Vesi kaasa

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Vesi kaasa

Postitus Postitas udusiil » 05 Okt 2016, 12:43

Hei

Natuke uskumatu, aga ei leidnud siit teemat, kus saaks kaaluda erinevate vee kaasas kandmise võimaluste üle. Nüüd siis parandan selle vea.

Et matkal võib ka kõige argisemast teemast probleem tekkida, pole ilmselt kellelegi siin enam uudis, aga lühidalt minu omast, mis veega seoses.

Ma olen üks neist, kelle jaoks veevaru on tähtis. Väga tähtis. Kui nii mõnigi matkakaaslane peab pool päeva või isegi päeva praktiliselt olematu veekogusega vastu, siis minu käive selles osas on suur. Seega vesi peab kaasas olema.

Kõige lihtsam ja odavam on loomulikult tavaline (värska) veepudel, mis kotti visata. Samas on sellega seotud mõned olulised miinused.. See on libe ja selle koht on kotis sees, mis omakorda tähendab, joomiseks tuleb peatuda ja kott lahti teha. Kinnastega kipub pudel sõrmede vahelt libisema ja väärtuslik vesi nii maha voolama.

Senini lahendasin probleemi sõjaväe stiilis joogipudeliga. Algselt mingi väiksema MilTec-i omaga, viimasel ajal korraliku liitrise Bear Gryllsi pudeliga:

Pilt

Viimasel matkal aga otsustas selle kork oma pealmise poole maha visata nii, et keeme osa jäi pudeli kaela ümber. Kusjuures kasutanud olen pudelit eeskujulikult ja jõude seisis alati kork avatult. Eks kirjutan ja vaatan, mis Gerber selle kohta räägib.

Nüüd siis vaatan alternatiive laiemalt. Mida soovitate - kas pigem plastikust ja kerget, või metallist, aga vastupidavamat. Arvestama peab ju ka sellega, et meie kliimas on vee külmumise oht. Lisaks veenõu universaalsus. Kas seda saab otse lõkkesse panna, et vett keeta, või peab selleks mingi eraldi nõu kaasas olema.. Kas seda saab riputada või muul moel koti külge või vööpeale kinnitada, et vee joomine ilmtingimata peatust ei nõuaks.

Mõned alternatiivid, mis praegu sõelal:

CamelBak Chute 1L

Klean kanteen Wide-Mouth

Arvamusi, kogemusi?

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Vesi kaasa

Postitus Postitas udusiil » 05 Okt 2016, 13:23

Valikus veel põhimõtteliselt ka Crusader komplekt

ja

midagi välipudeli laadset

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 05 Okt 2016, 13:48

udusiil kirjutas:
Kõige lihtsam ja odavam on loomulikult tavaline (värska) veepudel, mis kotti visata. Samas on sellega seotud mõned olulised miinused.. See on libe ja selle koht on kotis sees, mis omakorda tähendab, joomiseks tuleb peatuda ja kott lahti teha.
Kas sinu kotil välised veepudeli taskud puuduvad? Tavaliselt koti mõlemal küljel.
udusiil kirjutas:Kinnastega kipub pudel sõrmede vahelt libisema ja väärtuslik vesi nii maha voolama.
Kas tavalise plastpudeli asendamine mõne teise kallima/raskema plastpudeli või mõne muu libedast materjalist pudeliga välistab selle maha pillamist kui näpud on libedat? Ma tean, et tavalise plastpudeli ümber keeratakse mõned tiirud mäkaivari teipi (remondi mõttes kui peaks vaja minema), et ei peaks tervet rulli kaasas vedama. Usun, et paar tiiru mingit kummisemat teipi aitaks ka libedate näppude vastu. :) sama peaks toimima ka metallist veepudeliga.

Muidu CamelBak on iseenesest mugav lahendus.
Ah, minge metsa...

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 05 Okt 2016, 14:08

Pärast voolikuga joogisüsteemile üleminkut ei taha enam mõeldagi vööl või kuskil mujal rippuva välipudeli peale.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 05 Okt 2016, 14:13

Taimo kirjutas:Pärast voolikuga joogisüsteemile üleminkut ei taha enam mõeldagi vööl või kuskil mujal rippuva välipudeli peale.
Voolik ka talvel miinuskraadidega?

Kasutan tavalisi 0.5, 1 või 1.5 liitriseid pudeleid, milles kaubandusvõrgus igasugu jooke müüakse.
Talvel liitrine termos.
Asub seljakoti alumises välimises küljetaskus.

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 05 Okt 2016, 14:33

mrWilson kirjutas: Kas sinu kotil välised veepudeli taskud puuduvad? Tavaliselt koti mõlemal küljel.
Samahästi, kui puuduvad. On taskud, milles tavaliselt otsapidi on muu kola (saag,kirves jne), aga vee pudeli jaoks need ei sobi. Lisaks on need seljakoti SELJA poolsel osal. Senine välipudeli lahendus on olnud koti vöörihma või õlarihma küljes.

Loomulikult võiks plasttaarale igasugu ümbriseid leiutada, või vähemalt sanga külge teipida, aga see pole nagu päris see.. Lisaks sooviks ju loodust hindava inimesena seda ringlevat plasttaara kogust pisutki omalt poolt vähendada.

Bjorn
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Bjorn » 05 Okt 2016, 14:34

Kasutanud kõike - erinevaid veekotte, veepudeleid, plastikust metallist jne.

Üldiselt on sedasi, et metsas taktikat tehes on veekott hädavajalik.
Niisama matkates olen läinud kahe pudeli peale: CleanKanteen Wide mouth ning insulated versioonid. Vastavalt 800 ja ca 550ml.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 05 Okt 2016, 15:01

Metsamyhin kirjutas:Voolik ka talvel miinuskraadidega?
Mõõdukas miinus eriti ei sega, kui ka voolik ilma ümbriseta, saab selle peale janu tühjaks puhuda, lutt sulab suus kiirelt lahti.
Ise pigem pandipakendi ja termose usku.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Okt 2016, 16:24

Päris ammust aega kasutan selliseid pudeleid, 1-3 tk.
Viimati kasutasin ka Isostari Fresh pulbrit ja Berocca Plus tablette, tegin päevaks 1-2 pudelit jooki ette. Läbipaistvus on mulle oluline, näen, kes/mis pudelis elab. Selliselt on väiksemate pudelitega hea majandada. Kõik pole korraga mustad. Pärast matka viskan ära. Tõenäoliselt on mul mingi foobia. Mõte, et võtan kapist mingi läbipaistmatu pudeli ja hakkan sealt jooma, tundub võimatu.
Nestea_peach_05l_1.jpg
Nestea_peach_05l_1.jpg (45.87 KiB) Vaadatud 5805 korda
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 05 Okt 2016, 16:27

udusiil kirjutas:Samahästi, kui puuduvad. On taskud, milles tavaliselt otsapidi on muu kola (saag,kirves jne), aga vee pudeli jaoks need ei sobi. Lisaks on need seljakoti SELJA poolsel osal. Senine välipudeli lahendus on olnud koti vöörihma või õlarihma küljes.
Võimalik on ju ka koti ülemise klapi vahele pista pudel. Juhul kui su kotil on ülemine klapp (kergmatka kotid on tihti lihtsalt kokku rullitavad.)

Mis kott sul on üldse?
Ah, minge metsa...

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 05 Okt 2016, 18:02

Üsna ammusest ajast Rucanori ~40..50l kott. Muidu hea, aga mahutavus on pisut napp. Samas paneb see varustuse üle rohkem mõtlema :) ja minimaliseerima.

Matrix on küll plaanis, aga vana hea sõber veel teenib ja niisama seda välja vahetada ka ei taha.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 05 Okt 2016, 18:23

udusiil kirjutas: Viimasel matkal aga otsustas selle kork oma pealmise poole maha visata nii, et keeme osa jäi pudeli kaela ümber.
Arvamusi, kogemusi?
Mul ühel matkal oli selline plastist joogipudel, mille korgiosa ei käinud keermega vaid istuga, peale igat täitmist tuli vaevelda selle tagasisurumisega ja ükskord siis lõin käega peale ja kogu see hammastega rebitav päästik irdus korgi küljest, eelviimane päev õnneks tundras, ajasin ühe teise asjaga läbi. Metallkorgiga Klean kanteeni ostsin, pakkusin sama varianti naisele ka, a temake arvas, et korgi ärakeeramine iga joomise ajal käib talle üle jõu, sai siis hammastegarebitav talle ostetud. Ma seda meelt, et kui miskit laguneb, siis lagunegu viimast korda. See kanteen muidugi kaalub võrreldes ühekorde plastpudeliga. Proovisin lutsutada ka sellest joogisüsteemist, no ei meeldi mulle. Igast plastjura puhul on kõige kummalisem see, et spetsiaalne toode ei kesta sttagi, ühekordset plastpudelit võid kasutada aastaid, ei kulu keere ära, ei lähe kork katki, õhuke nagu paber, kestab.
joon jõest, söön jõest

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 05 Okt 2016, 19:47

Kuskil siin foorumis vist juba kirjutasin:
1) Osta Danzka Vodka.
2) Joo ära.
3) järgmisel hommikul täida veega ja naudi.
danzka-vodka-fifty-premium-distilled-50-1-l.jpg
Mulle tundub kuidagi totter osta mingeid 20-30€ plastist joogipudeleid....

Või kui just peab, siis klassikaline pläsku ehk.
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Okt 2016, 20:15

polarbear kirjutas:1) Osta Danzka Vodka.
Mis ehitusega tal kork on?

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 05 Okt 2016, 20:51

Keeratav.
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Okt 2016, 21:26

Ses mõttes, et kas Al kork plast sisuga?

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 05 Okt 2016, 21:51

Huvitav teema mitmel põhjusel. Kuna tarbin palju vett siis olen endale vandunudet ei osta enam mitte iial ühtegi seljakotti millel pole küljel pudelitaskut. Mu lemmik päevakott on üks Haglöfsi oma millel taskuid pole ja pmst seisab täiesti jõude. Erinevaid pudeleid on kodus vast kümmekond, kahjuks lapsed kaotavad neid sageli ja käive on kiire. Ja ma ei tea mis värk mul nende pudelitega on, isegi kõige vingemad lekkekindlad pudelid lasevad läbi hoolimata kasutusjuhendi mitmekordsest läbitöötamisest. Keeratavale korgile head alternatiivi polegi leidnud, lemmikud on paar ürgvana Nalgene pudelit, poolene ja liitrine. Lisaks paar Camelback Eddy't, mis ei vasta minu käes olles oma leak-proof lubadusele sugugi. Aga mis ma tegelikult tahtsin öelda on see et nood Nohiku viidatud Nestea pudelid on imehead. Laia suuga, saab suht mugavalt ka pudeliharjaga pesta vajadusel, lisaks on neil 0.3 l väike pudel ka olemas mida on eriti mugav kaasa haarata kui on tarvis väike veelkonks ridikülis kaasa vedada. Smauti sobivad nood pudelid igasuguse pudi-padi hoidmiseks.

sl0w
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas sl0w » 05 Okt 2016, 21:52

Pooldan metallist pudelit. Eeliseks plastik anumate ees on kindlasti võimalus seal vett keeta (desinfitseerida) kui kaasa võetud vesi peaks otsa saama ning üldine vastupidavus. Hea valik oleks suure avaga pudel, mille korki saab tassina kasutada. Ja külmemal ajal saab enne magama minemist vee kuumaks lasta ja pudeli kaissu võtta.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 05 Okt 2016, 21:57

Nohik kirjutas:Ses mõttes, et kas Al kork plast sisuga?
Selline vist jah või oli Al karva värvitud plastkork. Vastu pidas mul pea 15 aastat. U 96-97 aastal sai Slovakkia suusareisil ostetud. Paraku läks minu mõlkis ja kulunud eksemplar mingi kevad-sügisese köögi suurkoristuse käigus looja karja .......
Pilt

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 06 Okt 2016, 00:03

joogiveetorud, mis on kattega ei jäätu nii kergelt ning samuti on abiks nn dehüdratsiooni segu vees kuna sisaldab arvestatavas koguses soola.
Samuti on mõistlik vett panna kotti soojana, korralikult ära vooderdada ning toru peale joomist tühjaks puhuda.
Nii ära käidud ka -15C juures ca 8h päevad ilma et vesi kotist keelduks välja tulemast.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 06 Okt 2016, 01:26

Minu seisukoht, õigemini minu isiklik vajadus on teema püstitusele täpselt vastupidine.
Tavalised plastpudelid käivad küll.
Matkal tuleb juua võimalikult harva. Liikumise ajal vee imemine on täiesti liiast. Kui teha iga tunni tagant peatus, siis sellest piisab igal juhul.
Camelback ja muud vidinad on matka kontekstis täiesti kasutud. Lisaraskus, lisakeerukus, lähevad katki ja on keerukad täita.

Kasulikest vidinatest:
- voolik lehtriga. 20cm piisab. Sellega saab kivide vahelt niriseva vee kätte. Ka siis, kui pudel või tass ei tööta.
- kokkuklapitavad plast-kanistrid, 5L ja sarnased. Kui on ette näha, et laagrid on veest kaugel, siis väga abiks.
Kui nii mõnigi matkakaaslane peab pool päeva või isegi päeva praktiliselt olematu veekogusega vastu
See olengi mina. :)
Ma higistan palju. Mida rohkem joon, seda rohkem higistan. Seega joon nii vähe kui saan. Üldiselt töötab.

Vesi peab kaasas olema sellegipoolest. Kes teab, mis jama juhtub. Läheb teekond pikemaks, või ei leia allikat, või on kaardil näidatud veekoht reostunud. Aga see varu-vesi võib olla koti põhjas või kustahes ära. Varuks. Mitte koti välis-sahtlis, sest siis läheb ta liiga kergelt kõrist alla.

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 06 Okt 2016, 10:34

tripp kirjutas: Ma higistan palju. Mida rohkem joon, seda rohkem higistan. Seega joon nii vähe kui saan. Üldiselt töötab.
Ja kuidas enesetunne seejuures on? Olen ka olude sunnil vähese vee ja pisut suurema füüsilise koormusega pikemalt vastu pidada üritanud, aga enesetundele see hästi ei mõju. Ekstreemsematel kordadel on tulemuseks peavalu ja krambid. Niisiis pigem joon vähe korraga, aga tihti, et kaotatu tagasi teha. Matk peab ennekõike ju mõnus olema :)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Okt 2016, 11:08

Tahtsin enne sama kirjutada, et kui rabelen võimete piiril ja higistan, lõppeb mittejoomine kiirelt kurnatusega. Kahjuks kaob mul janu, kui hirmsasti pingutan, vesi ajab iiveldama. Seepärast Isostaari kasutan.
Kui higistamist suudan vältida, vean hommikukohvi+ 0.5l hommikuse veega ca kella neljani õhtul välja.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 06 Okt 2016, 22:53

Kasutan erinevaid plastikust veepudeleid-veekotte. Camelbackid on küll mugavad juua, aga jube tüütus täitta.
Veepudelid on samased Nestea 0,3 või 0,5 liitrised suure suuga pudelid. Neid on hea kerge täita kas vee või näiteks metsmaasikate-mustikate-vaarikatega. Ainuke miinus on nendel see, kui on tühi siis võtavad ikka sama palju ruumi.
Veel meelsamini kasutab platypus pehmeid veepudeleid. Peaaegu sama kerged kui tavalised plastikpudleid, väga tugevad - kannatavad murdmist mitme aasta vältel ja suurimaks plussiks on kokku volditavus. Kui on tühjad siis rullin kokku ja ei võta liigselt ruumi, mida ultralight kotis just üleliigselt pole. Mis puutub pehmete pudelite vastupidavusse, siis kõige vastupidavam toode on ikkagi originaalne platypus. Kõik teised tuntud ja vähemtuntud ja nimetud firmad on kiiresti alla andnud ja ajalukku rännanud.
Talvel kasutan muidugi korralikku primuse vaakumtermost.
Joomise kohalt on nii, et joon kui tunnen, et oleks vaja juua. Päevane teel oleku kogus jääb vast sinna 0,5l kanti, kui aga jääb teele mõni mägioja siis joon otse sealt.
Igasuguseid metallist või muud eriotstarbelised joogipudelid on minu arvates mõtetult kallid ja rasked, eks platypus pudel pole ka odavate killast aga vähemalt on ta kerge ja pakkub väikeseks kokku. Sooja vett saab ka pehmetesse ja tavalistesse plastpudelitesse panna ja magamiskoti soojendajatena kastutada.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 06 Okt 2016, 23:27

Pilti kah:
Ah, minge metsa...

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil