Matk Soomes jalgsi või rattaga 2016

Räägime matka planeerimisest. Kõigest- alates marsruudi koostamisest kuni vajaliku sokkide arvuni matkakotis. Küsi nõu ja jaga teadmisi.
Vasta
Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Matk Soomes jalgsi või rattaga 2016

Postitus Postitas Nohik » 09 Mär 2016, 16:09

Ohjah, sa teed kohe asja lihtsaks.

Pallas pole päris minu unistus, 2012 käisin mõne tipu otsas isegi. Tahaks radadeta tundrasse. Kui möödunud sügis lähtepunktiks võtta, siis suur osa eelarvest on paraku varustuse hankimine.
Ajaloost niipalju, et olen viimasesd 10 aastat rohkem automatkaja olnud ja siis teinud kuni 15 km otsi (edasitagasi) autost lähtuvalt. Ja käinud olen üsna niisama, kampsun seljas, teksad jalas, suvad botased. Kui auto on 15 km kaugusel, pole paljud asjad tähtsad.

Füüsise koha pealt ei veaks ma praegu suures osas nende hüttide vahet välja. Kui ma 2 päeva jutti 15 km käiks, isegi ilma seljakotiga, lonkaks 2 kuud. Möödund suvi nii juhtus. Ja Vätsaris on mind huvitavas piirkonnas 1 hütt.

Aga jah, 4-5 inimest peaks autoga Pallases 5 p 100 € pe nase ära küll käima, kui tanklates söömine välja jätta. Mingi 20$ nägu läheb auto ja enda üle viimine näkku juurde. Mis sööki puudutab, siis kroonilise liigsööjana saan matkal tavaliselt mitu korda odavamalt hakkama.
All engineers are cyborgs

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 10 Mär 2016, 12:43

Mis varustust see tundra siis vajab???
Laena sõbralt telk, seljakott ja peno, tehtud?
Ainult magamiskoti siselina pead ise valmis õmblema.

Mulle tundub, et sa müstifitseerid mingit lihtsat asja hullult keeruliseks,

Sul grupp / sõbrad on koos, kellega minna?
Kas neil puhkuseavaldused on tehtud ja ülemuse sõrajälg all?
SEEEE on matkade puhul kõige keerukam.
Kõik muu saab korraldada jooksvalt või siis natuke enne seda.

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Mär 2016, 13:30

Keerukus tuleb rohkem sellest, et allakäinud inimene üritab uuesti metsa minna. Tõenäoliselt on suur osa hädadest tõesti somaatilised.
See peamine asi, puhkuseavaldus ja põidlajälg on paraku puudu. Ütleme nii, et teema algatamise hetkel oli olukord kordades parem. Lisaks on majanduslik seis järsult halvenenud. Võimalik, et palju auru läheb hoopis töökoha vahetamisele.
Viimane lootus on alati hullumeelsusel, olen ka enne töö juurest lahti võtnud, et vajalikud asjad ära teha.

Magamisalus, magamiskott ja seljakott on tänase seisuga olemas. Priimus ja toidunõud ka, keedupott on puudu, aga olen enne ka konservipurgiga hakkama saanud, paar aastat kannatab lõkkel keeta. Eks palgapäeval vaatan, kas saan kepid ära osta, neist on ülekaalulisel inimesel kõvasti abi.
Kui tarbi ja sääsevõrguga hakkama saaks, mida pean katsetama, oleks ka see asi joones. Kergema telgi ostmise lükkaks kaugele edasi, kui võimalik. Olemas olevad on liiga rasked isegi sääsevõrguks. Need odavad hiina kaared ei paista ka eriti kerged olema, mida netist osta saab. Ja heade kaarte raha eest saab telgi.

Kambaga mineku puhul on vist põhijama selles, et ei saa aega välja käia.
Ja siis see füüsise värk. Inimesi, kes oleks nõus max 5 km päevas käima, aga siiski karupeese minema, polegi nii kerge leida. Mu eakad tuttavad on ka kõik paremas vormis. Avo andis siin algul märku, aga ma ei tea, kas ta on kindel, et nii vähe käia tahab. Muidugi alati võivad vabatahtlikud suure ringi teha.

Riietega vean tõenäoliselt välja, st midagi erilist ja hingavat ei tule. Sügisel sai ostetud korralikud venivad kergeltkuivavad dressid. Perverssed näevad välja, aga kes mind seal ikka vaatab. Merelli matkasaapad veavad ka selle matka veel välja. Mingi kerged tennised ostan vahetusjalatsiks. Midagi superhingavat ei tule, sest pole olemas. Tavalised riided ja vihmakeep.

Minekuga on nii, et kui peab ühistranspordiga minema, piletite hind võib olla väga erinev, kuna neid ette osta ei saa. Aga mingi 300€ eest peaks edasitagasi siiski ära käima igat pidi.

Nagu ühes eelnevas postis kokku võtsin, siis juuni lõpuks oleksin hea meega olukorras, kus millegi puuduva tõttu minemata ei jää. Ehk valmis kasvõi sama päev sõitma, kui võimalus avaneb.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Mär 2016, 17:28

tripp kirjutas:Mis varustust see tundra siis vajab???
Laena sõbralt telk, seljakott ja peno, tehtud?
Ainult magamiskoti siselina pead ise valmis õmblema.

Mulle tundub, et sa müstifitseerid mingit lihtsat asja hullult keeruliseks,

Sul grupp / sõbrad on koos, kellega minna?
Kas neil puhkuseavaldused on tehtud ja ülemuse sõrajälg all?
SEEEE on matkade puhul kõige keerukam.
Kõik muu saab korraldada jooksvalt või siis natuke enne seda.
Sellise loogilise jutu peale noogutan kaasa, rist kalendrisse on iga ühise reisi algus. Kui 3-4 inimest on milleski kokku leppinud ja ühel tuleb mingi ootamatu jama vahele, siis reis ära ei jää, paar penni läheb kallimaks, ei miskit muud. Ma ise orgunnind 4-6 inimese reise vast 50+ korda ja vähemalt samapalju 6ste puntide rahulolu või probleeme kõrvalt näinud, 2-3 nädalat ennem reisi algust asendusmehe otsimine on peavalu , inimesed planeerivad oma reisid ikka pikemalt ette, mõni üksik vabakutseline logard vahest saadakse asenduseks. Väga skeptiliselt suhtun sellesse, et kui kuu ennem otsima hakkad, et leiad autotäie, kellele sobib minek-tulek-rajoon. Ega koos ei peagi käima käest kinni, kellegi võib ennem autost välja visata ja pärast üles korjata. Kuna sul kõik otsad lahti, siis harju mõttega, et reaalne on üksi minna.
joon jõest, söön jõest

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 10 Mär 2016, 17:34

Lähivälismaa korral ei rakendu hästi, aga kaugemate matkade puhul on lennupileti ost väga selge jah-ei kriteerium.
Kes raha ei maksa, sellele piletit ei osteta ja kaasa ei tule, kõik.

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Mär 2016, 17:44

Praegu ma olengi pigem sellega arvestanud, et tuleb minna üksi. Hetkel tundub kõige kindlam pakitud koti taktika.
Suhteliselt naljakas oleks orgunnida matka, millele tõenõoliselt ise ei jõua.

sipelgas
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas sipelgas » 10 Mär 2016, 19:37

Ma siin mõtlen, et kui igasugu takistusi ja asjaolusid on nii palju ning pole teab mis ajast selle laadset matka ette võtnud siis miks ikkagi tundrasse? Eestis küll ja veel kohti kus käia (5km) päevas.

Esimese "suure" matkana välismaale minna ei ole äkki kõige parem mõte. Jah tundras ja üldse välismaal on tore kuid kas kohe nii suurt tükki vaja?

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Mär 2016, 20:36

Ei saa murest aru.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 10 Mär 2016, 21:29

Nohik kirjutas:Ei saa murest aru.
Ma luban, et ma rohkem siia teemasse ei kirjuta :?
Tegu on matkaga, millel on seljataga hiilgav tulevik ..... :roll:
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Mär 2016, 22:26

Okey,
ma ei käi matkal käimise pärast,
olen jonnakas,
ei saa päris öelda, et see esimene suur matk oleks,
Soome polegi nagu päris välismaa.
sipelgas kirjutas:Ma siin mõtlen, et kui igasugu takistusi ja asjaolusid on nii palju ning pole teab mis ajast selle laadset matka ette võtnud siis miks ikkagi tundrasse? Eestis küll ja veel kohti kus käia (5km) päevas. Esimese "suure" matkana välismaale minna ei ole äkki kõige parem mõte. Jah tundras ja üldse välismaal on tore kuid kas kohe nii suurt tükki vaja?

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Mär 2016, 22:39

Elu on liiga lühike, et end sellistele lubadustele raisata.
polarbear kirjutas:
Nohik kirjutas:Ei saa murest aru.
Ma luban, et ma rohkem siia teemasse ei kirjuta :? Tegu on matkaga, millel on seljataga hiilgav tulevik ..... :roll:

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Mär 2016, 19:45

Kas keegi on sellise tellinud, või oskab keegi midagi paremat soovitada?
http://www.aliexpress.com/item/Eisman-A ... .56.NDmZwL" onclick="window.open(this.href);return false;

Mõeldud kasutada koos sedasorti tarbiga? http://ripptelk.ee/?product=dd-tarp-superlight" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 11 Mär 2016, 22:39

Näe sellised variandid. Pealiskatteks võtad selle: http://www.aliexpress.com/item/freeship ... .47.dr7CuG" onclick="window.open(this.href);return false; ja sääskede vastu selle: http://www.aliexpress.com/item/Summer-t ... .13.dr7CuG" onclick="window.open(this.href);return false; Ca 1,13kg on ruumikas putukatekindel majutus olemas. Keskmise toena saad kasutada oma matkakeppi kui see on vähemalt 135cm pikk. Massile lisanduvad muidugi vaiad ja nöörid. Pommikindel lahendus.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Mär 2016, 09:37

Viilkatusel (kattel) on oma eelised, sead varjualuse kas üle mahalangenud puu või kivi ja on istumine olemas. Nendel telgi või tipi kujuga loomadel on kõrgus ja kuju paigas ja kõik.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 12 Mär 2016, 10:55

Igal asjal on oma eelised. Telgis oled suletud ruumis, vahet pole, mis väljas toimub, kui telgilaperdus häirib, siis pole piisavalt väsinud 8-)
Nädalpluss matka puhul on vihmapäeva tõenäosus suhteliselt suur, mina teeksin unemarathoni telgis. Tarpi saab ka muidugi hästi madalaks timmida, mingil puhul ka mingi ots kinni voltida või üldse kinni voltida.
Sellel iina imel tarpi võimalus ja telgi võimalus 50/50, tarpipool lahjakene, vähe ülekatet ja need uksesiilud tarpina midagi ei anna, kaal kokku pole ka liiga raske.
http://www.aliexpress.com/item/Ultralig ... 3.9.92LoVX" onclick="window.open(this.href);return false;
See unelmate laagriplats, et oleks ilus sile platsikene, mahalangenud puu istumiseks õige koha peal, joogivesi lähedal, küte lähedal, miljonnivaade, paraja kõrgusega puud tarpile, põdrasita ja sääsevaba, tuulevarjus, hea lõkkekohaga, marjad lähedal jms on igaüheunistus 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Mär 2016, 12:57

Mul on laagrikohtade peale uskumatult hea silm, see on kaasasündinud laiskusest.

Iseenesest ma sain 10 a omatehtud telgiga käidud, mis koosnes tarbist ja nn sääsevõrgust. 3x4 oli kate, vist 600g ja sisu 400 g. See rootslane sai sisu isegi 300g tehtud. Need müüdavad tarbid on veidi lühikesed jah. Ja kõik kokku ikka natuke raske.

Korra mõtlesin isegi, et kui võtaks kaalu pärast ainult ühekordse telgi, kasvõi redfoxi, ja loobuks muust mugavusest.

Kui võimalik, ma tegelikult ei õmbleks midagi, oskan küll, aga see on üsna viimane asi, mida mulle teha meeldib.

Taneli pakutud versioon on mõnes mõttes isegi üsna pommikindel oma kaalu kohta, kui müüdavate asjade kategoorias vaadata.

Ei kujuta ka ette, mis nende riputavate sääsevõrkude kaalu üles ajab, et samapalju kaaluvad kui telgid. Pole kunagi ühtki ligidalt näinud. Kas seal on midagi, millest loobuda saaks. Krt ikka 400g koos nööriga oleks viimane piir, mis selline asi kaaluda võiks.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 12 Mär 2016, 22:49

Kaal on ikka kinni tekstiili ruutmeetri massis. Kui kasutad rasket võrku ja rasket põhjamaterjali saadki kokku raske sääsevõrgu. Kindlasti on olemas ka kergemaid materjale mis on ühtlasi ka õrnemad.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 13 Mär 2016, 08:22

Panin selle espakist ostetud baldahiin tüüpi sääsevõrgu kaalule, koos pakkekotiga 390gr, minu meelest oli tal mingi traat või värk kaasas, mille ma minema viskasin, mõeldes, et kui avarust vaja tekitada ülevalpool, siis keeran pajuvitsadest kohapeal.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 13 Mär 2016, 11:49

Siis on e-poodides kaal vale tõenäoliselt.

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 13 Mär 2016, 15:32

Iseenesest on ka 3x4 artikkel olemas, aga kaalub koormakattest rohkem. http://www.aliexpress.com/item/3f-ul-ge ... 4.2.kPXaUC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.aliexpress.com/item/3f-ul-ge ... 4.2.kPXaUC" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 13 Mär 2016, 17:17

Ka suhteliselt huvitav kerge üheinimese telk, sisu kõrgus 1m, saab isegi istuda, pikkust ka piisavalt, et kola võiks telki mahtuda.
http://www.backcountry.com/eureka-spitf ... n-3-season" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 13 Mär 2016, 21:16

Nohik kirjutas:Ka suhteliselt huvitav kerge üheinimese telk, sisu kõrgus 1m, saab isegi istuda, pikkust ka piisavalt, et kola võiks telki mahtuda.
http://www.backcountry.com/eureka-spitf ... n-3-season" onclick="window.open(this.href);return false;
Üks meeter kipub madalaks jääma, eriti kui vaja telgis riietuda vms.

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 13 Mär 2016, 21:47

Eks näis, mis hommikuks saab, õhtul tundub, et hoopis see on mõistlik ja ikkagi pean ise 3x4 katte õmblema, mida kannatab nii viiluna üles panna, kui ka üks ots maas.
http://www.aliexpress.com/item/560G-Ult ... 61458.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Mär 2016, 22:25

Täna jõudsin kõige olulisema ära teha, käisin 5,2 km. Esialgu küll ilma kotita.

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 19 Mär 2016, 21:37

Kuhu Tartus pöörduda, et keegi viisakalt seljakoti vöörihma 30cm pikemaks meisterdaks?

Vasta

Mine “Matka planeerimine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline