Seltskonnas tervitamine, hüvasti jätmine.

Looduses on mõnus liikuda, kuid on seadusi ja tavasid, mille vastu eksida ei tohiks.
Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Seltskonnas tervitamine, hüvasti jätmine.

Postitus Postitas Morheatus » 01 Juul 2013, 14:47

Tere

Suvisel kokkusaamisel hüvasti jättes tekkis küsimus. Kes kohal oli ja nägi, teab täpsemalt olukorda, kuid kirjutan lühidalt (parandage mind, kui kellelgi jäi muljeteisiti).
Nimelt, minul endal on ikka olnud kombeks seltskonnaga liitudes või lahkudes käppa visata neile, kes läheduses ja kellega suhelnud (neil, kellele ei ole kätt pihku surunud, ärgu viltu vaadaku, sedasi on juhtunud mitte paha pärast, vaid olukorras võib sedasi juhtuda lihtsalt).
Suvepäevadel hüvasti jättes tekkis siis küsimus, miks ainult meestele käppa annan. Jah, miks siis?
Minule on jäänud selline arusaam, et tütarlaps pakub ise kätt, kui tal selleks soovi, mees ise ei paku (äris pole vist sugusid, sealseid olukordi ei võrdleks). Kallistama minna, võib tütarlapse kaaslane asja viltu vaadata, juhul kui pole see tütarlaps just vana kamraad. Dilemma missugune.
Endal ongi välja kujunenud, et meestele viskan käppa ja tütarlastele, kes ei ole vanad kamraadid, ütlen mitte nii isiklikult tere ja head aega.

Lühikesest jutust sai pikk jutt. Annan järje teile, teie arvamustele ja teadmistele.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Seltskonnas tervitamine, hüvasti jätmine.

Postitus Postitas Jants » 01 Juul 2013, 15:40

Kallistamise kohapealt jutt loogiline ja õige. Aga ei saanud päriselt aru, miks naisterahvale kätt anda pole hea mõte? Moslemitel on komme et võõrast naisterahvast ei puudutata, aga meie kultuuris ei tohiks käe surumisest küsimusi tekkida...

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 01 Juul 2013, 15:48

Minule endale on kusagilt jäänud arusaam, et naine ulatab mehele kätt, vastupidi mitte - võimalik, et vaelarusaam, huvitabki siinkohal just naissoo isiklik arvamus, mida nemad sellest arvavad. Samuti, mehed, kuidas teil elu õpetanud?
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 01 Juul 2013, 16:36

Mingite viisakusreeglite järgi peaks vanem nooremale ennem käe ulatama. Naine mehele käe esimesena soovi korral ulatama. Mees võib naisele teha kerge kummarduse juhul kui kätlemist ei ole. Nii kätlemise kui kummarduse korral tõustakse ka püsti.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 01 Juul 2013, 17:24

Vaatan, loen ja imestan. No mida vanu kombeid :)
Suhtlemine võiks olla vaba..kui vaja annan kätt, kui vaja kallistan..mis vahet seal on?
Sama hästi võik seltskonnas vastata kellaaja pärimisele, et kell on "viis minutit kuue peal". Seline ütlemine ka pigem vanadel inimestel.
Ei taha halvustada ega laita inimeste kasvatust või kombeid.
Pooldan sisetunde järgimist.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 01 Juul 2013, 18:15

Noh eks ta reeglina kukkubki välja nii nagu juhtub, samas on tore kui viisakalt välja kukkub.
Igal inimesel oma kasvatus ja harjumused. Kui siin kunagi sai mõtteid vahetatud riiete ja riietumise üle, siis mind näiteks üllatas see, on inimesi kes matkapükstega ka linnas liiguvad ja seltskonnas käivad, põhjus mugavus. Ise ei kujuta ette, et linnas ilma triiksärgi ja pintsakuta liiguks või mantli asemel jopet kannaks.
Samas ei hoia ma mitte kunagi kõhugaase tagasi. :D
Samas vallalistele meestele tahaks küll kiirkursust teha teemal, kuidas naisi võluda, ja siin on käitumisel ja riietusel rohkem kaalu, kui isegi kallil autol.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 01 Juul 2013, 21:31

Minu jaoks on kätlemine pigem formaalsemat laadi tegevus. Kui on võõraste inimestega tegemist siis jälgin samu tavasid mida Tõnu kirjeldas. Kui on jubatuttavam nn kamraad, hea tuttav või sõber siis surun kätt nt õnne soovimiseks või vastavalt tujule, ei pea vajalikuks iga kord kõigiga kohtudes ja lahkudes käsi väristada. Aga kui teine pool käe ulatab siis enda oma taskusse ei peida. Naistuttavaid kipun tugevalt embama, mis alati nende partneritele ei pruugi meeldida, kuid keegi pole veel midagi ütlema tulnud.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 01 Juul 2013, 21:35

Enda kohta võin öelda, et kipun embama reeglina ilusaid naisi, aga selliseid kellele käed ümber ei mahu eiran. :lol:

Regina
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Regina » 01 Juul 2013, 21:41

Mulle meeldib väga kallistada kõiki -mehi,naisi,lapsi,koeri,kasse.Ärge muidugi nüüd oma fantaasiatega liiale minge.Kui ikka armas ja pehme koer,siis soovin talle juba pehmuse pärast kalli teha.Laste kallistamine on eraldi teema."Laste" all mõtlen pigem mulle lähedasi lapsi.Kallistamine loob hea enesetunde -eriti taaskohtumisel .Hüvasti jätmine alati rõõmutoov ei ole (lahkumised ikka mõjuvad kurvalt).
Olen märganud,et paljudele kallistamine võõra inimesega ei sobi või ,siis kompleksid lapsepõlvest või elulised.Kui ei soovita,siis pole ka vaja. "Vägisi armsaks (sõbraks)ei saa!" Kas Kallistamisel ekstra välimust ei vaata.See pole ju suguakt,kus peab valima,millise isasega soovin oma "geneetilist koodi" edasi viia. Kätlemisest pole ka pääsu teatud ametilikel kohtumistel,kus lihtsalt ei sobi kallistamine.
Naiselikku ilu on ka metsa vaja...

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 02 Juul 2013, 12:37

Tuletan kõigile meestele meelde, et käepigistus olgu tugev ja korralik. Vahel lihtsalt tekib natuke nilbe tunne kui pehmeid makarone peab "pigistama". :D

Kasutaja avatar
triibuline
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas triibuline » 02 Juul 2013, 23:35

Suuremas seltskonnas jah pisut keeruline: kõiki ju tõenäoliselt eraldi headaegatada ei jõua, aga no hakka siis hüvastijätuhoos vahet tegema, kellele isiklikum patsutus, kellele kaugem käetõste.

Käeandmise koha pealt jäin tegelikult mõtlema, et mina naisolevusena vist küll mehele esimesena kätt ei sirutaks (võib-olla sellepärast, et kätlemine tundub üldse kuidagi rohkem meestemaailma teema olevat), pigem ootaks tema poolt käesirutust. Või siis ma lihtsalt nii aeglase reaktsiooniga, et mehed on alati ette jõudnud. :D Etiketi järgi vist oli nii, et algatust peaks näitama tulija või lahkuja, aga kui võrrandisse lisada inimeste vanused ja veel muud faktorid, siis kes suudaks välja arvutada selle õige vastuse. Ja reigoga 100% nõus, et käepigistus olgu ikka konkreetne.

Aga kallistamine on üldjuhul tore. Ja ei saa jätta märkimata, et tegelikult on hästi üllatav, et Eestis, kus inimestel on põhjamaalaslikult suur vahetu individuaalse ruumi vajadus, on sõprade (ja isegi lihtsalt tuttavate) tervitus-/hüvastijätukallistamine suhteliselt levinud.

Kasutaja avatar
Andreas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andreas » 17 Aug 2013, 12:16

reigo130 kirjutas:Tuletan kõigile meestele meelde, et käepigistus olgu tugev ja korralik. Vahel lihtsalt tekib natuke nilbe tunne kui pehmeid makarone peab "pigistama". :D
Igati nõus... ja silma peab ka vaatama. Kõik see on kodus isade roll oma poegadele selgeks õpetada. Sellistes olukordades pole ma vahel suutnud ka keelt hammaste taga hoida ja olen pidanud vajalikuks mõnel korral (viisakalt... nii, et teine pool ei solvu) seda isegi endast vanematele meesterahvastele meelde tuletada.

Teine asi, et väga segab ka kui keegi väga kiirelt käe kokku pigistab ja nii ainult teise poole sõrmeotsad pihku haarab. Sellistel puhkudel olen viisakalt palunud, et "teeme uuesti - läks tormamiseks". Muidu jääb pärast segama, et selline poolik käepigistus sai tehtud.
Kui ära eksime, lähme koju.

talupoeg
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas talupoeg » 17 Aug 2013, 19:09

Käe surumiseks pole vaja eraldi rituaali.Inimene kui tahab kätt suruda ,siis ulatab teisele käe.Kui teine vastu võtab või ei võta,siis on see tema asi.Kui daam ulatab käe siis ju vana tava järgi tähendas se luba suudluseks käele.Kõik on sõltuv käe asendist.Kätlemine ei peaolema ainult tervitamiseks ja hüvasti jätmiseks.Kokkuleppeid ju saab ka käepigistusega kinnitada.

pritsu
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas pritsu » 09 Jaan 2014, 19:57

Tegelikult olen siin paljuga nõus. Samas olen alti tolerantne kõikide inimeste harjumuste suhtes, muide viisakus , oskus seltskonnas suhelda käituda , ei tee inimesest veel head sõpra või lojaalset kaaslast .
Kahjuks , pole ma ise suurem asi käesuruja ja ka mitte kallistaja. turvamehe isikukaitsja amet võõrutas sellest , sest meile õpetati juba kursustel , teisiti asjasse suhtuma, turvamees, isikukaitsja ei anna kunagi tervet kätt , sest sedasi on väga kerge sind kontrolli alla võtta , kahjuks vahel saab tolleaegne harjumus ka praegu veel võitu, nii et ärge pange pahaks , kui alati ei kallista ja väga kõvasti esimest korda kätt ei suru , ma austan teid( matkajaid ) sellegi poolest, olge muhedad ka edaspidi. Ma matkan nüüd juba kümmekond aastat ja matkaradadel olen kohanud neid kõige paremaid, muhedamaid , sõbralikumaid, siiramaid inimesi , keda tean siin maapeal ja mitte kõigiga pole lahkudes , või taas kohtudes füüsilist tervitust kasutanud, aga nüüd siin teie arvamusi lugedes sain aru , et inimesed peavad sellest rohkem , kui oskasin arvata ,olen teile tänulik.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 09 Jaan 2014, 20:09

aga kui vaadata lõunamaa inimesi, näiteks armeenlased,grusiinid,aserbadžaanid jne,seal ju mehed kokku saavad siis kättpidi ja põsed ka kokku....
häda siis siin kallistada....
Viimati muutis Avo, 09 Jaan 2014, 20:13, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 09 Jaan 2014, 20:21

Mõnel pool oli/on teatavasti meestel ka musitamine kombeks. Nahker ma sellist tava järgiks, isigi siis mitte kui teades tervitatava siiraid kavatsusi. :mrgreen:
Ah, minge metsa...

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 09 Jaan 2014, 20:31

aga nad seal annavad ju tegelikult kerge musi põsele......palju aastaid tagasi see oli 1994 aasta kevadel olin ma Stepanakertis,see on karabahhia,siis küll ei olnud see põskede kokku panek nii nagu nüüd.Nüüd kui käisin oli ikka väga räige.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 09 Jaan 2014, 20:47

Avo kirjutas:aga nad seal annavad ju tegelikult kerge musi põsele......
Avo oled sa kindel, et na alati ikka põsele annavad? :)
Ah, minge metsa...

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 09 Jaan 2014, 21:06

nüüd kui stepanekertis olin ja seisin välisministeeriumi ees ja ootasin millal pabereid täidetakse....siis minu ligidal said mitu paari mehi kokku ja tervitades panid põsed kokku ja peaaegu et musi põse peale.Kui nägin kolmandat korda siis läksin paar sammu ligemale ja mõtlesin et küsin,või las kordavad.....aga ei teinud seda.....ma olin umbes 10 kaugusel ja vaatasin.
Varem ei olnud sellist asja,tol ajal oleks vast maha lastud,siis niisama kallistasid,nagu meil siin.
aga täpselt ega ei ole jah kindel et põse peale:)
kurat,kui järgmine kord sinna lähen siis astun ligi ja küsin.....
Viimati muutis Avo, 09 Jaan 2014, 21:10, muudetud 1 kord kokku.

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 09 Jaan 2014, 21:09

Kui tegemist on ikka tervitamise ja hüvastijätmisega siis piirkondades kus selline käitumine meeste vahel on kombeks ei ole küll alust arvata, et seal kuskile mujale musitataks või mingit omasoolise värki otsima hakata! Euroopas selline tervitamine meeste vahel ilmselt kõige rohkem kasutusel Prantsusmaal ja samuti ka osalpool Belgias.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 09 Jaan 2014, 21:12

no kui vaadata kes prantsusmaal ja belgias elavad.....seal ju kõike ja"duhhe" on ikka nii et halb hakkab.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 09 Jaan 2014, 21:15

Igaks juhuks täpsustan. Absoluutselt ei tahtnud kellegi tavasid kritiseerida, lihtsalt meile siin tundub veidi ebamugav kui tullakse kohe suudlema.
Ah, minge metsa...

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 09 Jaan 2014, 21:19

Pole küll eestis kohanud, et keegi põsesuudlust pakkuma tuleb. Ka sellistes piirkondades kus see kombeks ei tervitata üldiselt sedasi võõraid vaid pigem häid tuttavaid või selle kultuuri keskonna liikmeid.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 09 Jaan 2014, 21:25

aga võõrastest keegi pole rääkinud,see on ju nii loogiline et "duhh" ei tervita nii võõrast.Need kes nii tervitavad on muidugi tuttavad ja sugulased.

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 09 Jaan 2014, 21:33

Et siis reisid nende kultuuri - kuigi nad sind musitama ei tiku siis sellegi poolest on nende omavaheline käitumine sinujaoks kuidagi räige? Kui idanaaber käib müts kuklas ja sülitab sihvkasid tänavale on ka ilmselt räige - arvatavasti rätipeadest ei tasu üldse rääkida.
Mind häirib vaid selline käitumine, kui liigutakse kogu kommuuniga uude keskonda ja siis ei järgita antud keskonna tavasid. Nagu Inglismaal Pakistanid ja India kodanikud. Neid on muidugi veel aga kodus tehku kuidas tahavad. Eks igas kultuuris kujunevad välja omad viisakuse reeglid.

Vasta

Mine “Matkaselli head tavad ja seadused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline