Nuga matkal/looduses!

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Vasta
Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Nuga matkal/looduses!

Postitus Postitas Jants » 27 Jaan 2017, 23:12

Võib küll olla... Mõtle kui palju neid odavaid puukkoid Soomes müüakse nii turgudel, kaubanduskeskustes, suveniiripoodides, jahipoodides...noa terad on neil kõigil sarnased, isegi kui noa tootja nimi erinev.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 28 Jaan 2017, 11:04

Kui meil on üks ja seesama nuga, mida me võime meelevaldselt kasutada ja ka lisada midagi sinna - suur nuga, väike nuga, pakunuga, jahinuga jms, siis soomes on puukko ja veitsi (nuga) koht vaidlusteks, et kus lõppeb üks ja algab teine ja kuidas on õige kutsuda jne, piisav põhjus vintis peaga jaanitulel verbaalse vaidluse lõpetuseks teisele nuga anda 8-) Omaette raamidesse jääb ka väljend traditsiooniline soome puss ja google kõiki raamatuid ei tea
goo.gl/EQoCib
Väga vanadel traditsioonidel põhinevate nugade välimus ongi sama. Ma extra pole uurinud mingites turistilõksudes, minu jaoks on nad turistisodi aga näed seda valikut ka tahestahtmata, rapla küla kalabutiigis kunagi küsisin kahte erinevat puukkot leti all vaadates, et kumb parem on, kas pea või sõrg, kuna mingit sisulist vahet kahel tegijal polnud, ühel tupel sõrajäljed, teisel põdrapea.
Raamatut ostmata saab soome nugade/puukkote klassifitseeritut lühiülevaadet sirvida siin
http://www.puukkoseura.fi/doc/suomalainen_ja_puukko.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
joon jõest, söön jõest

Bjorn
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Bjorn » 30 Jaan 2017, 17:52

Kust Tallinnast näiteks osta terituspastat, mida nahkrihmale kanda, et viimistleda noatera?

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 30 Jaan 2017, 20:22

Kas kusagilt Eestist oleks võimalik osta nuga Morakniv Eldris?
http://taivoster.ee/toode/matk-ja-milit ... matkanuga/" onclick="window.open(this.href);return false;

Lugesin kusagilt, et see pidavat olema kallim kui teised Morakniv noad. Huvitav miks?
Muidu hea lühikese teraga voolimiseks.
Viimati muutis fred7, 30 Jaan 2017, 20:34, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 30 Jaan 2017, 20:30

Vaatasin ja mingit versioon Eldrisest täitsa saada.

Kallim kui teised?
Millised teised?

4€ ehitusmehe noast või 90€ sissipussi laadsest?
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 30 Jaan 2017, 20:37

näiteks siin kirjas:
https://www.heinnie.com/blog/mora-eldri ... the-money/" onclick="window.open(this.href);return false;

Kood: Vali kõik

Why does it cost more than other Mora knives like the Companion?
This is arguably the biggest question raised since this knife’s release. Mora Companions currently range from around £10 to £20 and the Eldris range is available for around £30-£50.
põhjusteks pidavat olema:
1. tegu pole masstoodanguga.
2. 3 grinds (3 kohast teritatud?)
3. double moulded handle (topelt plastikust käepide?)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 30 Jaan 2017, 21:03

Peab tunnistama, mulle enamus aega (enamuses toimingutes) meeldib üsna lühike nuga (tavaliselt on mul kirves ka). Suhteliselt ohutum majandada kui pika väitsaga. Eriti, kui midagi kangutada või urgitseda. Ka lapsele võiks esimene nuga üsna selline olla.
Mis tuppe puudutab, siis midagi nööriga kaelas kanda pean ohtlikuks.
3 lühikest Soomlaste väitsa olen elu jooksul ostnud ja rahul olnud nendega. 1 on kadunud, 2 on enamus aega naise valduses.
All engineers are cyborgs

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 30 Jaan 2017, 22:15

Pean ka pika teraga nugasid natuke ohtlikeks. Eriti peale seda, kui ühe tavalise ehitusnoaga kunagi sõrmeotsa peaaegu maha lõikasin (hooletusest köit lõigates). Liigendnuga või multitool pole ka just kõige mugavam voolimiseks-nikerdamiseks-koorimiseks ja Leathermani väga ei raatsi retsida/painutada. Samuti kõlbab lühike tera seenel käimiseks, pikaga natuke ohtlik mööda metsa ringi joosta.

Siit vist saaks soodukaga:
https://www.photopoint.ee/kasitooriista ... -color-mix" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 30 Jaan 2017, 22:36

Endal on leatherman põhinoaks, kuna ei tihka eriti miskit muud kaasa kolistada.

Saan sulle pakkuda kolmapäeval Tallinnast 25€ Eldrist, tuli välja, et siiski ühel oli laos olemas.
Kuigi paistab et see konkreetne ei ole mitte kaelapaelaga vaid lihtsalt tupega.

Pilt

tulepulga ja kaelapaelaga tuleb +11€

Pilt
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 30 Jaan 2017, 23:01

Bjorn kirjutas:Kust Tallinnast näiteks osta terituspastat, mida nahkrihmale kanda, et viimistleda noatera?
Neil füüsiline ja netipood olemas, ma seda unipoli kasutanud
http://www.mkt.ee/dyna/site/cgi/751est" onclick="window.open(this.href);return false;
Nahkrihmaga veel selline asi, et kui üldse pole kasutanud või ammu pole kasutanud, siis alguses pannakse lihtsalt õli, näiteks õmblusmasina õli või sarnast vedelat ja siis kui see on imbunud naha sisse, siis pastat.
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 30 Jaan 2017, 23:54

fred7 kirjutas: Samuti kõlbab lühike tera seenel käimiseks, pikaga natuke ohtlik mööda metsa ringi joosta.
Vabandust kui kedagi solvan, aga selline jutt kõlbaks ehk rohkem lastele või naistele...täiskasvanud mees võiks siiski niipalju terariistade käsitlemist osata ja treenida et endale viga ei tee ja ennast ära ei tapa nii köögis kui metsas... Õnnetusi võib muidugi juhtuda kõigiga ja selleks ei ole nuga vaja...ega ei ole vaja ka paaniliselt karta.

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 31 Jaan 2017, 00:19

:oops:

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 31 Jaan 2017, 00:19

Ara hundi nahk on terve.

Bjorn
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Bjorn » 31 Jaan 2017, 08:03

sepaonu kirjutas:
Bjorn kirjutas:Kust Tallinnast näiteks osta terituspastat, mida nahkrihmale kanda, et viimistleda noatera?
Neil füüsiline ja netipood olemas, ma seda unipoli kasutanud
http://www.mkt.ee/dyna/site/cgi/751est" onclick="window.open(this.href);return false;
Nahkrihmaga veel selline asi, et kui üldse pole kasutanud või ammu pole kasutanud, siis alguses pannakse lihtsalt õli, näiteks õmblusmasina õli või sarnast vedelat ja siis kui see on imbunud naha sisse, siis pastat.
Tegelikult kuulaks veidi rohkem, kui rääkida viitsid. Nimelt ajasin välja ühe vana ja päevi näinud täisnahast rihma (kitsamapoolse) eesmärgiga noa teradele lõpliku viimistlust anda. Proovisin esialgu kuiva nahaga nii nagu ta kapist tuli, kuid tulemus alla ootuste. Kui terituspulgaga lasin näiteks kööginoa üle, siis tulemus oli hea. Omakorda nahaga üle tehes vähemalt sõrme all tundus, et läks halvemaks. Kas võis olla, et tegelikkuses silus nahk terituspulga kareduse välja ning tunnetus muutus, kuid teravus läks hoopis paremaks?

Igal juhul - proovin veidi õlitada nahka. Kas teoorias võiks ka mingi nahksaapa vaha sobida? Näiteks vahataks ära ja laseks fööniga soojaks? Seejärel, siis antud toode peale: http://www.mkt.ee/dyna/site/cgi/751est? ... =1&order=2" onclick="window.open(this.href);return false;

B.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 31 Jaan 2017, 10:02

Vaata luubi all. Mõnel terasel tekib teritades ette selline pehme "valetera". Põhimõtteliselt peaks teritama, kuni see ära tuleb. Aga kui teritaja ei sobi, siis ei tulegi ära. Ja lähebki hullemaks.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 31 Jaan 2017, 10:38

Bjorn kirjutas: Kui terituspulgaga lasin näiteks kööginoa üle, siis tulemus oli hea. Omakorda nahaga üle tehes vähemalt sõrme all tundus, et läks halvemaks. Kas võis olla, et tegelikkuses silus nahk terituspulga kareduse välja ning tunnetus muutus, kuid teravus läks hoopis paremaks?

Igal juhul - proovin veidi õlitada nahka. Kas teoorias võiks ka mingi nahksaapa vaha sobida? Näiteks vahataks ära ja laseks fööniga soojaks? Seejärel, siis antud toode peale: http://www.mkt.ee/dyna/site/cgi/751est? ... =1&order=2" onclick="window.open(this.href);return false;
B.
Ei tea. Üks asi, mida pakkuda võin, on see, et liiga järsk nurk sul naha peal ja see süveneb suunavahetusel. Liigutused lähevad tahtmatult edastagas tõmmateks ringjaks ja sujuvaks, ega ma ei tea aga pakun, et äkki vahepeal ka nüritasid teritamise käigus. Õige oleks ennast kontrollida nii, et teed alguses aeg luubis ja siis järjest kiiremini.
Eks see vedel õli imendub paremini ja kiireminii, mingit takistust nahabalsami kasutamisel ma ei näe, loogiline maaka lähenemine on ka see, et paneme, mida on, igat asja ei osta.
Pika rihma peal saab palju poleerimismeetreid aga naha ja pastaga võib kraasi eemaldada ja poleerida ka väikse nahatükiga laua peal. Poleerida võib muude asjadega ka, pöörlev vilt või kaltsuketas, vesikivi 5000 või peenem, vesiliivapaber 2000 on samuti pigem poleerimine, kui teritus.
Karvaalla teritatud ja poleeritud tera annab hea enesetunde ja kui kuivalt käe pealt karva võtab, siis saabub arusaamine, et nüüd pole nagu edasi kuhugi teritada. See on iseasi, et kas seda on vaja alati teha ja kaua ta sellisena püsib. Mul tööl kõik pöörlevad asjad olemas, kui ma kodus olen sunnitud midagi teritama, siis ma võtan vesiluisud. Naise miskid kööginoad tänapäevased roostevabad, nendega ma ei näe mingit mõtet vaevelda, neile ongi kõige õigem kõvasulamkoorijat näidata ja max kolm korda käivad mul tööl ravis aastas. Vaikimisi on meil köögis kokkulepe, et tema on boss köögis aga neid minu nugasi ei pesta, ei käpita, ei panda kraanikaussi jms ja mul on kohustus, neid alati oma magneti küljes hoida 8-)
n4v.jpg
joon jõest, söön jõest

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 01 Veebr 2017, 09:26

Järvel Tööriistamarketis oli ka pastasid korralik valik. Ja pole viimase aasta või isegi paari jooksul Espaki enam sattunud, aga enda komplekti (sinine "fine" ja valge "super fine") ostsin sealt.

Rihma asemel soovitaks siledale puutükile liimituna pisut laiemat nahatükki. Umbes nagu luisk, aga saab ka näiteks käepideme veel külge voolida.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 01 Veebr 2017, 13:16

udusiil kirjutas: Rihma asemel soovitaks siledale puutükile liimituna pisut laiemat nahatükki. Umbes nagu luisk, aga saab ka näiteks käepideme veel külge voolida.
Lõikad sellest samast rihmast tüki ja liimid plangule ja voila!
The size of your pack is relative to the size of your fear.

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 01 Veebr 2017, 13:43

Mõte on pigem selles, et nii saab laiema "luisu". Kui rihma laiuse juurde jääda siis seda kuskile liimida pole vajagi - lihtsalt sättida nii, et saab pingul hoida.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 03 Veebr 2017, 21:40

Vaja veel korraks nõu sepatöö eksperdilt Sepaonult...
Kas sellist 2 cm paksust 2,5 kilost 9XC terasest plaati alasi peal on võimalik tavapäraselt ämbrisse õlisse karastades kõvaks saada, ligikaudselt 60 HRC? Olen kahel korral proovinud, aga ei õnnestu...kahtlustan massiivse terase tüki liiga aeglast jahtumist õlis?
DSCF2184.JPG
Ja noateemaga on asi seotud viisil et plaanin sellel millalgi vene viilist nuga sepistama hakata...või vähemalt algselt vormida...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Veebr 2017, 06:28

Sellele
http://metallicheckiy-portal.ru/marki_metallov/sti/9XS" onclick="window.open(this.href);return false;
toetudes hakkab asi läbikarastuse poole pealt halvemaks minema juba alates 15mm. Ma olen väga vähe kokku puutunud keeduvorstimõõdumahtudega karastusel, pigem suitsuvorstijupid. Plaati on ääsi peal väga paha kuumaks saada, kui on piisavalt tuulevõimsust, siis maetakse söe sisse üleni, kui ääs väike, siis pannakse plaadi peale puutükk/klots peegliks.
See alasi kõvadus ja siledus on mööduv paanikahoog ja kokkuvõttes mittevajalik, kõveruse põhjused on haamri pool ja korraga tegeletakse väga väikse/lühikese osaga sepistatavast detailist, sirge detaili tegemiseks ei ole vaja supersiledat ja loodis alasit. Kui alasi on täiesti pehme ja mingi aja möödudes annab natuke järgi, siis saab pealekeevituselektroodidega arstida seda kohta.
Oma mingi sepatöönurga tegemisel alasi kõrgus, kaugus tulest ja kindel alus on tähtsad asjad. Kindel alus on puupakk, mingitel juhtudel liivatünn, kõik peab liibuma ja midagi ei tohi logiseda. Mul omal tina alla valatud alasile paku peale.
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 04 Veebr 2017, 12:11

Viisin teema isetegemise nurka...

svahi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas svahi » 26 Veebr 2018, 23:12

Minu uus lemmik Victorinox`ilt, mudel Walker. Victorinoxi nugadest kasutan nii 91 mm kui ka 111 mm mudeleid. Erilised lemmikud on aga 84 mm mudelid. Varasemalt olen 84 mm mudelitest kasutanud Recruiti ja Touristi. Ammu ihkasin 84 mm mudelit, millel oleks ka saag. Juhuslikult sattusin vaatama Victorinoxi 2017. aasta kataloogi ning nägin seal mudelit Walker. Suhteliselt uus mudel, saadaval üldiselt läbi netikaubanduse. Igatahes hea lihtne taskunuga, millel olemas tera, saag, konserviavaja, pudeliavaja, lapik kruvikeeraja, traadikoorija, pintsetid, hambaork ja võtmerõngas. Mulle meeldib!
Victorinox_Walker.png
Victorinox_Walker.png (440.89 KiB) Vaadatud 453 korda

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Veebr 2018, 08:50

Käärid ja näpitsad on puudu.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 27 Veebr 2018, 15:59

Minu jaoks on käärid ja punnivinn puudu :D Saag jälle ülearune.
Seoses selle tähelepanekuga tekkis uitmõte, kas saab/saaks tellida või lasta kokku panna just endale vajalikest pulkadest komplekt?
Või kas ja millal Victorinox sellist "build your Victorinox" kustomiseeringut pakkuma hakkab või hakkaks? Mulle sobiks hübriid Climberist ja Mechanicust.....
Pilt

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline