Matk Soomes jalgsi või rattaga 2016

Räägime matka planeerimisest. Kõigest- alates marsruudi koostamisest kuni vajaliku sokkide arvuni matkakotis. Küsi nõu ja jaga teadmisi.
Vasta
Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Matk Soomes jalgsi või rattaga 2016

Postitus Postitas Nohik » 26 Sept 2016, 18:22

Eks ma pean siis veel õppima.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 26 Sept 2016, 18:55

Pilt

Ühe mälukaardi leidsin kotist, seega mingid pildid ikkagi on.
Vanalinna pudelis on suhkur, põletatud konservikarbis kohvi, kommikarbis landid.

https://photos.google.com/share/AF1QipO ... ZqRTdPSUp3" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Matk Soomes jalgsi või ra ttaga 2016

Postitus Postitas sepaonu » 27 Sept 2016, 10:25

Nohik kirjutas:Mis kalapüüki puudutab, siis Sepaonu soovitatud Salmo Slider (floating) on järvekaldalt püüdmiseks suurepärane valik. Ujub ka tegelikult, mida paljud floating landid tegelikult ei tee. Tõmmates ei uju ka pinnas vaid umbes 20 cm sügavusel, imiteerides putukat otsivat lepiskala. Ei vonkle liiga palju, st ei haagi vetikaid ja rohtu asjatult külge. Lisaks on heade lennuomadustega, vaatamata olematule kaalule.
Kala tuli palju, keskmine haug oli 2.5 kg ringis. Enamasti risti kallast ja kauge viskega. Mul oli Salmo Slideri kõht punane, küljed kollased, selg roheline versioon, sobib rabavette.
Lisaks kasutasin ka Rapala xrap ujuvat lanti, mis tegelikult ei uju. Sobis, kui oli vaja, et natuke sügavamalt käiks. Oli ka kollase-punase värviga.
Landilõksudega läksin alt. Kui head landis otsa said, püüdsin nendega, mida oli.
Mõnest suurest, selge veega järvest, ei saanud midagi. Ühe haugi sain peale päikseloojangut musta silikooniga. Kui midagi head välja ei mõtle, siis mustaga võib selgest veest ikka proovida.
Spinning oli 1.8m Shimano teleskoop, mis on saadud 2.1 m lati sabaosa lühendamise teel. Enamasti polnud pikemaga midagi teha. Olin sunnitud ära õppima nn kõhu alt otse ette heite.
Ühest selgeveelisest, suurest ja madalast järvest sain õngega 20 cm sügavuselt 3 särge meenutavat kala. Sihvakamad olid kui särjed.
Matkaja kalapüügivarustus oleneb mitmest asjast. Kui matkaja on tulihingeline kalamees, siis midagi soovitada nagu pole, püüab sellega, millega tahab ja veab kotis kõike, kaalust ja mahust tingimatta. Kui siiski mingit mõistlikku komplekti hakata kokku panema, siis osad asjad on tähtsamad, kui teised. Landilõks on spinningupüügi puhul üks pisike aga mu meelest üks tähtsamaid asju kogu komplektis. Minu meelest ei tohiks mitte kunagi osta ega kasutada selliseid landilõkse
https://www.k-rauta.ee/ehituspood-produ ... 9044_1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
vaid traat traadis
http://static1.motonet.ee/img/5/564718/500/564718.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
näiteks need on väga tip-top
http://www.motonet.ee/et/toode/4013656/ ... -landiloks" onclick="window.open(this.href);return false;
aga neid on ka muid häid. Arvestades mingite popimate ja kallimate lantide hinda ei ole mõtet landilõksu koha pealt koonerdada. Landilõksudega on veel see asi, et neid tuleb vahetada, traat lihtsalt väsib ära. Kui ma ise olen paar pikka päeva vee peal , olen seda landilõksu avanud ja sulgenud sada korda, kümneid kalu otsas käinud, siis kui kolmanda päeva hommikul meelde tuleb, siis ka vahetan.
Haugitrossiga on võimalus keerata oma elus uus lehekülg ja lõpetada ära sodi kasutamine. On olemas selline asi
http://www.adh-fishing.com/fly-lines/le ... tan-tippet" onclick="window.open(this.href);return false;
seda võib ükskõikkustkohast osta, sõlmitav, pommikindel, alati sirge, natuke tuleb süveneda, et kuidas täpselt teha, ma võin õpetada, kuna endale selgeks teinud asjad, kaks aastat kasutanud.
Sliderit võibki soovitada, kuna ta püüab kõigi käes, ka lihtsalt kerides, mitte jerkides, on ka soojema vee ajal hea lant, külmema vee ajal tahab rohkem jerkimislööki ja pikemat pausi. landikarbis on jerklant muidugi jube kobakas, kompaktsust otsides ma pigem komplekteeriks karbi plekkidest ja pöörlevatest, kindlasti matkal jätaks kõik voblerid välja, ka x-rapi.Matkaja landikarpi sobib kindlasti veel bete loto, absoluutselt universaalne kõigepüüdja lant, lendab nagu kuul, saab üliaeglaselt kerida.
Landivärvidest võib muidugi rääkima jäädagi 8-) , teooriad ja vandenõuteooriad on piisavalt. Must ja tumedamad toonid on minu teooria järgi pimeda ilma ja õhtu või öö värvid, valgel ajal või heleda ilmaga ma ühtegi tumedat lanti otsa ei paneks.
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 27 Sept 2016, 10:58

Huvitav kas haugid on aastatega nii palju nõudlikumaks muutunud ja lepivad vaid kõige moodsamate vidinatega(nagu inimesed ootavad igal aastal uusi ja paremaid nutitelefone). Mäletan et nõukaajal tehti ise lante lusikatest ja ei tea millest veel, konksud vajasid poest ostes teritamist ja haugipüügiks peale o,4 se häguse, läbipaistmatu tamiili midagi ei olnud....siiski kala saadi korralikult nagu ma olen kuulnud? ;)

aivar1
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas aivar1 » 27 Sept 2016, 11:22

Jants kirjutas:Huvitav kas haugid on aastatega nii palju nõudlikumaks muutunud ja lepivad vaid kõige moodsamate vidinatega(nagu inimesed ootavad igal aastal uusi ja paremaid nutitelefone). Mäletan et nõukaajal tehti ise lante lusikatest ja ei tea millest veel, konksud vajasid poest ostes teritamist ja haugipüügiks peale o,4 se häguse, läbipaistmatu tamiili midagi ei olnud....siiski kala saadi korralikult nagu ma olen kuulnud? ;)

No nii nõus olen "jants" et on jah kalad targaks saanud, tantsivad ja löövad trummi.Ma pole absoluutselt kalamees, aga olen kõrvalt vaadanud.Minnakse värve peale siis mitu kasti on igasugu staffi kaasas, konkse ja pagan teab mida, aga kala ikka ei saada, läheb kohalik üks õng kaasas ja ei mingeid lante ja muudkui korjab.
Ükskord läksin omale mingit odavat õnge ja lanti ostma et kajakil järgi vedada, oi jummal kui müüa kukkus jutustama et see on selle ja too on tolle jaoks, kuulasin 10min ja loobusin.Kõik arenevad, nii kalad vees kui loomad maa peal.Eriti just kalad vees.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 27 Sept 2016, 11:23

Ma olen kasutanud juba mitu aastat ainult üht tüüpi landilõkse, mitteavaneavaid:

http://www.motonet.ee/et/toode/4013645/ ... ilukk-6-tk" onclick="window.open(this.href);return false;

Ei ole veel traat väsinud :D

Ja eks need kalad ajapikku kah targemaks saavad, lollimad ja ahnemad püütakse ju välja ......
Pilt

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 27 Sept 2016, 11:38

Eks isetegemine nõuab ju ainult tahet, oskusi, tööriistu ja materjale 8-) Nii lihtne see ongi. See on ka tänapäeval võimalik. Samamoodi, nagu poest saab osta lante, samamoodi saab poest osta landitegemise materjale. Ma sisuliselt kõiki landitüüpe ise teinud. Viimase plekklandi stantsi tegin eelmine aasta. Kui mõõta aega, kulunud materjali ja ostetud tööriistu, siis poelant on odavam, kui mõõta rahuldust, mida pakub isenikerdamine ja pärast endatehtud asjaga kala saamine, siis emotsionaalset võitu on raske hinnata rahas. Pood ei ole kohustuslik, ma seon näiteks kõik oma lendõnge haugiputukad ise ja konksutan 300+ haugi nendega ajavahemikul september-detsember meie koduses meres. Üleeilne rahuldus isetehtud putukast ja üks kaasavõetud söögikala.
s10v.jpg
s28v.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Sept 2016, 17:59

Ma pole tumeda ilmaga või pimedaga musta lanti seostanud. Pigem olen püüdnud ahvenat ja haugi kesksuvel läbipaistvast veest ja pigem just keskpäeval. Aga musta Mepsiga olen ka õhtul saanud selgest veest. Eestis mul ongi tavaliselt must Mepps Aglia Long otsas enamus aega. See on ka Soomes kala saaud. Ma kahtlustan, et kui lendab piirkonnas suvalist musta koorikuga putukat, siis must pöörlev kõlbab süüa kalale.
Mis kala võtmist puudutab, kui meeleheitlikud katsed, suurtest järvedest kala saada, välja jätta, siis võtmine oli ca 15 heite tagant. Üle 3 heite ei teinud tavaliselt ühest kohast. Enamus aega kõndisin mööda kallast (metsa) edasi ja otsisin sobivat kohta heite sooritamiseks. Vesikuppude juurest sain kala ainult esimene õhtu, madalamates järvedes vesikuppude juures haugi polnud. Vägagi tihti oli söögikala kolme viskega laagrikohast käes. Kuskil eespool kirjutasin, et pidin naaberjärve äärde minema kala järgi, seal tegin ka ainult 3 viset, aga ca 300 m kallast kõndisin läbi.
Mis kalade tarkust puudutab, siis haugid on targad kogu aeg olnud. Tagasiteel ühe järve ääres, läksin kalale, aga tundsin end kohtutavalt tasakaalutuna, siis ei õnnestunud kuidagi võtmist ära realiseerida. Lõpuks jäi ka viimane xrap järve (järv oligi selle jaoks liiga madal). Alles olid veel üsna mõttetud landid ja mõned silikoonist lödisabad.
Panin silikooni otsa ja hakkasin sobiva koha peal, kus enne mitu kala ära läinud, loopima. Iga 2-3 vise võttis haug, vist ükssama, aga millegipärast ei jäänud otsa korralikult, mõne sekundiga sai lahti. Ma pole nende alal asjatundja, võib-olla oli ka konks liiga väike selle silikooni jaoks. Aga üks hetk vaatasin enda ette vette ja sealt jõllitas mind ca 1.5 kg haug. Jõllitasin vastu, ära ei läinud. Siis riputasin silikooni nina alla, solvus ja läks ära.
Vahetasin silikooni nõukaaegse puulandi vastu ja sain 2.5kg kala pannile.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 27 Sept 2016, 19:54

Ma kahtlustan, et kui lendab piirkonnas suvalist musta koorikuga putukat, siis must pöörlev kõlbab süüa kalale.
Ma arvan, et see on landimeeste folkloor, et pöörlev võiks kuidagi seotud olla putukaga. Ka enamus lendõnge uppuvatest putukatest pole päriselu putukatega mitte kuidagi seotud, isegi mitte mingite looduses esinevate loomade või kaladega 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Sept 2016, 21:20

Kunstputukate kohta olen küll seda kahtlustanud, et ega kala mõnda neist viimati lihtsalt uudishimust ei haara. Aga vabalt võib pöörlevatega sama olla.
Ahjah, kontrollisin, et ega need särje moodi kalad pole nõus nr 1 Meppsi sööma, aga põgenesid selle eest paaniliselt. Suuruse poolest oleks see neile suupärane küll olnud. See kinnitab pigem sinu väidet.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 28 Sept 2016, 09:57

Ma eeldaks, et sa suurema osa valgetest kaladest tunned ära, pakuks lambist, et see tundmatu kala oli järvesiig , ainuke lant , millega ma olen kuulnud edukast siiapüügist on see
http://www.seniorivaappu.fi/tuotteet.html?id=1/" onclick="window.open(this.href);return false;
mis pole viskamiseks sobilik, trollitakse sellega.
Soome on triljoni kalamehe maa, igav on , siis googelda selliseid väljendeid, nagu hauen ottivärit , vieheen värin valinta , parhaat hauki uistimet jms, lugemist pikaks ajaks 8-) Eks seal samamoodi linnalegende liikvel aga suur enamus põhimõtetest on ikka samad, mis puudutab vee värvust, aastaaega, vee temperatuuri ja ilma. Kui on hea aktiivsusperiood, siis eriti midagi teadma ei pea, närib kõike, tarkust on vaja, kui kõike ei näri. Eks selleski on suur vahe, et kas ürituse eesmärk on ükskõik, mis vahenditega üks söögikala ära rääkida ja sellega üritus lõppeb või eesmärk on kogu planeeritud püügiaja jooksul maksimum saavutada.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 28 Sept 2016, 11:05

Ma ise kahtlustan, et võis teib olla, rasvauime tal polnud. Ma pole teibi enne kunagi trehvanud. Ja piltide järgi on mul kala suhteliselt raske ära tunda. Kui keegi näpuga 1 kord näitab, et see on säinas või turvas, siis edaspidi tunnen ära.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 28 Sept 2016, 11:51

Teib on selline kala, et meil ja soomes elab ta reeglina meres. Kuna soomes on ka meresuurusi järvi, nagu Päijänne ja Saimaa, siis elab ta ka seal. Peale kevadist kudu jõgedes lähevad osad tagasi suurde vette ja osad jäävad suveks jõkke ja tagasi suurde vette alles talveks. Mingi madal eraldi järv on teivile ebaloogiline koht.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 28 Sept 2016, 12:23

https://drive.google.com/open?id=1bxhwG ... sp=sharing" onclick="window.open(this.href);return false;
Lavajärvi, ega järv ise nii madal polegi, lihtsalt aeglaselt läks sügavaks.
Selles mõttes hämmastav järv, et istusin õhtul ca tunni suunaga piki kallast, aga ei märganud ühtki jälge röövkala tegevusest.

Muidu piltide järgi võiks ikkagi teib olla. Ja seljas oli liha rohkem kui särjel. Aga turb ei olnud. Ma isegi ei tea,kas nii põhjas turvast on. Lõuna pool kunagi üks jäi õnge otsa.

Muidu seal ligidal on koht nimega Seipiniemi.

Vasta

Mine “Matka planeerimine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline