Minu esimesed katsetused - ühepäevamatkad ja sealt edasi

Kergem on mugavam, kõik jutud kompaktsest ja kergest matkavarustusest.
Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Minu esimesed katsetused - ühepäevamatkad ja sealt edasi

Postitus Postitas Mait » 23 Aug 2014, 20:54

Alljärgnev on minu tagasihoidlik ülevaade oma esimestest katsetustest kergmatkamise vallas:

Viimaste pikemate matkade ajel on mul vaikselt hakanud tekkima tunne, et peaksin natuke oma matkavarustuse kaalu kergendama. Põlved oleksid rahul ja ilmselt tänaks ka ülejäänud keha. Vist oli ka mõnes mõttes silmadeavajaks hetk viimaseks tundramatkaks valmistumisel - olles kogu kola kokku kuhjanud vaatasin välja mõned esemed, mis olid kaasas emotsionaalsest soovist ja mitte vajadusest ning panin need kaalule. Kui ainuüksi ühe kohvitassi ja matkanoa kogukaaluks tuli juba natuke üle poole kilo, hakkasin päris tugevalt uuesti kaaluma oma matkakoti sisu.

Et mitte uute asjadega liialt kiirustada, otsustasin tagasi kodumaale naastes teha esimese katsetuse ühepäevamatkade vallas. Käin päris tihti üksi või kaksi päevamatkadel, läbin selle käigus 10+ kilomeetrit ja tahan korra või kaks mõnusalt süüa (see tähendab, et tihtipeale tahan mõnuga rahulikult looduses kokata, mitte valada keevat vett mingile poolfabrikaadile). Alustuseks tundus, et kui selliste matkade tarbeks panna kokku kergvarustus ja seda testida, siis ei pea kohe ulmesummasid välja käima ja oleks vaikselt aega vaadata, kas kergmatkamine mulle sobib või mitte.

Tegin siis eelmisel nädalal vaikselt algust ja panin kokku sellise komplekti:

Halti Streetpack (17L) 147
Nuga Opinel No8 44
BG tulepulk & Rootsi konserviavaja 31
LMF plastikluhvel 10
Väike riiv 12
Volditav tass 21
Volditav taldrik 46
Väike plastpudel (0,5L) 24
Trangia Mini (täidetud põleti) 423
Kütusepudel ja 200ml piiritust 198
Istumisalus 22
Katadyn Hiker veepuhasti 386
Õlipudelike 46
Soola ja pipratoos 55

Kokku tuli 1465 grammi.

Testimiseks läksin täna hommikul koos kaaslasega Jussi nõmmedele. Lisaks eelnevale kaalule siis 500 grammi vett ja ca 1 kg toiduaineid kummalegi. Läbisime ca 18km ja tegime kaks korda süüa - alustuseks sellise hilise brunchi "vesi-peale-ja-riisiroog-valmis" asjast. Õhtupoolikul matka lõpuosas küpsetasime värskest hakklihast ja suvikõrvitsatest burgereid.

Mõned tähelepanekud varustusest:

Halti seljakott on väga mõnus, eriti kui panna istumisalus sisetaskusse, nii et see toetab vastu selga - toimib hea õhutaja ja pehmendusena. Kuna kott oli väga kerge, siis õlad ei väsinud põrmugi.

Opinel No8 nuga olen nüüd paar nädalat intensiivselt kasutanud - hea kerge lukustuv nuga, tera saab hästi teritada, ajab kõik asjad kenasti ära. Lisaks töötab noa selg väga edukalt tulepulgale rauana.

Veepuhasti kaasavõtt tundus väga mõistlik teise pudeli vee asemel. Samas ei olnudki selle järele nagu vajadust - poolest liitrist veest piisas, kuna söögi kõrvale tegin niikuinii endale järveveest tassi kohvi. Nii et järgmine kord jääb see võib-olla koju.

Trangia Mini toimis hästi aga oli üks väike AGA - kui pikalt selle peal midagi praadida (nii et laed vahepeal kuumaks läinud ja tühjaks põlenud põleti uuesti), siis võib põleti nii üle kuumeneda, et loobib põlevat piiritust laiali. Mul kahel Mini-kasutajast tuttaval on sama fenomeni esinenud - nüüd peab testima, kas oleks vaja natuke piiritust lahjendada või düüsid suuremaks puurida.

Ja kui tahta teha gurmee lõunasööki kahele, siis peab võtma natuke rohkem kui 200gr piiritust kaasa.

Pilt siis ühest "burgerist" ka (need oli mahlased ja superhead):
Manused
023.JPG

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: Minu esimesed katsetused - kerged ühepäevamatkad

Postitus Postitas Jyrgenson » 23 Aug 2014, 21:47

Soovitan proovida Tatonka pöletit Trangia asemel. Tatonka on märksa säästlikum ja rahulikuma leegiga, sobib praadimiseks paremini. Kui lasta pöletil jahtuda hetke nii pool minutit ja siis kytust juurde valada, ei juhtu seda Sinu kirjeldatud jama.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 23 Aug 2014, 22:12

Mu kirjeldus vist ka pisut ebaselge - ta ei pritsi laiali täitmise ajal vaid mingi hetk edasi praadides läheb põletis olev piiritus liiga intensiivselt keema ja loobib pläraka laiali (väikene tulepall järgneb sellele). Ma pean selle komplektiga natuke katsetusi tegema ja vaatama, kuidas viga annab parandada.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 24 Aug 2014, 04:10

jaapanlane lisab piiritust leegiga põletisse sedaviisi http://youtu.be/FbAtntXPL24?t=1m5ss

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 24 Aug 2014, 10:00

See viga on mingi pölvkonna mini Trangiatele omane, ise viskasin seetöttu neid 2tk minema. Aga soovitan sellegi poolest Tatonkat proovida. Tatonka pöletis on mul ainult korra tugeva tuulega piiritus keema läinud.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 28 Sept 2014, 16:23

Olen nüüd natuke oma süsteemi modifitseerinud:

Trangia põleti ja piirituse asendasin Pinguin Surpass Titani gaasipõletiga (vt viewtopic.php?f=10&t=1340" onclick="window.open(this.href);return false;), millega olen hetkel väga rahul. Tuulekaitseks ostsin Primuse tuulekaitse (http://www.matkasport.ee/msweb.nsf/page ... kak%F6%F6k" onclick="window.open(this.href);return false;), millelt lõikasin ülevalt äärest rauasaega 7mm kõrgust maha, tehes selle ühtlasi umbes 5gr kergemaks. Kaitse toimib kenasti - vajadusel mahub nüüd ka väga laia äärega Trangia panni Pinguini pliidile ja tuul leeki enam ei sega.

Kokku on siis köögikomplekti kaal arenenud selliseks:

Trangia Mini pott+pann+haaramistangid - 187gr
Pinguni põleti - 48gr
Primuse tuulekaitse - 58gr
Väike purk gaasi (100gr) - 137gr

Kokku: 430gr

Sellise komplektiga teeb edukalt ühepäevamatkal kaks gurmeesöömaaega ära. Pikematele käikudele peab suurema, st 250gr ballooni kaasa võtma.

Kuna esialgu on kergema matkamise suunas liikumine väga positiivselt arenenud, siis tellisin endale ka kergema mitmepäevakoti ära (GoLite Jam 50). Eks siis paistab, kuidas kott ennast õigustab. Silmapiiril terendab igatahes juba kergtelk :)

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Sept 2014, 18:09

Mait kirjutas:Kuna esialgu on kergema matkamise suunas liikumine väga positiivselt arenenud, siis tellisin endale ka kergema mitmepäevakoti ära (GoLite Jam 50). Eks siis paistab, kuidas kott ennast õigustab. Silmapiiril terendab igatahes juba kergtelk :)
Sa võiksid Jam'ist väikese ülevaate teha kui oled sellega juba jõudnud toimetada. Kas oled kergtelkide osas juba otsusele jõudnud või alles kuulad maad?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 28 Sept 2014, 18:14

Esialgu mõtisklen sellise asja nagu MLD DuoMid (koos InnerNetiga) üle...

http://www.mountainlaureldesigns.com/sh ... cts_id=105" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Sept 2014, 18:24

DuoMid on minulgi meeles mõlkunud, ainult sisetelgil on liiga palju võrku. Siin: http://oookworks.com/duomid_ripstop.html" onclick="window.open(this.href);return false; oli üks tüüp kes tegi sisetelke kuid seoses isiklike probleemidega ei pidavat enam tegelema.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 28 Sept 2014, 18:35

MLD pakub ise varianti, kus on ainult telgikatte alumised ääred palistatud putukavõrguga aga telgile põhja ja sisemist teist kihti ehitatud pole. Maksab oluliselt vähem (45 dollarit) ja saab kohe telki tellides juurde osta.

Aga mina endale tahaks just veekindlat põhja ja täielikku võrgukaitset putukate eest, seetõttu seda Innerneti vaatangi...

Muidu on ka võimalik DuoMidile SoloMidi sisevõrk tellida - siis saad sellise telgi, kus ainult 1/2 (ehk ühe inimese magamisruum) on moskiitovõrguga kaetud aga eeskoda on putukatele avatud.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Sept 2014, 18:50

Tegelikult ma pidasin silmas rohkem riiet ja vähem võrku (võrk ainult lae all nagu enamusel tavatelkidel) mis tähendab suuremat kaitset tuule eest. Sellepärast tunduvadki oookworks'i sisetelgid ideaalilähedased. Veekindel põhi on elementaarne.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 28 Sept 2014, 20:43

Sorry, ma nüüd küll su mõttest aru ei saanud. Ehk täpsustad?

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Sept 2014, 21:46

See inner mis duomid pakub on veekindla põhjaga putukavõrk. Mina pidasin silmas veekindla põhjaga innerit millel on seinad riidest mitte võrgust.
new_duomid_08_big.jpg
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 28 Sept 2014, 22:18

Aga milleks peaks tahtma riidest sisetelki? Välistelk ju kaitseb vihma ja tuule eest, sisetelgi ainus mõte minu jaoks on olla võimalikult hingav ja putukakindel.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Sept 2014, 22:26

Väikeseks vihjeks on tuul mis välistelgi serva alt sisse puhub. Kui tõmbad servad maadligi siis saad hommikul kondentsi pähe nii mis mühiseb. Kui sa ei kavatse kõleda tuulise ilmaga telkida siis pole muidugi vahet. Kena, sume suveõhtu, temp 20+ :) Mõned ööbivad ainult tarbi all ja neile sobib.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 28 Sept 2014, 22:35

Ma olen viimase kahe ja poole aasta jooksul tugevalt üle 100 öö looduses telgis mööda saatnud - sealhulgas kõigis erinevates ilmastikutingimustes (alates tugevast pakasest paksu lumega kuni suveharja soojalaineteni, tuule osas täielikust vaikusest käriseva äikesetormini mererannas). Seni on lemmiktelkideks olnud need, mil on korralik ventilatsioon ja pole mingit lisariiet sisetelgis. Sest lisariie teeb telgi umbseks. Tuulise telgi probleemi pole vähemalt mul küll kordagi ette tulnud...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Sept 2014, 22:40

Nagu ma ütlesin: "Mõned ööbivad ainult tarbi all ja neile sobib." Aga sinu arvustusi Jam'i ja samuti DuoMid'i osas loeksin küll.

8-)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 15 Okt 2014, 14:45

DuoMid koos InnerNetiga on ära tellitud. Aga Jami sai nüüd vähe pikemalt käimisel esimest korda katsetatud ja esmamuljed on ülevad - hea kerge ja mõnusalt seljas istuv kott, kõik toimib nagu peab ja lausa lust on pikemat maad temaga käia. Annan pikema ülevaate kui 10 matka tehtud :D

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Okt 2014, 16:45

Jam selga higistama ei aja? Huvitav on see, et paljud kiidavad kuid sellel kotil pole ju erilisi timmimise võimalusi enda keha järgi.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 15 Okt 2014, 17:33

Üldse ei ajanud higistama. Tal tegelikult seljapaneel on hingav. Timmida annab ka - uutel Jamidel on olemas kelguga reguleeritavad pingutusrihmad (need, mis tõmbavad koti ülaotsast õlarihmadele ligemale) ja kenasti pikalt üles-alla liigutatav rinnarihm. Kõik kokku andis suht mõnusalt timmitava komplekti kokku. Vöörihm istus ka üllatavalt mõnusalt puusadel.

See praegune jutt on muidugi esimene vaimustus - ma kirjutaks pikemalt kui vähemalt 10 matka tehtud on.

Aga esmamulje kergmatkamisest on ilus - kahe päeva gurmeeline toit + magamisase/peavari + praeguse aastaaja riietus = imetabaselt kerge kott seljas. Lausa lust oli vantsida :)

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 15 Okt 2014, 20:20

mrWilson kirjutas:kuid sellel kotil pole ju erilisi timmimise võimalusi enda keha järgi.
Mida kergemaks kaalu saad, seda vähem paar-kolm cm rolli mängib. Ma olen ise praegu kimpus otsustamisega, millest koti juures nõus loobuma oleksin, või teisest otsast - kuhu kogu kraami max kaalu tõmban.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 26 Okt 2014, 01:40

Kergtelk jõudis üllatavalt kiiresti kohale, esimene prooviööbimine kah tehtud. Esmamuljed on positiivsed aga jällegi - jagaks pikemaid kommentaare peale 10 matka läbimist....
Manused
FullSizeRender(4).jpg

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 02 Dets 2014, 08:29

Käisin kergendatud varustusega kahepäevasel räätsamatkal, arvestasin riietuse ja magamiskoti valikul, et külma võib kuni -15 tulla. Minu kotis oli telk kahele, paks magamiskott (-15 mugavustemperatuuriga), varuriided, vajalik vesi, toit kaheks päevaks, sööginõude+pliidikomplekt kahele, lisaks igasugune vajaminev pisinänn. Koti külge olid alguses haagitud ka räätsad ja kõnnikepid. Matk oli mõnus, varustus oli paras ja eelkõige kerge. Ilmestamiseks üks pilt - kergmatkaja vs tavamatkaja...
Manused
1.jpg

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Re: Minu esimesed katsetused - ühepäevamatkad ja sealt edasi

Postitus Postitas mrWilson » 26 Mai 2015, 23:42

Mait kirjutas:jagaks pikemaid kommentaare peale 10 matka läbimist....
Kas 10 matka tehtud? :) Kuidas telk end õigustab?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Re: Minu esimesed katsetused - ühepäevamatkad ja sealt edasi

Postitus Postitas Mait » 27 Mai 2015, 15:39

Seni kogemused positiivsed aga jagaks neid pikemalt peale suvist põhjalamatka. Siis on ekstreemsemad kogemused käes :)

Vasta

Mine “Kergmatkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline