Mägimatk Suur-Kaukasuses (Svaneetias)

Räägime matka planeerimisest. Kõigest- alates marsruudi koostamisest kuni vajaliku sokkide arvuni matkakotis. Küsi nõu ja jaga teadmisi.
Vasta
Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 103
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Mägimatk Suur-Kaukasuses (Svaneetias)

Postitus Postitas Hendrik » 23 Mai 2018, 17:20

Matkafoorum on üks tänuväärne koht, kuna on lootust, et siia jäävad erinevad heietused veidi pikemaks püsima ja on ehk kasulikud ka teistele. Alustan uut planeerimise jutukest, seekord sihiks suvine Suur-Kaukasus Gruusia poolt ehk Svaneetia piirkond. Hetkel on plaan alles kokkumonteerimise järgus, seega võib alljärgnevalt esialgu käsitleda ka valjusti mõtlemisena. Eelmine aasta sai käidud Kazbeki kandis ja otsas, mis asub Svaneetiast mõnedsajad kilomeetrid ida poole, oli väga vahva ja tekkis tahtmine Gruusiat veel külastada.

Gränd mäster plän

Üldine suur plaan on külastada Svaneetiat, mis on piirkond Gruusias otsaga vastu Kaukasuse peaahelikku. Peamine keskus on Mestia, kuhu enamasti esialgu maandutakse (auto, marsa, bussi vms liikumisvõimelise vahendiga). Erinevaid matkakirjeldusi uurides hakkas vaikselt ilmet võtma ka kitsam piirkond, mis vaba käega osutades võiks jääda Leksõri liustiku ja Tetnuldi mäe (4858 m) vahele:
Pilt
Mestia on siin all vasakul, Leksõri liustik jääb Ushgulist orgu mööda põhja suunas ja paremale ning Tetnuldi kaardi vasakus servas.
Sellel kaardi: http://www.mountain.ru/userdownload/art ... 5map03.jpg on Leksõri liustik üleval vasakul nurgas ja Tetnuld all paremal.

Ala ilmestavad mitmed liustikud, mis laskuvad valdavalt peaahelikult või selle kõrvalahelike orgudest ning nendega ristsuunaline liikumine peaaheliku pikisuunas võimaldab näha ära päris suure piirkonna. Samas tähendab see õige mitmete kurude ületust ning küllaltki pikka pidevat viibimist lumepiirist kõrgemal (arvestuslikult 10+ päeva). Üldine matka loogika võiks praeguse plaani järgi olla selline, et algne sisenemine on nii treeningu kui esimese aklimati eest (Leksõri liustiku ülemine ots on kuskil 3500 m kandis), sellele järgneb matka tehniline osa ning lõpus kui aega, ilma, jõudu ja õnne on, siis prooviks mõnda tippu ka teha. Ja peale seda alla tagasi.

Tetnuldi on sealkandis üks prominentseid tippe ja kenasti näha otse Mestiast, kaunis püramiid särab otse aknast sisse. Kuna tegemist on tipuga, mille otsa saamiseks on ka veidi kergemaid marsruute (tavamarsruut kaguribilt on vene süstemis 2B), siis külastatakse seda küllaltki sageli. Ka Eestist on seal käinud ja tippu teinud mitmeid gruppe, nii matkareisina organiseeritud käikudel kui omapäi matkamas. Rahvasuu räägib et ka sel aastal on vähemalt ühel grupil Tetnuldi plaan. Teised tipud sealkandis on kas vähem prominentsed/huvitavad või siis liiga rasked, nagu näiteks Ushba (4710 m), mida peetakse ka vene tehnilise alpinismi üheks sünnikohaks. Ushba on samuti Mestiale väga lähedal, kuid alla 4-seid marsruute sinna ei vii, seetõttu ka külastatavus väiksem. Teised kuulsad tipud sealkandis jäävad kas vene poolele või otse pea-ahelikule, nn. Bezengi seinale, kus on mitu 5000-st tippu reas. Ka Elbrus pole kaugel (Tetnuldi ja Elbruse vahe on ~57 km), paistab mitmete kurude pealt kenasti kätte.

Marsruudi loogika ja üldine taktika

Lähteandmed: matka käiguosa pikkus päevades võiks jääda vahemikku 12-14 päeva, kuna rohkem pole lihtsalt aega (lisandub veel 2-3 päeva logistikat mõlemal suunal). Seega peab marsuut olema selle aja jooksul suure tõenäosusega tehtav, kus suur tõenäosus tähendab ka paari potentsiaalset passimise päeva halva ilma, puhkusevajaduse vms sisemise/välise teguri tõttu. Puhkepäevi kui 100% mittemidagitegemist plaani esialgu ei arvesta, pigem oleks tegemist poolpäevadega kus hommik on näiteks kergemaks varustuse liigutamiseks sobivamasse kohta (kuru alla järgmise päeva tõusuks) ning lõuna rajaluureks, õppusteks vms tegevuseks.

Seljakoti kaal 14 päeva söögi, tehnilise varustuse jms kolaga on arvestuslikult meestel vähemalt 30 kg isegi tugevalt varustust optimeerides. See seab teele mõningaid raskusi nii otseses kui kaudses mõttes. Öeldakse küll, et mägimatkal on raskuseks mäed (ja suusamatkal suusad), aga ka seljakott on ikkagi piisavalt raske. Seetõttu on hetkel tekkinud mõte, et marsruut tuleks koostada a) väiksemate tõusude-laskumistega; b) tehnilist varustust kasutav. Väiksemad tõusud-laskumised tähedab et marsruut tuleb nihutada pea-ahelikule võimalikult lähedale, kuna mida kaugemalt pea-ahelikust külgahelikke ületada, seda sügavamalt tuleb orgudesse laskuda. Teisest küljest tähendab see veidi raskemaid kurusid, mis omakorda toetab punkti b ehk tehnilist varustust on kergem tassida kui ta on kasutuses, mitte seljakotis. Seongus liikudes on arvestatav hulk varustust vöösüsteemis ning köied lahti, seljakott võib vabalt kergeneda 5-8 kg võrra. Seega vähem rühkimist üles-alla, rohkem huvitavaid kurusid.

Matka lõppfaasiks on mitu erinevat varianti, mis kõik algavad Tsanneri liustikule liikumisega. Lihtsuse järjekorras esimene on tõus Tetnuldi tavamarsruudi "baaslaagrisse" mööda Tetnuldi lääne- ja loodenõlvade liustikke. Sealt edasi tipuüritus ja alla tagasi mööda tavarada kuni Tsaldashi külani. Teine, keerukam variant on Alam-Tsanneri kurult teha Gestola tipu traavers et jõuda Tetnuldi ja Gestola vahel asuva Dobrovolski kuruni. Sealt omakorda tõusta Tetnuldile mööda kaguribi või kaguribi ja kuru vahele jäävat kontraforssi ning laskuda mööda tavarada. Kolmas variant on tõusta Tsanneri liustikuga liituvat Oishi liustikku mööda Dobrovolski kurule ning sealt traverseerida üle Tetnuldi tipu. Vaadetelt ning huvitavuselt on teine variant kolmandast tunduvalt etem, probleemiks on vaid piirijoonel liikumine, mille jaoks on vist (uurin asja) vaja eraldi luba kui tahta asja ametlikult ajada.

Selge on see, et mingit tiputraaversit on suhteliselt vaevaline raske kotiga teha, seepärast tuleb selleks hetkeks optimeerida ära söögi kogus ning seljas veetav varustus. Jällegi on seal tehniline varustus enamasti kasutuses, seljakotis seega peamiselt vaid telgid-magamis-laagrivarustus, varuriided, pisem pudi-padi ning umbes 4 päeva söök. Seljakoti kaal kuni 15 kg oleks tipu tegemiseks juba täitsa mõistlik.

Varasemad käigud

Seal piirkonnas (st. Gruusia pool) on Eestist viimastel aegadel minuteada mägimatkal käinud ainult Kalle Kiiraneni kaks gruppi:
Svaneetia 2007 - matk katkestati avarii tõttu
Svaneetia 2010 - tõusti ka Tetnuldi tippu mööda edelaribi
Bezengi 2003 - matk vene poolel kuid sisaldab kirjeldust Alam-Tsanneri kurust ja Ljalveri tipust.

Lisaks on tehtud retki Tetnuldile ja Mestiast lõunas olevasse Laila tippu nii Valdo Kanguri juhitud gruppide kui teiste poolt.
Svaneetia 2012 grupi blogi - käidi Tetnuldil

Erinevaid kirjeldusi vene keeles leiab netis sobrades kõvasti, mõned huvipakkuvamad kas pildimaterjali, marsruudi vms poolest:
Matk kus läheneti Tetnuldile üle Tsanneri liustiku ja Keskmise Novitškovi kuru - mitu head kaarti lõpus ja palju pilte.
Leksõri liustiult Tsanneri liustikuni, väljumine läbi "Tsanneri väravate"
Oishi liustikult Dobrovolski kurule, sealt tõus Tetnuldile mööda kagupoolset kontraforssi
http://www.mountain.ru/article/article_ ... le_id=7412 - palju häid pilte Gestola traaversist

Kasulikke linke
http://caucatalog.narod.ru/base/allregions.html - kurude-tippude lühikirjeldused ja rohke pildimaterjal
westra.ru kurude andmebaas - kurukirjeldused, matkade andmebaas, gps punktid (ka Google Earthi jaoks kohe saadaval) jms head infot

jätkub...

Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 103
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Mägimatk Suur-Kaukasuses (Svaneetias)

Postitus Postitas Hendrik » 24 Mai 2018, 13:33

Kohalike käikude juurde veel täienduseks:
2008.a. toimus Koomaklubi matk sinnakanti, pildigalerii Meelis Vindi aparaadist. Sellest matkast hetkel muud peale internetiarhiivi avalehe ja piltide leida ei õnnestunud, kuna koomaklubi kodukas on omadega õhtul. Pildigaleriist tundub marsruut väisavat Adishi liustiku algust, Tetnuldi tavamarsruuti läbi Nagebi kuru, ühte Novitškovi kurudest, Semi kuru (radiaal?), Ülemist Tšannerit (radiaal) ja vist ka Alumist sest mingi pildi pealt paistab ka Ljalver lähedalt, väljumine vist üle Semi kuru ja Kitlodi liustiku kaudu.

Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 103
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Mägimatk Suur-Kaukasuses (Svaneetias)

Postitus Postitas Hendrik » 30 Mai 2018, 16:57

Koperdasin veel ühe kurude-tippude andmebaasi peale, mis venelastel on:
https://pereval.online/

Sealt leiab kurude ja tippude kohta nii hea ülevaatekaardi, kirjeldused, fotode andmebaasi, seotud matkapäevikud jne.

Ühe huvitava matkakirjelduse leidsin ka sealt, kus tõusti otse Oishi liustikult Churlenitsa Zapadnõi peale ja laskuti Ljalveri tipu kaudu Alam-Tsanneri kurule. Mõned head pildid Ljalveri tõusu/laskumise iseloomust ja Ljalver-Gestola traaversilt: https://pereval.online/trip/4897

Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 103
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Mägimatk Suur-Kaukasuses (Svaneetias)

Postitus Postitas Hendrik » 12 Juun 2018, 12:57

Matka plaan sai nii suurejooneline, et sel aastal tuleb piirkonnas luure :D Praktikas tähendab see seda, et osad ei saanud puhkust ja matk tuleb seetõttu edasi lükata (järgmiseks aastaks juba kaks suurt matka nüüd, korralik imedemaa suusakas ka plaanis) ning sel aastal lähme uurime veidi Tetnuldi ja enne seda ka Laila tippu. Kaevan marsruutide kohta veidi veel materjali kokku ja siis riputan siia üles, et oleks ka konkreetsemat informatsiooni.

Hendrik
Huviline
Huviline
Postitusi: 103
Liitunud: 19 Jaan 2017, 15:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Mägimatk Suur-Kaukasuses (Svaneetias)

Postitus Postitas Hendrik » 18 Juun 2018, 15:17

Infot Laila tipu kohta

Laila (kutsutakse ka Leheli ja Laila-Leheli) tipp kõrgusega 4008 m. on Svaneetia aheliku kõrgeim tipp. Asub Mestiast edelas, tavamarsruut põhja suunast saab alguse Lezgara nimelisest külakesest (kõrgus 1400 m). Tavamarsruut ületab Laila liustikule jõudmiseks Chizhdi kuru (3097 m, 1A) ja sealt on võimalik kas liikuda otse tippude suunas et teha laager liustikule või Dzhvari kurule (3427 m, 1B*) kus saab teha laagri rusule. Tippe on Lailal mitu, on nn. põhitipp ja lisaks põhja- ja lõunapoolsed kõrvaltipud mis on tiba madalamad. Lõunatipu ja põhitipu vahelist sadulat kutsutakse 12 фестиваля МС kuruks, kõrgus 3850 m ja kat 2B. Selle kaudu saab laskuda ida poole Lailchala liustikule ja tõusta pärast näiteks Gaidara kurule (3482 m, 2B) või laskuda orgu mööda alla.

Kogu tavamarsruut alustades Lezgarast ja lõpetades sealsamas võiks olla tehtav 4 päevaga, aga võib ka kauem teha. Esimese päevaga peaks tõusma väga heal juhul (korralik tampimine) Chizhdi kurule (tõusu ~1700 m), reaalsuses pigem selle nägemisulatusse. Distants horisontaalis ei ole isenesest väga pikk, veidi üle 8 km, lihtsalt tõusu on palju. Teisel päeval kuru ületus ja tõus Dzhvari kurule, kolmandal tipukatse ja laskumine alla nii palju kui viitsib, neljandal lõplik laskumine Lezgarasse.

GPS rajad Wikiloc lehelt, kaks erinevat varianti
Tavamarsruut
Tavamarsruudi variatsioon

Kurukirjeldused
Chizhdi kuru (3097 m, 1A)
Dzhvari kuru (3427 m, 1B*)
Laila tipp
12 фестиваля МС (3850 m, 2B)
Gaidara kuru (3482 m, 2B)

Matkapäevikuid
Kalle Kiiraneni organiseeritud matk, kus tõusti Tetnuldi tippu ja Laila tippu

Vasta

Mine “Matka planeerimine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist