Nuga matkal/looduses!

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Vasta
Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Nuga matkal/looduses!

Postitus Postitas Jants » 07 Jaan 2017, 17:18

ullivilli kirjutas: Kuid sellest pole kahtlustki, et tegu ei ole parimate nugadega maailmas. Lauri terad on täiesti heast terasest ning noad tegelikult peavad vastu. Üldiselt näevad ka paremad välja kui sama raha eest saadud, suva terasest, mingid Bowie miljon variatsiooni.
Eks oleneb milleks kasutada ja millist nuga milleks kasutada... Need Lapi puuko/leuku noad on minu meelest liiga nõrga ehitusega raskemateks töödeks, näiteks laagriplatsil väiksemate pakkude lõhestamiseks(batoning)...paar korda võib õnnestuda, aga kolmandal korral rootsu ja tera ühenduskohalt kõver, neljandal korral katki. Samas bowie noad peavad enamasti vastu ka raskema kohtlemise...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Jaan 2017, 20:51

Näiteks, kui plaanid ülimarukarmi kohtlemist noale siis ilmselt "ESEE 5 Knife" või "ESEE 6 Knife".
esee-5.jpg
Ma praegu ei leia youtube'ist millegipärast enam seda videot kus neid nugasid räigelt lammutati, või no täpsemalt üritati lammutada. Aga eks igaüks saab ise otsida. Peamised erinevused: ESEE 5 on lühem ja tera paksem, ESEE 6 on pikem ja tera õhem.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Jaan 2017, 21:33

ullivilli kirjutas:
sepaonu kirjutas:
ullivilli kirjutas:, ja sepistatud teraga, mis päris kindlasti väga levinud ei ole
See on stantsitud nn ornament
Manus erä.jpg pole enam saadaval
Nõus: pigem sepistatud tera imitatsiooniga.
Sepistatud tera imitatsioon ehk jäljendamine see ornament noal nüüd küll ei ole. Noa sepistamine traditsioonilisel viisil pole mitte üheski faasis selline ja keegi vast pole nii loll, et siukese kuuliga toksiks tera, tavalised noaterad lüüakse sileda või kergelt sfäärilise haamriga, mis ei jäta sisuliselt mingit jälge, mingite laiemate terade sepistamisel võib venitusvasarat kasutada, mul pildil PilpaPille tera, mis on oma mõõtudelt keskmine kiin. Ka seal silun haamriga madalamaks ja kergelt ka käian ja kuna ta on vaid lõhestaja, siis pole vaja ka metsikult vaevelda selle tera silumisega. Noa siledad küljed/faasid on lõikeriista loogiline olemus, keskendub lõikamisele ja puhtuse hoidmisele. Sellise ornamendiga nikastuse võib osta omale selline noafriik, kelle ainuke noaga lõikamine on rmk platsil vaakumpakendi avamine ja kui vorstid grillitud, siis võib elusat tuld vaadata ja vatipulkadega noale puhastust ja õlitust teha. 8-)
pinnad.jpg
joon jõest, söön jõest

raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas raki » 08 Jaan 2017, 17:42

mrWilson kirjutas:Näiteks, kui plaanid ülimarukarmi kohtlemist noale siis ilmselt "ESEE 5 Knife" või "ESEE 6 Knife".
esee-5.jpg
Ma praegu ei leia youtube'ist millegipärast enam seda videot kus neid nugasid räigelt lammutati, või no täpsemalt üritati lammutada. Aga eks igaüks saab ise otsida. Peamised erinevused: ESEE 5 on lühem ja tera paksem, ESEE 6 on pikem ja tera õhem.
Poole kilone nuga. Korralik purakas.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 08 Jaan 2017, 22:30

raki kirjutas:Poole kilone nuga. Korralik purakas.
No korralik tööloom ikka. Kirve asemel. Teised "küüneviilid" murrad kõveraks/pooleks või lõhud käepideme. Peale küünealuste puhastamise ja teralt helkiva läike imetlemise võiks mõni asjalikum "purikas" ka olemas olla. :) Raiud, langetad, purustad, lõikad, murrad, kangutad... mida veel? Ahjaa... küünealuseid saab ka sellega puhastada. :D
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Jaan 2017, 22:55

Kui ainult nuga, võiks ikka üsna matšeete olla.
All engineers are cyborgs

hiigelpohl
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas hiigelpohl » 09 Jaan 2017, 09:18

Suurtest nugadest rääkides. Olen viimased 2 aastat https://www.varusteleka.com/en/product/ ... teel/28025" onclick="window.open(this.href);return false; kasutanud. Alguses küll kartsin et ei ole nii hea puude lõhkumiseks kui eelmine suur väits oli, mis oli sarnane eelpool mainitud esse 6'ga (skandinaavia teritus vs täiesti kiilu kujuline teritus ja õhem tera), aga suht sama on ja nuga on isegi universaalsem. Eriti mõnus on see et käepideme juures on ~5cm jagu teritatud palju väiksema nurga all, mis võimaldab peenemat nokitsemist teha. Lisaks pikem käepide annab rohkem kiirust raiumiseks. Hind on ka minu arvates päris hea.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Jaan 2017, 14:34

See käepideme arvelt kiiruse lisamine on ka saami noal , see noakäepideme lõpp ongi selle jaoks, et raiumise ajal läheb näppude vahele
https://youtu.be/aqi-xykx738" onclick="window.open(this.href);return false;
Mul tuli seda teemat lugedes meelde, et mul sõbra machete pajas, suur kolakas, teritasin ära, nagu klipist paistab on mats ikka veenvam, kui saami 9tolline. Saami meeste nuga on muidugi nii vana, et on piisav põhjus mõttesse jääda, et kui vajadus oleks suurema järgi, küll ta oleks aja jooksul ka suuremaks arenenud.
Siin üks ja teine on ikka maininud seda noaga pakkude lõhkumist terale teise puuga peale lüües, ma ise pole kunagi seda teinud, küsiks, et milleks see vajalik on. On see ainult mingi rmk platside teema, et saetud puud olemas ja paha süüdata neid või mis värk sellega on ?
joon jõest, söön jõest

hiigelpohl
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas hiigelpohl » 10 Jaan 2017, 15:05

Eks ta üks kirve aseaine ole. Teatud suuruses/kaalus on väike kirves ja suurem nuga üsna võrdsed minu kogemuse järgi. Samas, ma pole väikeste kirveste fänn ja pole peale fiskarsi pisikirveste ning nõukaaegsete matkakirveste midagi muud kasutanud.
Aga kokku käiv saag ja eelpool mainitud skrama pole mind veel siiani hädasse jätnud, seega pole alternatiive enam otsinud.

RMK platsidelt saetud pakkude leidmine on üsna harv kogemus, sellele kahjuks lootma jääda ei saa. Lisaks on neid maru keeruline väiksemaks saada selle imeliku punase jubinaga mis paku külge pandud on :D

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 10 Jaan 2017, 19:23

sepaonu kirjutas: Siin üks ja teine on ikka maininud seda noaga pakkude lõhkumist terale teise puuga peale lüües, ma ise pole kunagi seda teinud, küsiks, et milleks see vajalik on. On see ainult mingi rmk platside teema, et saetud puud olemas ja paha süüdata neid või mis värk sellega on ?
Ma ei saa sellest küsimusest aru... Kui on puupakud(nagu rmk lõkkeplatsidel enamasti on. Või nii suured halud mida tule tegemiseks kasutada ei saa), siis tuleb ikka peenemaks teha? Või kui tassin metsast jämedamaid oksi, siis on ka hea peenemaks teha et lihtsamalt põleksid, või parem süüdata pleks.
Isiklikult, oma kogemuse põhjal arvan et noaga on seda tööd lihtsam teha kui mingi Fiskarsi x5 või x7 kirvega, suurema ja raskema kirve seljakotis metsa tassimisel mõtet ei näe, kui just pikalt laagrisse jäämise plaani pole...

Kui kedagi huvitab, siis ise kasutan sellist jublakat
https://www.lamnia.com/en/p/13929/knive ... ife-orange" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Jaan 2017, 20:30

W X7, eriti vanem naelase peaga mudel, on ikka päris tõhus riist, noast talle küll lõhkumisel vastast pole.
Aga siin võib olla see lugu, et kes millega on harjunud. Mulle on kirves üsna käe külge kasvanud. Üsna sageli on ka leiba lõigatud ja muud toitu tükeldatud. Kujutan ette, et matšeetaga peaks tükk aega harjuma.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 10 Jaan 2017, 20:59

Seda peaks testima... Aga ma siiralt usun et näiteks selle Skramaga saab vastavate oskustega inimene kiiremini 25 cm-se oksakohtadega kuusepaku katki kui sina x 7-ga.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Jaan 2017, 21:55

Kui ilma oksteta, siis heal juhul teist korda lööma ei pea.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 11 Jaan 2017, 20:06

hiigelpohl kirjutas: RMK platsidelt saetud pakkude leidmine on üsna harv kogemus, sellele kahjuks lootma jääda ei saa. Lisaks on neid maru keeruline väiksemaks saada selle imeliku punase jubinaga mis paku külge pandud on :D
Arusaamatu probleem. Nende statsionaaride ja lollikindlate lõhkumisaluste läheduses on isegi õpetus olemas kuidas neid kasutada.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 11 Jaan 2017, 20:21

Mis sellest õpetusest kasu on kui reaalses elus ja reaalsete puupakkude lõhestamisel see kontorirottide väljamõeldud või kopeeritud kaadervärk korralikult ei toimi.
Võiks seal õpetuses siis vähemalt mainida et on soovitatav omal kodust kuvalda kaasa võtta, millega pakule pihta anda...

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 11 Jaan 2017, 20:27

Tanel kirjutas:
hiigelpohl kirjutas: RMK platsidelt saetud pakkude leidmine on üsna harv kogemus, sellele kahjuks lootma jääda ei saa. Lisaks on neid maru keeruline väiksemaks saada selle imeliku punase jubinaga mis paku külge pandud on :D
Arusaamatu probleem. Nende statsionaaride ja lollikindlate lõhkumisaluste läheduses on isegi õpetus olemas kuidas neid kasutada.
Paluks järeleaitamistunde. Mõne pilpa ja katki põrutatud käeluu saab pika punnitamise peale ikka, rohkemat mitte. Kuidas selle punase jurakaga hakkama saada?
Ükskord leidsin paku, millel oli korralik oksajupp küljes, sellega puid udjades oli tõepoolest piisavalt jõudu et lõhkumine õnnestuks.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 11 Jaan 2017, 21:53

Johhaidii...kes vähegi puude lõhkumisega elus kokku puutunud ja jõuab paku pea kohale tõsta, et sellega siis lõhutavale pakule äsada ei peaks küll sellise lihtsa asjaga hätta jääma. Sätid lõhutava paku paikka. Võtad teise paku kätte nii, et saaks jõudu ja kiirust kordistada ja muudkui lajatad. Need punased jurakas on sellepärast paigaldatud, et varasemalt, ketiga kinnitatud, kirved kanti minema või tehti nendega lollusi. Tuli välja, et üldine mass ei oska kirvest kasutada.
Nõustun, et pakke millel suures oksad sees on keeruline nende punaste jurakatega lõhkuda. Aga ise pole kunagi hätta jäänud, õnnes on pakkude vahel ka valikut olnud.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 11 Jaan 2017, 22:00

RMK platsidel on seinast-seina kütte kõrval üheks hädaks ka va külastajad - paku udjamiseks head käepärased vemblad saavad kiirelt tulle loopitud. Kusjuures ei ole ise nende kiilude juures koomuskeid ega muid juhiseid märganud, ausalt öeldes ei pidanud neid nii kaua ka vajalikuks, kuni säärast kiilu pihta paku heitmist ise kõrvalt juhtusin nägema.
Et noa-teemasse tagasi tulla, siis üks batoning kõik - https://youtu.be/mcIARRMLGTA?t=2m26s" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 11 Jaan 2017, 22:27

Õpetused on tavaliselt kinnitatud puukuuri ukse juurde seinale.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Jaan 2017, 00:24

Peab tunnistama et mul tekkis täiesti huvi, kuidas oskaja sellega 25 cm okslikku pakku lõhuks. Mul kahjuks pole enam x7-t, seega võistelda ei saa.
Juutuubist ei leidnud ühtki sellist paku purustamist. Kui keegi teab mõnda videot, võiks lingi panna.

Aga kui keegi tahab maad kaevata, siis:
Jants kirjutas:Seda peaks testima... Aga ma siiralt usun et näiteks selle Skramaga saab vastavate oskustega inimene kiiremini 25 cm-se oksakohtadega kuusepaku katki kui sina x 7-ga.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 12 Jaan 2017, 01:58

Nohik kirjutas:Peab tunnistama et mul tekkis täiesti huvi, kuidas oskaja sellega 25 cm okslikku pakku lõhuks. Mul kahjuks pole enam x7-t, seega võistelda ei saa.
Juutuubist ei leidnud ühtki sellist paku purustamist. Kui keegi teab mõnda videot, võiks lingi panna.
Kui RMK pakulõhkumise teooriatest pikemalt tahate rääkida siis palun tehke selleks eraldi teema!
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 12 Jaan 2017, 03:13

Mora Robust hind on ca 10€
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Jaan 2017, 10:22

Ei, ma mõtlesin, et kuidas Skramaga pakku lõhutakse. See peaks täitsa teemas olema.
mrWilson kirjutas:
Nohik kirjutas:Peab tunnistama et mul tekkis täiesti huvi, kuidas oskaja sellega 25 cm okslikku pakku lõhuks. Mul kahjuks pole enam x7-t, seega võistelda ei saa.
Kui RMK pakulõhkumise teooriatest pikemalt tahate rääkida siis palun tehke selleks eraldi teema!

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 12 Jaan 2017, 16:48

Suurt pakku ma lõhun enamasti nii- Kõige tähtsam planeerimine. Otsin sobivat lõhestamise kohta oksakohtade vahelt. Lehtpuud ja mänd läheb pooleks ka otse suure oksakoha pealt. Kuivamispraod näitavad ka kätte kohad kust kergemini katki läheb...
Kui noa pikkus on sama või väiksem kui paku läbimõõt, siis asetan noa diagonaalis paku servale ja löön kaikaga tera sisse ühelt poolt ja teiselt poolt vastu...kui vaja siis pööran paku ümber kordan sama vastupidises suunas...
Mingit erilist tarkust siin ei ole, millepeale ise ei saaks tulla...
Üks batoningu eelis kirvega lõhkumise ees on võimalus valida väga täpselt lõhestamise joont...eriti kui mõnel kogemusi vähem, siis kipub kirvega lüües ikka veidi mööda minema...
Üks punkt on turvalisus ka...batoninguga on väiksem võimalus endale viga teha...eriti kui alkohol veres ja käsi, koordinatsioon ei ole enam nii täpne.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Jaan 2017, 17:14

Selles võib sul õigus olla, et kui kirvega pole enne midagi teinud, ei peaks ka matkal tegema. Nuga on tõenäoliselt inimene käes hoidnud.

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline