Üksi matkamine

Räägime matka planeerimisest. Kõigest- alates marsruudi koostamisest kuni vajaliku sokkide arvuni matkakotis. Küsi nõu ja jaga teadmisi.
fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Üksi matkamine

Postitus Postitas fred7 » 19 Nov 2013, 14:56

Kuna käin nädalavahetustel tihti üksi rattaga "matkamas", siis mõtlesin selle kohta teema teha.
Üksi on seepärast hea liikuda, et ei pea kellegagi arvestama või kellegi eest vastutama. Saab mõtteid korrastada ja uusi ideid genereerida (mis enamjaolt tekivad ilma mõtlemata pähe). Lisaks on hea erinevate raadiosaadete salvestusi kuulata (Ööülikool, Raadio1 - digitund, restart jne) või niisama rahustavad muusikat kuulata (http://www.youtube.com/watch?v=eCqhy5RoDf0" onclick="window.open(this.href);return false;). Puhata linna kisa-kärast ja närvilisest liiklusest.
Olen mõelnud hakata ka pildistamisega tegelema, sest tihti jäävad ette huvitavad olukorrad või loomad, keda iga päev ei näe...

Siin on ka artikkel üksi reisimisest:
http://reisijuht.delfi.ee/news/news/kum ... d=67116642" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: Üksi matkamine

Postitus Postitas Jyrgenson » 19 Nov 2013, 15:06

:D seal delfis oli 3. põhjus hea "hoopis lihtsam on leida sõpru", aga mida nende sõpradega pihta hakata, kui nendega koos matakat ei taha?! Ajuvaba natuke.
Mina näiteks ei oma sõpru kellele matkamine ei meeldi, olen muud inimesed täielikult oma lähimast sotsiaalvõrgustikust välja lülitanud.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 19 Nov 2013, 15:19

Minul on kahjuks vastupidi - inimesed, kellega vähegi suhtlen, eelistavad looduses viibimisele linnas peol või kinos / teatris jne käimist... või äärmisel juhul reisimist kuhugi teise linna. Vähemalt on selline mulje jäänud.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 19 Nov 2013, 15:40

fred7, ilmselt Sa lihtsalt oled sunnitud üksi matkama, see ei ole niivõrd Su oma vaba valik - see on ausaltöeldes kurb. Hea meelega pakun välja võimalust liituda vahel selle seltskonnaga kes on otseselt või kaudselt seotud minu matkaklubiga. Seltskond on väga kirju ja osad inimesed isegi omavahel ei sobi, aga sellistele probleemidele oleme lahendused leidnud. Samas lõke ühendab inimesi ja vastandid võivad olla vahel ka ühes paadis.
Aastaid tagasi lugesin teooriat, mis väitis, et 6 sinu lähimat sõpra kujundavad sinust selle kes sa oled. Kui need sõbrad on vaesemad kui sina, siis muutud ka ise vaesemaks, kui need sõbrad on rikkamad kui sina muutud ka ise rikkamaks. Sama käib rumaluse-tarkuse, laiskuse-edukuse, depressiivsuse-rõõmsameelsuse, jne... kohta. Pärast seda kui olen endale hakanud ligi laskma ja ise ligi ujuma nendele keda vajalikuks pean, on elu ainult ülesmäge läinud.
Asi on lihtne, kui oled vees koos sellega kes ujuda ei oska, siis varsti on kaks laipa. Kui olev vees hea ujujaga, siis on lootust.
Soovitan julmalt ja julgelt enda lähimast ringkonnast ellimineerida need inimesed kellega maailmavaateline pilt ei klapi. Pole mõtet oma elu raisata nendele. See kõlab julmalt ja külmalt, aga lõpuks see aitab ellu jääda ja õnnelikuks saada.
Juba Piiblis on mõttetera, et leinajatega leinatakse ja rõõmsatega naerdakse. Jalgratast siin ei leiuta.
Hea ja ustav sõber on maailma parim investeering. Võib-olla see kõlab veidralt, aga mõnegi oma lähima sõbraga oleme rääkinud isegi sellest kui kedagi peaks tabama raske haigus mille lõpp on valus ja piinarikas, siis kuidas keegi saab veel sellel viimasel sirgel abiks olla. Vot see on Sõprus ja selliste sõpradega on alati võimalik koos matkata nii matka kui ka läbi elu ilma et tülisid, erimeelsusi, hõõrumist, jne tekkiks. Selline seltskond on alati nauditav, isegi siis kui peab kahe nädalasele matkale minema.
Seega kui siin foorumis on neid teisigi kellel puuduvad sõbrad ühise maailmavaatega, siis siit keskkonnast on neid kindlasti võimalik leida, lihtsalt julge tuleb olla.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 19 Nov 2013, 15:58

Võib-olla oleks vanade "ebaefektiivsete" sõprade hülgamise asemel mõttekas soetada juurde rohkem ühiste huvidega sõpru. Lõpptulemuseks omad sa sõpru mistahes kaliibriga. See on juba kasulikkus kuubis.

Tegelikult on üldjuhul nii, et inimene on kes ta on. Mõni on sotsiaalsem, mõni vähem sotsiaalsem. Sinna ei ole midagi parata. Kui inimene tunneb end paremini mõnikord üksinda asjatades siis mis selles halba on? Mind näiteks mõnikord väsitab seltskond. Seepärast käin ka üksinda hulkumas ja kui tagasi tulen siis on "akud" laetud ning enesetunne palju parem. Nii ehk naa tarbime seda kära ja müra pidevalt enda ümber.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 19 Nov 2013, 16:07

Vahest on ka hea omada sõpru kes hajutatult on üle Eestimaa, miks ka mitte üle maailma.
Mulle endale näiteks jubedat moodi meeldib üksi ringi matkata, rattaga või jala või muidu vahendeid kasutades ning sadada ette planeeritult õhtuks ukse taha.
Tihti peale ühinen ka seltskonnaga kes on metsa läinud, samamoodi, üksinda.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 20 Nov 2013, 00:10

Ma ütleks, et üksindus on lummavalt hirmus.
Ma matkan suht palju igasuguste variantidega seltskonnaga 2-6. Vahest vajan ikka üksindust ka.
Sellised üksimatkad nagu nädalavahe eestis rattaga koos ööbimisega, päev üksi rabas jms on ka tore vahest teha.
Natuke teiseks muutub see üksiolemine, kui lähed sellisesse kohta, kus polegi inimesi, teid, elektriposte, moblalevi. Siis oled päris üksi. Võid enda sisse vaadata.
Inimene, kes igapäevaselt helistab, meilitab, kohtub ja räägib, suhtleb, elab teistega koos karjas ja on harjunud sellega, et kaua ta sellises üksinduses vastu peab? Umbes sama küsimus oleks näljasele, et kas sa 21 keedumuna jõuad ära süüa? Näljane inimene arvab, et jõuab, kõht on ju jube tühi. Ega ennem teada ei saa, kui ei proovi.
Ma olin 2012 sellises kohas, kus tsivilisatsioon puudus, üllatavalt vähe on vaja inimesteigatsuse alguseks, ma tundsin ennast 5dal päeval suht ebamugavalt ja sõitsin mustast august välja helistama. See tunne, et oled täiesti üksi ja kümneid kilomeetreid sinust pole ühtegi hingelist on painav, seda ei saa võrrelda sellega, kui oled kahe maantee vahel üksi matkamas, seenel või kalal. Eks igaühel on üksiolemise tahtmise piir erinev.
Olin see aasta ka 18 päeva tundras üksi, umbes 3 päeva keskmiselt ühes rajoonis, siis jälle läbi tsivilisatsiooni uude kohta.
Üksiolemise vahele on tore inimesi ka vahest näha. Esimest korda nägin inimese nägemise rõõmustamist vist 2005, ma käisin paadiga ühel inimtühjal poolsaarel, veetsin seal päeva, õhtupoole sain kokku ühe linnuvaatlejaga, kes oli seal üksi nädala elanud, vadistas lõputult, ega ma sellest tookord aru ei saanud.
joon jõest, söön jõest

Mzd
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Mzd » 20 Nov 2013, 01:04

Minu jaoks on matkamine see moment, kus just nimelt üksi olla. Matkale lähen ma ikkagi sellepärast, et linnamürast puhkust saada. Telefon välja ja terve nädalavahetus on endale, mitte kelllegagi ei pea arvestama tempot, puhkepause, ümberpõikeid või laagripaiku. Kõik aeg on enda mõtetele. Sageli tuleb ette, et tahtlikult väldin planeeritud laagriplatsil olevat suuremat (enam kui 2-3 nägu) seltskonda. Miks? Sest tõenäosus kohata kedagi, kes evib sarnast maailmaplti ja olemust, on tühine. Ma lähen matkale just nimelt põhjusel, et inimestega mitte koos olla. Lühemaajalised väljasõidud toimuvad teinekord ka sõpradega, ent kindalasti võõra näo liitumine minu silmis pole parim. Lähen loodusesse puhkama, mitte sotsialiseeruma.

Sõpruskonnas on mul mitmeid sarnaste huvidega inimesi, kes looduses käivad. Kas käime sageli koos? Ei, sest juba nelja inimese seltskonnas läheb vestlus "läbuks". Tänan ei, seda võin igal tööpäeval kogeda. Mõistke hukka või mitte, aga inimesed on erinevad.

E: Loomulikult ka see aspekt, et njii liikumisel kui paigalseismisel näeb ja kuuleb üksi kordades rohkem kui seltskonnaga. Ja fotohuvilisena on see tugev argument.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 20 Nov 2013, 01:13

Nõustun, et üksi ringi käies näeb rohkem, aga kurat, viite päeva üksinda metsas olles ja mitte kedagi nähes küll ette ei kujutaks.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 20 Nov 2013, 01:38

heh... tänapäeva inimene ei saa enam üldse ise/üksinda hakkama. Kohe kipuvad igasugused jopakollad kummitama. Saaks kasvõi suitsusignaale üksteisele saata. :mrgreen:
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 20 Nov 2013, 02:39

Üksi vs seltskonnaga matkamise erinevused tulevad eriti hästi esile siis, kui liigud Eestist väljaspool.
Seltskonnaga (isegi kui olete vaid kahekesi) toimub 50-90 % suhtlusest ikka omavahel (mida suurem punt seda vähem võõraid kontakte). Üksi olles hakkad iga päev järjest rohkem kohalikega kontakteeruma ja lõpuks võid leida isegi mõne matkakaaslase päevaks-paariks. Plussidena saad harjutada võõraid keeli, kuuled uut ja huvitavat piirkonna kohta ning võid sattuda imelistesse paikadesse, millest reisbrozüürid ei räägi.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 20 Nov 2013, 10:44

Mzd on nüüd minu eest ka rääkinud...polegi midagi lisada.
Igapäevaselt linnaelu elades veel metsa seltskonda otsima minna- Ei aitäh.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 21 Nov 2013, 23:36

Käin kah päris tihti üksi looduses, sellel suvel sai veedetud üksi viis päeva RMK matkateel. Teiste matkajatega sai ikka juttu räägitud, kellegiga liitumist ei plaaninud.
...

Kasutaja avatar
KuuseOkas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas KuuseOkas » 23 Nov 2013, 13:58

Jyrgenson kirjutas:Mina näiteks ei oma sõpru kellele matkamine ei meeldi, olen muud inimesed täielikult oma lähimast sotsiaalvõrgustikust välja lülitanud.
Mina arvan, et see on tobe lihtsalt loobuda aastate pikkusest sõprusest lihtsalt sellepärast, et kellelgi on teistsugune maailmavaade. Mida rohkem erinevaid inimesi sind ümbritseb, seda rohkemate erinevate nurkade alt on võimalus sul endal elule vaadata. Jah - see kuidas sa aega jagad sõprade vahel kindlasti sõltub ühistest huvidest, aga kas ma loobuks täiesti neist, kes minuga kunagi ei taha metsa tulla? Ei.
Sel juhul need inimesed ei olnud sinu sõbrad, kui sa lihtsalt "loobud neist".

Aga üksinda matkamisest üldisemalt. Mina ei ole siiamaani veel üksinda kuskil käinud. Peamiselt sellepärast, et ma tunnen, et see emotsioon, mis ma looduses viibides saan, on suurem kui ma saan seda kellegagi jagada. Aga võib olla ka sellepärast, et ma lihtsalt kardan üksiolekut. Ja mitte seda, et ma ei saaks hakkama üksi lõkke tegemisega või kardaksin üksi ööbida. Ma vist ei oska pikalt oma mõtetega üksi olla.
Kindel on see, et ükskord ma veel üksi matkale lähen. Lihtsalt selleks, et iseendast rohkem teada saada.
“One’s destination is never a place, but a new way of seeing things.” Henry Miller

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 23 Nov 2013, 16:18

Mulle küll meeldib üksi matkata.Olen seda nii palju teinud.Taigas trampinud üksi,kurat teab kus,mägedes üksi....seda kõike muidugi venemaal.Eeestis ka ikka päris palju.Aga jõrgensoniga on ikkagi hea koos matkata.Eks ole sellel asjal omad miinused ja plussid.Üksi saad otsustada kõige üle.Palju kõnnid,palju magad jne.Ma ei viitsi küll eriti kõike emotsioone jagada.Nii et ikka enamuse aja üksi edasi:)
Aga kui keegi liituda tahab siis palun:)

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 23 Nov 2013, 22:26

Mul on selline arusaam, et emotsioone jagada ei saa, kirjeldada saab.
joon jõest, söön jõest

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 24 Nov 2013, 08:53

Saab ikka jagada...miks ei saa......kui mul ikka paha tuju st. et väga paha tuju....olen kuskil peksa saanud......siis võin ju seda sinuga jagada....näiteks...annan sulle ka peksa.....see on ju jagamine,või nimetad sa seda teisiti?

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 24 Nov 2013, 15:28

Vastuseks KuuseOkkale!

Kindlasti ma nõustun Sinu arvamusega – täitsa päri!
Paraku kõik taandub valikutele, mis tuginevad teataval elukogemusel. Ma olen kujunenud selleks kes olen viimase 40 aasta jooksul, oma osa on siin olnud inimestel kes mind ümbritsenud ja mõjutanud on. See n-ö sõprussuhete ülevaatamise vajadus ei tekkinud üle öö ja sellel on omad põhjused. Need kõik on loonud vajaduse hoolikalt valida inimesi kes mind ümbritsevad, kes on lähimad inimesed, n-ö minu inimesed.
Minu suhete ring on kolme astmeline; esimesse ringi kuuluvad väga lähedased inimesed, inimesed kellest väga hoolin, armastan, austan, usaldan. Teine ring on inimesed kellega on hea läbisaamine, sõbralikud suhted. Komas ring on tuttavad.
Õnneks on teine ka kolmas ring need kus on väga palju erinevaid inimesi, tavalised tööinimesed, haritlased, teadlased, kultuuri ja loomeinimesed, poliitikud ja kõrged riigiametnikud. Ma suhtlen palju, väga paljudega ja see rikastab. Kui ma Sulle kunagi näitaks kelle nimed mul telefoni sees on, siis ilmselt annaks üllatuda üksjagu. Seega on olemas tasakaal.
Lihtsalt need teise ja kolmanda ringi inimesed ei ole need kelle kätte oma elu usaldaksin või kellega luurele läheksin.

Sepaonule!

Ma arvan, et emotsioone saab jagada kui neid osatakse vastu võtta. Avo näide on väga hea, ma ise küll tooksin natuke pehmema ja valutuma näite. Näiteks on minu arvates emotsioonide jagamine ka see kui keegi sai teatris väga positiivse kogemuse mingist lavatükist ja kirjeldab oma vaimustust. Kui see tekitab minus huvi, siis ma saan juba kirjelduse põhjal rea teise inimese emotsioone, võtan need omaks. Suure tõenäosusega lähen selle mõjul sama lavatükki vaatama.
Avoga oleme palju vastasikku emotsioone jaganud, õnneks ei ole me olnud need kes ise peksa oleks saanud. ;)

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 27 Nov 2013, 21:52

Ma jään enda juurde.
Samas hetkes olles saavad kõik kirjeldada. Vastuvõtmine on erinev, nagu ka kirjeldamine. Üks kirjeldab, et imeilus udune hommik oli, kala toitus pinnast, teine kirjeldab, et vastikult rõske oli ja kalakargamine segas. Üks kirjeldab, et aiaiai, kui valus oli, kui lõi, teine mainib, et kle too lõi nagu eit.
Võib loomulikult ka samal lainel olla ja samamoodi kirjerdada.
Jagame võibla kunagi tulevikus, kui juhtmete või wifidega ühendatud oleme :D
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 24 Veebr 2014, 22:30

Mina võtan ka siinkohal sõna.

Mul vahel on tunne, et minu sõbrad-tuttavad vaatavad mind natuke imelikult :lol: Et hobi selline looduse poole on. Ma enamasti ei viitsigi seda seletada enam ja ei eeldagi inimeste arusaamist. Kuidagi on nii sattunud/juhtunud, et põhimõtteliselt ei olegi kedagi vägaheadsõpramatkakaaslast isikut või kedagi, kellega millestki säärasest lugu pidada, muljeid ja kogemusi vahetada. Nagu ma aru olen saanud, siis enamik mõtleb matkamisest kui lihtsast labasest (võibolla ka ahvimoodi) metsas lonkimisest, ehk ühesõnaga mitte midagi erilist ütlev tegevus. Aga ega ma seepärast sõpru ei hülga. Sõber on sõber hoolimata tema eluviisist, hobidest, naisest või millest iganes. Ja inimestel ongi erinevad huvid...see peaks kuidagi rikastama.. vist.
Vaikselt üritan elukaaslasele seda vaimu sisse saada kuigi vahel tundub ka, et suht edutult. Vaikselt muretsen temalegi varustust, teen plaane jms. Suvised matkad talle meeldivad :D Ja eks näis mis saab.
Aga
Üksi on ka hea ning kõik põhjused on juba eelnevates kommentaaridest läbi käinud.:idea:

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 25 Veebr 2014, 22:28

sõpradele võid ju öelda, et ma ei sega sind ju sellega, et mul on oma maailm 8-)
http://www.youtube.com/watch?v=NMwo0vV7kUc
Mina ei muretse üldse selle pärast mida teised arvavad minust või minu tegemistest. Kui ise mingitest kummalistest sõprade tegemistest aru ei saa, siis mühatan, et igaüks läheb ulluks omamoodi.
joon jõest, söön jõest

KasparR
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas KasparR » 04 Aug 2014, 14:36

Kuna puudub siiani üksi matkamise kogemus, tekkis küsimus metsloomade kohta.

Kas Eestis üksi matkates loomade pärast tasub karta? Ei tule öösel keegi telkmantli alla oma ninaga nuuskima?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Aug 2014, 15:14

Siil ja mink on sellised loomad, kes käivad ripakile jäetud sööki söömas laagris. Mul laagri lähedalt igasugu loomi läbi läinud, a see seotud loomade joomaminemisega, keegi nendest extra nuuuskimas pole käinud.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
heiki
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas heiki » 04 Aug 2014, 15:28

Pole siiani mingit probleemi loomadega olnud, sõbralikke möödumisi ikka on ja hommikusi jälgi laagriplatsil.

Samas ettevaatusabinõuna on kogu toidukraam alati drybagis ja ripub natuke eemal kuskil puu/nööri otsas. Kuna matkates on üldjuhul kaasas ka pipra/pisaragaasi balloon (mõeldud põhiliselt ülekäte läinud külakoerte vms vastu ja juhtumiks x), siis üldjuhul on see paigutatud nii, et vajadusel sellele mõistlik kiirusega ligi pääseks. Juhtum x all mõeldud näiteks seda, kui pipar otsa saab ja toitu on vaja maitsestada :) Proovinud (veel) pole :)
Nuga on sul ilmselt nii ehk naa pükste taskus/vööl ja püksid ilmselt eriti kaugel pole magamiskohast. Jälle julgem tunne.

Kõige kindlam on minna õhtul magama nii, et kaamera on laskevalmis magamikoti kõrval...siis on peaaegu kindel, et keegi sulle lähedale ei roni. Kui ronib, saad hea pildi ja katikuklõps ehmatab looma ka minema ;)

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 04 Aug 2014, 15:44

Teemaväline: pipragaas on ca 2mil SHU väärtusega.

Teemasse: Üksinda matkamise suurim risk on hirm.
Üldiselt keegi siiski ei tule torkima vms kui ise seda ei provotseeri.
St kas kardad ise ja teed midagi lolli või kardetakse sind ja juhtub vastupidine.
Näiteks oled telgis, kust välja ei näe, kinni magamiskotis ning telgi ümber ragistab kass või kährik, kuid tunne, et keegi raudselt hiilib ja kohe hüppab telgi kallale vms.
Ning meie piirkonnas on loomade ohustamine teema üsna vähetõenäoline - Kästitletud siin foorumis eraldi teemas.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Vasta

Mine “Matka planeerimine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline