Nuga matkal/looduses!

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Vasta
raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Nuga matkal/looduses!

Postitus Postitas raki » 12 Jaan 2017, 18:01

Peale mõningat uurimist ei leia ikkagi head nuga

1. tera paksus 3-4mm
2. tera võiks olla nö ka läbi käepideme. Ühel soome pussil kukkus tera käepideme puust lihtsalt välja
3. korralik tupp vööl kandmiseks
4. Universaalne - liha lõikamisest puu pilbastamiseni

Kõik sellised asjalikumad jäävad 150 EUR tuuri.

PS. Seda postitust kirjutades ja noa näidet otsides, leidsin tegelikult kirjelduse järgi üsna sobiva noa:
https://www.heinnie.com/condor-bushlore" onclick="window.open(this.href);return false;

Kas keegi teab selle kohta midagi kosta?

nls
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas nls » 12 Jaan 2017, 18:46

Mora tuli hiljuti full tang (läbi käepideme) tüüpi noaga välja. 3,2mm paksune tera ja kinnitusvõimalusi on igasuguseid. Hind 89 euri
http://taivoster.ee/toode/matk-ja-milit ... ount-nuga/" onclick="window.open(this.href);return false;

Sama nuga on ka nahktupes saada hinnaga 99 euri.
Taivosteris on võimalus hinda paremaks ka saada.

hiigelpohl
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas hiigelpohl » 13 Jaan 2017, 10:02

Enzo noad on päris head:
nt trapper - http://brisa.fi/enzo/enzo-trapper-knives.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Soovitan omast kogemusest sandvik või n690 terasest, siis on elu muretum. Samas kui teada kuidas mitte roostekindla? terasega ümber käia, siis O1 - on mõnusam teritada ja püsib päris hästi teravana ka. D2 viskab kilde välja, sellest hoiaks eemale.

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 16 Jaan 2017, 13:38

raki kirjutas:Peale mõningat uurimist ei leia ikkagi head nuga

1. tera paksus 3-4mm
2. tera võiks olla nö ka läbi käepideme. Ühel soome pussil kukkus tera käepideme puust lihtsalt välja

PS. Seda postitust kirjutades ja noa näidet otsides, leidsin tegelikult kirjelduse järgi üsna sobiva noa:
https://www.heinnie.com/condor-bushlore" onclick="window.open(this.href);return false;

Soovitan vaadata sellist Soome tootjat nagu Terava. Neil on väga erinevaid nugasi, väga odava hinnaga.
Ise kasutan pikemad aega Terävä Jääkäripuukko 140 mudelit.

Rohkem infot leiad siit. https://www.varusteleka.com/en/group/pu ... leukus/494" onclick="window.open(this.href);return false;

raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas raki » 16 Jaan 2017, 15:09

Karel kirjutas:
raki kirjutas:Peale mõningat uurimist ei leia ikkagi head nuga

1. tera paksus 3-4mm

Soovitan vaadata sellist Soome tootjat nagu Terava. Neil on väga erinevaid nugasi, väga odava hinnaga.
Ise kasutan pikemad aega Terävä Jääkäripuukko 140 mudelit.

Rohkem infot leiad siit. https://www.varusteleka.com/en/group/pu ... leukus/494" onclick="window.open(this.href);return false;
Jah, 60 EURiga tundub täitsa OK nuga. Kas karbon tera on parem kui roostevaba? Vaatan, et karbonid on kõik välja müüdud

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 16 Jaan 2017, 21:10

Skrama on samuti Terävä seeriast ning terad on tehtud Lauri metalli poolt, mis teeb terasid ka Eräpuule, Wood Jewel ja veel mingitele teistele.

Mina Eelistan süsinikterast roostevabale, kuna esimene on lihtsamini hooldatav.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 17 Jaan 2017, 08:26

ullivilli kirjutas: Mina Eelistan süsinikterast roostevabale, kuna esimene on lihtsamini hooldatav.
No mismoodi on süsinikteras lihtsamini hooldatav ? 8-)
joon jõest, söön jõest

hiigelpohl
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas hiigelpohl » 17 Jaan 2017, 09:01

raki kirjutas:Jah, 60 EURiga tundub täitsa OK nuga. Kas karbon tera on parem kui roostevaba? Vaatan, et karbonid on kõik välja müüdud
Stainless on roostevaba

raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas raki » 17 Jaan 2017, 09:36

hiigelpohl kirjutas:
raki kirjutas:Jah, 60 EURiga tundub täitsa OK nuga. Kas karbon tera on parem kui roostevaba? Vaatan, et karbonid on kõik välja müüdud
Stainless on roostevaba
tean, kuni eiliseni olidki ainult roostevabad valikus. Täna ööse tuli e-mail, et lisandunud ka carbonid.
Viimati muutis raki, 17 Jaan 2017, 10:03, muudetud 1 kord kokku.

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 17 Jaan 2017, 09:38

Terava nugadele on suurem nõudlus kui nad suudavad toota. Nad teevad umbes kord kvartalis mingi koguse nugasid ja need müüakse suhteliselt kiiresti läbi. Mina eelistan ka alati süsinikterast ja mitte roostevaba.
Kuigi roostevaba on selles mõttes "lihtsam hooldada", et seda tera ei pea kogu aeg kuivana hoidma ja õlitama aga süsinikterast on lihtsam tertitada. Eriti kuskil metsas "põlve otsas" kui ei ole elektrikäia käepärast võtta.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 18 Jaan 2017, 16:43

Täpselt, lihtsam teritada ja kui näiteks käia palju merel siis lõpuks läheb ka roostevaba teras rooste.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 18 Jaan 2017, 19:56

ullivilli kirjutas:Täpselt, lihtsam teritada ja kui näiteks käia palju merel siis lõpuks läheb ka roostevaba teras rooste.
Roostevaba läheb ka siis rooste kui tavalise terasega kokku puutub.
...

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 18 Jaan 2017, 19:57

Well anyhuu läheb rooste :D

Kusjuures vaatasin täna Espakis et seal rahuldav valik Mora nugasid, sh pika 18 cm teraga, mis võiks väga ok olla ka puude lõhkumiseks.
Mis tang ei hakanud süvenema.
Natukene metsa poole.

nls
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas nls » 18 Jaan 2017, 22:53

ullivilli kirjutas:Well anyhuu läheb rooste :D

Kusjuures vaatasin täna Espakis et seal rahuldav valik Mora nugasid, sh pika 18 cm teraga, mis võiks väga ok olla ka puude lõhkumiseks.
Mis tang ei hakanud süvenema.
Kõik Mora outdoor noad on kuni 3/4 tang. Ainult uus Garberg on full tang.
Ehitusnugade tang on isegi alla poole käepidemest aga peavad vapralt vastu küll.

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 19 Jaan 2017, 11:19

Siin on üks video kus Mora Pathfinder (18 cm) pooleks läheb puu lõhkumise tulemusel. See võib olla mingi harukordne juhus aga siiski.
Tegelikult on ju Morad tuntud oma odavate ja vastupidavate nugade poolest.
https://www.youtube.com/watch?v=dwUWuyu ... u.be&t=157" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 19 Jaan 2017, 12:32

Ma olen ka ühe karboni kaikaga peale löömisega lõhkunud. Kusjuures ei löönudki kõvasti.
Roostevabad vbla on isegi veidi sitkemad. Aga mul pole olnud roostevaba, millega võiks puud kraapida.
Aga see murdumine on 1 põhjus, miks ma endiselt kirveusku olen. Eriti kui asustusest kaugemal olen. Kirvele teen uue varre, kui vars katki läheb.

Siin on 1 matšeeta, mis muarust on ka just murdumiskohalt nõrgaks tehtud
Samuti väldiks seda tüüpi kirvest, see eemalduv teraosa võib lahkuda.
All engineers are cyborgs

Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Karel » 19 Jaan 2017, 13:39

Ma ise olen siiani ka kirvest eelistanud (Fiskars X7) aga kirve suur miinus on see, et kui sa tahad temaga normaalselt tööd teha siis ikkagi on mingit pakku alla vaja. Eriti kui oled kuskil kanarbiku või pehmema sambla peal. Loomulikut saab ka muud moodi hakkama aga nii tekib suurem oht vigastuseks. Oht suureneb veelgi kui sul on kiire, külm, väsimus, väljas on pime jne. Kindlasti on ohutum batonida kui mingi käepärase paku peal puid lõhkuda. Korraliku firma full-tang nuga ei usu ma iialgi, et suudad puud batonides pooleks lüüa vahet pole kas roostevaba või karbonteras.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 19 Jaan 2017, 13:46

Regulaarseks raiumiseks ja pilbastamiseks kõlbavad siiski noad mis on tootja poolt(muuhulgas) selleks ettenähtud. Antud Mora nende hulka ei tohiks kuuluda...

Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas aleks » 26 Jaan 2017, 09:22

Juuli kuus tellisin endale katsetamiseks Ontario SP6
Hind tundus soodne ja tasus proovimist (seadsin limiidiks endale kuni 85eur)
Siiani olen väga rahul: edukalt saab mõõduka paksusega kuivikuid maha võtta ja peale selle ka peenikesi vorstiviile/liha lõigata
Eriti meeldib: käepide mugavus, väga kergesti teritatav ning ots on mõlemalt poolt terav
Miinuseks võib tuua raskemapoolse kaalu, kuid rattamatkal on olnud iga kord asendamatu
http://www.takvar.ee/noad/ONTARIO/MATKANUGA-OntarioSP6" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 26 Jaan 2017, 11:01

Nagu siin pakutajate poolt näha on, siis keegi valib lihtsalt sellise moega nuga, et näeks välja sobiv, keegi proovib ükskõikmillega jms Selle pakutamiseks sobivuse ja vastupidavuse ja omale meeldimisega saab igaüks ise hakkama kas oskuslikult valides või katseeksitusmeetodil. Kui mingi müüja on kenasti asja lahti seletanud, miks tema terariist selleks või tolleks hea on, siis muud polegi vaja. Kui puudu jääb, siis võib googeldada terast, kui müüja lehel on see olemas ja vaadata, kas terasemüüja/tootja räägib sama juttu. Väike vihje möödaminnes, et kui ei leia sobivat juttu terase kohta, siis võib googeldada analoogi, kuna väga paljud terased on eri regioonides lihtsalt teise nimega, koostis sama.
See, kui keegi ütleb, et tema eelistab süsinikku või roostevaba on lihtsalt sõnakolks, niisama, jutujätkuks, ei tähenda muud, kui üks ei roosteta. Reaalsemate omaduste juurde tulles peaks ikka konkreetsest terasemargist rääkima. Süsinikterase puhul jaguneb kõigepealt teras puhtaks ja rikastatuks ehk legeerituks, esimest tavakasutaja ei kohta.
Legeeritud süsinikteraste oluline osa on süsiniku protsent ja lisandid, milledest igaüks lisab terasele mingit omadust. Maakeeli võimalus rmk platsil kõvatada, kle, palju sul süsinikku noas sees on. Ilma naljata, siis on see oluline asi, terariistade puhul 0,4%- roselli 1,8%
Ma möödaminnes seletan ka selle Roselli asja ära. Ma tänast olukorda ei tea aga 2000 või 2001 käisin tal pajas ja seletas ära ja näitas. Laseb valada oma terase kangidena, nendest kangidest valtsib kuumast peast lehed, millest stantsib teratoorikud välja ja vormsepistab. Muul moel/tavalisel pole võimalik seda terast töödelda. Arvestades kogu seda janti versus nn tavaline värkstoa noatootmine on võibolla arusaadavam Roselli nugade hind. Lõikeomadused on väljaspool keskklassi, isegi leukkuga samast kohast ajalehest kaks fileed.
Rosellit rahule jättes ja keskklassist ja käsitöölistest/isetegijatest rääkides, siis enamus teeb sellest, millest on ok või vägaok teha, maksab ok või vägaok ja ok või vägaok asjad tulevad välja.
Osad vägahead terased on kallid ja probleemsed teha, termika keeruline, vead lihtsad tulema, osad ka ääsipeal tegijatele võimatud teha.Viimati üks sõber sepp mainis, et ikka krdi hea teras, et peale karastust annab jube kaua tera sirgeks rihtida.
Käsitöö poole pealt saab natuke ka skeemitada sellega, et teha astmeline karastus, ehk karastada ainult üks osa terast ja jätta terariista seljapool pehmeks või pehmemaks. Teine trikitamine on laminaat, ehk keedetakse kõvem teras kahe pehme(ma) vahele, peaaegu ainuke käsitöönoa variant norras praegu, natuke rootsis, taanis, mujal ebapopulaarne, lamineeritud materjali on teinud ka suuremad tehased. Need on siis need näited, et saab mitu erinevat omadust ühest terasest.
Ma tera ja tööriistu pea 30 aastat teinud, nugasi võrreldes muuga suht vähe. Omal miskid löögiasjad süsiniku poole pealt 0,4-0,7% meeldivad ja lõikamisnoad 0,9-1,2% Loomulikult on tähtsad ka legeerlisandid ja kes ja kuidas teeb, ühest ja samast algmaterjalist võib totaalselt erinevad asjad teha.Täiesti kindlalt leiab soomest ka nugasi, leukkusi ja muud terariistamanti, mille tegelik süsiniku sisaldus on 0,45%.
Näiteks paar terasemüüjate soovitust löögiterariistadele
C 0.45%, Cr 1,4, Mo 0,3, Ni 4,0
C 0,75 , Mn 0,7 , Si 0,3
C 0,45 , Cr 1,3 , Mo 0,25 , Ni 4,0
Viimast kahte olen pikalt ise kasutanud. See aleksi viimati mainitud 1095 on siuke retseptiga.
1095.jpg
Nugade hinna juures on üks oluline faktor, kadumine, päris ilma selleta pääsevad vähesed. Nuga muu matkavarustuse hinna poole pealt, siis peavad vist enamus nõustuma sellega, et ostuhetkel valatud pisarad kuivavad ja ununevad, korraliku asja punnitad, siis pikaks ajaks saba rõngas ja suu kõrvuni. Mitu nuga inimene vajab elu jooksul ?
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 26 Jaan 2017, 19:33

Terase margi kõrval on vist termiline töötlemine ka oluline asi...aga selle kohta mingi konkreetse noa puhul infot leida on juba raskem...

Siin on testis kaks D2 terasest noatera, aga samas kui erinevad...
https://www.youtube.com/watch?v=JYaf4cs ... hI_-726zhE" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=yMIF_Xk ... zhE&t=578s" onclick="window.open(this.href);return false;

Muideks mida Sepaonu arvab C45/ AISI1045 terasest noa valmistamiseks...tegu on vist ühe odavaima karastatava terasega, mis meil kaubanduses kättesaadav...või eksin?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 26 Jaan 2017, 23:28

Isetegemise juures on kõik oluline, terase valik, ennem pole teinud, kogemusi pole, mingi ebamäärane nägemus on, et milline ta oma olemuselt ja milleks peaks kõlbama, hakkad tegema, siis võib kindlustunne või ebakindlustunne tulla 8-) , siiski näed reaalselt asja, mõte võib muutuda, hakkad arvama, et äkki suurem või äkki väiksem vms. Siiski läbi aegade on enamus külamehi midagi teinud ise, kõik maailma mõtekad ja mõtetud asjad on inimeste poolt tehtud, mõni koob sokid ise, mõni teeb noa jms See, et otsest vajadust ise teha pole, poes sokid ja noad olemas, see ei loe midagi, eneseteostus, ajaviide, millegi õppimine ja uurimine, omanäolise asja tegemine.
Termika on tähtis. Õnnestumise tõenäosus või õigemini täpselt selle tegemine, mis plaanis on udusem, kui pole kogemust, karastusahjusi jms No ja mis siis. Ebaõnnestunud asjad saab ümber teha. Isetegemise juures on veel selline asi, et sa saad testida ennem, kui edasi liigud oma tegemistega. Poekraamiga on nii, et ostad, testid, kas rahul või mitterahul, mida seal ikka ümber teed, muljud nuppe netis, ostad järgmise.
Termika võib lasta teha. Sten ja co
http://www.sten.fi/est/termotootlus/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ise kujundad ja küljendad oma terariista ja viid spetsialistidele karastadanoolutada, kes muidugi küsivad su käest, et mitu HRC-d teeme ja sa pead vastama sellele. Arvatavasti pole see ainuke koht eestis aga muid võimalusi uuri ise. Sten müüb teraseid ja kui sepistamine on välistatud, siis sealt paar varianti ainult lehena. Neil mingi minimumostu piirang aga ma ei mäleta seda, ma järgmise nädala teises pooles ostan sealt ühte terast, 4mm leukut mul lehena pajas ka.
Mul mingit kogemust ega hinnateadmist selle 1045 kohta pole, oma eelistuseks on süsinikku vähe lõikamise noaks, mingiks pakulõhkujaks ja noaks võibla ok.Mis see ok üldse on, nööri, vorsti ja toorest puud lõikavad enamvähem kõik terased. Vat jälle see testimine, kindlustunne, et kle ma seda ja toda teinud, see ja see, nendega ma rahul, too oli tolle jaoks ikka natuke nadi jms Kui asju ise teinud pole ja kasutanud pole, siis see arvamus eriti miskit väärt pole, küll on väärt jälle kellegi teise arvamus, kui tead kes ta on ja mis teeb. Meil eestis noategijaid olematu arv, üks alustab, teine lõpetab. Keegi ka ei ürita tuhandet eri terast ära proovida, sten-i pakutavaid kasutatakse, osaliselt ka vene päritolu teraseid, midagi nendest võib veel enimorist leida, ma sealt mõnda roostevaba eriterast ostnud, põhiliseks argumendiks hind. Isegi mõtlesin ükspäev, et peaks meilitama või helistama, neil netis enam miskit laoseisu ammu pole.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 27 Jaan 2017, 10:50

Olen siis peksnud mõned nädalad Mora 3€ Basicut ja neid samu soome Eräpuusi ja Ahtisid, millest mitte ükski ei ole Full tang.
Full tang on minu kogemusele tuginedes tore ainult siis, kui tahad pikki pidet taguda.
Muudel juhtudel ei ole oluline, et oleks täies laiuses ja täies pikkuses. *

Ainukesed soomlased mis on suutnud loksuma saada on selle pärast et on rotisaba otsast needitud ning pidemesse on auk põletatud.
Peale seda kui on pide epoksiidiga tagasi pandud ning loksumisruum kõrvaldatud, pole olnud ühtegi probleemi.

Ise tegemise puhul on kõige lihtsam hankida juba karastatud toorik.
Nagu teemas olnud Skrama või üldse Terävä sari ning arvatavasti 90% soome päritolu noad pärit Lauri Metallist, mis hea meelega teeb iga kuju ja suurusega terasid.
Natukene metsa poole.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 27 Jaan 2017, 12:19

ullivilli kirjutas: Ise tegemise puhul on kõige lihtsam hankida juba karastatud toorik.
Toorik on igal alal asi, millest hakatakse selle muutmisega midagi tegema, noa toorik on sobiv jupp terast või pooleli noa tera. Sinna lausesse kõlbaks hankida valmis tera, mis on ka üldlevinud lähenemine isetegemisele, et ostetakse jupid, millega ise hakkkama ei saa ja kõik see, millega on lootust ise hakkama saada tehakse ise.
Üks nostalgiline klipp vahepalaks
https://www.youtube.com/watch?v=-TmE5b_rNi4" onclick="window.open(this.href);return false;
Sportlikust huvist küsiks, et millele toetub see jutt , et 90% kõigist soomes tehtavatest teradest tuleb Laurimetalli oy -st ?
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 27 Jaan 2017, 23:12

Võib küll olla... Mõtle kui palju neid odavaid puukkoid Soomes müüakse nii turgudel, kaubanduskeskustes, suveniiripoodides, jahipoodides...noa terad on neil kõigil sarnased, isegi kui noa tootja nimi erinev.

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist