Mõttes 200 km 20 L kotiga.

Kergem on mugavam, kõik jutud kompaktsest ja kergest matkavarustusest.
Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Mõttes 200 km 20 L kotiga.

Postitus Postitas Metavo » 25 Apr 2015, 22:52

Ma ei teagi miks ma selle postituse teen, ju tahan kuulda kas on kellelgi nõuandeid vms.

Pean toonitama, et minu eesmärk pole kergmatkamine, kuid kuna on tulemas soojemad ilmad siis päris 120 L kotiga ei viitsi enam selliseid suuremaid marsruute käia. Niisiis, tekkis väike kiusuplaan mida peab enda peal proovima.

Mõte on Aegviidust Tartusse kõndida, aga mitte suure vaid väikse seljakotiga.
Seljakoti suuruseks on 20 L, tegin proovipakkimise. Kotti mahtus:
rippvoodi,
vihmakate,
ülemine kilt,
alumine kilt,
väike pott,
väike (varu)pliit mis töötab haoga,
1L teraspudel vee tarvis,
kruus,
teepakk,
teesõel,
spork,
väike kauss,
2x lihakonservi,
riis,
paar sibulat,
porgand,
nuga,
veefilter,
akupank,
1 paar varusokke.

Kokku kaalub 5,2 kg, lisandub 1L vett ehk 6,2 kg.

Plaan ilmselgelt tee pealt toiduvarusid täiendada, sest selle kogusega välja ei vea ja rohkem ruumi pole.

Mõtlen lausa et äkki jätan saapad maha, siis sokke pole tarvis kaasa vedada ning saab sokipaari asemel mingi müslibatooni kotti pista.

Mis ei mahtunud kotti, on kampsun ja vihmajope, mis sõltuvalt ilmast lendavad selga või koti külge.

Kuna mu eesmärk pole mitte kergmatkamine, või enese kiusamine, siis ei tunne ka end moraalselt halvasti kui võtaksin kaasa väiksema õlakoti, kus mahuks kanda päeva jooksul rohkem vajaminevat pahna, nt. vihmakas, veepudel, nuga, köögitavaar, söök, wc paber jne.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Mõttes 200 km 20 L kotiga.

Postitus Postitas Tarmo » 26 Apr 2015, 10:27

Äge!
Äkki saaksid varustuse täpsemad margid, grammid ja/või pildid ka lisada?
Oled sa selle raja juba enne läbi kõndinud/väntanud?
Ise tegin eelmisel suvel rattaga lõigu Aegviidu - Elistvere - Tabivere ja võin raja infot jagada.
Tabiverest läheb muide kergliiklustee Tartusse.
Kui kuival ajal, siis pole valdaval enamusel rajast saapaid küll vaja - teedel on tossudega mõnusam kõndida.
...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 26 Apr 2015, 11:22

Ma mõtlesin täitsa paljajalu ning xeroshoes pläffidega minna, ehk isegi märg rada ei heidutaks.
Olen lõike sellest kõndinud kuid mitte kogu rada.
Varustuse täpsem info tuleb mingi hetk hiljem kui on soovi

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 26 Apr 2015, 20:52

Et mitte ära kasutada ruumi seljakotis veepudelite jaoks, saad koti õlarihmade külge kinnitada nt kaks 0,5l plastik veepudelit niimoodi - https://www.youtube.com/watch?v=Pmj1tYjCXeU" onclick="window.open(this.href);return false;. Tasakaalustab raskust ja on kergesti kättesaadav.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 26 Apr 2015, 20:58

Mina olen sinu kotist pisemaga 48h ekstreemmatku küll teinud - selliseid, kus varusid täiendada ei anna. Osa asju pistad taskusse, näiteks paar shokolaadibatooni, kompassi, jms. Mul muidugi nuga/tulealustaja ja veepudel/kruus/tuuletõke istusid vöö peal, mitte kotis.

Mõned ideed ka siis: Oleneb, milline su kott on - äkki annab üht-teist selle külge riputada? Võib-olla isegi paar paelajuppi selleks eelnevalt külge õmmelda? Vihmakindlad asjad kinnitad koti peale nööriga näiteks.

Mina muidugi magasin lihtsalt telkmantli all, millele aretasin teisel korral sääsevõrgu külge. Magamismatiks oli õhuke fooliummatt (supermarketist ostetud) ja otsisin lihtsalt alati samblasema puualuse magamiseks. Magamiskott oli kõige õhem Ferrino (mugavustemperatuur +10 vist) - sain sellega kenasti ka +3 ööga hakkama, magad seal sees lihtsalt riietes.

Kas sul akupanka on ikka vaja? Äkki saad tee peal külaelanike kaubale ja saad mõne juures tunnikese vahepeal laadida oma asju? Meie oma Oandu-Iklal läksime seda teed luksuselektroonika (st eluks mittevajaliku) laadimisega.

Siis see küsimus, et kui minimalistlikusele rõhud - kas on vaja ikka pliiti? Oled proovinud miniatuurse lõkke tegemist (ca 10cm läbimõõduga lõkkease, tuleroaks väiksed kuivad murtud oksakesed) ja poti riputad traadiga sinna kohale hoopis kasutades selleks mõne lähedase põõsa oksa? Toimib jube hästi.

Milleks eraldi kauss? Söö potist. Kruus on ju niikuinii kaasas.

Äkki oli millestki abi...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 26 Apr 2015, 21:33

Ma tegelikult ei taha rõhuda väga minimalistlikkusele, pigem mugavusele 20 L kotiga liikumisel, kuid aus olles väike hasart tekkis küll.

Pliidi võib maha jätta küll. Ei mäletagi, millal viimati seda kasutasin, kuid samas ruumi see ei võta sest läheb kenasti plaadiks kokku. Tegemist on Tarmo tehtud alumiiniumist haopõletiga millele kott ümber õmmeldud.

Kaussi mahub täpselt konserv ära, nii et las ta olla. Kes teab millal või milleks võib vaja minna.

Magamiskotti endiselt ei kasuta. Kaalumisel on, kas võtan kaasa enda tehtud ülakildi või sellise kommertsversiooni: http://www.aliexpress.com/item/Aegismax ... 53747.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Enese tehtu on proovitud ja umbes 100 g raskem.
Aliexpressi imekilt on aga kompaktsem, kuid ainus kord kui sellega 0 kraadi juures proovisin magada, jäi selgelt lahjaks. Ideeliselt saab mingi jope või kampsuni peale tõmmata ja elaks üle, ning üleüldse ei tea veel kas üldse nii külma ilma tuleb enam.

Akupanka vast tõesti pole vaja, saaks kenasti ilma hakkama kui paar päeva FB-s jätan käimata. Ilmselt jõuaks kordi pikema matka teha enne kui vajadus tekiks.

Tanel, tänud selle mõtte eest, eks mõtlen. Kardan et selle aja sees õmblusmasina taha ei jõua (sest asub teises linnas) ning hetkel mu koti rihmadel puuduvad vastavad aasad, kuhu neid kinnitada.

Nonii, kui rõhun kergele kaalule, siis jääks maha:
akupank (450 g)
kauss (44 g)
1 lisanuga mille kotist leidsin... (250 grammi)

vahetusse saaks minna:
kilt (100 g võitu + ruumivõit)
teraspudel plasti vastu (ca 100 g võitu)

Kokku 944 g, mis teeks koti kogukaaluks 5,25 kg.

Ideeliselt viiks see mind REI järgi ultralight klassist minimalistlikku (piiriks 12 poundi ehk 5,443 kg) http://www.rei.com/learn/expert-advice/ ... cking.html" onclick="window.open(this.href);return false;
kuid, siinkohal ei arvestanud ma riitetega mida seljas kannan ning veel paari esemega. Nii et, olgem ausad, pole mõtet end petta.
Eks kõik selgub veel. 5. mai on see maagiline kuupäev mil hakkan astuma, nii et aega veel on.

Edit: Ajaa, ning tegelikult saaks ca. 200 grammi veel vähemaks kui ükskord viitsin enda rippvoodile teha suvise alumise kildi. Hetkel kasutan aastaringselt kilti, millega pole probleemiks ka magada -15 kraadiga. Kuid kuna see jääb alla 500 grammi, siis motivatsioon on seni olnud nõrk.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 27 Apr 2015, 13:05

Nii, kergendasin veidi seljakotti ja ruumi näib olevat ülegi, kuid ei tea kui kauaks.
Kokku kaalub kõik 4,3 kg, kuid sealt on veel puudu leuku, 1L vett, riis vms, juurikad, WC paber.

Siin paar pilti siis varustusest:

Magamisvarustus (ülemine ja alumine kilt, tarp, rippvoodi+ nöörid):
Pilt

Kõik pakitult (ülemine kilt, alumine kilt, rippvoodi+tarp):
Pilt

Magamismüts:
Pilt

Köök (titaan spork, titaan kruus, milles tee+teesõel, pliit, pott, milles kaks lihakonservi, aspiriin ja tulepulk):
Pilt

Seljakott, koti vihmakate, karabiin, kiivi:
Pilt

kalamari
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kalamari » 29 Apr 2015, 14:59

Vau, see Aegismaxi kilt on müstiliselt odav. Küllaltki kerge ning korraliku sulega.

Sa kirjutasid midagi enda õmmeldud kilti kohta. Eeldan et tegemist on sünteetilise soojustusega? Olen ise ka mõelnud õmmelda, et oleks alternatiiv praegusele sulekale. Kas sa tellid materjalid extremtextilist?

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 29 Apr 2015, 21:35

kalamari kirjutas:Vau, see Aegismaxi kilt on müstiliselt odav. Küllaltki kerge ning korraliku sulega.

Sa kirjutasid midagi enda õmmeldud kilti kohta. Eeldan et tegemist on sünteetilise soojustusega? Olen ise ka mõelnud õmmelda, et oleks alternatiiv praegusele sulekale. Kas sa tellid materjalid extremtextilist?
Jah, sealt saab ka. Soovitan Climashield Apexit kuna on piisavalt robustne, et kui natukenegi hoida, siis saab hakkama ilma teppimata.
Pealiskangaks soovitan miskit tuulekindlat ja voodriks mõnda mikrofiiber kangast, kui on võimalik. Kildi näol on tegu ühe lihtsaima asjaga mis ise valmis teha, omaette küsimus on aga krae tegemine.
Mul üks kraega, teine kraeta. Idee poolest võimalik ka õmmelda õlgade ja kaela kuju sisse, kuid see omaette teema.
Kildi puhul saab kaalu kõvasti säästa kui tead täpselt, kui laiad peavad olema "tiivad", ehk teki ääres mis sa enda alla topid.
Mul kaks kilti, üks valmistatud 133 g/sqm ja teine 2x100 g/sqm kihtidest. Paraku kaal on praktiliselt sama sest teise puhul suutsin paremini kuju modida enda keha järgi, esimest pole viitsinud aga ümber teha. Peab vaid meeles pidama, et liiga ahneks ei tohi minna, muidu külg hakkab külmetama.
Nii on lood. Järgmiseks talveks kavatsen ilmselt 200 g/sqm teppimata kildi teha, mis arvestab paremini keha kujuga. Teoorias ~520 grammi tehtav.

kalamari
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kalamari » 30 Apr 2015, 00:59

Apexiga tuttav jah. Mul on Apexi ning Pertexiga ise õmmeldud balaclava ja soojustatud lühikesed püksid. Kuid olen kildi tegemist edasi lükanud, tahaks kergemat materjali - aga need lähevad juba 20-30 eur/m kanti.

Lisaks olen koerale Apexiga õmmelnud talvejope ning magamiskoti:) Matkan koeraga enamasti.

Raskuse osas vaatasin, et AStucasel on kilt 575g, Apex167ga. Üllatavalt soe temp rating(0C) sünti kohta. Mul oli esimene magamiskott Ferrino, ja see oli -7C või miskit, kaalus 2.2 kg.

Hetkel on mul kasutusel sulekilt. Neli korda kergem. Kunagi ei lähe magamiskoti peale tagasi:)

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 30 Apr 2015, 07:53

Tore kuulda et ma pole ainus kildi kasutaja Eestis :)
Mõtlesin juba et olen ainus ja äkki on mul miskit viga. Apexi puhul ma ütleks, et teppimata 133 g/sqm kiht on võrdlemisi piisav et magada ära 0 kraadiga.

kalamari
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kalamari » 30 Apr 2015, 13:14

Ilmselt oled ainuke rippvoodiga matkaja:)

Aga panustan ka natuke.

Minul hetkeseis selline. Võiks tegelikult osad asjad ära võtta(näiteks telgi varras või veefilter), aga mul on pigem kiusatus midagi juurde panna(näiteks akupank või mora nuga opineli asemel). Nugadest rääkides, see ununes ära, aga ta ilmselt läheb tasku või vöö peale.

Ja see varustus on rattasõidu ajal. Välja on jäänud ka koeramagamiskott ning koerajope - aga need ilmselt inimesi ei huvita. Enamus väljasõidud on mul hoopis packraftiga, siis on igasugu vidinaid juures nagu kummipaat, aerud, päästevest etc, siis ei saa enam mingit UL filosoofiat austada.

Alumine rida on niiöelda 3 suurt. Vasakult on aluskile(50g) ja tarp(240g), tyvekist õmmeldud bivi minule ja koerale(umbes 250g), talve madrats(430g) ning kilt(530g).
Keskmine rida on merrino aluspüksid, vihmajope, vihma seelik(multifunktsionaalne asi pigem, vahel vihma ajal koerale peale või lihtsalt alusena pauside ajal), vaiad, arstikapp, lamp, sääsetõrje ning telgi varras. Ja ülemine rida on söögid joogid(mini sawyer ning alkoholi pliit, 0,9L potiga) ning väike jupp nööri.

20 Liitrisesse kotti see kraam kohe kuidagi ära ei mahuks(eriti toiduga ja veega).

Pilt

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 30 Apr 2015, 15:12

See packrafti teema on mind hakanud üha enam kummitama. Vb peaks lausa sellekohase teema tegema.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 30 Apr 2015, 15:17

Tohohh.. hmg, cuben, packraft (ja ilmselt ja bikepacking?) .. see tuli küll väikese üllatusena. Kui viitsid, ilmuta jah end oma kolaga ka mingis uues ja/võ mõnesi üldisemas teemas, torgiks natuke ratta-suunda (raamikotid jms) ja ehk üht-teist veel.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 30 Apr 2015, 23:36

margusl kirjutas:Tohohh.. hmg, cuben, packraft (ja ilmselt ja bikepacking?) .. see tuli küll väikese üllatusena. Kui viitsid, ilmuta jah end oma kolaga ka mingis uues ja/võ mõnesi üldisemas teemas, torgiks natuke ratta-suunda (raamikotid jms) ja ehk üht-teist veel.
+1
Ja torgiks seda packrafti teemat ka lisaks.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
CorvetteC3
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas CorvetteC3 » 01 Mai 2015, 19:00

margusl kirjutas:Tohohh.. hmg, cuben, packraft (ja ilmselt ja bikepacking?) .. see tuli küll väikese üllatusena. Kui viitsid, ilmuta jah end oma kolaga ka mingis uues ja/võ mõnesi üldisemas teemas, torgiks natuke ratta-suunda (raamikotid jms) ja ehk üht-teist veel.
reigo130 kirjutas:See packrafti teema on mind hakanud üha enam kummitama. Vb peaks lausa sellekohase teema tegema.
+1
Ja asi hakkab sooviavaldustega esialgsest teemast pisut kõrvale kalduma, peab vist ise uue teemaga algust tegema.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 02 Mai 2015, 09:16

Metsa küll. Näib et distants on 250 km ja ma pole enam kindel kas see on viie päevaga tehtav... eks näis, hea hetk on hakata kihlvedusid tegema.
Käisin MatrixProst läbi mõni päev tagasi varustust täiendamas ning kui nad nägid mis kotiga minna tahtsin, laenasid nad mulle miskit natuke toekamat ja mugavamat. Hea et nad olemas on. Samas, eelnevat lugedes peab tõdema et teema pealkiri on ebaadekvaatne. Nüüd näib olevat minek 40 liitrise kotiga 250 km retkele.
Plaanin kõik toidu kaasa vedada mis ära tarbin. Hetkel pakitud kujul kott kaalus 8.5 kg + 1L veevaru. Teisisõnu, Minimalistlikust kategooriast olen väljas :)
Samas esimeste päevade toidud kaaluvad palju, plaanin esimese kahe päeva jooksul koti kogukaalust kaotada toitude näol 1.2-1.8 kg.

Sai ka ära proovitud seesamune aliexpressi kilt, ja no ei jää rahule selle soojusefektiga. Peab ikka võtma enda tehtud Climashield Apex kildi kaasa, mida samuti veidi mudisin, eemaldades tõmbluku alt ja õmmeldes jalatasku jädavalt kinni. Pole kunagi seda avanud, seega mõttetu lisakaal. Sai 50 g kaalu vähemaks :) ning taastasin krae funktsionaalsuse mis kord oli hävitatud.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 02 Mai 2015, 15:51

50 km päevas???????????????
nagu tartust põlva või jõgevale.
5 km tunnis ilma puhkamata 10 tundi järjest ja selleks peab siis ju ideaalne tee olema, nii kui asi kasvõi heinamaa peale lähed siis kohe kiirus ka langeb.
No 50km päevas ja seda 5 päeva......see on sinu puhul ulme.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 02 Mai 2015, 17:27

Metavo kirjutas:Metsa küll. Näib et distants on 250 km ja ma pole enam kindel kas see on viie päevaga tehtav... eks näis, hea hetk on hakata kihlvedusid tegema.
Aegviidu-Elistvere-Tabivere rattaga oli täpselt 200 km.

Mõni mees liigubki 50 km päevas : http://loodusegakoos.ee/matkatee/matkapaevik/isc

Kui üleeelmisel aastal Oandu - Hirvelaane - Ardu lõiku tegin, siis läks esimesel õhtul üks kergmatkaja minust mööda ja lubas mõne päeva pärast Iklas olla. Järgmise päeva lõunaks sain ta kätte - oli öösel rajalt eksinud ja motivatasioon kaotanud ....
...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 03 Mai 2015, 15:54

Jah, Avo. Ma nõustun ka et ilmselt olen napakas

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 03 Mai 2015, 16:06

miks kohe napakas..............sa pole ju napakas.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 03 Mai 2015, 20:50

Tarmo kirjutas:
Metavo kirjutas:Metsa küll. Näib et distants on 250 km ja ma pole enam kindel kas see on viie päevaga tehtav... eks näis, hea hetk on hakata kihlvedusid tegema.
Aegviidu-Elistvere-Tabivere rattaga oli täpselt 200 km.

Mõni mees liigubki 50 km päevas : http://loodusegakoos.ee/matkatee/matkapaevik/isc

Kui üleeelmisel aastal Oandu - Hirvelaane - Ardu lõiku tegin, siis läks esimesel õhtul üks kergmatkaja minust mööda ja lubas mõne päeva pärast Iklas olla. Järgmise päeva lõunaks sain ta kätte - oli öösel rajalt eksinud ja motivatasioon kaotanud ....
Nojah, see tüüp käis vaid laupaeviti jalutamas ning ei jäänud ööbima.

Vaatan et mul tuleb vihmane nädal kui ilmateadet jälgida :mrgreen:
Õnneks temperatuur on suht ideaalne, mitte liiga soe ega liiga külm.

kalamari
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kalamari » 03 Mai 2015, 21:47

Kas kogu toitu oleks mõtekas kaasa võtta? Kas väikelinnad teele ei jää?

Mida muidu kavatsed süüa? See on mul alati mega dilemma.

Regina
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Regina » 04 Mai 2015, 12:35

Tavo,kui ilma saabasteta lähed,siis oled küll loll. Mõtle,mis su jalad eelmine aasta tegid Vormsil. Sa küll veel ei vingunud,aga ma ei soovita lihtsalt niimoodi minna(lihaspõletikud jmt,). Noor inimene ja elu veel ees - nüüd kohe jalad esimese asjana tuksi panna .Veel ju vaja mingite vahenditega tüdrukutele ka järele joosta.
Naiselikku ilu on ka metsa vaja...

Kasutaja avatar
heiki
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas heiki » 04 Mai 2015, 13:24

+1 Regina öeldule

Vasta

Mine “Kergmatkamine”

Kes on foorumil