Vätsäri, Surnujärvi

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Vätsäri, Surnujärvi

Postitus Postitas Nohik » 27 Dets 2017, 18:15

Kava minna sõbraga 2018 juulis raftidega Surnujärvi peale ja ümbrusesse luusuima ca 10-ks päevaks.
Kaardil märgitud teepikkus kokku 75 km, sellest enamus vee peal.
Marsruudi valikul sai määravaks, et jalgsi käimine oleks võimalikult lühike.
Kindlasti üritame möödaminnes ka kala püüda, aga see pole omaette eesmärk.
wätsäriskeem.JPG
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Vätsäri, Surnujärvi

Postitus Postitas Nohik » 27 Veebr 2018, 09:49

Oskab keegi öelda, kelle-mille toodanguga on tegemist? Või soovitada muud suurt ohuvesti inimesele, kelle rinnaümbermõõt on 130cm.
https://mobile.kaup24.ee/et/sport-puhku ... ?id=262825

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 27 Veebr 2018, 10:10

See peaks olema siit pärit toodang: http://sportorubai.lt/en/

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 27 Veebr 2018, 10:30

Ma ei tea, mis on 130cm rinnaümbermõõt, xxl ?
Siit võid uurida
http://www.eastpole.ee/et/ohutusvestid
Oma kogemusest ütleks, et kui ohutus või päästevest on kobakas, kange või ebamugav mingil muul põhjusel, siis ei taheta teda ka kasutada.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Veebr 2018, 10:59

Ohuvestist oleks küll, ei pea ilget tõstejõudu olema. Kuna tegemist pole valgevee matkaga, pole nõuded teab-mis kõrged. Et minestades enne vee alla ei vajuks, kui sõber juurde jõuab. Nagunii paneb selga ainult siis, kui kaldast kaugemale minek. Ma arvan, et võtan Leedu lehelt selle ära.
Kui millalgi uuesti valge veeni peaksin jõudma, tuleb tõenäolislet endal õmmelda.

Muidu vestidest. Kui veematkamist tegin, siis Läti koolkonnas eelistati üsna kergeid veste, millel oli ujuvmaterjali eespool umbes päiksepõimiku kõrgusel ja tagapool turja peal. Selline vest keerab sind vees selili ja hoiab lõusta veest väljas. Ja jalgevahelt peab kinnitus olema, muidu tuleb kärestikus üsna kergelt seljast ära. Külgedel asuv ujuvmaterjal teeb elu kohmakaks. Veel peab klappima süsta põlle kõrgusega. Põll käib ca naba kõrguselt tihedalt kinni. Kunagi tegin sellise ise vana nailonjope väliskihist. Kõhu peal oli 2 taskut, turja peal 1. Seespool olid tõmbelukud, kust täispuhutavad elemendid sisse käisid. Minu omal oli tõstejõud 2+2+2 liitrit. Aga käidi ka 5l tõstejõuga vestidega.

Siin on esimesed taskud liiga laiali ja vist ka liiga all (tagumisest poolest ei räägi üldse):
Pilt

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 27 Veebr 2018, 11:04

Mina ostsin Lasnamäe Bauhausist ujumisabi klassi päästevesti. Hea koos kahlamispükstega kasutada - ei takista liikumist ja on koguaeg seljas. Tumesinist värvi.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Veebr 2018, 11:31

Lähen, vaatan Haabersti Bauhausi, Lasnamäe ei jää tee peale.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Mär 2018, 10:03

Krt, Leedukad ei saada Eestisse kaupa.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 02 Mär 2018, 10:48

Nohik kirjutas:
02 Mär 2018, 10:03
Süvenemata konkreetsesse poodi - https://www.eshopwedrop.ee/

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Mär 2018, 15:01

wau, kui see nüüd kohale tuleb, olen küll või sees
margusl kirjutas:
02 Mär 2018, 10:48
Nohik kirjutas:

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Mär 2018, 08:01

Tegin mõned kaardilehed ka, juhuks kui elektroonika alt veab.
https://www.dropbox.com/sh/gtbmpmmw26ol ... GTMYa?dl=0
Üldiselt loodan esimest korda elus elektroonika peale. Kahes telefonis (CAT ja Sony) saab olema Soome topo, Sonis töötab juba kenasti. Lisaks tuleb kaasa pisike vana Nokia, mis näitab ainult koordinaate. Põhimõtteliselt suuremaid linnu näeb ka lukuaugust. Aga sellel kestab aku offlines 2 nädalat.
Laadimiseks on kummalgi päiksepaneel ja akupank. Ilmselt pistan mõne patarei ka kotti.
Paneelidel on hetkel autolaadija ots. Tellisin Hiinast USB adaprerid, mille saaks paneeli tagaküljele kleepida, eks näis kas tulevad kohale.
Teoreetiliselt peaks ka tellitud termopaneelid enne matka kohale jõudma, eks näis, kas neist saab midagi kasuliku.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Mär 2018, 16:35

Kas selliseid välisriigist tellimise abisi on veel?
margusl kirjutas:
02 Mär 2018, 10:48
Nohik kirjutas:

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 08 Mär 2018, 16:55

Jah, ikka on - borderlinx, mygermany, mailboxde, .. üldiseks otsisõnaks "parcel forwarding"
Või on küsimus just Leedust kauba kätte saamise kohta?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Mär 2018, 17:20

Ei, küsimus pole ainult Leedus. Üldine küsimus oli, mind hakkasid ühelt poolt selle võimalused huvitama. Aga teiselt poolt esimese teenusepakkuja süsteem osutus üsna kohmakaks. Ma loodan, et saan paki kätte, aga ikkagi on üsna kohmakas nendega asju ajada.
margusl kirjutas:
08 Mär 2018, 16:55
Jah, ikka on - borderlinx, mygermany, mailboxde, .. üldiseks otsisõnaks "parcel forwarding"
Või on küsimus just Leedust kauba kätte saamise kohta?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Mär 2018, 14:10

Õnnestus osta esimene paar merinovillast sokki, mis jalga mahtusid (küll teatava ragina saatel), aga ikkagi on tunne, et merinovill tähendab eriti kitsa lõikega sokki. Arvatavasti pean naist piinama ja mõned sokid kududa laskma.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 14 Mär 2018, 17:43

Pole küll täpselt samalaadsed reisid aga neid ülevaateid liiga palju vahtimiseks polegi, lihtsalt üks sümpaatne tüüp
https://www.youtube.com/watch?v=OeOxQcQ_EtU
seda soomlast olen lausa jälginud, jube vinske vend, naljavideod, mida ta kah teeb on pinnapealne virvendus, viimane tõsine reis
https://avisuora.wordpress.com/2017/07/ ... #more-3923
Ma ise sealkandis kayakitanud ja kõndinud ja saan väga hästi aru, mida ta ära tegi. Karasjohka ladvad on paras karuprse. Karasjohka on norrakate arvates norra kõige ilusam lõhejõgi, mittenorrakad lõhepüügilubasi ei saa sinna.
Vaata muuvisi, suvi juba nurga taga.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 14 Mär 2018, 19:38

Ega aega pole enam jah, peab varustust testima hakkama. Isegi teeb juba muret, kui vähe aega juuni lõpuni on.
Matka kontekstis on iseenesest kõige suurem probleem hoopis auto. Kahe peale on kõige korrasolevam auto Landrover, millega tuhandete kilomeetrite kiirelt sõitmine on kerele kaunis piinav. Aga kurat pidi kärbseid ka sööma.

Neid jõeotsi olen kaardil igasuguseid vaadanud. Peab tunnistama, et valget vett ma veidi pelgan, olen üsna roostes nii füüsiliselt kui oskustes. Ja kummipaadiga pole enne väga sõitnudki. Mõtlengi , et kuhu Eestis kevadel minna, kuidas selline raft valges vees käitub. Purtse pidi kenasti vahutama, aga kaugele sõita.
Aga kui Vätsäri üle elan, siis on mitu mõtet.
1. Sevettijärvi - Utsjoki
2. Põyrisjärvi kant, sealt saaks isegi Norra putkata ja mõnda jõge pidi alla sõita.
3. Käsivars
4. Vätsärit ei näe ka ühe korraga ära.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 14 Mär 2018, 22:41

Mulle nendest ideedest 1 ja 2 täiesti arusaamatud. Nr.1 kohta ei oska muud küsida, kui mismõttes ? Nr.2 ei saa lihtsalt aru, kõige loogilisem omale oleks Pyörisjärvele läheneda Sihccajavri poolt, kui tee oleks kuiv, sellest ka aru ei saa, põigata norra ja mõnda jõge pidi alla sõita 8-) Äkki kõik saab selgeks, kui ära seletad
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Mär 2018, 00:19

Need 2 pole ilmselgelt veematkad, pigem kõnnumaal uitamine. Sellistes maastikes lihtsalt tunnen end hästi.
Ma ei ole maha matnud ideed, et Dixon Rollerpack osta. Seoses jalavigastusega valisin selleks aastaks rafti. Tegelikult oleks võib-olla napilt läinud teisiti. Oli plaan jala Vätsäri minna. Aga preegu tundub paadiga minek isegi huvitavam. Ma ei märganud seda, et Norrast Vätsäri tagaõue lihtsamini saab. Häda sundis igasugu võimalusi uurima.

Mis Vätsärit puudutab, ma arvan, et Vätsäri tiksus alateadvuses 2012 a saati, aga ma ei saanud sellest mõistusega aru. Tookord autoga sõitsin kogemata meeltesegaduses metsa. Nähtu jäi arvatavasti kummitama. Millalgi vaatasin vanu pilte, siis meenus, et tegelikult sain servast piiluda.
https://retkikartta.fi/?lang=en&layers= ... 671&zoom=9&

Mis Utsjoki minekut puudutab, 2015 sõitsin Sevettijärvilt mingit teed mööda sisse kuni väravani, uitasin ringi ja tõmbasin ninaga õhku. Sama seis, see maastik ka tõmbas.

Norra pool sellist tõmmet ei ole tundnud. Tütar armus Norra maastikese, mis mulle Mongooliat meenutasid. Natuke liiga lagedad minu jaoks.

Ma arvan, et seekord saan vee peal liikumiskiirusest enamvähem aimu. Ja kaua järvelt järvele liikumine võtab jne. Kogemused korrigeerivad tõenäoliselt uusi mõtteid. Ja eks majanduslikud põhjused võivad ka tulevikuplaane muuta. Kui dixonrollerit ei raatsi osta, tuleb ka järgmine 90% veematk. Iseenesest unistustes unustaks end 2* kolmeks nädalaks kõnnumaale suve jooksul.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 15 Mär 2018, 11:54

Liikumiskiiruse jaoks pole vaja mingit kogemust, kuna järgmine kord on järgmine kogemus. Oma päriselus matka käigus võib lihtsalt täiega kohale jõuda, et suurel järvel võib selline tuul olla, et vastutuult on liikumiskiirus aerutades 0 või miinus. Laine võib kah selline olla, et ei kannata seal laines aerutada. Loomulikult võib ka õnn naeratada ja pika järve liigud ühes suunas tuule jõul 3xkiiremini, kui üldse plaanis oli. Heades tuuleoludes jääb selle packrafti reaalne liikumiskiirus keskmiselt alla 4km/h Kokkuvõttev matkakiirus oleneb sundasendi taluvusest ja seal packis oled sundasendis nii, et vähe pole, saad niheleda ja varbaid liigutada, vahet pole, prse ikka kummiistmesse vajunud. Õigest aeruvalikust võib liikumiskiirus oleneda. Aerutamistehnikaga pole seal eriti miskit peale hakata, solberdamine nii ehk naa.
Ma soovitaks voolavat vett . Eelmine aasta rääkisin naisele, et kle vakstupaatidega me tuleks allavoolu tagasi kaks päeva kiiremini. Uskumatu liikumiskiiruse vahe ja energiasääst, jõgi voolab iga tuulega allavoolu 8-)
Ma sellest utsjoki-sevettijärvi projektist ikka aru ei saa, maastik meeldis, vedasid ninaga õhku, uitad, see vahemaa on linnulennult suurusjärgus 75km, kui sa paned sinna hiirega mingi reaalse tracki maha, saad mingi teise numbri ja siis reaalselt kõnnid selle ära, saad kolmanda numbri ja siis on õhunuusutamisest asi kaugel, hoopis higi ja veri 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Mär 2018, 13:51

See Utsjoki uitamine ei oleks konkreetse trassiga. See oleks pigem üsna umbes uitamine ja vastavalt oludele käitumine. Higi ja pisaraid ei usu, kui 6 km päeva peale rehkendada. Kuigi ilmselgelt paar tundi päevas on nahk märg. Mul ei ole käimine omaette eesmärk matkal, olen pigem looduses viibija. Ja võib-olla mini roll on ka sellel, et sealt otseselt selliselt ühtki ametliku matkarada läbi ei lähe.

Aga muidu, kui otsustest rääkida, olen pigem äärmuslikult irratsionaalne inimene, mul ei ole enamustele küsimustele vastuseid või näen neid vastuseid aastaid hiljem. Valikutes eelistan kurat-teab-mida. Teiselt poolt ilmselgelt ma lahendan süllogisme osavamalt kui 95% inimestst, töötan insenerialal, progen jne. See tekitab must üsna vastuolulise pildi ja võib-olla see pilt polegi vale. Mul on suhteliselt raske enda motiive selgitada, kui neid isegi õieti ei tea.

Eks praegu Värsäril sõltub ka ilmast. Kui kolme päevaga teise otsa jõuame, siis kindlasti teeme mingi ringikese veel ja võib-olla käime jala ka allpool Surnukoski juures ära. Ja kui ilama ei ole, eks siis näis. Ma näen seda kui võimaluste pundart, otsused tehakse konkreetsel päeval, konkreetsete oludega.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Mär 2018, 12:00

Lõpuks võtsin end kokku ja katsetasin päiksepaneeli ära. Nagu teises teemas ütlesin, töötab. Nüüd tules sellele mingi vutlar välja mõelda.
Matkakaaslasel on täpselt samasugune, seega katki minemise hirm pole väga suur.

Päästevest 140 kg inimesele osutus väikseks, see ei läheks rinna pealt kinni ka siis, kui ma 80kg kaaluks., Õnneks on kolm pannalt ja rihmad pikad, seisab seljas. Kujutan ette, et 90 kg inimesele, kellel pole gorillatüüpi rinnakorv, oleks paras.

Risupõletist on vahepeal sündinud uus versioon. Võtsin kinni kellegi pakutud ideest, teha koerakonservi karbist. Üleval 16 d=8 auku, all 4 d=8 auku + 4 noaotsaga tehtud auku. metsas selgus, et 4 ava oli vähe. Peal on ava väiksem, see teeb pliidi vähem tuuletundlikuks. Ja temperatuur on vist ka kõrgem. Ka krohvivõrgust rõngas on poole madalam. Kuna põlemine on parem, võis madalamale lasta poti. Antud aukude suhe on hea vee keetmiseks. Hautamiseks oleks tõenäoliselt ka 6 auku piisav all. Neid tuleb ka kummalgi 1 kotti.

Priimuseid ei tule kaasa.

Termoelemendid kahjuks viibivad.
01.jpg
02.jpg

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Mär 2018, 20:43

Varustusele lisandus USB kompressor. Toatemperatuuril saab sisese akuga rafti 3x täis pumbata. Lõppu pole mõtet pressida, suurt survet ei ole sel riistal.
Kvaliteedi kohta võib ütelda, et pole suurem asi. Pumba ja ventilaatori osa on halvasti disainitud. Kui aega leian, kujundan kambri sisu veidi silikooniga ringi. Hääle järgi võib arvata, et ka mootor pole kõige kvaliteetsem.

Mõnes mõttes oleks ka parem, kui töötaks otse akupanga pealt.

Ühesõnaga, ei viitsinud ise teha.

Hea pool on, et nii rafti kui madratsi pumpamiseks käib sama pehme otsik (pildil must, minul jäleoranž), mis püsib hästi pumba küljes, ei kao ära.

Pilt
https://www.amazon.com/Snap-Air-Pump-Re ... B01L6TGGQA

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 21 Mär 2018, 14:04

Varustusele lisandusid kepid https://www.matkamaailm.ee/est/products/item/4802 pikkusega 155cm.

Ka auto osas paistab urruaugust valgust, uus auto on kuskil ulgumerel laeva peal ja Euroopa poole teel.

Lahti on veel tarbi küsimus, ehk pole veel nägemust, mida tahan. Viimases hädas ööbin koormakatte ja sääsevõrguga. Koormakattel on 1 võlu, 3*5 peaks andma üles panna selliselt, et raft alla mahub, selle peal on päris hea magada. Ja saab ka püsti tõusta. Küsimuseks on ka vaiade probleem, nende maasse surumisega on alati jama olnud põhjas. Kui kellelgi on soovitada häid kergeid vaiu, andke tulla.

Nüüd on jäänud veel pisiasjad nagu kaabu, keep ja söök.

Sakslased kasutavad mingit kokkuvolditavat viltkaabut vihmase ilmaga, kas keegi teab, kuidas seda kutsutakse?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 21 Mär 2018, 17:05

Mulle tundub rafti tarpi alla võtmine ja istumiseks või magamiseks kasutamine täiesti ebaloogiline, irratsionaalselt nohiklik ? 8-)
Ma ei istuks rafti peal üldse maa peal, põhjendamatu kulutamine ja õnnemängurlus teemal aga äkki pole midagi ohtlikku all. Kõik kulumised ja augud ja kriimud tehku jõepõhi kunagi.
Ma mõnda groundhog tüüpi vaia näinud põhjas $-ks pekstuna, ilmselt vihakõne saatel ja mõtlematult. Kui vai iseseisvalt käe või jalaga ei lähe maapinda või polegi maapinda, siis pole vaja loodusega võidelda. Sealkandis oleneb sambla olemusest, ehk kas ta mingite juurtega seotud või mitte. Kõige kindlam ja lihtsam on kinnituda looduse külge, kivi või kivid raskuseks, põõsad, puud, isegi vahest kasulik tuua mõned pikemad oksad eemalt ja pikemalt sambla alla torgata, maas kive pole hõlpsalt võtta, siis on nad vees olemas jne põhimõttel tegutse silmad lahti ja kohaldu.
Mul konkreetselt sellised titaantraadijupid omal
https://goo.gl/BptWJ7
aga alati eelistan mingi looduse külge kinnituda.
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Välismaal matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline