DIY puugaasi matkapliit (bushbuddy, bushcooker)

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Kasutaja avatar
sergo
Huviline
Huviline
Kontakt:

DIY puugaasi matkapliit (bushbuddy, bushcooker)

Postitus Postitas sergo » 03 Apr 2013, 10:34

Kas keegi siin foorumis on üritanud puugaasi pliiti teha? Oleks väga huvitatud kogemusest. Mis materjale kasutatud, kui suured õhuaugud jne.

Ise eile katsetasin. Väga hästi välja ei tulnud. Kasutasin suuremat virsikukompoti (vist ~850ml) purki väliskihina ja 450ml ubade purki põlemiskambrina. Ilmselt oli õhu pealevoolu avasid liiga vähe ja gaasiauke liiga palju... Põles ~2min siis hakkas puit ainult hõõguma. Põlemise ajal oli näha ka puugaasi süttimist (kergelt paukudes), kuid ilusat mitte-kollast leeki ei saanud.

Ainuke positiivne tulemus oli see, et kogu asi kaalus 125g (ilma potialuseta).

Peab lähiajal uuesti proovima.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: DIY puugaasi matkapliit (bushbuddy, bushcooker)

Postitus Postitas Tarmo » 03 Apr 2013, 11:58

Proovisin oapurgi pliiti, aga ei saanud õieti toimima.
Samas olen seda töötamas näinud - ilmselt kunst on õigetes aukudes :P .
...

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 03 Apr 2013, 12:16

Oleks ka huvi asja vastu kui kellelgi kogemusi, võiks jagada.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 03 Apr 2013, 14:57

siin üks mõõtudega juhend.
http://worldstove.com/wp-content/upload ... ctions.pdf

hankisin K-Rauta poest 3,9 EUR eest veinijahutaja nime all topeltseinaga roostevaba purgi aga see on hetkel veel lõkkepurgiks hakkimata.
Viimati muutis peetrionu, 08 Apr 2013, 22:32, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 04 Apr 2013, 21:02

Mul on selline:
Pilt
Kereks on mingi koeratoidu purk. Läbimõõt ca 95mm, kõrgus ca 140mm. All servas ca 15mm läbimõõduga augud. Alguses oli sisuks mingi oliivipurk (vana südamik pildil külili maas), kuid vahetasin selle välja suurema kohvipurgi vastu. Oliivipurk küll põhimõtteliselt toimis, kuid väiksuse tõttu oli selle kasutamine väga tülikas. Suurema- ja tunduvalt paremini toimiva sisu mõõdud- läbimõõt ca 80mm, sügavus ca 100mm. Üleval servas ca 10mm läbimõõduga augud. Rida väiksemaid auke ka all servas. Põhjaks ventilaatorikujuline plekk. Ahju kaal 135g. Leek tunduvalt suurem, kui pildil paistab, sest fotokas 'näeb' ainult seda kollast osa leegist.

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 04 Apr 2013, 22:05

Küttmaterjal põleb kenasti ära jah, ehk põlemine on korralik?
Huvitav oleks teada kuidas ta vett keema ajab ja palju ühe "ahjutäiega" teha õnnestub?

Väga muhe oleks paralleelselt mõnda levinumat põletit, näiteks piirituse või gaasi põletiga ühel ja samal ajal vett kütma panna ja aega võtta ( või noh, korda mööda, et vähemalt umbkaudu välistingimused võrdsed oleksid).
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 04 Apr 2013, 22:06

Või proovida kõrvuti mõne sajaeurise titaanahjuga.

Kasutaja avatar
sergo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sergo » 04 Apr 2013, 22:52

Väga lahe, et kellelgi töötav DIY lahendus puugaasi pliidist.
peetrike kirjutas:Mul on selline:
Üleval servas ca 10mm läbimõõduga augud. Rida väiksemaid auke ka all servas. Põhjaks ventilaatorikujuline plekk.
Ehk sul võimalik altpoolt mõni pilt teha?

Minu esimeste katsetuste käigus põles puit täiesti tuhaks (ja sedagi jäi ainult näpuotsaga järgi). Ilmselt siis õhu pealevool liiga suur? Samas sul tundub ka kuhjaga õhuavasid olema, kui õigesti aru saan, mida sa ventilaatorikujulise põhja all mõtled.

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 05 Apr 2013, 01:24

sergo kirjutas:Väga lahe, et kellelgi töötav DIY lahendus puugaasi pliidist.
Üleval servas ca 10mm läbimõõduga augud. Rida väiksemaid auke ka all servas. Põhjaks ventilaatorikujuline plekk.

Minu esimeste katsetuste käigus põles puit täiesti tuhaks (ja sedagi jäi ainult näpuotsaga järgi). Ilmselt siis õhu pealevool liiga suur? Samas sul tundub ka kuhjaga õhuavasid olema, kui õigesti aru saan, mida sa ventilaatorikujulise põhja all mõtled.
Neid pliidivariante ning tööpõhimõtte kirjeldusi on erinevaid, kuid minu ahi töötab järgnevalt:

See keskmine purk pole tegelikult põlemiskamber vaid hoopis gaasigeneraator. Tuli on seal sees vaid siis, kui ahju käivitad. Kui sinna põhja on piisavalt hõõguvat süsi tekkinud, hakkad sinna niipalju kütet peale kuhjama, kuni süsi jääb kütuse alla ummuksisse. Söed ära ei kustu, sest saavad läbi alumiste külgmiste augukeste piisavalt õhku, ning ülalt vajub muutkui kütust peale. Lahtise leegi jaoks siiski õhku ei piisa niiet tulemuseks on mittetäielik põlemine ning gaas (vingugaas). Gaas pääseb läbi purgipõhja avade ahju alla ning sealt juba, peale välisõhuga segunemist, kahe purgi vahelt üles ning läbi ülemiste avade välja ning põleb.

...vähemalt ma arvan, et see töötab niimoodi :roll:

Altpoolt pildi panen homme.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 05 Apr 2013, 06:16

Peetrike kui viitsid tee video ja pane üles kunagi. :idea:
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 05 Apr 2013, 09:55

Video oleks hea jah, muidu ei saa mitte midagi aru.

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 05 Apr 2013, 22:55

Morheatus kirjutas:Küttmaterjal põleb kenasti ära jah, ehk põlemine on korralik?
Huvitav oleks teada kuidas ta vett keema ajab ja palju ühe "ahjutäiega" teha õnnestub?

Väga muhe oleks paralleelselt mõnda levinumat põletit, näiteks piirituse või gaasi põletiga ühel ja samal ajal vett kütma panna ja aega võtta ( või noh, korda mööda, et vähemalt umbkaudu välistingimused võrdsed oleksid).
Kütus põleb korralikult ära. Vähemalt sellise ahju puhul, nagu mul on, on mõiste 'ahjutäis' väga ebamäärane, sest selleks, et ta gaasipliidina toimiks, peab koguaeg kütet peale laduma. Kui võrrelda keetmiskiirust nt piirituspriimusega- korralikult töötav puugaasi pliit on küll võimsama leegiga, kuid kui lisada juurde kütuse kogumine, ettevalmistus, pliidi töölesaamine ning lisaks nõude, riiete ning enda pesemine, siis võidab kindlasti piirituspriimus. (tegin täna veidi tuld selle ahjuga ning hoolimata sellest et olen peale seda 4-5 korda seebiga käsi pesnud, haisevad käed ikka suitsu järgi. Ka riided võtavad kõvasti lõhna külge)

Ahi altpoolt:
Pilt
Viimati muutis peetrike, 06 Apr 2013, 00:40, muudetud 1 kord kokku.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 05 Apr 2013, 23:23

peetrike kirjutas:
sergo kirjutas:Väga lahe, et kellelgi töötav DIY lahendus puugaasi pliidist.

Neid pliidivariante ning tööpõhimõtte kirjeldusi on erinevaid, kuid minu ahi töötab järgnevalt:

See keskmine purk pole tegelikult põlemiskamber vaid hoopis gaasigeneraator. Tuli on seal sees vaid siis, kui ahju käivitad. Kui sinna põhja on piisavalt hõõguvat süsi tekkinud, hakkad sinna niipalju kütet peale kuhjama, kuni süsi jääb kütuse alla ummuksisse. Söed ära ei kustu, sest saavad läbi alumiste külgmiste augukeste piisavalt õhku, ning ülalt vajub muutkui kütust peale. Lahtise leegi jaoks siiski õhku ei piisa niiet tulemuseks on mittetäielik põlemine ning gaas (vingugaas). Gaas pääseb läbi purgipõhja avade ahju alla ning sealt juba, peale välisõhuga segunemist, kahe purgi vahelt üles ning läbi ülemiste avade välja ning põleb.

...vähemalt ma arvan, et see töötab niimoodi :roll:

Altpoolt pildi panen homme.
Seda et vingugaas pòleb, ei tahaks küll uskuda. Pigem pòleb vesinik, aga vesiniku tekkimiseks on vajalik veeauru kokkupuude hòòguva söega. Aga kust see veeaur tuleb? Sellise pliidi tööpòhimòte jääb arusaamatuks...

Kasutaja avatar
Lauri_L
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Lauri_L » 05 Apr 2013, 23:37

Ära nüüd selles küll kahtle, et vingugaas põleb. Põleb, ja kuidas veel, ilusa sinise leegiga :D

2 CO + O2 = 2 CO2 (keemiatunnis käisin viimati küll 12a tagasi, aga eks targemad parandavad/täiendavad)

Natuke lugemist: http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_monoxide" onclick="window.open(this.href);return false;

Kui panna YouTube'i otsingusse "wood gas stove" või "wood gas camping stove", siis tuleb üllatavalt palju vastuseid, kus analoogseid ahjusid õpetatakse valmistama ning kasutama.
Suurim valik kvaliteettasulampe Eestis!
Nitecore, Olight, Acebeam ja Armytek taskulampide ametlik maaletooja http://www.taskulambid.eu

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 08 Apr 2013, 22:38

peetrionu kirjutas: hankisin K-Rauta poest 3,9 EUR eest veinijahutaja nime all topeltseinaga roostevaba purgi aga see on hetkel veel lõkkepurgiks hakkimata.
hakkisin purgi ära.
tulemus tuli selline :
https://plus.google.com/photos/10792922 ... 0414353937
Manused
dsc2233x.jpg

Kasutaja avatar
sergo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sergo » 09 Apr 2013, 08:04

peetrionu kirjutas: hakkisin purgi ära.
tulemus tuli selline :
https://plus.google.com/photos/10792922 ... 0414353937
Paistab täiesti toimiv lahendus olevat! Peab ikka ise ka uuesti proovima. Ega sa ei vaadanud, kaua purgitäis puitu põles?

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 09 Apr 2013, 08:50

sergo kirjutas: Paistab täiesti toimiv lahendus olevat! Peab ikka ise ka uuesti proovima. Ega sa ei vaadanud, kaua purgitäis puitu põles?
valmis toote kaal 385 g kuna materjal on päris jäme roostevaba plekk.
purgi sisediameeter on 11cm ja väline 12cm
välimise all servas ~2cm laiune ava
ja sisemise ülaservas ~1,5cm
sisemise purgi rest on miskise arvuti ventilaatori küljest.
tundub, et oluline on ka leegipiiraja ava suurus

jõudsin teha kaks katset :
1) kuurist võetud kuiva pöidlajämeduseks tükeldatud kasepuuga.
Läks ilmselt minuti-kahega käima. Algse kogusega põles ilmselt ligi 15 minutit ja siis panin jupphaaval puupulki juurde. Pakun, et miski tund aega saab ehk ikka tuld teha enne, kui purk sütt täis saab.

2) ~500g pelleteid põlesid 55 minutit sellest üle 5 minutit põlema minemine ja ligi 5 kustumine ehk tööaeg umbes 40 minutit

Sinise leegi saamine pole ilmselt nõnda lihtne, et hakid plekkpurke silma järgi.
Õhu ja puugaasi vahekord on minu purgi puhul ilmselt mööda.
Tahmab omajagu.

Selline purk seljakotis võtab ilmselt mõttetult palju ruumi.
http://www.solostove.com/ on lahendanud nii, et teinud komplekti, kus pliit mahub sinna täpselt keedupoti sisse.

Endal plaan leiutada lapikuks pakitav puugaasi pliit, mis sobiks suvalisele potile, ei võtaks kotis ülearu ruumi, ehk mahuks A4 või väiksemasse ümbrikusse.
Mudel sai juba papist välja hakitud aga enne pleki kallale minemist peaksin ikka pihta saama sinise leegi saladusele.

Kaimo
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Kaimo » 30 Okt 2014, 19:59

Konservipurgist pliidi valmistamine samm-sammult.

http://fishki.net/1283262-kak-sdelat-ly ... hodov.html" onclick="window.open(this.href);return false;

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 28 Jaan 2015, 16:34

Sattusin eile õhtul sellise video otsa:
ja garaažis leiduski paar sobivat plekkpurki. Sisemine 400ml kookospiimapurk ja välimine siis mingi suurem. Tegemiseks kulus aega u 10 minutit ehk.
Tegin siis mitu põletuskatset. Tavakombel süüdates (süütematerjal alla ja põletusmaterjal peale) põleb nagu iga puupliit, vahel harva saab gaasi ülemistest aukudest nähtava joana põlema.
Siis proovisin vastupidist lahendust, pliit põletusmaterjali täis ja pealtpoolt põlema. Läks vähe vaevaliselt kuid paari kasetohutükiga kaasa aidates sobival hetkel tõmbas ennast ilusti käima. Leek värvus sinakaks, hakkas vaikselt vuhisema, suitsu-tahma praktiliselt polnud ja põletas sama puidu kogust 2-3 korda kauem ja ilusa ühtlase leegiga.
Kui leek kustunud ja söed hõõgusid viskasin paar oksa juurde ja läks jälle käima tavalise puupliidina. Tundub täitsa toimiv asi olevat. Trikk peitub pliidi täisladumises ja ülevalt süütamises.
Pilt

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 28 Jaan 2015, 20:04

Niisiis, väike video kah asjandusest:
Viimane katse oli puidupelletitega-superkütus- kolmveerand tundi vahtisin, siis tüdinesin ära ja valasin jäägid ahjukoldesse:
Paar pilti kah:

Pilt

Pilt

Transpordiks valmis. Võimaldab juba kodus esimese ahjutäie valmis laadida:

Pilt
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 28 Sept 2016, 19:45

Panen ka enda pliidi asjad siia. Proovisin mitut nn puugaasipõletit, mõne sai ilusti sinise leegiga tööle, kuid kütusekulu oli liiga suur, et ühe laadimisega 800ml vett keema ajada. Lõpuks proovisin lihtsalt 800ml konservipurki, millele oli alla jätkatud 250ml kilukarp. Tuharest ja pliidiraud on krohvivõrgust. Õhku piiravad alumised augud. Ühel on all 3 auku d=14mm, teisel 4 auku. Vahet eriti pole, kuigi 4 auguga tundub natuke erksam. Üleval on 11 auku d=8.5mm. Ülemised augud on umbes veerandi kõrgusel ülevalt. Kaalub 120g koos klaasriidega, mille saab neljakorra alla panna. Kuju pärast ma ei muretse, samas kotikeses olid ka panisaba, lusikad, teesõel,kalariiv jne.
Pliit tuleb üsna tihedalt ülemiste aukudeni klotse täis panna, mina panen risti. Tavaliselt teen klotse videos näidatud rattast. Siis teen peale tule, kui on kasetohu tükike, siis on väga lihtne. Peale panen peenemaid pulki, kuni saab servani. Enamasti läheb nii põlema, et võib kohe kannu peale panna. Ägedalt hakkab põlema, kui puit põleb ülemiste avadeni ära, siis hakkab puugaasi järelpõletama.
Enamasti ajab 800ml teekannu alglaadimisega keema, aga on tuuletundlik.
Tegin katse 10l veega ja pliiditäie puudega (162g). Tõstis 10l vee temperatuuri 20º võrra. Antud kogus puitu peaks tootma 3 MJ energiat. Vesi sai tegelikult 0.84MJ, seega kogu süsteemi kasutegur oli 28% (päev oli soe ja tuulevaikne).

Matkal selgus, et vaigused kuuseoksad ei taha hästi põleda, ajavad hirmsasti suitsu algul, start ca 10 min. Tegelikult lõpuks hakkas põlema küll ja ajas vee keema ning oleks vist pool kannu võinud veel keema ajada. Lõpuks põles suhteliselt nähtamatu aga valusa leegiga. Halupuu põletamisel on leek oranž.

Klotsidega saab ka alt alustades tuld teha, aga pidevalt tuleb juurde panna. Okstega kustutas kahe pöidlajämeduse jupi lisamine tule ja hakkas mõneks ajaks jubedalt suitsema.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 29 Sept 2016, 21:32

Mis sinise leegi saamist puudutab, siis minu pliidil on tegelikult liiga pikk tulelont, mis viitab hapniku puudusele, osa kütust põleb liiga kaugel. Proovin ülemised järelpõletuse augud suuremaks puurida. Meenus, et olen näinud üht väiksemat sorti pelletikatelt, mille järelpõletusleek oli korralikult sinine. Seega teoreetiliselt peaks olema saavutatav pilt, et oranžis üldleegis on sinised sõrmed.

Mis puudutab topeltsilindriga põletit, siis töötavaks võib lugeda teda ainult siis, kui keskmisest silindrit tuntav osa tekkinud puugaasist tõmmatakse kahe silindri vahele, segatakse õhuga ja süttib avadest väljudes. Paraku ma ise ühtegi mudelit selliselt käima ei saanud. Selliselt võib aga topeltsilindrit pidada topelt kahjulikuks, puitu mahub vähem siss ja kaalub rohkem. Väike kahtlus on isegi selle kohta, et selle loodusest leitud kraamiga üldse tasakaalu saaks. Isegi lihtsalt järelpõletus on materjalitundlik.
Mul pole katse andmed säilinud, aga sama kogus puitu tavalises risupõletis ajas vee ca poole soojemaks.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 29 Sept 2016, 22:33

Ma sellest puugaasi jandist aru ei saa, et milleks seda vaja on. Jube tore, tekib puugaas, segatakse õhuga, tore topeltkest, jube huvitav ehitada, ei maksa midagi, ikkagi puugaasi ärakasutamine, no jah, a milleks seda vaja. Ma ühtegi sellist näidet pole näinud interneeduses, et näe puugaas tavapõlemisest poole kiirem, veerand kiirem, midagi sellist, et tähelepanu tekiks, oo, saan viis minutit varem oma kohvi või tee kätte. Äkki ma pole kogu internetti viitsinud läbi lugeda.
Seda ma ei tea, kas sa nohik puurid oma konservitoosi auke umbes või on sul mingi rehkendus aga see vennike üritab teaduslikult läheneda
https://youtu.be/FsNlB2qoHms?t=340" onclick="window.open(this.href);return false;
et umbehää ja efektiivne, saab liitri vee keema oma puugaasiga 15min, kella paneb käima, kui poolteist minti põlenud. Ma peale postikana käiku panin kah grigorit ja tegin mõõtmise vabahingamisega risupõleti võimekusest
https://youtu.be/ZRSTfarFP4w?t=651" onclick="window.open(this.href);return false;
mis on kõik samasse auku ajad.
Mingit efektiivsust või pointi selle gaasiga jändamises ei näe.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 29 Sept 2016, 23:36

Võtsin youtuubist 8 prototüüpi järgi ja vaatasin, kuidas põlevad. Siis panin sama koguse puitu risupõletisse ja avastasin, et risupõleti on efektiivsem.
Siis proovisin neid purke muuta, ei saanud paremat tulemust. Ei mingit teadust.
yuutuubist nägin, et pelletiga saavad mõned mehed oma pliidi õieti käima.

Niipalju on vahet, et minu põleti on suhteliselt kiire stardiga, ei suitse ja ei tahma alguses, kui nende youtuubi prototüüpidega võrrelda. Ka risupõletitest põleb puhtamalt. Kannu vett ajab ka enamasti alglaadimisega keema, saab ise muuga tegelda.

Teadus on see, et kui temperatuuri kõrgemaks saaks, see tähendab suuremat kasutegurit, vähem kütust, vähem aega, kuumus on rohkem poti all, poleks nii tuuletundlik ja keema võiks minna isegi poole kiiremini.

Ja natuke grigooritamine käib matkamise juurde. Ikka asju juhtub ja peab hakkama saama. See pole matk, kui kõik plaanitult läheb.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 30 Sept 2016, 11:12

sepaonu kirjutas:Ma sellest puugaasi jandist aru ei saa, et milleks seda vaja on..
Puugaasi pliidi eeliseks tundub olevat nagu gaasipllidilgi leegi stabiilsus ja ei pea askeldama kogu aeg kütuse lisamise/kohendamisega.

Mõni aeg tagasi, kui vaim peal oli, tegin kahe silindriga põlve kõrguse juraka roostevabadest korstnatorudest d=180 ja d=200
Inspiratsioon tule peamiselt peko pe cookstove nimega projektist
http://www.adansonia-consulting.ch/docu ... 3a13129f9a" onclick="window.open(this.href);return false;

Saavutasin pelletitega sellise tulemuse et ~ 1 kiloga (kaks plekkkruusi täit) põles miski 1h15min jutti
Käima minemine võttis umbes ~5 min ja ~ kustumine 5 min , viimaks 30sek tossu kui gaasi tuli nii vähe et leegi hoidmisks enam ei piisanud.
ülejäänud tund aeg oli ühe võimsusega leek, ilma märgatava suitsuta
leek oli pigem kollakas ja pisut sinist, malmpanni tahmas siiski enam, kui seda purgigaas teeb

kaasa pole sellist kobakat väga mõistlik tassida
minul leidis kasutuse koduõues iganädalase traditsioonilise pannkoogi teo ajal

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline