Selline juriidiline küsimus, mis ühelt poolt on veidi seotud hetkel konkreetselt korraldamisel oleva üritusega, osaliselt aga üldfilosoofilisem huvi asi endale selgeks teha.
Looduskaitseseadus ja erinevate kaitsealade eeskirjad räägivad piirangutest, mida vastaval alal teha tohib või ei tohi. Seejuures kaks valdkonda, mis enamasti kajastatud saavad, on:
- Rahvaürituse korraldamine. Seejuures võib eeskiri sätestada, et a) Rahvaüritust ei tohi üldse korraldada, b) Rahvaüritust tohib korraldada kooskõlastamisel ning konkreetsete tingimuste täitmisel või c) Rahvaüritust võib (kuni mingi rahva arvu piirini) korraldada ilma kooskõlastamata.
- Lihtsalt kaitsealal viibimine. Need reeglid on enamasti leebemad kui rahvaürituse korraldamisel, aga samuti sõltuvalt konkreetsest sihtkaitsevööndist võib viibimine olla keelatud, lubatud või teatud tingimustel lubatud.
Keskkonnaameti kodulehel on olemas jutt selle kohta, kuidas taotleda luba viibimiseks: http://www.keskkonnaamet.ee/et/eesmargi ... esoidukiga
Ja siis eraldi jutt selle kohta, kuidas rahvaüritusi korraldada: http://www.keskkonnaamet.ee/et/eesmargi ... taotlemine
Kui korraldame mitmepäevast rattamatka, mille käigus sõidetakse ühel päeval läbi (suht leebe korraldusega) Vainupea sihtkaitsevööndi, siis mulle jääb mulje, et meie tegevus on pigem "sihtkaitsevööndis viibimine" kui "sihtkaitsevööndis rahvaürituse korraldamine". Mingit inventari me sinna metsarajale ei tassi, ürituse saateautod suurtelt teedelt ei lahku ja mingit konkreetset "ürituse toimumise punkti" meil ka ei ole. Ja konkreetselt seal Vainupea sihtkaitsevööndis ei ole ka ühtegi silti looduses, et seal jalgsi või rattaga looduses liikuda ei tohiks ning ka kaitse-eeskirja järgi ei ole pelgalt viibimiseks kooskõlastus vajalik. Kas kuskil on aga äkki selgelt sõnastatud, et a'la "kui metsas viibib korraga üle 50 inimese, siis on tegemist rahvaüritusega isegi juhul kui mingit inventari metsa üles ei seata"?
Püstitan selle teema siia foorumisse seetõttu, et ka Keskkonnaameti inimene on väljendanud ennast ebalevalt "ilmselt on vajalik kooskõlastada". Rõhutan, et minu eesmärgiks ei ole mingit vägikaigast vedada ja kontakt konkreetse ürituse osas on meil Keskkonnaametiga ka olemas ja liigume selles osas edasi. Lihtsalt et kui siin leidub keegi, kes teemaga kokku puutunud ja oskab viidata definitsioonile, misasi on üldse "rahvaüritus" ja misasi lihtsalt "viibimine", siis võib-olla teeks see nii meie klubi kui Keskkonnaameti elu edaspidi kergemaks, kui liigselt pabereid määrima ei peaks
