Telksaun ehk higistamistelk

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Vasta
Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1542
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 30 Mär 2011, 18:44

Räägiks natuke telksaunast (higistamistelgist) ja selle ehitamisest. Kuidas siinsed kaaskondlased on kokku puutunud telksauna võludega? On kogemusi? Kui, siis millised?

Pean ütlema, et endale on selline saunatamine vägagi mokkamööda. Kelle jaoks on selline kogemus esmakordne see peab kindlasti tõdema, et on sattunud hoopis uudsesse, põnevasse ning muljeid täis keskkonda. No kuulge, keset metsa, kuskil telgis leili visata ning seejärel jooksuga rabajärve karata nii, et aurujutt taga on ikka hoopis teine tera.

Algselt oli selline ehitis pärit indiaanikultuurist kui puhastumistseremooniate läbiviimise paik. Tänapäeval võib sellist sauna osta poest, kuid miks mitte ise meisterdada. Mõni võibolla mõtleb nüüd, et tegemist on kindlasti keeruka ja eriteadmisi nõudva ülesandega...

Tegelikult on telksauna ehitamine imelihtne ja võimalik käepärastest vahenditest püstitada ükskõik kuhu (soovitavalt mõne veekogu äärde). Lisaks saunamõnudele jääb ka isetegemise rõõm. Kui leiate kuskilt piisavalt kilet, koormakatet või presenti, oksi või muud taolist materjali raamistiku ehitamiseks, kive (soovitavalt võimalusel sinised raudkivid, punased kipuvad lõkkes pudedaks muutuma) ja näpuotsaga pealehakkamist siis tuleb selle ehitamisega toime igaüks.

Kõigest lähemalt:

1. Alustuseks on tarvis otsida sobiv paik sauna püstitamiseks. Kõige parem on leida selline pinnas kus on vähe rohtu või sammalt. Seda esiteks tuleohutuse pärast ja teiseks vingu vältimiseks. Mõne veekogu lähedus ei teeks paha. Pärast kuuma leili on ju hea end jahutada.

2. Järgmiseks tuleks leida sobivad kerisekivid. Ideaalsed on sinised raudkivid (punased muutuvad lõkkes liivaks). Pidada silmas põhimõtet, et mida suurem kivi seda aeglasemini see jahtub, pakkudes kestvamat leili.

3. Seejärel ette valmistada kerise alune pinnas. Ideaalne on kaevata auk maasse või kui mingil põhjusel seda teha ei saa/taheta siis võib vooderdada kerise aluse näiteks liiva, kiviklibu või lamedate kividega. Seda selleks, et hiljem ei hakkaks saunatajaid segama ving.

4. Hankida mõned pikemad, peenemad ridvad saunakaare ehitamiseks. Näiteks sarapuu või paju (rakendades leidlikust saab ära kasutada kõike mis metsa all või võsast leida on). Painutage neist kerise kohale madalad kaared, torgates mõlemad otsad maasse. Omavahel sidumiseks/kinnitamiseks võib kasutada nööri, traati, teipi või mõnda muud käepärast vahendit. Kui ridvad on piisavalt pikad siis mõnikord õnnestub need ka lihtsalt omavahel kokku keerutada ilma, et neid siduma peaks.

Sauna suurus oleneb saunatajate arvust ja silmas tuleks pidada seda, et saun peaks olema piisavalt suur, et end liigutades kerise vastu ei kõrvetataks ja piisavalt väike, et maksimaalselt ära kasutada kuumust. Samal põhjusel ei tohiks olla lagi liiga kõrge kui kavatsetakse istuda maapinna lähedal.

5. Raamistiku katmiseks saab edukalt kasutada eelnevalt kaasa võetud kilet, koormakatet, presenti, telkmantleid ja muud taolist materjali. See on ka ainus asi peale hea tuju mis sauna jaoks tuleb ise kaasa võtta, ülejäänu eest hoolitseb loodus ise. Jälgida tuleks ainult seda, et sõrestik oleks kaetud piisavalt hermeetiliselt, et kuumus välja ei pääseks ning telgi servade alt ei tohiks sisse pääseda õhku, muidu tekib olukord kus jalad külmetavad ja pea kõrbeb, õhu liikumist saab reguleerida ukseava kaudu.

6. Nüüd ei ole muud kui kivid lõkkes punaseks ajada. Kerisekivideks on võimalusel hea valida sinised raudkivid (punased kipuvad lõkkes pudedaks muutuma). TÄHELEPANU! Paekive mitte kasutada - need plahvatavad kui piisavalt kuumutada! Ilma naljata. Kuumade kivide telki transportimiseks on hea kasutada kahte kaigast. Kuum kivi võtta kahe mehega kaigaste vahele/peale.

Mõni tähelepanek:

*Mida väiksem saun seda kõvem leil ja kivid kestavad ka kauem. Seega, ohutuse mõttes väga väikeses saunas ei tohiks keris paikneda saunalise ja ukseava vahel või saunaline ukseava suhtes kerise taga kuna kivid on väga kuumad ja ruum on väike siis paanika hoos üle kuuma kerise jooksmine võib kaasa tuua tõsiseid tagajärgi.

*Leili viskamiseks kasutada võimalusel kuuma vett. Nii jahutab vesi kerisekive aeglasemalt.

*Leili viskamist alustada ringikujuliselt kerise välimisest küljest, kui välimised kivid on juba jahtunud liigutakse järjest keskele. Mitte visata korraga liiga palju. Nii kestab keris kauem.

*Kui kasutada saunakarkassi kattematerjaliks ehituspoodides saada olevat õhukest pakkekilet siis ei tasu kerisele korraga palju vett peale uhada sest palju kuuma õhku korraga võib sauna lakke augu sulatada. :) Vähehaaval leili visates seda ei juhtu.

*Hiljem, kui kivid on juba veidi jahtunud saab ka aurusauna nautida.

*Ja kõige olulisem tähelepanek – OLE KAINE!


Samas võib alati asju edasi arendada ja juurde leiutada. Katseta ja proovi, leiad kindlasti enda jaoks parima lahenduse. Kui sul on midagi omalt poolt lisada või tekib küsimusi siis anna teada. Seniks, head leili!

P1010005.JPG
Sai tehtud saunale spetsjom raamistik mis käib koost lahti ja mahub auto pagasiruumi.

P1010104.JPG
Sauna sisevaada. Antud raamistik saigi tegelikult liiga kõrge mis nõudis improviseeritud lava. :) Siin on näha ka kerise modifikatsioon.

P1010068.JPG
Keris tules.

P1030169.JPG
Paremat veekogu polnud hetkel võtta :)

P1030166.JPG
Sarapuust painutatud telgikaared. Kerise edasiarendus koduhoovi tingimustes.

P1030165.JPG
Sarapuust painutatud telgikaared. Eest...

P1030167.JPG
Sarapuust painutatud telgikaared. Tagant...
Viimati muutis mrWilson, 02 Nov 2011, 16:57, muudetud 3 korda kokku.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Postitusi: 326
Liitunud: 07 Dets 2010, 22:07
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Reimo » 30 Mär 2011, 19:03

Suurepärane, ma päris pikalt mõelnud kuidas kilesaun toimib täpsemalt, nüüd siis jääb järgitegemise vaev ainult. 8-)

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1542
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 30 Mär 2011, 19:11

Olen kuulnud mõnda imestavat, et kuidas nii õhukeste seintega saunas üldse kõvat leili saab olla. Pärast seda kui järele proovis lõi silmad öeldu pärast maha. :)

Kuna ruum on väike ja leil küllaltki järjepidev siis ajab kõvemadki saunatajad vahel küüru. Üldse on selline saunatamise viis kuidagi teistsugune ja elamusi pakkuvam kui tavasaun. Ürgsem ütleksin.

Kunagi sai sauna tehtud isegi otse vanasse kuppeltelki millel põhi ära lõigatud. Nüüd tagantjärgi mõeldes nii kitsastes oludes ei vihtleks. Liiga ohtlik.

Ükskord leidsime kerise sobivat vanasse "Riga" tüüpi pesumasinasse :) Meeldejäävaks tegi ürituse see, et hiljem, kui kivid juba jahtunud ja vinget leili enam ei saanud siis mindi sujuvalt üle aurusaunale. Kuna pesumasina korpus hoidis vett (ei voolanud mööda kive maa sisse) siis kõik läks auruks. Maksimaalne nähtavus pikemat aega mõni sentimeeter ja nalja jagus kauemaks.

Päris talvel ei ole veel proovinud aga see viga saab ehk parandatud kunagi.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Postitusi: 736
Liitunud: 07 Dets 2010, 22:50
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas Morheatus » 30 Mär 2011, 20:04

olen olnud 200L prügikottidest kilesauna ehitamisel abis, toruteibiga okstest karkassile. Kivid köeti samuti suures lõkkes kuumaks ja veeti sisse. Kahjuk ei olnud kohustuste pärast proovida seda.

Küll aga rootsi sissi telgi ehk maasika oleme hõõhuma kütnud ja pesuväel higimull otsaees kuuma nautinud...

huvi omalgi ära proovida, ettepanek järgmine, prügikottidest ja põllult leitud maakividest mõnel matkal ise kahe - kolme inimese saun valmis meisterdada! olemas ka koormakatted, mis lihtsustavad elu.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
missomaa
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 25
Liitunud: 03 Apr 2011, 01:34
Asukoht: 71° Nord
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas missomaa » 03 Apr 2011, 18:55

Oma viimasel Skandinaavia ekspeditsioonil lõikasime kuppeltelgil lihtsalt põhja ära ja nõnda oli karkass hetkega valmis. Kuumad kivid veeretasime ühte hunnikusse, mille ümber siis istusime ning viimane saunaline tõstis lihtsalt katuse peale.
Ülimõnus elamus tõepoolest, eriti veel esmaskordsetele nautlejatele!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1542
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Telksaun ehk higistamistelk

Postitus Postitas mrWilson » 27 Okt 2017, 14:41

Unustasin ka siia teemasse lisada viite meie telksaunaüritusele RMK Saeveski metsaonnis, oktoober 2017.

Viide toimunud üritusele: viewtopic.php?f=60&t=3296

Pildid MF'i pildialbumis: https://www.flickr.com/photos/109674879 ... 1510042828

Liikuvat pilti kah:
Ah, minge metsa...

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline