Saapa hügieen - vahendid ja metoodika.

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Vasta
Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Saapa hügieen - vahendid ja metoodika.

Postitus Postitas Morheatus » 24 Jaan 2013, 19:11

Peale matkafoorumi kokkutulekut, kui sai pühapäev märja saapaga ringi tsillitud, otsustasid mu Timberlandid "lillelõhnaliseks" hakata.
Gutasepti kuuri on kaks korda saanud, olukord paremaks läinud, kuid pole saabas terveks saanud.

Kas siinsel rahval on tarkusi, vahendeid soovitada, millega "lillelõhnast" lahti saada (ilma saapaid pesumasinasse panemata)?
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: Saapa hügieen

Postitus Postitas Jyrgenson » 24 Jaan 2013, 19:40

Mina olen sisetalla välja võtnud, seebi ja riideharjaga ära pesnud ja muu saabas lihtsalt tuulduma kuni järgmise korrani. Senini tundub rahuldav lahendus.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 24 Jaan 2013, 20:56

Olen samuti sisetalla välja võtnud ja tuulduma jätnud. Kuigi on olnud ka mõte, et pärast pikki matku enam küll saabast esikusse jätta ei tahaks - pigem keldri aga kui niiskus saapast välja läheb siis on lõhna probleem ka lahenenud.

Saapaid ei ole mitte kunagi pesumasinas pesnud - kui tõsiselt mustaks on saanud siis olen võtnud saapa kätte ja leige jooksva vee all harjaga üle käinud ning siis toa temperatuuril kuivama jätnud. Siiamaani on ühes tükis seisnud ja "ving/lillelõhn" üpris ruttu välja läinud.

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 24 Jaan 2013, 21:51

Peale igat korda tald välja. Hiljem seda pahmotti raske välja saada ja tuleb kergelt tagasi.
AGA soovitus neile, kel probleem :idea: Kui keegi on kuulnud mirra toodetest. Neil selline asi: http://www.mirra24.ee/dyna/site/1055est.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Mul ei kipu jalg tugevalt haisema, pigem tekib "tavalise spordisoki lõhn", aga pikalt niisketes olukordades ei saa selle teise pahmoti vastu keegi. Olin kreemi suhtes väga umbusklik, kuid määrisin igal hommikul ja õhtul. Kreem peale ja sokk jalga hommikul ning õhtul lihtsalt kreem. Minu jala eripära on ka see, et 90% kreemide peale tekib jalgadele kohe vesi. Mirra jalakreemiga olukord paranes. Aeg on küll pikavõitu, aga läheb libedalt kui harjumuse sisse saab. Ei teki värske spordisoki lõhna ega bahmotti ka pikas niiskes olekus. Lihtsalt määri-määri-määri ja jalg seisab ka matkal tervemana. Peale selle: kui kurk kähe, määri kõri välispidiselt ja törts keelele ning lükka kurku - aitab. Protseduuri tuleb ikka korata ka :D . Kes tahab see naerab, kes probleemist soovib lahti saada, proovib seda kreemi ühe variandina.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 25 Jaan 2013, 00:00

Morheatus kirjutas: Kas siinsel rahval on tarkusi, vahendeid soovitada, millega "lillelõhnast" lahti saada (ilma saapaid pesumasinasse panemata)?
jalgadele kord nädalas kreemdeodoranti lavilin (mis on ilma lõhnata)
http://www.lavilin.com/products/deodora ... cream.html

saapaid ja sisetaldu pritsin CHEMISEPT FG vahendiga
http://www.chemi-pharm.com/est/prod/med ... ductID=711

kuivatan saapaid igal võimalikul juhul (niikus meeldib mikrofloorale).
kodus on kuivatajaks kaks 230V ja 25W elektripirni jadamisi ehk kummaski saapas ~12,5W - need ei tee kuumutamisega liiga. Jätan need ööseks saabastesse. Maja pole veel maha põlend ja särakat pole saanud.
Metsas on kuivatajateks metallist joogiveepudelid kuuma veega.

sooda ning sügavkülm
http://video.about.com/sneakers/Deodori ... .htm#vdTrn" onclick="window.open(this.href);return false;

aegajalt kiiritan UVB 254 nm kiirgusega
http://www.osram.com/osram_com/products ... 01_1028570
~10 min/saabas. UV tapab kõik teadaoleva elusa (paraku pinnalt, mitte voodri ja saapa vahele imbunud ollusest) ja tekitab seejuures pisut osoonihaisu, mis on talutav.
Viimati muutis peetrionu, 25 Sept 2013, 11:41, muudetud 1 kord kokku.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 25 Jaan 2013, 07:21

leitud ajaveeb.alpinism.ee pealt
http://www.ajaveeb.alpinism.ee/?p=417

ODORSTROYER PLUS
http://www.zep.ee/index.php?page=71&act ... roup_id=37

ise katsetanud pole

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 25 Jaan 2013, 11:36

Jala higistamisega probleem, ajateenistuses jagati meile valget pulbrit Borozin (Väike sinine karp, kus 5 pakikest) - tundus töötavat. Ma ise ostsin korralikud sokid ja ei olnud probleemi.

3. kord Gutasepti kuuri saabastele, pesin sisetallad ja hoidsin öö aknataga, olukord on paranenud, kuid mitte lõplikult.

Kasutaja avatar
Parabellum
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Parabellum » 29 Jaan 2013, 21:49

Olen peale korralikku kasutamist talla välja võtnud ja saapa puhtaks tasase veega harjanud.Kui saapal ikka väga niiskuse aroom küljes,siis olen toppinud sügavkülma 24 tunniks.Kuna ebameeldiva lõhna tekitaja on bakter,siis killib külm selle ära.Peale välja võtmist on saabas nagu uus koos kuiva tallaga.

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 29 Jaan 2013, 21:53

Sügavkülm on huvitav lähenemine, tegelt saaks ka krõbedate miinustega õue jätta. Peab proovima.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 29 Jaan 2013, 22:20

Gutasepti kuur, tuulutamist toas ja -10 kraadiga aknataga natukene aitas jah.

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 30 Jaan 2013, 15:14

Vaatan ja imestan, et moderaator on teinud teema "saapa hügieen" ostuabi rubriiki, kuigi esilehelt vaatab vastu rubriik Esmaabi, meditsiin ja hügieen :roll:

Aga teemasse, siis on talvel korraliku pakasega kõige kindlam saapad ööpäevaks õue jätta ja suvel või soojema ilmaga need esimesel võimalusel korralikult kuivatada (ise kasutan Husqvarna saapa kuivatajat) ja mingi "septi" kuur peale teha. See kõik järeleaitamise poolt. Ennetavalt olen ma matkale varunud piisavalt sokke, et neid sagedasti vahetada ja olukorda mitte väga hulluks lasta.

Kui asi ikkagi nii kaugel on, et "miski enam ei aita" siis külmutamine või keetmine on bakterite (haisu tekitajate) vastu kindlamad meetmed. Iseasi, kes oma saapaid keetma hakkab :D

RiTa
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas RiTa » 30 Jaan 2013, 17:06

Olin samuti selle teemaga hädas ja otsisin head vahendid millega saapaid töödelda. Ühest foorumist jäi silma GNLD disinfectant. Müüakse kontsentraadina ja jätkub pikaks ajaks. Olen siiamaani rahul.

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 30 Jaan 2013, 21:18

Lõin uue foorumi alajaotuse ja tõstsin teema siia üle. Peaks kõige paremini sobima.

Sven
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Saapa hügieen - vahendid ja metoodika.

Postitus Postitas Sven » 06 Mai 2013, 11:46

Ma nüüd ei tea, kas antud nipp on kasutatav igasugu gorede jt. high-tech materjalide puhul, aga täiesti töötav lahendus on söögisooda kasutamine. Koju jõudes võtad märjad jalatsid jalast ning raputad neisse otse pakkist söögisoodat :) Ma arvan, et mina kasutan kuskil 1 tl jalatsi peale.

Ei ole küll matkasaabastes nii palju higistada suutnud, et seda katsetada, aga ma ei saa korvpallijalatseid peale trenne õue tuulduma panna, mistõttu näiteks uute tossude puhul tekkib peale paari kuud kasutamist "juustuprobleem", mille vastu ainus lahendus on aeg-ajalt söögisoodat kasutada.

Loen, et internetiavarustes soovitatakse soodat ka mingis hingavas pakis (a la kohvifilter) jalatsite sees hoida, aga ma ise ei ole täheldanud, et pulbri sisse puistamine kuidagi negatiivselt jalgadele või käimadele mõjuks.

"Hooldusvahendit" on siiani kulunud pool pakki aasta peale :)

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Kuidas linnainimesena metsas ellu jääda

Postitus Postitas fred7 » 08 Dets 2013, 15:04

Ehk sobib ka siia teemasse:
kuidas talvesaabastest hais välja saada? Kukkusin hiljuti vette, peale mida kuivatasin saapaid ajalehtedega, kuid korralik hais on ikka veel sees. Pesumasinasse ei riskiks esialgu panna. Leidsin soovituse, et tuleb äädikaga seest hõõruda ja siis sulgeda õhukindlalt kilekotti ööseks.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 08 Dets 2013, 15:43

Mina kasutan söögisoodat et jalatsitest hais välja saada. Seda küll VFF-de puhul.
Meetod ise väga lihtne, olles suurema jama välja pesnud viska soodat sisse, loputa-raputa ja vala vesi välja.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Kuidas saabastest hais välja saada

Postitus Postitas ullivilli » 08 Dets 2013, 15:46

Tegelt võiks jalanõude teema siit eraldada.

Soodat olen praktiseerinud ja toimib. Lisaks võid läbi külmutada.

St pese korralikult puhtaks mingi pesuainega. Soovitavalt antibakteriaalsega (sest bakterid haisevadki)
Kuivata korralikult ahjul radikal.
Piserda sisse ja välja Gutasept vms kange piirituse vms kõike tapva ainega.
Kui täielikult kuivanud, valad sisse soodat ja loksutad kõik seinad jne sellega üle.
Kui on ära seisnud, lükka sügavkülma(korraliku -miinus kraadiga) Siin vast pole vahet kas võtad sooda välja ennem või pärast.
Parem vist isegi pärast, kuna ega see pikem sees vedelemine seal halba ei tee.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 08 Dets 2013, 16:06

Ahjule või radikale oma saapaid küll ära pane, juhul kui sa tahad et need veel kestaksid. On olnud juhuseid kui saapad on kuivanud nii kõveraks, et jalg ei mahu enam sisse. Soovituslik on kuivatada ajalehtedega ja pigem radika läheduses kus soojus on mõõdukas. Parim on aeglane kuivamine kui kähkukas.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 08 Dets 2013, 17:46

Kui saapad on gore-tex või analoogselt tundliku membraaniga siis mina küll ei julgeks osasi siin soovitatud võtteid rakendada... Alustama peakski vist sellest, et mis saabastega tegu.

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 08 Dets 2013, 18:14

Tõin saapa teema siia teemasse kokku.

Omalt poolt on täiendavalt lisada, et omal sain haisuprobleemi kontrolli alla järgneva vahendiga, mida üks kingsepp soovitas:
Collonil Shoe Fresh, deodorant, mis sai ostetud poest Shu.

Kasutaja avatar
MeelisV
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas MeelisV » 13 Veebr 2014, 13:32

oma igapäevaste kingade ja saabastega tööl ja vabal ajal olen hakanud kasutama selliseid sisetaldasid
http://www.ritico.ee/sisetallad/T-340-O ... ium-id-52/" onclick="window.open(this.href);return false;

ehk kui jalg on higistanud siis võtan koos saapaga ka sisetalla välja
muidu mitte
ja talla kasutamine seni kuni 1. kulub ära 2. läheb liiga mustaks
aga haisu enam ei ole

sama firma teised sarnased tooted mul ei toiminud.

Surfar100
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Surfar100 » 20 Aug 2017, 19:35

mina kasutan Ever Bamboo jalanõude deodorizerit!!! Vaata www.lifeshine.ee

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline