp-sügis käisin ringi ühe veekindlat põhja omava kiiguga ning kondensi probleem oli ikka päris tõsine. Tavaliselt tekkis nii umbes viiendal une tunnil kerge külmetus ja siis oli hommikul imelik väita et võrkkiik on just see kõige õigem vahend milles magada...
Üks võrkkiikudest mis mul käsil on, tahan teha kahekihilise, kuhu peaks saama lebomati või täispuhutava madratsi täpselt sisse nihutada, ilma et sel oleks ruumi liikuda. Magamisasend tuleb ka sirgem, igatahes selle puhul peaks olema võimalik mööda vaadata alumise isolatsiooni probleemist.
Kuna tahan ka teha Hennessy ühte klooni, et mõista mis selles siis nii erilist on, siis ilmselt pean sellele ka mingi alusteki välja mõtlema.
Alustekiga jälle see probleem, et enamasti tehakse mitmekihilisest isolatsiooni materjalist. Üks kiht vastu nahka, järgmine peaks aga natuke rippuma jääma. Ise tahan aga teha vaid ühekihilist. Üks variant ka teha mitmest moodulist koosnev süsteem, kus saad paigutada 1-2-3-...n kihti, vastavalt soovile, vajadusele või hullusele.

PS. Ma pole veel kommenteerinud kui sain su joonisest õigesti aru, siis on sel kiigel päris omapärane riputus :D

PPS. Lihtsalt lähme korraks hulluks kätte ja oletame et saame enda kasutusse sama jama mida Salomon pistab mõndadesse oma sussidesse isolatsiooniks - Aerogeeli. Isolatsioonivõime ~10 korda parem kui tavalisel penol ja on ka kõvasti kergem (kiire ja väga umbkaudne arvutus näitab et 1 cm kihi kaal peaks olema 100 grammi, seda tükile mis on 2,5x2 m. Reaalselt aga isolatsiooni võimet arvestades võiks kasutada veel õhemat kihti kui ei taha just selga punaseks higistada).

Veel saaks kasutada muid foorumist läbi käinud tehnoloogiaid. Näiteks keegi siin rääkis argooniga täidetavast vestist. Vot. Kui see tõesti ka hingab siis see olekski parim lahendus - Võrkkiigule integreeritav gaasikamber mis on argooniga täidetav. Tähendab, et samade mõõtude ja 2,5 cm kihi puhul oleks tegu talvekõlbuliku vahendiga, kus sa pead aga igakord ~225 grammi argooni võrkkiiku laskma. Kahjuks ma seda disaini ei lugenud ja ei tea nüüd, kas see argoon on taaskasutatav või ühekordne. Kui ühekordne, siis head 10 päevasele matkale minekut kus sa võtad kaasa 2,3 kilo gaasi + anum selle tassimiseks...
Ilmselt saab mõõtusid optimeerida kuid jah, lõhnab ikkagi liialt tarbimisühiskonna ja sõltuvuse järele.

Kasutaja avatar
sergo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sergo » 13 Mai 2013, 11:18

Need materjalid kõlavad küll ägedalt. See aerogeel on mingi kosmoseteema :P

Nüüd sain ise ka aru, et joonist võis kahte pidi vaadata. Püüdsin joonstada lõiget. Sirged jooned peaksid ridgeline'i küljes rippuvat sääsevõrku tähistama.

Edasi teoretiseerides esialgse disaini osas. Ega mingit valmis analoogset õhukambritega materjali pole kuskilt saada. Testimiseks ei pea ju üldse mingi ulmematerjal olema.

Teoretiseerides võiks ju väga hea lahendus olla topeltpõhjaga rippvoodi, millele saab lebomati vahele pista (või ka nt. muud looduses leidavat isolaatorit). Kui lebomatt kaasas, siis saab vajadusel ka ju maas magada. Sellisel juhul oleks suhteliselt universaalne lahendus. Aga raske....

Mul ka meeles, et keegi siin foorumis omas topeltpõhjaga rippvoodit (kahjuks praegu ei leia posti) ja laitis lahendust just hingavuse pärast. Samas HH pakub oma topeltpõhjaga mudelile isegi foolium-mulli-matti.

Pilt

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 13 Mai 2013, 11:33

Siin foorumis on vist vaid kolm võrkkiigu omajat.
Mina see olin kes laitis, aga laitsin just veekindla põhjaga mudelit.

Kasutaja avatar
sergo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sergo » 09 Aug 2013, 18:07

Sai hiljuti ühed aknad ostetud ja tuli see sama teema uuesti meelde. Kui vaadata akende profiililõikeid võiks täitsa uskuda, et ikkagi selline tühejade õhutorude variant võib ikkagi täitsa toimida. Iseasi kas selle tegemine võrreldes sulealustekiga odavam/kergem tuleks.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 09 Aug 2013, 18:25

Sulg hoiab õhku kinni, mida suurem on udusule osahulk, seda paremini ta seda teeb ja seda paremini isoleerib.
Samas olen ise ka mõelnud et ehk isegi töötab, proovi, tee ära ja vaata kuidas on. Kui ei tööta, siis hangi kuskilt udusulge ja topi täis. Päris tühi töö see nüüd olema ei pea.

Ma ise üldse aga loobusin alusteki mõttest. Tahaks nüüd Eestile omasemaid ilmasid saada et katsetada kuidas praegune kasutatav lahendus töötab ja kas üldse.

Kasutaja avatar
sergo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sergo » 19 Mär 2014, 15:28

Juhuslikult sattusin artiklile: http://www.vertical.cz/cs/vertical/novi ... on_20-289/" onclick="window.open(this.href);return false;

NeoAir madratsite sisu on järgmine:
Therm-a-Rest NeoAir Internal Structure Illustration.jpg
Therm-a-Rest NeoAir Internal Structure Illustration.jpg (39.19 KiB) Vaadatud 4215 korda
See oleks nagu kinnitus, et teema alguses toodud idee võiks isegi töötada.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 08 Juul 2015, 10:58

küsimus suurema kogemusega isetegijatele kui ma ise

Kas materjalivalik tundub OK ?

vastu selga jääv kangas Ripstop-Nylon-PTX-Quantum-downproof-35g-qm
http://www.extremtextil.de/catalog/Rips ... :1567.html" onclick="window.open(this.href);return false;

maa suunda jääv kangas
http://www.extremtextil.de/catalog/Rips ... anguage=en" onclick="window.open(this.href);return false;

kahe kihi vahele suled
http://www.extremtextil.de/catalog/Down ... ::719.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kas keegi oskab vihjata veekindla sule hankimisvõimalusele Euroopa piires?

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 08 Juul 2015, 17:10

Ma usun, et materjali osas oskab tõenäoliselt kõige paremini sõna võtta Metavo.

Huvi pärast küsin: miks sulg, miks mitte primaloft vms?
Sulega võrreldes, on küll natukene raskem ja mitte nii pakkuv, kuid on palju niiskusttaluvam ja kordades lihtsam alustekki teha.
Sh saaksid sa minna materjalide osas odavamaid kasutada, millel ei ole vaja sulekindlust.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 09 Juul 2015, 00:34

ullivilli kirjutas:Ma usun, et materjali osas oskab tõenäoliselt kõige paremini sõna võtta Metavo.

Huvi pärast küsin: miks sulg, miks mitte primaloft vms?
Sulega võrreldes, on küll natukene raskem ja mitte nii pakkuv, kuid on palju niiskusttaluvam ja kordades lihtsam alustekki teha.
Sh saaksid sa minna materjalide osas odavamaid kasutada, millel ei ole vaja sulekindlust.
Tekkide/kottide puhul tundub olevat populaarne tänase päeva seisuga Apex, mis vajavat veel vähem õmblusmasinaga vusserdamist ja sooja hoidmise numbrid on lähedased Primaloftiga :

Primaloft Gold (Primaloft One)
http://www.extremtextil.de/catalog/Prim ... ::715.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Warmth to weight: 0,027 CLO/g/sqm
(mis tegelikut ei sobi hästi koti sisse vaid on pigem hea jopes)

Primaloft Silver (Primaloft Sport)
http://www.extremtextil.de/catalog/Prim ... ::876.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Warmth to weight: 0,023 CLO/gr/sqm

Apex
http://www.extremtextil.de/catalog/Clim ... :1788.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Warmth to weight: CLO: 0,024 CLO/gr/qm)

Primaloft on igati tore materjal.
Olen tuttav temaga pikemat aega - elab ja töötab mu õhukeste jopede ja vestide sees Pertex Quantumi ja Pertex Microlight vahel juba aastast 2008.
Üks väga positiivne omadus on kuivamise kiirus ja pesemise mugavus, eriti võrreldes sulega.
Aga siiski väheneb tema soojaandev omadus ajapikku (kõhutunde alusel) nii umbes 50% peale algsest.

Mu on kogemus absoluutselt kõigi eluteel vastusattunud sünteetiliste magamiskottidega (primalofti nende seas pole), et sooja hoidmise võime kaob oluliselt ja pöördumatult peale esimest pesu.
Seevastu sulekottide ja muu seljakraami puhul muutub sooja hoidmise võime (jällegi kõhutunde alusel) 85% algsest ja nii see jääbki aastateks.
Veel tundub, et sulg hoiab kaalu/mahu kohta ikka rohkem sooja ja laseb end pisemaks pakkida ning kaalub pisut vähem, näiteks võrreldes omadustelt võrdlemisi lähedasi valmistooteid :
Sulg http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/categ ... d=61&vid=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Stuffsack’s dimensions (height/diameter): 25/17 cm
Stuffsack’s volume: 5,7 l

Apex http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/categ ... =120&vid=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Stuffsack’s dimensions (height/diameter): 29/19 cm
Stuffsack’s volume: 8,2 l

Udune unistus on kokku vusserdada kaks ühikut midagi universaalset - ehk mis toimiksid vajadusel nii alus- ja pealistekina, kui ponchona, mugavuspiir asuks -5 või madalamal.
Ehk keset tekki suletav peaauk (sarnaselt http://www.jacksrbetter.com/shop/sierra-sniveller/" onclick="window.open(this.href);return false; ),
kumminööri jaoks kanalid neljas servas,
jalakoti moodustamise tarvis pool meetrit takjakinnitust,
...

Tegelikult ma olengi valikute eest :

1. Mitte midagi teha ja võimelda edasi mati toppimisega rippvoodi kahe kihi vahele ja magamiskotti pugemise üritusega ning seejärel ikka selga külmetada.

2. Teen kiirelt, võrdlemisi lihtsalt, odavamalt Apex sisuga ja odavamatest kangastest
(hea mõte sest esimeste vasikate saatus on ikka ajalooliselt kurvapoolne olnud)

3. Või kui juba teha, siis ikka teen nii, et oleks parimate omadustega kaubandusvõrgus saadaolevatest materjalidest ja kestaks aastaid.
Ehk veekindlad 850 suled, pertex quantum ja endurance kangad, karo step meetodil vaheseinad sulgedele...
...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 10 Juul 2015, 10:10

Aluakilit ei vaja niiskuskindlat sulge. Niiskest maast oled kõrgemal ja magamiskoti niiskus lahkub niikuinii pigem üles suunas.
Kangas moda kasutad, peab kindlalt olema tuulekindel. Ära sellwga ämbtisse astu

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 28 Nov 2016, 22:00

Võtame teema uuesti üles, kuna on talv.
Kes oleks uskunud....

Kogemus näitab, et piisavalt külma korral on tegelikult alumise kihi märgumine ka täiesti aktuaalne.
Kui aluskiht on piisavalt õhukindel, siis ei ole probleemiks mitte maapinna niiskus vaid kondents, mis soojema keha ja jahedama aluskihi kokkupuutel isolatsioonimaterjali peale tekib.

Hetkel pole olnud võimalust proovida mingeid teisi edevaid soojustusi, kui Hennesssy Supershelter ja DD underblanket, millest ma eelistan esimest oma universaalsuse tõttu. Näiteks on Supershelter kasutatav ka suvisel ajal. St <20C juures peaks kuidagi soojustama nagunii ja see on hea lihtne lahendus liigse sahmerdamiseta.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
luize
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas luize » 24 Veebr 2017, 19:23

Mind hakkas ka kiigeteema huvitama. Kuna planeerin matka aprilli ja maikuusse, siis pean arvestama öökülmaga ilmselgelt. Kiikedest jäi silma DD Travel, mida saab kasutada nii telgina maa peal kui ka rippkiigena.

Sellel on aga, nagu ma aru saan, niiskuskindel põhi. Mida siis külje alla peaks toppima et külma ööga vettimisest pääseda?

Igaks juhuks mainin, et kiike ennast mul veel pole, vaid asi täiesti planeerimisfaasis :D

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 26 Veebr 2017, 00:14

Mis tsivilisatsioonikihis sa ennast laagerdad: põhjas, lõunas?
Kui sul magamiskotid olemas siis sisuliselt saan sulle kõiki eestis saadaolevaid kiikesid(kuigi eelistame rippvoodeid) ja ripptelke matkafoorumi talvekatel karusekosel demoda.
Teisiti saab Tallinnas või vahel mujal kui olen mujal.

Front on rippumiseks parem, travel on universaalselt parem.
Samas kui võrdlen Hennessyga siis on ei ripuks ma neis kummaski.
Eestis sul ei ole vaja maas ööbida.
Peamine küss, kas sul on eelarve piir või lihtsalt skeptiline - võimalus on ka rent.

Vettimisest pääsemiseks aitab kõige paremini kiiresti kuivav ja niiskust hülgav, samas imav materjal.
Kuid magamiskottide kuivatamine jne on siiski pähkel.

Kõige lihtsam on otse kirjutada, küsida mulle marko@minemetsa.ee või samas ps, kuigi võid ka avalikult küsida.
Helistades oskan ka vastata jne.
St kui keegi teine teab rohkem rippvooditest/ -telkidest Eestis siis ma tulen selliks ja söön oma mütsi ära (pisikene martsipanist, aga mulle ei meeldi eriti magus, seega peaks arvesse minema)

Lühidalt. Kui saan, siis maas ei maga. (enamasti saan)
Natukene metsa poole.

Kasutaja avatar
luize
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas luize » 07 Mär 2017, 15:00

Ma tahan läbi käia Ähijärve-Peraküla. Ja üleüldse matkan ma ainult Eestis või äärmisel juhul lähinaabruses :D

Matkatee läbikõndimist plaanides kunagi pean ilmselt niikuinii kogu varustuse uue muretsema sest praegused asjad on rasked ja ilmsel mitte nii funktsionaalsed kui vaja oleks. Seni olen ma matkanud ainult suvel ja suure soojaga ning jalgratta või paadiga kus pole nii tähtis asjade kaal jne.

Eelarve on mõistagi piiratud :D (See Hennessy tundus hetkel tibake kallis) Küll aga on mul aega raha koguda kui peaks otsustuma et kallim variant on ikkagi selgete ja suurte eelistega. Skeptik kindlasti ei ole, spst küsingi sest kogemused loevad üle kõige.

Ma mõtlen kindlasti selle rendivõimaluse üle, kasvõi proovimise mõttes. Aitäh!

Oma küsimusega ma tahtsin kõige rohkem teada saada, et kas Eestis kevadest sügiseni ei ole külm rippuda maa kohal (sel juhul mis temp. vahemikuga magamiskott oleks mõistlik?)? Ja seda ka, et kui sellel universaalvariandil (ripu või vedele maas) on niiskuse kogunemise näol tegu suuremat sorti puudusega?

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 07 Mär 2017, 16:21

Ära tühja muretse, osta või hankida on vähema stressiga.

DD Travel on bivina tugevam toode, kui rippvoodina.
Samas on neid kes seda eelistavad.

Niiskuse teema ei ole eriti probleem seni kuni enamasti matkad >+4C
Paraku kehva suusailma on meil palju ning magamiskott võiks olla vähemalt 0C

Kui võtta et Travelile vaja lisaks tarp-i teeb kokku hinnaks 125€
Lühemale ~180cm inimesele Hennessy expedition on 170€
Need on siis ilma foorumlase ja hea jutu soodukata.
Kui Tallinna või foorumi mõnele üritusele satud on enamasti proovimise võimalus olemas ja seda puhta muidu.

Soojustuse ja niiskuse osas on maas magamine üsna sama kui õhus magamine.
Lihtsalt õhus magades on võimalik natukene odavamalt viia soojustuse kaal alla, mis maas maksab hulka rohkem.
Natukene metsa poole.

Kasutaja avatar
luize
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas luize » 07 Mär 2017, 16:23

Ahah, väga põnev. Igatahes ma tunnen end nüüd targemana :D

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist