Mõeldes järgmisele matkajale?!

Looduses on mõnus liikuda, kuid on seadusi ja tavasid, mille vastu eksida ei tohiks.
Vasta
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Mõeldes järgmisele matkajale?!

Postitus Postitas Jyrgenson » 20 Dets 2012, 17:23

Mõeldes järgmistele matkasellidele?!

Olles aastaid Soomes ja Skandinaavias matkanud, pole jäänud märkamata asjaolu, et kui kuhugi matkaonni astud, siis pliidi ees on puud ja ka pirrud tule süütamiseks juba valmis pandud. Matkakultuur on sedavõrd kõrge, et selline teguviis tundub kirjutamata seadusena ja loomuliku käitumisena.
Kuidas meie matkasellidega lood on, kas tuleme ka selle peale, et järgmisel matkajal on mugav kohe tuld alustada või kui ise ei leidnud puid ja pirde, siis ei saa ju ometi teistest parem inimene olla? Igaüks vaadaku ise.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Mõeldes järgmisele matkajale?!

Postitus Postitas Aivar » 20 Dets 2012, 18:34

Jah eks meil on sellekohapealt veel arenemisruumi aga ise olen teinud nii, et pilbastan ja valmistan arvatava vajamineva koguse lõkkematerjali ette ja kõik ülejäänu mis ei ole melu, toidu ja sooja saamiseks ära kulunud ei loobi mitte asjatult lõkkesse vaid olen varjualla tagasi pannud. Olen mõned korrad leidnud metsakuiva, ajalehepaberit ja isegi süütevedelikku kellegi poolt jäätuna puudele mõeldud varjualuse alla panduna. Samas jälle samapalju või vaat et rohkemgi olen leidnud saetud pakud ümber lõkkeaseme vedelemas mida on kasutatud toolidena aga mis laagriplatsilt lahkudes on jäätud ilmastiku kätte vettima. Sellisel juhul kui olen antud kohas ööbinud siis olen need ikka varjualla tõstnud - kui aga lihtsalt läbinud laagrikohta siis on need ka minust jäänud antud asendisse.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 20 Dets 2012, 18:56

Eks ta vist nii kipub olema, et meil jääb sellistes viisakustes palju veel areneda. Kes Halti jms radadel käinud, see on kursis nende majakeste luksustega (pliidid koos gaasiga kohapeal olemas, lõhutud puud jms) - meil ilmselt veetaks kõik minema aga noh nende matkaradade kaugus tavaautoga sõidetavatest teedest on ka märkimisväärne muidugi.

See ei puutu nüüd matkakommetesse aga no näiteks tähelepanekud ühest Eesti spordiklubist, kus ma trenni tegemas käin: saunalaval tühjaks loobitud kibu jäetakse ikka koos leilikulbiga lava ülemisele astmele tühjalt kuumenema, et järgmine kasutaja oma kätt kõrvetada saaks. Ise olen alati pärast kibu kasutamist vajadusel selle jälle ära täitnud ja järgmisele kasutajale ulatanud või siis põrandale jahedamasse kohta ooteasendisse jätnud. Elementaarne saunaloogika noh.

Eesti matkamajades/onnides on sa selle viisakusega omatmoodi lood. Mõnikord leiad kellegi allesjäänund tatrapudru kusagilt potist hallitamast, mõnikord on aga tõesti tulealustustki jäetud. Enese viisakust sel alal annab kindlasti veel arendada, ükskõik kui hull see olukord ka kohale jõudes pole.

Raix
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Raix » 20 Dets 2012, 22:39

Hea ja aus küsimus! Pean tunnistama, et olen olnud siiani selline Harju keskmine- ehk enda järelt proovinud võimalikult ära koristada, küttepuid vihma kätte vedelema ei jäta.. Samas pole ka nii kaugele läinud, et järgmistele pirde valmis toksida. Ühel korral jätsime siiski ülejäänud süütepalad Rebasmäe onni järgmisi tulijaid ootama. Siiani ei olnud lihtsalt ausalt öeldes mõelda ka niipidi, tulevikus katsun teistega rohkem arvestada- lisaks kõigele muule usun, et hea eeskuju võib nakkav olla.

aivar1988
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas aivar1988 » 21 Dets 2012, 11:22

Mul tuleks pisar silma, kui Eestis sellist lahkust kohtaks. Siiani tuleb pisar aga pigem mahajäetud prügi tõttu. Ei tea jälle kui levinud see matkajate seas on aga kalamehed on ikka jõhkrad lagastajad.

talupoeg
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas talupoeg » 21 Dets 2012, 14:48

Eks seda laga ole nähtud ka seal kus pole vett.Palun mitte nii väita ,et kõik kalastajad on lagastajad ja matkajad puhtad .Ise olen ka seda laga juba üksjagu koristanud lootes ,et järgmistel on piinlikum laga maha jätta .On kohti kus juba asi hakkab juba ilmet võtma.Küll läheb järjest paremaks.Iga asi võtab lihtsalt aega.
Viimati muutis talupoeg, 21 Dets 2012, 21:45, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 21 Dets 2012, 16:25

Kuna olen aastast 1999 regulaarselt kasutanud RMK laagripaiku ja metsamaju/onne, siis õnneks peab ütlema, et asi on paremaks läinud. Eriti on see vahe märgatav Lõuna-Eestis. Põhja-Eesti kohtade kasutajatel on veel arenguruumi.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Andreas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andreas » 21 Dets 2012, 17:58

Skandinaavias on minu teada see asi ka juba matkajate "hea tava manuaali" sisse ka kirjutatud. Äkki teeme omalt poolt RMK-le vastava ettepaneku, et meil ka "see manual" üle vaadata ja ka see muudatus sisse viia? See oleks suur samm.

Jah, "maailma parandamine algab iseendast". Kui meie kõik seda tava rangelt järgima hakkaksime, küll siis hakkab ka vaikselt teistele külge. Kuniks RMK raamatutes seda reeglit pole, anname ise eeskuju ja levitame sõna. Mis arvate?

Tervitades
Andreas
Kui ära eksime, lähme koju.

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 22 Dets 2012, 00:55

Me võime ka matkaja piibli kirjutada aga kui see suuremat vastukaja ei leia siis pole sellest ka muffigi kasu. Võtame näiteks liikluskultuuri ja üleüldse Eestis inimese suhtumise inimesse ja meid ümbritsevasse.
Samas kui ise eeskuju ei näita siis......ehk igavene võitlus tuuleveskitega aga vähemalt minu südametunnistus on puhas.
Loode-ja Lääne-Eestis on olukord aastatega paremaks läinud aga võiks veel paremaks.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 09 Veebr 2014, 17:37

Käisin täna lühidalt Ilmatsalu linnuteel, et Lagle lõkkekohta jalutada ja seal natuke niisama istuda. Auto jätsin Tallinn-Tartu mnt poolse rajaotsa viimase lõkkekoha juurde. Selle 1,5-2 tunniga, mis ma ära olin, oli keegi jõudnud seal parkimiskohas oma autoga vahetult lõkkeaseme kõrvale sõita (parklast umbes 10-15 meetrit). Mingi jagu oli saslõkki küpsetatud, ülejäänud lihajupid olid koos taldrikuga lauale jäetud ja kogu muu plasträmps lõkkesse haisema visatud ning lahkutud. Ilus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Veebr 2014, 18:41

Ma küll ühiskondlike kõigile mõeldud onnide fänn pole aga mõned korrad eestis ja mõned korrad väljaspool kasutanud, kui tee peale jäävad. Esimene asi, millest osad aru ei saa, on minu meelest see, et eelistatud on teine mees, mitte esimene, kes midagi on niiöelda hõivanud. Teine mees alles tuli, tahab ka riideid kuivatada, süüa jms
joon jõest, söön jõest

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 10 Veebr 2014, 12:43

Meil tekitas suvel mägedes segadust prügi teema. Pakendid - plastik, foolium - läksid põletamisele. Aga konservikarbid? Leidsime laagriplatsidest sadu ja sadu sinna jäetud plekk-topse, nii gaasi kui konservide omi. Nii laiali pillatult kui "viisakalt" kokku kogutuna. Kas lisada enda omad sinna? Põletada? Alla tagasi viia? Aga mis seal all nendega paremat tehakse...?

Ma korjasin mõnest laagripaigast varasemad purgid kokku "ühe kivi alla", enda omad osalt põletasime, osalt viisime alla.
Aga mida teeksite teie?
Eriti kui teil oleks paarkümmend purki gaasi...

Pilt (pole minu, aga illustreerib hästi)
https://picasaweb.google.com/1139537277 ... 5203868914" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 10 Veebr 2014, 16:58

Ma ootan seda aega kui kõik pakendid tehakese sellisel viisil mida saab pärast tarvitamist valutult põletada. Ei tea kas ikka jaksan ära oodata...
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 10 Veebr 2014, 17:36

Ma pole ka viimasel paaril aastal üldkasutatavatesse onnidesse jõudnud aga varasemast on meeles, et tihti leidsid sealt eest kellegi pannile või potti hallitama jäetud toidu. Loodan, et selles suhtes on asjad paranenud vahepeal.

Kasutaja avatar
kallitar
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kallitar » 10 Veebr 2014, 19:45

Olukord laagriplatsidel on nii ja naa ning leidnud eest väga korras kui ka mõnevõrra lagastatud platse/onne. Viimati Jussi järvede juures oli väga kena.

Kuna olen olnud mõnel korras hädas kuiva tulehakatusega, siis korjan enda järel üles kõik pilpad mis puude lõhkumisest ja lõkke süütamisest alles jäävad ning panen puude juurde katuse alla.

On sageli juhtunud ka seda, et lõhun rohkem puid, aga seda pigem sooja saamise eesmärgil, mitte mõeldes järgmisele tulijale.

Mis puutub enda järel koristamisse, siis on hirmsasti piinlik jätta maha korrast ära plats. Mõned nädalad tagasi sai korda tehtud Kõpu poolsaarel olev Kalurikoja onn, kuigi ise tegin vaid päevasel ajal natuke õues lõket.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Veebr 2014, 21:31

tripp kirjutas:Meil tekitas suvel mägedes segadust prügi teema. Pakendid - plastik, foolium - läksid põletamisele. Aga konservikarbid? Leidsime laagriplatsidest sadu ja sadu sinna jäetud plekk-topse, nii gaasi kui konservide omi. Nii laiali pillatult kui "viisakalt" kokku kogutuna. Kas lisada enda omad sinna? Põletada? Alla tagasi viia? Aga mis seal all nendega paremat tehakse...?

Ma korjasin mõnest laagripaigast varasemad purgid kokku "ühe kivi alla", enda omad osalt põletasime, osalt viisime alla.
Aga mida teeksite teie?

https://picasaweb.google.com/1139537277 ... 5203868914" onclick="window.open(this.href);return false;
Ma seda linki lahti ei saa.
Kui konservitopse ei saa mingil põhjusel tagasi tuua loodusest, siis mõistlik on mu meelest need tulle panna mingiks ajaks, siis ära talluda ja siis viisakalt maha matta võimaluste piires, no näiteks sambla alla või kivi alla, tuli teeb oma töö ja kohe on väga roostelemb plekk, mullastub paari aastaga, maailm päästetud. See galvaaniline kate konservitoosidel imeõhuke.
Pakenditest niipalju, et mul on alumiiniumist veekindel võileivakarp, päevatrippidel väga mõistlik, ei kaalu midagi, vihma leivatükk ei karda, pakend niiöelda korduvkasutatav. Siiski viimasel ajal olen jalgsimatkadel tihti asendanud selle spets võileiva paberkotiga, närin leivatüki ära, koti põletan näppude vahel. Paatides ikka see alumiinium kõige parem.
joon jõest, söön jõest

speedsta
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas speedsta » 10 Veebr 2014, 21:51

tripp kirjutas: Ma korjasin mõnest laagripaigast varasemad purgid kokku "ühe kivi alla", enda omad osalt põletasime, osalt viisime alla.
Aga mida teeksite teie?

Tegelikult on sellele väga lihtne vastus - jõuad kohale tassida, jõuad prügi kah kaasa võtta. Meeldib skautide reegel: Always leave the campground cleaner than you found it.
Ennast süüst puhtaks ei loe, sest varasemas loomeeas juhtus ikka mõni prügi maha jääma. Elame ja õpime. Üldiselt on metsad puhtad, aga korilushooajal tuleb parakud seene ja marjuliste rämpsu ikka ise korjata.
Väga mõnus, kui on jäätud paar halgu või pirdu tulealgatuseks, sest tihtipeale puud mitte kõige kuivemad. Aga ettenägelik inimene pistab juba rajal olles kasetohu tasku. Enese järel koristamine ei pruugi siiski olla kõigi jaoks elementaarne tegevus, sest mõnel võib sellega olla tegelenud koduorjast emme.
raskematkaja

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 10 Veebr 2014, 23:48

speedsta kirjutas: Tegelikult on sellele väga lihtne vastus - jõuad kohale tassida, jõuad prügi kah kaasa võtta. Meeldib skautide reegel: Always leave the campground cleaner than you found it.
Ennast süüst puhtaks ei loe, sest varasemas loomeeas juhtus ikka mõni prügi maha jääma. Elame ja õpime. Üldiselt on metsad puhtad, aga korilushooajal tuleb parakud seene ja marjuliste rämpsu ikka ise korjata.
Väga mõnus, kui on jäätud paar halgu või pirdu tulealgatuseks, sest tihtipeale puud mitte kõige kuivemad. Aga ettenägelik inimene pistab juba rajal olles kasetohu tasku. Enese järel koristamine ei pruugi siiski olla kõigi jaoks elementaarne tegevus, sest mõnel võib sellega olla tegelenud koduorjast emme.
Tegelikult ei ole ikka väga lihtsat vastust. Kasutaja Tripp pidas silmas eelkõige mägiseid piirkondi mitte just otseselt eesti matkaonne ja RMK puhkekohti kus tõesti on loogiline, et oma kondiauruga peaks igaüks suutma oma rämpsu tagasi kanda.
Samas mägistes piirkondades mujal maailmas kus puudub mõistlik prügimajandus ka niiöelda tsiviliseeritud keskonnas siis kuhu jäätmed ladustada? Lennukiga tagasi Eestisse?? Isegi koduorjast emme ei taha näha su kuu aja vanuseid konservikarpe ja kütuseballoone! Laiemalt mõeldes - mägedes on jäätme majandus tõsine probleem, millega ei tegele ainult väike eesti matkafoorum - ja kahjuks töötav lahendus ei ole just kõige odavam ja paljudele riikidele kättesaadav!

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 12 Veebr 2014, 11:34

Naine rääkis, kuidas nad Montenegros rattamatkates kogu prahi hoolikalt mäest alla tõid, ei põletanud ega miskit. Sõitsid piki Drina (või Piva või Tara) kanjonit allapoole, kuni lõpuks leidsid kõrtsi, mille kõrval avalik prügikast. Ohh, lõpuks ometi! ja paigutasid oma matka-prügi ka sinna. Ise jäid kõrtsi ette õllele.

Varsti väljus kõrtsist perenaine, kes märkas, et prügikast on täis. Tõstis selle üles ja raputas sisu üle kanjoni ääre alla, otse imekaunisse Drinasse (või Pivasse või Tarasse).

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 12 Veebr 2014, 11:36

Aivar kirjutas: Lennukiga tagasi Eestisse?? Isegi koduorjast emme ei taha näha su kuu aja vanuseid konservikarpe ja kütuseballoone!
Tuletan meelde, et kütuseballooni ei saa lennukiga transportida. isegi mitte tühjast peast ega äraantavas pagasis. S.t. see variant ei tööta sõltumata emme arvamusest.

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 12 Veebr 2014, 12:14

Tänud meeldetuletuse eest! See transportimine oligi ju mõtteline oleksid võinud aru saada. Täpselt nagu sa ka enne kirjeldasid - prügi lihtsalt kallutatakse üle kaljuserva, liustikuprakku või kuhu iganes. Kuigi enda arust oled teinud loodushoiu mõttes hea teo ja toonud prügi tagasi... seega kuhu tagasi... sinna kõrtsi kõrvale prügikasti ju pole ka pointi seda tassida. Ilmselgelt keegi ei hakka prügi ka eestisse tooma aga kuna speedsta kirjutas kui mustvalgelt tema asju näeb siis laeiamlt vaadates polegi see ju nii lihtne! Nagu ka sina tripp aru juba oled ju saanud!
Kütuseballoonid ja lennuk - tead asja point ju ei olnud prügi sorteerimises mida võib ja mida mitte vaid kas on mõtekas prügi koju vedada. Jah ei saa vedada aga küsimus ei olnud ju sellles mida lennukisse kaasa võtta! Ja pelegi kui sa seda teemat tahad lahata sedapidi mida saab vedada lennukiga ja mida mitte siis lennukiga veetakse sõjatehnikat ja kõikke mis pähe tuleb! Ei näe ühtegi põhjust miks kütusebaloon lennukisse ei mahu või miks teda vedada ei saa - iseasi muidugi kas seda tohib tsiviil lendudega vedada rahvusvahelistel lendudel.

speedsta
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas speedsta » 12 Veebr 2014, 22:16

Ei näe ma neid asju siiski mitte nii väga mustalt ja valgelt. Aga vähemasti kodumaa piires ei tohiks oma prügi metsast välja tassimine küll probleem olla. Pigem mõtlemises kinni, kui on lihtsam variant kuhugile ära poetada. Mägede kogemus puudub seega ei oska kaasa rääkida. Kuigi jah, teoorias võiks ju prügi tagasi tassimine olla kergem, kui kohale vedimine :)
raskematkaja

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 13 Veebr 2014, 01:19

Variant on ka see kui enne matka, juba kodus kogu söögi ümber pakendad. Siis ei ole vaja hiljem midagi loodusesse vedelama jätta, nii aastasadadeks... Kindlasti on mõni loodusesõbralikum pakendamise viis. Targemad võiks rumalamaid harida selles osas. :) Kuigi jah, pakun, et enamus sellelaadne prügi satub põõsa alla stiilis: läksime-sõpradega-kiirelt-marketist-läbi-ja-haarasime-miskit-kaasa-et-mättale-grillima-minna.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 13 Veebr 2014, 09:21

Mind ajab iga sodi marru, kuumades hea ligipääsuga chillimispaikades leiad sodi nagu ootuspäraselt, puutumata looduses vererõhk tõuseb jubedalt, elämä on laiffi stiilinäide 450m kõrguselt
saamisodi.jpg
Selle peale ma võin mürki võtta, et selle sodi jättis saam loodusesse. Samamoodi ajab mind marru arutelu saami parlamendis, et peaks vana 5km seaduse taastama norras, argumendiks sodi jätmine loodusesse ja illustratsiooniks pildid soome õlletaaraga looduses. Ainult atv ja maastikuautoga liikumisõigusega looduses on võimalik õlletaarahunnikuid sinna tekitada.
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Matkaselli head tavad ja seadused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist