Talvel lõkke tegemine selleks ettevalmistamata kohas

Looduses on mõnus liikuda, kuid on seadusi ja tavasid, mille vastu eksida ei tohiks.
Vasta
mikkser
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Talvel lõkke tegemine selleks ettevalmistamata kohas

Postitus Postitas mikkser » 20 Veebr 2018, 14:34

Tere,

Kuidas talvel paksu lumega telkimisaladesse peaks suhtuma. Käisin ükspäev mööda raba ringi uitamas ning ühel väiksesel saarel keset väikest laugast väikest lõunat tehes tekkis hirmus tahtmine sarnases kohas telkida. Otseselt ei näe põhjust kellele või millele ma peaksin ette jääma, aga siiski oleks hea kuulda targemate arvamust.

Siia otsa tekkis ka kohe järgmine küsimus. Kui paar väikest halgu kotti viskan ning seal õhtul loojangu ajal fiilingu jaoks väikese tunni ajase lõkke teen, siis kuidas sellesse suhtute. Saan aru, et ilmselt lubatud pole, kuid kas hoolikalt ümber käies selline tegevus ka mingit reaalset kahju tekitab? Ei plaani kuivanud puude keskel jaanituld teha, vaid väike lumevalliga ümbritsetud minilõke. Süüa saan ka priimusega teha, aga lõkkesse vaatamine ja sellega kaasnev väike rännak enda sees on minu arust pool matka võlu.

Tänud ette

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Talvel lõkke tegemine selleks ettevalmistamata kohas

Postitus Postitas Nohik » 20 Veebr 2018, 15:48

Arvamusi on samapalju kui inimesi. Üldiselt võiks juhinduda sellest, kui enne sind jälgi pole, võiks üritada ka ise vältida nende jätmist.
Ja kui kõrgema mätta otsa tule teed, võib raba süütamine ka talvel õnnestuda.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 20 Veebr 2018, 15:53

Teema pealkiri ei vasta küsimuse püstitusele.

Tuleb kaaluda, mis on tähtsam: kas mingi koha looduslik puutumatus või tunniajane rõõm lõkketule leegist. Kui lõkke või laagri tegemiseks läheb, siis võiks järgida põhimõtet, et ära jäta endast jälgi või jäta neid minimaalselt. Tulease on võimalik ette valmistada selliselt, et pärast lõkke tegemist, põletamisest konkreetseid märke ei jää. Selleks on erinevaid võimalusi. Rännakuid eneses saab teha ka lõkketa ning tuleleek võiks omada mõnd konkreetsemat eesmärki nagu asjade kuivatamine, toidu valmistamine, vee keetmine jne.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 20 Veebr 2018, 16:29

Ma ei kujutaks küll ette talvist metsas ööbimist ilma lõkketa...
Kui ikka väga suur tahtmine kuskil kõrvalises kohas telkida, siis ma võtaks kaasa mingi kokkupandava grilli. Maas lõkke tegemine jätab kindlasti maapinnale jäljed...

mikkser
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas mikkser » 20 Veebr 2018, 17:05

Tänan tagasiside eest. Jälgede jätmise koha pealt teema üldse alguse saigi. Paksu lumega telkimine loodusele vast erilist jälge ei jäta ning ka lõkke plaan oli pigem väikese aluse peal lume sees. Ainukeseks jäljeks peaks jääma tuhk. Kuna hindan looduse puutumatust väga ning omaltpoolt seda rikkuda ei soovi, siis lootsingi teada saada kui minimaalse jäljega saaks lume sees toimetada.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 20 Veebr 2018, 17:39

scabere kirjutas:
20 Veebr 2018, 15:53
Teema pealkiri ei vasta küsimuse püstitusele.
Muutsin sobivamaks.

Mis puutub üldiselt looduses viibimisse ja seotud tegevustesse siis ei tasu sellega päris "lolliks" ka minna. Stiilis: "mulle loodus väga meeldib aga ma seal ei käi kuna ma ei taha jälgi jätta" loogika on pehmelt öeldes tobe. Siinkohal ei viita konkreetselt kellelegi vaid kohati on siit-sealt jäänud selline mulje lihtsalt. Loll ja hoolimatu saab pahandusega hakkama ka laagripaigaks ettenähtud kohas.

Mina leian, et kui mingit konkreetset põhjust pole vastupidiseks siis mõistlikult toimetades saab igal pool kenasti hakkama. Selge see, et kuival perioodil ei hakka täie mõistuse juures olev inimene suvalises kohas lõket tegema. Samuti mõistlik inimene ei raiu ega kahjusta muul moel elavaid puid ja koristab enese järelt jäljed ning kõik muu sarnane jutt... Aga talvel, siis kui kõik on külmunud ja otsest (liikumis)keeldu pole siis ma ei näe mingit põhjust miks ei võiks laagrisse jäädes väikest lõket teha.

winter-fire.jpg
Pilt on illustreeriv.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Veebr 2018, 19:28

mrWilson, ma võin loll olla, aga kuskilt raba südamest lauka äärest ei tahaks küll lõkkeaset leida.

Vanasti tehti talvematkadel tuld rippuva metallvõgu peal (lõkkevõrgu nime all vist tuntakse). Mõned panid veel klaasriide ka maha. Selliselt annab tuli ka rohkem sooja külgsuunas.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 20 Veebr 2018, 19:52

Nohik kirjutas:
20 Veebr 2018, 19:28
mrWilson, ma võin loll olla, aga kuskilt raba südamest lauka äärest ei tahaks küll lõkkeaset leida.
Sa muidu leiad neid tihti sealt?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Veebr 2018, 20:12

Vist on vedanud, ei tule ette, et oleks päris lauka ääres lõkkeaset näinud. Aga rabajärvede ääres olen näinud küll täiesti ebamõistlkes kohtades tuleasemeid. Sügisel käisin Tänavjärve ümber, ka seal tundus, et inimene ei õpi teiste vigadest.
Iseenesest loodus neelab ühekordse lõkkeaseme ruttu.
Nõukaajal oli hullem, iga mats tegi lõkke puhta koha peale, see oli päris kole. Mulle praegune aeg meeldib rohkem. Ei tahaks seda aega tagasi, kus kõik kohad olid lõkkeasemeid täis. Mõnes mõttes on looduses olijaid jälle rohkem, viimase kümne aastaga on looduses üha rohkem märke matkajate ja kalameeste toimetamisest.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 20 Veebr 2018, 20:38

Paraku nii on. Ei saa kõike keeldudega reguleerida. Tänavjärve ümbrus on ilus koht kuid samal ajal ka paras turistiurgas (hooajati). Pakun, et lõkkeasemed on rohkem kalameeste kui loodusesõprade tekitatud. Nõukaajal oli asi kinni pigem kultuuris mida leidub eesti idablokis praegugi. Seal kui leiad lõkkeaseme siis tõenäoliselt on ümbruskonnas ka kõik muu laga mis sinna kaasa võeti. Kõik kohad kus palju inimesi käib ei säili metsikuna ja puutumatuna. Kahjuks on see nii. Ma julgen vabalt väita, et enamus siinsest foorumi seltskonnast on loodusesõbraliku mõtteviisiga (sest muidu nad ei oleks ju siin). Kahjuks on ka palju neid kes visates maha "kommipaberi" mõtlevad, et küll koristaja koristab. Kui nad muidugi üldse midagi mõtlevad.

Hea on see, et juba pikemat aega on märgata arengut paremuse suunas. Inimeste suhtumine on muutunud selles osas hoolivamaks. Mäletan isegi nõukaaega ja tean väga hästi millest sa Nohik räägid. Kõigil oli toona pohui.

Sihin oma jutuga sinna, et mõned asjad peaksid end ise reguleerima ja Inimestes süvenema teadlikus. Ei saa igale poole panna silte: "Kes murul käib on siga". Olukord kus loodust ainult klaasi tagant vaadata tohib on ka ju nõme.

Meeleolu loomiseks võite ka sellist asja kaasas tassida:
Ah, minge metsa...

Piiber
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 20 Veebr 2018, 22:03

Nohik kirjutas:
20 Veebr 2018, 20:12
Vist on vedanud, ei tule ette, et oleks päris lauka ääres lõkkeaset näinud. Aga rabajärvede ääres olen näinud küll täiesti ebamõistlkes kohtades tuleasemeid. Sügisel käisin Tänavjärve ümber, ka seal tundus, et inimene ei õpi teiste vigadest.
Iseenesest loodus neelab ühekordse lõkkeaseme ruttu.
Nõukaajal oli hullem, iga mats tegi lõkke puhta koha peale, see oli päris kole. Mulle praegune aeg meeldib rohkem. Ei tahaks seda aega tagasi, kus kõik kohad olid lõkkeasemeid täis. Mõnes mõttes on looduses olijaid jälle rohkem, viimase kümne aastaga on looduses üha rohkem märke matkajate ja kalameeste toimetamisest.
Tänavjärv on ju suht RMK kolhoos, mida sa sealt lootsid?

Aga jah, käi ja ära parem ütle, mõnda võib juba see mõte häirida.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Veebr 2018, 22:10

Kunagi vedasin rabasaartele sellist vannikest kaasa, et suurt lõkkejälge ei jääks. Viimati segi vist 12 a tagasi Nätsivõllas oli kasutuses.
Kui õieti mäletan, siis Juhan Lepasaarest oli mingi film, kus ta Murakarabas, selline vann seljakoti küljes, ringi käis ja pärast lõket tegi.
Eks ta alt ikka läks kärssama, aga kõdu sisse sügavale ei levinud tuli.

Pilt

Tänavjärve ääres käisin nn RMK-ajastul esmakordselt. 2-e riigikorra vaheajal oli üsna üksildane paik. Eks tahtsingi näha, et mis on saanud.
Ja elan nüüd Tallinnas, eks ma püüan ümber orienteeruda, et endale uued paigad käimiseks otsida. Aga jummel oli mu vastu armuline, täiega kallas terve päeva, seal polnud vähemalt kedagi. Kummikud oli korduvalt vihmavett täis, aga üksindus oli sellest üle.

Peab tunnistame, et ma pole mitte kõigi RMK putkade ja teede olemasolu üle rõõmus. Pigem käin oma radu.
Kui Alu-Mati järvekese äärde putka tehti ja tee korda, olin päris õnnetu.

Kõige reostunum rabajärv, kuhu sattusin, oli 2003 aastal Loosalu järv. Selle ümbrus oli kilkotte ja ussitopse täiega täis. Pole tahtnud enam isegi minna sinna.

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 20 Veebr 2018, 23:13

Ettevalmistamata kohas lõkke tegemine on kahetine asi: ühelt poolt ei tasu tõesti hulluks minna pookides ma ei tea mis kurjasid tagajärgi lõkkekese tegemisele, teisalt on mul tohutu kurb nt alam-pedjal suurel peenral käia kus on iga 100 m järel väike must laik. Miks iga 100 m järel? Sest ega sa lume alt eelmise lõkke jälge ju ei leia, seetõttu tuleks ja võiks ikkagi suvalises kohas lõkke tegemist vältida. Lisaks tuleohtlikusele saab turbasammal, mis erinevalt suvalisest rohttaimest taastub aeglaselt, lõkke kuumuse all kindlasti kannatada. Pigem mine otsi mingi vana talukoht või rabasaar kui ikka nii suur isu on lõket teha.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 21 Veebr 2018, 00:35

Tnnn kirjutas:
20 Veebr 2018, 23:13
Pigem mine otsi mingi vana talukoht või rabasaar kui ikka nii suur isu on lõket teha.
Ausalt öelda ei teagi ühtegi juhtumit kus keegi oleks keset raba lõket teinud. Mõni poolearuline võibolla. :) Tavaliselt kõnnitakse ikka saarele või kuhugi kus puud varju pakuvad. Kas või instinktiivselt.

Talvel käreda külmaga (või vastupidi tatise ja märja ilmaga) laagrisse jäädes on ikka esimene mõte tuli ülesse teha. Nohiku saunakauss tundub toimiv lahendus neile kes minestavad lõkkeaset nähes. Miks peaks üleüldse lõket tegema seal kus seda mingil põhjusel niisama teha ei saa või on suisa ohtlik? Ma ei räägi siinkohal mingitest erijuhtumitest kus tuli on hädavajalik. Vanasti tehti talvel tõstetud lõkkeid tavaliselt siis kui lumi oli liiga paks, et "uputas" lõkke. Ärge näkku lööge aga ma ei usu, et see asi on epiteemia mõõtmed omandanud. Mina minestan aegajalt siis kui kohtan metsas teist inimest, sest ma tavaliselt lähen metsa siis kui tahan omaette olla.

Eestlaste traagika on kord juba see, et ta tahab igal võimalikul ajal ja igal pool grillida ja tšillida. Metsarahvas nagu me oleme. Paljud ei taha RMK platsidel käia seetõttu, et seal ei saa tihti segamatult olla või tahetakse päris looduse rüppe, eemale tsivilisatsioonist. RMK platsid paraku seda võimalust enamjaolt ei paku. Suht hirmus on mõelda, et ainukesed kohad tule tegemiseks oleksidki RMK platsid. Eriti "vahva" oleks siis kui turistid üksteise võidu tunglevad.

Üleüldse, tuleb välja, et loodusesõpru on liiga palju. :D Et mitte ainult mööda RMK platse luusida peaks sisse seadma korralise looduses käimise graafiku neile kes on eelnevalt looduses viibimise eksami edukalt läbinud ja riigilõivud maksnud. Välja lastakse korraga ainult piiratud hulk huvilisi, et mitte häirida looduse tasakaalu. Ma ei imestaks kui lähitulevikus nii just ongi. Ideaalis võiks ju nii olla, et kui tuleb tahtmine võtad oma märsi õlale ja sead sammud metsa poole. Kõnnid, naudid loodust, vilistad mõnda viisijuppi või mõlgutad omi mõtteid, veedad öö või paar ja kui olud lubavad teed ka lõket. Pärast hoolitsed, et sinust midagi maha ei jääks.

Ega siin miskit keerulist polegi. Pehmemal ajal saab alati hoolikalt kustutatud lõkkeaseme katta mättaga. Lihtne ja efektiivne. Nii peakski käituma. Keegi ei minesta ja kellegi silm ei saa riivatud. Kui saab siis keegi ei keela riivatud silmaga isikul ise mõni mätas lõkkeasemele peale tõsta. Saunakausi võib kah koju jätta. :)

Ma jään jätkuvalt selle juurde, et kui kõik ohutusreeglid on täidetud siis ei näe põhjust miks ei võiks lõket teha.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 21 Veebr 2018, 07:54

Ma teen ise ka lõket tähistamata kohtades. Aga siiski paluks lõkketegijatel vaadata ka asja esteetilist külge. Lihtsalt korraks võiks mõelda, kas saaks nii, et lõkkease otse silma alla ei jääks.
Aga kui see peaks olema ohtlikum, valige pigem ohutum koht.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 21 Veebr 2018, 15:13

Nohik kirjutas:
21 Veebr 2018, 07:54
Lihtsalt korraks võiks mõelda, kas saaks nii, et lõkkease otse silma alla ei jääks.
Koha valik on muidugi teema küll. Eriti ohutuse mõttes. Täpselt teerajale lõket teha on samuti veidi imelik. Kõik muu on aga vaadete küsimus. Näiteks, kui ma teen metsas lõket ning kellegi "hoovi peale" ei kipu siis mul on tegelikult ka poogen kas sinna samasse kohta satub kunagi keegi kodanik Nohik ja mossitab nähes lõkkeaset. Kuigi ma tavaliselt katan lahkudes lõkkeaseme mättaga aga mõte jääb samaks.

8-)
Ah, minge metsa...

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 21 Veebr 2018, 16:10

Nohik kirjutas:
21 Veebr 2018, 07:54
Lihtsalt korraks võiks mõelda, kas saaks nii, et lõkkease otse silma alla ei jääks.
Mille poolest jääb vana lõkkease silma?
Suuremad põlemata söetükid ja puurondid.
Kui need veega/lumega kustutamise järel samasse pinnasesse tampida või märkamatult ära peita ning ka lõkkease katta lehesodi ja/või mätastega, siis talvel/kevadel tehtud lõke on sügiseks juba märkamatu.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 21 Veebr 2018, 16:54

Vahel on tee peale tule tegemine isegi mõistlikum, kui mineralpinnast mujal pole.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 21 Veebr 2018, 17:12

Talvel pole sellist tehnikat kasutanud kuid suvel olen eemaldanud rohumätta labida abil. Lõket teinud ning peale lõkke täielikku kustutamist panen mätta tagasi ning asi korras. Talvisel ajal paksu lume korral saaks samamoodi toimida, eeldusel, et maa on paksu lume alla sula.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 21 Veebr 2018, 18:17

Sobib lõkkeasemeks igal aasta-ajal. Ei mingeid jälgi loodusesse, puudest Järgi jääb peotäis tuhka, ei mingeid tukke ega muud koledust.

Pilt
Pilt

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 21 Veebr 2018, 21:27

On veel varjant risupõletit kasutada.
Ise tegin endale sellise:
viewtopic.php?f=55&t=831&p=5003