Kergmatk väikelastega

Kergem on mugavam, kõik jutud kompaktsest ja kergest matkavarustusest.
Vasta
polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Kergmatk väikelastega

Postitus Postitas polarbear » 14 Juun 2016, 20:27

Ctirnyka kirjutas: Asjade kaalu kohta saan täpsustada siis kui kätte saan varustuse ja kokku komplekteerin.
Võin päris kindlasti öelda, et üllatus on ebameeldiv:
Minu olemasolev nänn 1+2 liikumiseks:
MSR Hubba-Hubba: 1,8kg
Cumulus Litelinex2 ca 1,4kg (külgepidi kokku-mahutab 1suur ja 2 väikest)
Matkamatid x2 noname: ca 800g
kokku 4 kilo.
Trangia 25-6+ gaasipõleti+ gaasiballoon: ca 1,6kg
ninnu-nännu veel ja 6 kilo koos, Granite Gear Crown 60l seljakott: +1 kilo
kokku 7 kilo.
Ja kõik see on üsna high-end tavaar "normaalse" inimese jaoks....
Toit, riided jms veel lisaks. Mul on "väikesed" 10 ja 12 vanad, üsna napilt veel mahtus eelmine aasta, sel hooajal saab üks Akto või Rootsmani ja Malachowski ja oma mati enda kanda....
Pilt

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 14 Juun 2016, 20:42

Avo kirjutas:Kuna sul plaan sinna matkale minna on?
Saan sind gaasipõletiga aidata.
23, 24, 25 juuni kavatsen matkata. Kokku 3 päeva tsivilisatsioonist eemal olla. :) Pean vaatama mõne hea koha, kus ka veekogu lähedal on, et saaks kalapüüki proovida või siis vajadusel veevaru täiendada. Üheks ööks andsin lubaduse endale, et ei lähe seekord (mis siis, et tükk aega on matkamisest möödas ja käisin varem ju ainult ühe lapsega) ja olukord kahe lapsega matkata on uus. Igatahes nii kavatsen ette võtta ja minu moto on: kas siis kõik või mitte midagi. :D Parem siis juba maksimaalselt ette võtta juba kohe praegu, kui et vähem. Eks siis saaks reaalselt ka tagantjärgi tarkusega oma vigadest õppida ja ära näha, mida oleks pidanud kaasa veel võtma või mis siis ülearune (sest üks öö pole ju eriline näitaja, kuna selle kuidagi elaks ikka üle ja selle aja peale ei oska veel päris täpselt millestki puudust tunda...) :roll: :)
Viimati muutis Ctirnyka, 14 Juun 2016, 20:51, muudetud 1 kord kokku.
Kui puudub tahe, siis ei tehta midagi. Ja ka siis tehta midagi, kui tahtmine on liiga väike (järelikult pole oluline). Aga olgu siis juba kõik- või siis mitte midagi...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 14 Juun 2016, 20:50

Ctirnyka kirjutas: 23, 24, 25 juuni kavatsen matkata.
Kui jaanipäeva aegu RMK platsidele läheneda siis on suure tõenäosusega möllavat rahvast juba kaugele kosta. :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 14 Juun 2016, 20:56

mrWilson kirjutas:
Kui jaanipäeva aegu RMK platsidele läheneda siis on suure tõenäosusega möllavat rahvast juba kaugele kosta. :)
Päris RMK platsile sel juhul Jaanipäeva paiku ei tikukski, sest ega ma ei tahaks eriti lällavate purjus üürgavate inimeste läheduses õndsalt und üritada lastega magada. :D Seega pean Bush(wo)maniks hakkama ja kuskile eemale võssa end sisse seadma... :D :lol:
Kui puudub tahe, siis ei tehta midagi. Ja ka siis tehta midagi, kui tahtmine on liiga väike (järelikult pole oluline). Aga olgu siis juba kõik- või siis mitte midagi...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 14 Juun 2016, 21:12

Kas mingi raja oled juba välja valinud?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 14 Juun 2016, 21:53

Ära sa seda matkasaabaste juttu väga tõsiselt võta. Kuna lähed lastega ja suhteliselt lühikeseks ajaks, siis piisab täiesti tavalistest tossudest. Liustikule sa ju ei roni ega 110l seljakotti ka ei vea.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 15 Juun 2016, 08:57

Ctirnyka kirjutas:Seljakotiks sai Spokey Moonhill http://www.babystore.lv/pics/products/b ... 48MD9V.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://i.alza.cz/ImgW.ashx?fd=f10&cd=SPT450" onclick="window.open(this.href);return false;
Spokey seljakott on kerge, nii et see sobib probleemideta igapäevaseks kasutamiseks.
Tõhus ventilatsioonisüsteem: OPT! VENT
Pehmendustega õlarihmad ja seljasüsteem tagavad maksimaalse mugavuse ja ennetavad valu teket seljas ja/või õlgades
Materjal: teemant-ripstop, veekindel (polüester 200D)
Tõmblukk: YKK
pandlad: YKK
mahutavus: 30 l
Kaal: 0,75 kg
mõõdud: 31 × 20 × 55 cm
Mul on sulle kurb uudis - kraami nimekirja lugedes ütleks ma, et sul on seda umbes 4-5 korda rohkem kui sellesse pisikesse seljakotti mahub (isegi siis, kui osa kraamist lapse seljakotti paigutad). Aga eks sa saad sellest ise ka aru, kui oled kaasavõetava kraami ja koti kodus põrandale paigutanud.
30 liitrine on paras kott päevamatkaks mägedes (kus on veidi üleliigset 'igaks-juhuks kraami' kaasas) või siis ultrakerge matkaja kott pikemal matkal. Esimene probleem ei teki mitte kaalu vaid asjade mahutamisega, sest ainuüksi magamiskott või matt või telk on kõik pea sama suured kui kogu tolle koti mahtuvus. Too kott oleks paras anda selga suuremale lapsele koos tema magamisvarustusega.
Sinu kraaminimekirja kogukaaluks ennustaks ma praegu 17-20 kg. Minu soovitus oleks, et see ei ületaks 1/4 sinu enda kehakaalust - seega saad ilmselt korralikult peamurdmist, mida võtta, mida jätta.
Edu matkaks.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Juun 2016, 09:26

Eks see lugu lõhnab jah ca 80 l koti järele, kui arvestada, et kergete asjade osakaal (riieded ja magamiskottid) kandamis on suur.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Juun 2016, 13:58

Veelkord, kaalu minu ettepanekut:
mrWilson kirjutas:Variant on veel kuhugi laagripaika kohale minna, end sisse seada ja siis ümbruskonnas veidi ringi matkata. Sellisel juhul ei ole vaja pooli asju seljas vedada. Väikeste lastega sa nagunii mingeid arvestatavaid vahemaid ei tee. Käite veidi ringi, õhtul lähete laagrisse tagasi ja järgmine päev võite üritust soovikorral korrata. Kõik on õnnelikud. 8-)
30L kottiga on siis paras minna. Võtad kaasa ainult selle tarviliku mida jalutamise pauside ajal vaja võib minna. Kui pika maa üks 6 aastane laps on võimeline kõndima (hea tujuga)?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Juun 2016, 14:35

Sellega on jama, praeguseks on RMK enamuses kergemalt ligipääsetavad ilusad kohad hõivanud ja sõidetavaks muutnud. Kui sul just mingit enda teada salapaika pole. Ja ligipääsetavates kohtades on ka kola maha jätmine probleem. Et igatpidi nokk kinni/saba lahti olukord.

Aga võib-olla töötaks jaanipäeval, kus kõik lõket teha tahavad, taktika, et lähed kohta, kus tuld teha ei või ja ei saagi. Kordan näiteks sedasama. http://www.loodusegakoos.ee/kuhuminna/p ... a-metsaonn" onclick="window.open(this.href);return false;
Ctirnyka kirjutas:
mrWilson kirjutas:
Päris RMK platsile sel juhul Jaanipäeva paiku ei tikukski, sest ega ma ei tahaks eriti lällavate purjus üürgavate inimeste läheduses õndsalt und üritada lastega magada. :D Seega pean Bush(wo)maniks hakkama ja kuskile eemale võssa end sisse seadma... :D :lol:
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Juun 2016, 14:58

Nohik kirjutas: Ja ligipääsetavates kohtades on ka kola maha jätmine probleem.
Seda küll. Kuid nagu aru olen saanud siis rmk platse on teema algatajal plaanis vältida. Samas, väikeste lastega kuhugi võpsikusse ronida ei ole ka väga reaalne. Seega, noka ja saba situatsioon on veidi küll. Kindlasti on ka selliseid mitteametlikke kohti kus rahvast ei käi kuid saab kenasti kõndida ja laagrisse jääda.
Ah, minge metsa...

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 15 Juun 2016, 16:11

kahjuks ei saa siis sind põletiga aidata, sest olen tööl ja tulen alles 28 juuni tagasi.
Peale 28 juunit kui on veel vaja siis võin laenata küll.
Ma julgeks pakkuda sellist kohta nagu "lõunalaagri" see on piiri ääres ja seal tavaliselt rahvast ei käi, isegi jaanipäevadel on seal rahulik.

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 15 Juun 2016, 17:05

Avo kirjutas:kahjuks ei saa siis sind põletiga aidata, sest olen tööl ja tulen alles 28 juuni tagasi.
Peale 28 juunit kui on veel vaja siis võin laenata küll.
Ma julgeks pakkuda sellist kohta nagu "lõunalaagri" see on piiri ääres ja seal tavaliselt rahvast ei käi, isegi jaanipäevadel on seal rahulik.
Ei ole hullu kui laenata pole võimalik selles vahemikus. Mul on tikud nii kui nii tule tegemiseks, et lõket teha. :) Matka tarvikutega on lugu selline, et poest saadeti kiri, et osasid asju, mida soovisin ja mille eest tasusin, polegi laos. Otsiti mõnele aseainet, aga mõnele polnud ka alternatiivi saada. Nt kalastuskomplektist olen ma nüüdseks nimekirjas ilma. Samuti pole mul nimekirjas enam matka kausse, mida tellisin. Õeldi, et ehk leian poe lehelt alternatiivi midagi. Kirjutasin, et Primust sooviks (vaatasin, et selle 13 euri sentidega, mis jäi toodete summast õhku, saaksin mingi piirituspõleti) nüüd ootan poest vastust, et kas neil seda on pakkuda teiste puuduvate asjade hinna vääringu asemel.
Termo tekke ka polnud, mida soovisin, kuid neile leiti alternatiiv poes teise firma toote näol. Sedasi siis hetke seis...

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 15 Juun 2016, 17:18

mrWilson kirjutas:Kas mingi raja oled juba välja valinud?
Rada pole veel välja vaadanud, aga see pani pikemalt mõtlema, kuna,jah, Jaanipäeva paiku võib igal pool olla rohkelt rahvast. Peab siis vaatama mingisuguse sellise koha, kuhu ehk isegi oleks lootust rahulikumalt telkima saada. Kuhu ehk suuremad pidutsejad ja grilli tegijad ei viitsiks minna, et liialt oma mugavustsoonist ei peaks välja ronima. Võib-olla lasen end siiski lastega autoga kuskile paika sõidutada ja siis sealt edasi rännata jalgsi mingi maa sobivasse kohta välja, kus siis 3 päeva kohapeal olla ja ringi vaadata ümbrust ja vaadata kuidas see hakkama saamine oma välja vaadatud ja kaasa võetud varustusega on. :)

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 15 Juun 2016, 17:27

mrWilson kirjutas:
Nohik kirjutas: Ja ligipääsetavates kohtades on ka kola maha jätmine probleem.
Seda küll. Kuid nagu aru olen saanud siis rmk platse on teema algatajal plaanis vältida. Samas, väikeste lastega kuhugi võpsikusse ronida ei ole ka väga reaalne. Seega, noka ja saba situatsioon on veidi küll. Kindlasti on ka selliseid mitteametlikke kohti kus rahvast ei käi kuid saab kenasti kõndida ja laagrisse jääda.
Äkki pakute kohti välja mis päris teises Eesti otsas poleks, Tallinnast väljas sõites kuni 100 km max raadiuses ja oleks veekogu lähedal (jõgi, või allikad)?
Järve äärde ei tahaks, ega ka mereäärde kus rannatsoon, sest sellistes kohtades pidutsetakse kindlasti. Oluline oleks kust vett oleks võimalik hankida ja hea telki püstitada. :)

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 15 Juun 2016, 17:51

Ctirnyka kirjutas:
Avo kirjutas: Nt kalastuskomplektist olen ma nüüdseks nimekirjas ilma.
Mind täitsa huvitab, mis kalastuskomplektist jutt käib?
Kas tavalised kalatarvete poed sellist ei paku? Salmo, Jahipaun, Vobla, Bobo jne.
Priimuse ja keedupotsiku võin laenata, gaasiballooni hangid ise :)
Pilt
Pilt

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Juun 2016, 18:45

Ctirnyka kirjutas:Oluline oleks kust vett oleks võimalik hankida ja hea telki püstitada. :)
Kui kavatsed loodusest joogivett hankida siis rangelt soovitan kasutada veefiltrit. Siin foorumis tegeleb sellega kasutaja Ullivilli: viewtopic.php?f=14&t=2097" onclick="window.open(this.href);return false; Mitte sellepärast, et meil siin igal pool halb vesi oleks kuid kunagi ei tea mida sisse jood, eriti kui kaasatud on väikelapsed. Alati saab ka vanakoolilikult läheneda asjale ja vett läbi keeta kuid see on kohati ebamugav ja aeganõudev.

Võibolla on kellegil sulle filter laenuks anda.

Pilt
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 16 Juun 2016, 14:21

mrWilson kirjutas:
Ctirnyka kirjutas:Oluline oleks kust vett oleks võimalik hankida ja hea telki püstitada. :)
Kui kavatsed loodusest joogivett hankida siis rangelt soovitan kasutada veefiltrit. Siin foorumis tegeleb sellega kasutaja Ullivilli: viewtopic.php?f=14&t=2097" onclick="window.open(this.href);return false; Mitte sellepärast, et meil siin igal pool halb vesi oleks kuid kunagi ei tea mida sisse jood, eriti kui kaasatud on väikelapsed. Alati saab ka vanakoolilikult läheneda asjale ja vett läbi keeta kuid see on kohati ebamugav ja aeganõudev.

Võibolla on kellegil sulle filter laenuks anda.

Pilt
See veepuhastus seade tundub hea asi olevat. Kas see on ainus mis selline väike ja kompaktne saadaval või on veel teisigi pisikesi veepuhastus seadmeid, mis ajaks ka s.o.s varijandina asja ära? :) Et tulevikus soetada ei tahaks üle 25-50 eur välja käia (tõenäoliselt kui võimalik, siis veaks parema meelega mineraalvett pudelites kaasas). Aga samas kui oleks mingi veepuhastus seade, siis seda lihtsam oleks, ei peaks vast hirmu tundma selle ees, et kas saab puhas vesi otsa või mitte ja kas läheduses on allikaid kust puhast vett hankida looduses, või mitte, sest (peale allikavee pole muud vett looduses juua proovinud), küll aga olen lihtsalt käsi pesnud jõe vees ja teistes veekogudes.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 16 Juun 2016, 16:15

Hetkel ei tea küll, et oleks kompaktsemat filtrit kusilt saada.

Osta saad siit:
http://ripptelk.ee/?product=sawyer-mini-veefilter" onclick="window.open(this.href);return false;
+ söefilter: http://ripptelk.ee/?product=katadyn-soefilter" onclick="window.open(this.href);return false;

või otse ühendust võtta kasutajaga Ullivilli: memberlist.php?mode=viewprofile&u=329" onclick="window.open(this.href);return false;

Sawyer veefiltri teemad:
viewtopic.php?f=10&t=1554" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=14&t=2097" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=10&t=2879" onclick="window.open(this.href);return false;

NB! Teemal filtreeritud vesi ja väikelapsed/imikud soovitan konsulteerida spetsialistidega. Igaks juhuks.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 17 Juun 2016, 10:05

Eks neid vee teemasid ole omajagu siin igal pool jahutud ja filtreidki müügis Eestis piisavalt, rääkimata maailmast, kus keskmiselt iga aasta mingi uus filtreerimise süsteem müüki tuleb.
On tekkinud kompaktsemaid viiruse lahendusi jne jne, kuid enamus neist lähevad maksma ulme numbreid, kui neid sooviks Eestisse saada.

Sawyeri peamised märksõnad on kerge kaal, soodne hind, võimalikult pikk eluiga ja võimalus vett ette puhastada.
Eestis saadavatest on lähim konkurent Lifestraw, mis on pea kaks korda pikem ning ei võimalda vett suuremas koguses puhastada, millest ka nimi straw (kõrs)
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 17 Juun 2016, 12:07

Paaripäevastel matkadel ma veefiltri kaasas kandmisel erilist mõtet ei näe(enda jaoks). Kraavi vett puhtal kujul nagunii ei joo, isegi kui ta on filtreeritud- halva maitsega ka söefiltrit kasutades. Loodusest võetud veega olen vahest teed teinud, aga selle keedan nagunii läbi, nii et jällegi filtril erilist pointi ei ole. Väike orgaaniline sade jääb sisse, mis siis...

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 17 Juun 2016, 12:29

Märgin ära, et kui pundunud pudulojus on mõnekümne meetri kaugusel veevõtu kohast oleks mõistlik vett keeta vähemalt 5 minutit :)
Kuid eks ta tõsi ole, kahe päeva vett ja tee vett võib üsna rahulikult Eesti veekogudest võtta, eriti veel kui nood on üldisest asustusest kaugemal.
Samas minu kogemus söefiltriga pigem positiivne ning ka räigema seisnud vee kõdu maitse on ära võtnud.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 17 Juun 2016, 18:26

mrWilson kirjutas:Veelkord, kaalu minu ettepanekut:
mrWilson kirjutas:Variant on veel kuhugi laagripaika kohale minna, end sisse seada ja siis ümbruskonnas veidi ringi matkata. Sellisel juhul ei ole vaja pooli asju seljas vedada. Väikeste lastega sa nagunii mingeid arvestatavaid vahemaid ei tee. Käite veidi ringi, õhtul lähete laagrisse tagasi ja järgmine päev võite üritust soovikorral korrata. Kõik on õnnelikud. 8-)
30L kottiga on siis paras minna. Võtad kaasa ainult selle tarviliku mida jalutamise pauside ajal vaja võib minna. Kui pika maa üks 6 aastane laps on võimeline kõndima (hea tujuga)?
Mul polegi enam 30L matka seljakotti asjade nimekirjas hetke seisuga (kuigi tellisin ja lootsin seda saada matkamise ajaks).
Nimekirjast on maas:
Laste jalgrattatulede komplekt Bicycle gear​
Seega võimalik ei ole saada selleks ajaks või on juba otsas laost; sain toodete kohta kirja:

1.Curver ämber 7L

2.Vihmakeep Poncho PVC

1.Matkamatt Easy Camp Folding EVA seat, kokkupandav

3.Grill Vega Smyk

4.Vile Spokey Mayday, Must

5.Vile Spokey Mayday, Oranž

6.Vile Spokey Mayday, Kollane

7.Pikad tikud, 50 tk

8.Matkaseljakott Spokey Moonhill 30l, Kollane

9.Süütegeel ERES Fondue Gourmet , 250 ml.

10.EMOS taskulamp P3812

11.Ripats - taskulamp EMOS 1 LED 3xLR1130 (siseruumidesse) kaelkirjak, öökull, jõehobu, kaheksajalg

12.Kokkuvolditav kauss Easy Camp Folding Bowl M

13.Naiste sportlikud jalatsid​, punane, 37

14. Piknikumatt Regatta, roosa

15.Naiste sportlikud jalatsid, must, 37

16.Reisikomplekt

Kustutame need ära ja kanname ülejäänud raha tagasi, oli kirjas.

Oskab keegi kiirkorras nõustada, kust ma saaksin mõistliku hinnaga (minu mõistes soodsam) normaalse seljakoti matkale ja mingid jalanõud ja toidunõusid ja (kokkuvolditavaid) matkamatte, enne järgmist kolmapäeva ja midagi veel vajalikku mis oleks matkale kindlasti tarvis? :oops: Pooled asjad seega vaid matkamiseks olemas, mida saan kätte enne matkamist (teisipäeval siis). Ülejäänud asjadel on kriips peal, sest neil oleks olnud kuni 13.juulini ehk järgmise kuu lõpuni tarneaeg ja osade asjade puhul oli tulemus, et otsas.

Calebson
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Calebson » 17 Juun 2016, 18:47

Facebookis on grupp: Matkavarustus sõbralt-sõbrale. Sealt leiab tihtipeale vähekasutatud varustust soodsa hinnaga.
Parajalt paks ja parimais aastais.

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 17 Juun 2016, 20:03

Calebson kirjutas:Facebookis on grupp: Matkavarustus sõbralt-sõbrale. Sealt leiab tihtipeale vähekasutatud varustust soodsa hinnaga.
Aga samas iseenesest see sõbralt-sõbrale matkavarustuse vaatamine Facebookest on ka hea idee, (juhul kui midagi silma jääb), aga siiski pelgalt sellele lootma ei saa jääda, et kõike vajalikku või kasvõi mõnda vajalikku asja sealt saaks sobiva hinnaga, kuna kindel on see, et Tallinna piires vaid marsiksin kohale ja samuti ka see, et hind on paljugi määrav ja seisukord, ning suurus. :)

Vasta

Mine “Kergmatkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline