Kummikud talvel matkates

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Vasta
Jüri
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Kummikud talvel matkates

Postitus Postitas Jüri » 26 Dets 2013, 00:18

Talvel kummikutega matkamine on ilmselt paljude jaoks veidi kummaline teema ja ka internetist pole mul õnnestunud sellise praktika kohta ühtegi viidet leida. Möödunud talvel kaitseväes viibides olid kummikud minu jaoks aga lahutamatud kaaslased ja saapaid kandsin ainult pikematel, mitmekümnekilomeetristel rännakutel. Miks? Erinevalt saabastest ei jää kummikute külge lumi ega jõua sulades veena jalgadeni, viltsisuga kummik on väga soe ja kummiku kõrge säär hoiab hangedes lume jalast eemal (sääristest ei teanud ma siis veel midagi). Kummik küll ei hinga, aga selles osas ei täheldanud ma erilist probleemi. Jaotelgis ahju kõrval kuivas võrreldes saapaga kummik väga kiiresti, kuna märguv sisu oli võimalik välja võtta ja laiali laotada. Saan aru, et mulle tol ajal alternatiiviks olnud EKV saapad pole võrreldavad korralike saabastega, aga siiski tunduvad kummikud mulle ka nüüd sobilike jalanõudena lumistes oludes liikumisel, eriti piiratud eelarve juures. Kas keegi harrastab ka talvel kummikutega matkamist või on mingil põhjusel tegemist väga halva mõttega?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Kummikud talvel matkates

Postitus Postitas sepaonu » 26 Dets 2013, 12:33

Terved hordid kalamatkajaid valivad teatud oludesse kummikud. Pikad maad paksus lumes, sellises lumes, mille all on vesi, pikad maad lumi ja vesi vaheldumisi, seal on kummik põhjendatud. Tänapäevane kummik tihti kummist pole, pvc(näiteks nokian kummikud), eva(üks popimaid kalameeste hulgas poola bränd lemigo), kombinatsioon neopreeniga(näiteks muckboot tay sport), ka mingist vahust(näiteks powerboots original)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 26 Dets 2013, 15:06

Nokia i kannab terve Soome sõjavägi ja sellel on ninal isegi suusaklambri syvend, mis sõjaväe suusaga kokku loodud.
Muus osas kahjuks ei oska kaasa rääkida ja huvitaks ennastki.
Suusatamine, matkamine talvel kummikuga ja mis vahe on erinevate tootjate kummaritel.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 26 Dets 2013, 16:14

Olen isegi proovinud, oman Muckboote, jube palavad jalatsid ja vähema kui -30 ilmselt liikudes ei kannaks.
Keegi siin foorumis kunagi ka promos Nokiani kummikuid ja väidetavalt sooritas nendega ka pikemaid matku. Mingi ajaga aga olevat katki kulunud saapanina pealne, liikumisel painduv osa.
Enda tähelepanekutel lõhuvad kummikud ka saapaga võrreldes rohkem sokke, haprama naha puhul ilmselt sööb ka jalgu (villid).

Päris maha ei taha kummikut teha sest kindlasti võib tekkida olukordi kus tahaks ka ise kummikuga matkata.
Rabamatkadel, kui on vähegi lootust et jalg kummiku servast ülespoole kuivaks jääb, võib samuti olla mõtekas.

Põhiliseks probleemiks on siiski materjali kuluvus suurel liikumisel.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 26 Dets 2013, 16:19

ullivilli kirjutas: ja mis vahe on erinevate tootjate kummaritel.
miljon vahet on erinevatel tootjatel ;)
Põhimõttelised vahed kasutajale mu meelest oluliseimad on kolm - põhimaterjal, kaal, hind. Kes kavatseb metsikult kummikutega trampida, seda vast hind eriti ei huvita, kasutab palju, kvaliteet tähtsam. Pakuks, et siinse foorumi kummikukasutus jääb saapaga võrreldes tahaplaanile, seega paariks lumes sumpamiseks paljud vast valivad mitte hinnaliidrid. Mu meelest pvc kõige vastupidavam, eva optimaalne vastupidamise ja kaalu suhte koha pealt, vaht kraapeid ja lõikeid ei kannata peaaegu üldse, kaal väga kerge, sellised muckboot tüüpi mixid on juba sellised tooted, kus pööratakse juba tähelepanu paljudele asjadele(soojus, ergonoomilisus, painduvus jne), kirjeldused kipuvad auto lisavarustust meenutama, ühesõnaga rohkem saapamad.
Paljude niiöelda talvekummikute reklaamides on esile tõstetud külmapidavus, kuna suuremat sorti huvigrupp on kala ja jahimehed, käid ja siis passid suht pikka aega. Ütleme need külmanumbrid on suundaandvad mõne kummari puhul :roll: ja mõne puhul peavad paika.
Kalameeste ajakirjad neid nn kummisaapaid ka aegajalt testivad ja sealt ka mingisuguse info saab hindeid uurides, a noh ma osaliselt nõustun kohe ka nendega, kes seda meelt, et igasuguse varustuse testid on tihti mittemidagiütlevad ja ka kallutatud.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 27 Dets 2013, 06:52

Enamus varustuse ja asjade teste/võrdlusi ongi kallutatud, aga see selleks. Ise ma ei pea kummikut üldse mitte mingiks matkajalatsiks! See võib olla vettpidav, see võib olla soe, sellega võib isegi olla mugav kõndida vees ja lumes, aga põhijalatsina matkamiseks see ikkagi ei sobi. Esimesed kaks peamist põhjust on umbsus ja sellest tulenev suurendatu villide tekkimise oht, eriti kui tuleb raske seljakotiga päevas kuni 8h kõndida ja seda mitu päeva. Samas on kummik teatavat tüüpi matkadel asendamatu abivahend. Kuna Eestis võib kohata lodumetsasid, siis sellistes kohtades on kummar asendamatu.
Ise kasutan juba mõnda aega Crocsi kummareid. Nende eeliseks on olematu kaal ja talla hea termoisolatsiooni omadus. http://becool.ee/mehed/saapad/mens_well ... oot/orange" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 27 Dets 2013, 09:50

Kui Varessaare metsaonni matkasin http://matkafoorum.net/viewtopic.php?f=49&t=1019 siis olid ka kummikud kaasas. Ilma nendeta oleks olnud suht jama, kuna suvi oli vihmane. Aga see oli suvine matk. Niisama metsas luusides kasutan vesisel ajal kummikuid tihti.
...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 27 Dets 2013, 11:57

Seda mittemidagiütlevust testides toetabki see croksi lastekummikutest, plusspunkte anname, et jube head praktilised aasad, miinuspunkte anname, et nad ei pea vastu.
Samasse kategooriasse panen ka matkasaabaste arvustuse, head saapad selleks ajaks, kui päris saapaid parandad või kuivatad, hea paelte stopper, kui paelad lahti lähevad, mitteniihea stopper, kui kogu aeg pead neid umbseid tuulutama, head saapad selleks, kui sa oled füüsiliselt mitteaktiivne, ilmselt siis see paranduse aeg, mõnus vetruv tunne, mis kompenseerib kontsa põrutust (? ), see teeb võimalikult mugavaks pikkade vahemaade läbimise (?) , naelad lumes annavad parema pidamise, kui lamell(?), lamell on kindel väljend, mitte pehme kumm. Pudru ja kapsad, haakub ainult jõuluteemaga. Mu meelest mingi varustuse arvustus võiks olla ikka nii kirjutatud, et kellegil sellest ka kasu oleks, peale läbilugemist võiks jääda arusaam, milleks ja millal see toode on ok. Kokkuvõttes oleks võinud lihtsalt selle pealkirja - crocs kobbler hiker boot, ehk saabas, mis võiks olla matkaaabas....lõpetada....kuid siiski pole seda.
Jyrgenson kirjutas:Ise ma ei pea kummikut üldse mitte mingiks matkajalatsiks! See võib olla vettpidav, see võib olla soe, sellega võib isegi olla mugav kõndida vees ja lumes, aga põhijalatsina matkamiseks see ikkagi ei sobi. Esimesed kaks peamist põhjust on umbsus ja sellest tulenev suurendatu villide tekkimise oht, eriti kui tuleb raske seljakotiga päevas kuni 8h kõndida ja seda mitu päeva. Samas on kummik teatavat tüüpi matkadel asendamatu abivahend. Kuna Eestis võib kohata lodumetsasid, siis sellistes kohtades on kummar asendamatu.
Ise kasutan juba mõnda aega Crocsi kummareid. Nende eeliseks on olematu kaal ja talla hea termoisolatsiooni omadus. http://becool.ee/mehed/saapad/mens_well ... oot/orange" onclick="window.open(this.href);return false;
Mis sa selle *aga põhijalatsina matkamiseks see ikkagi ei sobi* öelda tahad? Vees ja lumes asendamatud aga ei soovita kummaritega matkata siis, kui lund ja vett pole?
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 27 Dets 2013, 13:32

Põhimõtteliselt küll, isegi lumme ei soovita kummarit, ainult vette. Iseasi on märg lumi. Kummarid on mul matkal kaasas siis kui tean, et rajale jääb mõni lõik mida läbides saabastega tõenäoliselt jalad saavad märjaks ehk vesi tuleb üle saapa sääre. Pikalt mulle kummaritega kõndida ei meeldi, umbsed ja loksumisega kulutavad sokke, võivad mõnedel isegi ville põhjustada. Kui jõuan näiteks lodumetsa, siis vahetan jalanõusid, kummarid jalga ja saapad koti külge. Jõudes tahedale pinnale jälle vastupidi.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 31 Dets 2013, 12:52

Ise vaatasin ka sügisel mõned korrad poodides kummikuleti poole, kuna sügis-kevadised olud kipuvad enamasti suht vesised olema, aga midagi sellist mis ära oleks tahtunud osta silma ei hakanud.
Arvan samuti, et kummik pole matkajalats, eriti kui veidi rohkem liigud ja üle 10kg kott seljas on, vaid tegu on hädajuhtumiga teatud lõikude läbimiseks (matkajalats ei tohi jalas loksuda). Kuna neid aga enamus ajast seljas vedada tuleks, siis leian et vastupidavusest olulisem on kaal - sellest mõttes on hea variant kergest materjalist madala säärega kummikud, mille veepidavus torpade abil põlveni pikendatud (pikemal põlvini vees viibimisel hakkab vesi loomulikult läbi imbuma, aga enamasti on tegu ikkagi 2-3 sek kestvate kogemata sügavamasse auku astumisega või kiire kraavi läbimisega).
Talviseks matkaks kaasa võtmiseks sobib kummik siiski vaid sellisel talvel nagu praegu; või siis kevadise suure sula aegu.

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline