puuk, puukborrelioos, puukentsefaliit, erlihhioos ...

Mis peaks matkal kaasas olema? Mida teha, kui on tekkinud vigastus või kahju tervisele?
peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

puuk, puukborrelioos, puukentsefaliit, erlihhioos ...

Postitus Postitas peetrionu » 11 Apr 2013, 00:08

Ilmad lähevad vahelduva eduga aga siiski soojemaks, minul on esimene liblikas nähtud, peagi on puugirahvas hammas verel hoogsalt ringi liikumas.

Terviseameti jooksev statistika 2013a. jaanuar kuni märts 131 juhtumit borrelioosi !
http://www.terviseamet.ee/nakkushaiguse ... imine.html

Proovisin foorumi otsingut "puuk" ja "puugid" aga tundub, et selle teema kogemused on kokku kogumata ja läbi rääkimata ehk siis ettepanek, et kirjutaks siia üles tõrjevahendid ja nipid, eemaldamisvahendid ja nõksud ning lood.

Minu kogemus.
2009 a leidsin endale püksirihma piirkonda kinnitunud juraka eluka.
Autos nimelt arvasin, et turvavöö või allurite kumm on hakanud täna miskipärast pigistama.
Koju jõudes dushi all tekkis suur paanika. Peale meeleheitlikku ning oskamatut sikutamist jäi osa puugist sisse ja suur punane laik ümber hammustuskoha.
Kiire googeldamise tulemusena diagnoosisin endal leitud piltide põhjal raudkindlalt borrelioosi.
Merimetsa haiglas tikutoosiga kaasa võetud puugi laipa keelduti viisakalt testimast aga esimese vaktsiini sutsaka sain kohe ära.
Tegelikult peale shoki ja õppetunni vist ei muud suurt nagu ei juhtunudki. Või mine sa tea - vahel tundub, et kuidagi laisemaks ja juhmimaks oleks nagu jäänud, kui varemalt.

Igal juhul nüüd oleme kogu perega korrapäraselt süstitud.
Hiljem olen veelgi endalt puuke nii kõndimas, kui toitumas leidnud aga paanika pole olnud nõnda nagu esimesel korral.

Ennetamise põhirõhu olen pannud riietele - pikad püksid ja pikkade käistega heledam pluus, kust võiks justkui tumedam ukerdav täpp välja paista.

Jalgadele, täpsemalt sokkidele, olen pritsinud eri aegadel erinevat mürgist kraami :
Punase korgiga Off, Autan Plus, Bens's 100, PIC X-100
Millest viimased kaks olla eriti tõhusad ja inimese jaoks suht lõhnatud - minu nina jaoks pole see väide küll tõene.
Vähemmürgisem aga omal nahal kontrollimata meetod - küüslaugu küüned soki sisse.

Taskus/seljakotis kannan eemaldamise vahendit o'tom tick twister
http://www.otom.com/how-to-remove-a-tick
See on selline komplekt kahest tilluksest rohelisest sõrgkangist

Leidsin üles filmi puugi noka (või mis iganes see asi on ehitusest) http://youtu.be/PaKU1zjWOyg?t=1m05s
Niisiis suurenduse all paistab, et suis on kidasid täis, mis paigutuvad pudeliharja harjaste moodi. Otse tõmmates ei taha kuidagi välja tulla ehk kipub nahka lõhkuma ja osa suisest võib sisse jääda. Keerutades tuleb nahinal välja nagu kruvi näiteks puidu seest kruvikaga keerates.

Niisiis sedaviisi tegelikult ei tohiks teha http://www.youtube.com/watch?v=0wotB38WrRY

On juhust olnud proovida ka miskit kollast pintsettide ja nupuga pastaka vahepealset asjandust, mis ei töötanud, kui tarvis oli ja hiljem viskas vedru välja lihtsalt taskus kandmise järel. Ning veel on proovitud miskit lamedat läbipaistvast plastikust võtmehoidjas kandmiseks mõeldud kahe sälguga junni, mis vajadusel jällegi ei toiminud.

mõned lingid ka:

Tallinna inimesed saavad end raha eest torkida näiteks siin.
http://www.ltkh.ee/index.php?page=230&

Borrelioos mille vastu pole vaktsiini aga paistab, et ravimeid on erinevaid
http://www.looduskalender.ee/node/15542
... "Mikk Sarv:Põnevate taimede aasta, maikuus avastasin enda jaoks puukborrelioosi raviva uniohaka"...

http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodu ... _3169.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodu ... _2837.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.puuk.ee/?content=18" onclick="window.open(this.href);return false;
Viimati muutis peetrionu, 11 Apr 2013, 10:26, muudetud 5 korda kokku.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: puuk, puukborrelioos, puukentsefaliit

Postitus Postitas peetrionu » 11 Apr 2013, 00:23

http://www.loodusajakiri.ee/loodus/artikkel533_512.html

copy-paste ehk tsitaat algab:
....
Kuidas end puugi eest kaitsta?
Putukatõrje mürkaine lõhn on tema jaoks ebameeldiv. Võtetel sain
sellele jälile. Ühe väikese olevuse filmimine on omaette probleem –
kui ta on poolteise-kahe millimeetri pikkune ja sa tahad teda suurelt
kaadrisse saada, tuleb suurendada teda viis-kuus korda, see tähendab,
et pildiväli muutub mõnemillimeetriseks. Puugi suhteliselt aeglane
liikumine muutub siis kohutavalt kiireks selle välja mastaabi suhtes.
Kui paned puugi taimekese peale, on rohukõrre värelemine tohutu suur,
pead rohulible läbipaistvasse kambrisse panema, tuule eest kaitsma.
Ülilähifilmimine on keerukas protsess. Samas, puukidele ei meeldi seal
kõrre otsas olla, lasevad jalga. Arutlesin: mida ma küll välja mõtlen,
et nad sealt jalga ei laseks! Igasugu vahendeid proovisin, juhuslikult
üks neist oli pihustatav mürk roomavate putukate tõrjeks, üks neist
tavalistest poodides müügil olevaist. Mitte lendavate, aga roomavate
putukate mürk
. Määrisin katseks taime alumist osa, et puuk alla ei
roniks ja jalga ei laseks. Siis oli huvitav vaadata, kuidas puuk
jõudis mürgi lähedale, pööras välkkiirelt ümber – ja kohe üles tagasi.
Tunnetas, et see on tema jaoks ohtlik.
Panin selle omale kõrva taha, otsustasin proovida riiete peal. Mul on
puugioht kogu aeg meeles ja kogemused on kurvad, kaitsta on kuidagi
tarvis. Igaõhtune puugi järelevaatus on tülikas. Lasin siis oma
saabastele ja püksisäärtele seda mürki – ja mitte ükski puuk ei
hakanud külge! Pärast katsetasin tükk aega, ilmeksimatult puuk vältis
mürki, isegi niipalju, et kui puuk panna taime peale, ja sinna kõrvale
asetada teine taim, millele on mürki lastud, kukutab puuk ennast
ikkagi maha.
...
tsitaat lõpeb

Leidsin aastal 2009 aastal selle artikli, mis oli kirjutaud aastal 2004.

Nagu näha on räägitud väga tõhusast puugitõrjevahendist, kuid pole selle nime välja kirjutaud.
Ja ei Rein Maran (kahel katsel) ega artikli kirjutanud Helen ei mäleta enam, mis tõhusa vahendiga oli tegemist. (Või ei taha siis sellest rääkida.)
Viimati muutis peetrionu, 11 Apr 2013, 08:21, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Apr 2013, 06:38

Väga hea, et peetrionu selle teema üles võttis, ka teised võiksid oma mõtteid jagada!
Kunagi aastaid tagasi tegina vaksineerimise ära, aga hetkel ei ole seda juba aastaid n.ö pikendanud. Peamine põhjus on ilmselt selles, et ma pole puukide seas eriti popp poiss. Nii paljukest kui ma looduses veedan, olen puukidega äärmiselt vähe kohtunud. Alles eelmine aasta õnnestus esimest korda elus borrelioos saada. 2006, 2007, 2008 aastatel ehk 3 aastat järjest ei närinud ükski puuk end minu ihu külge. Kuigi ma põhimõtteliselt ei määri enda kehale ühtegi putukamürki. Täitsa üllatav. Muudel aastate enne ja pärast olen ühe suve jooksul pidanud puuke eemaldama oma nahalt 1 kuni 2 korda. Neid riietelt olen küll leidnud ja kohelnud nii nagu katoliku kirik keskajal tegi nõidadega või 20 sajandi neljakümnendatel natsisakslased juutidega. Samast teistelt olen pidanud puuke eemaldama küll. Selle kõige valguses on mul vaikselt kujunenud arvamus, et puugipaanika on natuke üle paisutatud ja selle taga on farmaatsia tööstus.
Samas kui keegi küsib nõu, siis soovitan vaksineerimise igaks juhuks teha kuigi ega see ka pole organismile ilmselt kõige kasulikum. Samas kui on valida kahe halva vahel, siis tuleb valida vähemkahjulik halb.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 11 Apr 2013, 07:25

Puugid kõigile jah külge ei hakka. Parim koht kus on õnnestunud näha kuivõrd valikuliselt need putukad ohvreid võtavad, sai näha kaitseväes.
Tõsi, mul polnud ühtki, osadel oli paar, mõnel jällegi terve trobikond, ning läbitud maastik kõigil samasugune.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 11 Apr 2013, 09:37

Mina arvan ka, et saa puugiteema on veits ülepaisutatud. Ise ennast vaktsineerinud ei ole aga mind nad üldiselt armastavad, kuigi putukate jaoks olen ma eriti magus tükk. Iga aasta olen endalt ikka mõne pealt leidnud, rekord oli peale eelmist septembrit Pakri poolsaarel kolades, kolm. Mul on putuka hammustuste suhtes väga tundlik nahk ja kõik puugid, kelle ma olen enda pealt leidnud, ei ole veel kõvasti kinni hakanud, võibolla on see päästnud, äkki olen mõne paha haiguse enda teadmata läbipõdenud, kes teab. See aasta plaanin vaktsiini ära teha ja borellioositesti ka, igaks juhuks, varajane keskiga juba. Kõige lihtsam moodus neid vältida on suvel kanda heledat pikka riietust, sealt leiab nad hõlpsasti üles, sest ükski mõistlik matkasell nagunii lühkaritega metsas ei kola. Igasugu libedad kangad nagu Nike dress ja Gore-Tex millegipärast puukidele ei meeldi ja selle peale nad ka eriti ei kinnitu.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 11 Apr 2013, 09:56

Vaktsineerimist entsefaliidi vastu soovitan, ennetada on lihtsam ja odavam kui hiljem ravida.
Tihti inimestel ununeb kolmas süst teha. Pärast kahte saadud süsti, ei anna oma pead selle eest, aga kellel nii juhtunud mõned aastad tagasi, siis minge konsulteerige ja/või tehke see kolmas ära. See ei pidavat päris kella pealt olema, kui nüüd ei saanud õigel ajal tehtud, kõik kadunud, jälle alustada vaja.

Mina ise mürkide austaja ei ole. Mürk ei välista 100% ja on periooditi ikkagi kontrollida tarvis.

Inimesed, kes töötavad looduses, metsas, kellel puugioht on reaalne, neid peaks vaktsineerima tööandja oma kuludega.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
KuuseOkas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas KuuseOkas » 11 Apr 2013, 09:58

Eelmisel suvel oli mul vähemalt 5 puuki, kellest küll ainult 3 oli vist sisse imenud. Aga ma ise arvan, et see arv ei ole suur inimese jaoks, kes suurem osa suveajast õues veedab ja mööda kraave roomab :D
Olen vaktsineeritud aga mingit hirmu küll ei ole. Vaktsineerimisele viisid vanemad juba väiksena, nii et nüüd on neid kordi olnud juba 4-5. Kui meil olid kooliga esimesed välipraktikumid, siis isegi kool maksis osa vaktsiinist kinni. Eraldi mingeid peletajaid ei kasuta.
Peab ütlema, et lastele matku tehes on väga hästi näha, kuidas "puugipaanika" levib kulutulena. Tean ühte juhtu, kus terve klassitäis lapsi keeldus parklast kaugemale minemast. Loodusmuuseumis avati just uus näitus "Ohtlik loodus: müüdid ja tegelikkus". http://www.loodusmuuseum.ee/muuseumist- ... est-uudis/Arvan, et vähemalt lapsed peaks viima seda vaatama, sest nende arvamusi on veel võimalik muuta.
“One’s destination is never a place, but a new way of seeing things.” Henry Miller

Kasutaja avatar
mikktasa
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas mikktasa » 11 Apr 2013, 10:23

Heips.

Tehke nii nagu mina..jääge entsefaliiti....põdega läbi (lootes, et aju ikka "korda" jääb)..ja siis on eluaeg selle vastu vaktsiin! :D
Kerget jalga!

Mikk Tasa
mikktasa@gmail.com

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: puuk, puukborrelioos, puukentsefaliit, erlihhioos ...

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Apr 2013, 11:30

Huvitav kas minu käitumises ja jutus miski reedab, et olen puukentsefaliiti põdenud? :mrgreen:
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
triip
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas triip » 11 Apr 2013, 11:52

pilving kirjutas:sest ükski mõistlik matkasell nagunii lühkaritega metsas ei kola
Miks mitte? Võib-olla üks puuk vähem terve suve jooksul? Või rästik? Või rinnuni nõgesed on paljaste säärtega veidi ebameeldivad ja mõistlikule matkasellile see ei meeldi?

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 11 Apr 2013, 13:38

Ma käisin ka verd andmas ja kui vastuse järgi läksin siis tohter ütles et olen borrelioosi kurguauguni täis.Kas tõesti mul midagi viga ei ole.....ise küll aru ei saa:).......

Kasutaja avatar
Evelyn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Evelyn » 11 Apr 2013, 13:48

Mõningad aastad tagasi ronis mulle esimene puuk jalga ja mitu nädalat punetas-tulitas jalg. Pärast seda juhtumit enam ei kahelnud ja tegin kiiresti puugisüsti ära. Nüüdseks on süstide vahe 5 aastat, rahaliselt saab kergemini hingata.
Eelmisel kevadel tegin haiglas süsti 33 euro eest ära ja kuu hiljem hakkas sõitma puugibuss, kus tehti süst 18 euroga!
Vaatasin, et sel aastal on neil hind kallim - 29 euri ja haiglas 35 euri.
Tartus on võib-olla odavamad hinnad, ma käisin Tallinnas.
Puugibuss sõidab juba ringi: http://www.terviseagentuur.ee/VAKTS

Kasutaja avatar
kallitar
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kallitar » 11 Apr 2013, 21:26

Hmm, mina kinnitan valjuhäälselt, et tegemist ei ole lihtlabase paanikaga.

Kolan aastast aastasse metsades ning haruharva olen saanud puugi enda külge, AGA ... . Mina ja minu abikaasa olime 1998. aastal mõlemad sirakil puukensefaliidiga. Mehel jäi kolm päeva elust teadmata, olles täiesti kontaktitu, kuid õnneks tuli üsna kiiresti sellest välja. Mina õppisin põhimõtteliselt uuesti käima ning taastasin tasapisi mälu. Irooniline on see, et nakkuse saime lehma piimast. Seega, tasub vaktsineerimist kaaluda ka neil, kes ei liigu aktiivselt looduses.

Minul õnnestus teine puukide poolt levitatav tõbi kätte saada paar aastat hiljem ning piisas vaid puugi väikesest näksamisest, sest puuki ennast naha küljes ei olnud.

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 11 Apr 2013, 22:57

Ma ei tea kuipalju on tõtt selles jutus, et nakkust kandvaid puuke on rohkem või üldse puuke on rohkem.... Võibolla siis on. Niikaua kui mina ennast lapsepõlvest mäletan on ikka alati iga suvi mõni puuk külge saadud, kindlasti on mõnel suvel olnud rohkem kui üks ja mõnikord jälle ehk ka suvi ses osa vahele jäänud. Eemaldamiseks on mul ammusest ajast spets puugipintsetid, ostsin niipea kui Eestis neid müüma hakati ja suviti katsun alati pintsette kaasas kanda, sest nendega saab puugi tõesti puhtalt kätte, ka imepisikese. Kõigil kolmel lapsel on ka puuke olnud. Ühesõnaga tundub et puugid on paratamatus, umbes nagu haukuvad koerad. Vaktsineerimise peale olen mõelnud, aga viieliikmelise pere 5x3 süsti maksab omajagu, pole raatsinud sellist summat sinna alla panna (sama raha eest saaks ju telgi ja.....) ja loosi ka ei tahaks võtta et keda vaktsineerida ja keda mitte. Üldine ühiskondlik oi-oi-oi hoiak on siiski mind mõnevõrra mõtlema pannud.

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 11 Apr 2013, 23:57

Ja vanalinnas võib öösel turbi saada, auto ja lennukiga ei tasu üldse sõita jne. Ma ei väida, et puukide poolt levitatavad haigused pahad ei ole aga see ajakirjanduse poolt levitatav puugipaanika on täiesti mõttetu ja ebavajalik. Samahästi võib rästik või vaablane hammustada ja nõelata, oled allergiline nagu mina, igasugu asjade suhtes ja võid ka ära surra. Märksõnaks on siin elementaarne ettevaatus ja tähelepanelikkus ja elu läheb edasi.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 12 Apr 2013, 08:22

No kurat, Pilving, ja surraksegi sellistesse asjadesse.
Tean et mul üks professor eelmisel aastal lahkus sellest maailmast tänu mesilase hammustusele.
Olukord jättis mulle niivõrd sügava mulje et tahtsin ka oma matkakotti igaksjuhuks pakkida kaasa adrenaliinisüstla, mitte et mul allergiat oleks, lihtsalt inimesed ei pruugi teada et nad allergilised on ja kui vastav moment tekib kuskil metsas, siis on vähemalt võimalik tegutseda.
Nojah, on ka alternatiiv. Lõikad talle avause kõri kõhre ja topid miskit vahele nõnda, et hingamine käiks sealt kaudu kui tal kael on üles paistetanud ning ootad abi, kuid kurat. Kas on vaja kui saab ka ilma?
Puuk ei sumise. Puuke on minu arust ka iga aasta järjest rohkem olnud, nii et jah, mingi reziim näib olevat rikutud ja kui juhtub olema halb päev, oled saanud nt. külmetuse eelmisest õhtust ning puuk hammustab sind, on organismi kaitsevõime vähenenud ja risk haigestuda millessegi raskesse kohe suurenenud.
Ega gripp ise ka üksi ei murra, murrab neid kel juba miskit on. Millal aga miskit on, see see pole kahjuks alati meie teha.
Tunnistan, mul elu jooksul vaid kaks puuki kinni võtnud, kahe viimase aasta jooksul on see toimunud. Enne märganud küll puuke enda peal jalutamas, kuid mitte kunagi nii massiliselt nagu eelmisel aastal. Eelmisel aastal oli rekord 18 puuki ühe jalutuskäigu järel metsas, selline arv puuke sai korjatud nii minu kui minu kaaslase riietelt ja riiete vahelt, nii et mina manitseks küll ettevaatusele, arvestades et me kumbki puukidele tegelikult ei meeldi.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 12 Apr 2013, 09:51

Tegelikult on kôige ohtlikum koht oma kodus, oma voodi- seal sureb kôige rohkem inimesi.
...

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 12 Apr 2013, 10:15

Ma ei olegi väitnud, et puugid ohtlikud ei oleks. Minu mõte on, et ettevaatusabinõud nagu vaktsiin, ettevaatlikus ja oskus tähele panna on need asjad, millega saab ohtu minimaliseerida. Puugil võtab päris kaua aega, enne kui ta kinni hakkab, nii et peale matkapäeva ja enne lõkke äärde sättimist võiks ennast üle kontrollida ja ongi pobleem lahendatud.
Mind häirib ajakirjanduse puhul asjade must-valge vaatenurk, et pahad on pahad ja head on head. Kes vähegi jagab midagi mõistetest nagu keskkond ja ökosüsteem, teab seda, et ka kõige pisemal mutukal on looduses täita oma roll. Väga tähtis on aru saada põhimõttest, et loodus saab ilma inimeseta väga hästi hakkama aga inimene ilma looduseta kahjuks mitte.
Ilmselt on üks ajakirjanduse rolle paanikat külvata ja hirmu levitada, sest muidu hakkaksid inimesed rohkem oma peaga mõtlema ja see pole kunagi ühelegi süsteemile meeldinud. Puuk on mutukas nagu iga teine ja teda halvaks või heaks lahterdada on rumal ja lapsik.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 12 Apr 2013, 14:14

Minu viga sel juhul, sain su postitusest teisiti aru.

Lisan vaid niipalju, et teatud asju ikka saab küll lihtsustuse mõttes jagada heaks ja halvaks.
Eriti keskkonnas kus on selged faktorid mis sinu suhtes mõjuvad halvasti või hästi. Hea ja halb ongi subjektiivsed nähtused mis eksisteerivad vaid inimese enda peas et too üle ei mõtleks ja ei peaks nišše välja mõtlema hakkama.
Puuk: Nakkub, tekitab ebameeldivust, ronib x-kohta ja võib põhjustada haigusi - halb. Kui mõelda keerulisemal tasandil, siis lisaks ökosüsteemis puudub elukas kes neid sööks, v.a. mikrofloora, järelikult täiesti mõttetu tegelane keskkonna suhtes, kuna ülejäänud loodusele miskit ei anna. Peaaegu et võrdväärne inimesega, kui v.a. see et inimkonna seas on teatud pehme mõttelisi tegelasi siiski näha olnud. Eks oma ole oma ja võõras on võõras. Ikkagi, puuk on halb.
Sääsest võib veel aru saada, sellest saab teha suppi ja seda söövad ka linnud. Pole nii mõttetu, kuid ikkagi tüütu.

ludvig
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ludvig » 12 Apr 2013, 20:59

Puuke olen enda pealtki päris tihti jalutamas leidnud, nii üksikult kui ka 2-3 kaupa. Olen ka hommikul voodist leidnud puugi jalutamas. Külge pole siiamaani õnneks ükski hakanud. Pärast metsas käiku ja ka retkede ajal ikka kontrollin ennast. Riietuseks ikka pikad püksid. Kui püksid sokkide sisse panna või alt sääred tihedalt saabaste ümber tõmmata,on ka abiks.
Olen pannud tähele sellist asja , et kui puuk on juba inimese peal ,siis ta liigub KOGU aeg. Vahet pole kas nahal või riietel, aga ta on kogu aeg liikumas.Ta ei jää seisma ega pea mõttepause Ja sellist liikuvat pisikest täpikest ei ole raske märgata. Üldjuhu ka ei ime puuk ennast kohe külge, vaid otsib enne selleks sobilikku kohta. Ja see võtab aega.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 12 Apr 2013, 22:54

Soovitus pidevalt satikaid otsida vaktsineerimise asemel on tore soovitus küll aga seda ju ei saa piisava sagedusega ette võtta. Vähemalt minu reaalsuses mitte.

Miks mitte ? Kuidas nii?
Kuna minusse on paraku sügavalt juurdunud tingitud refleks - käia E-R kellast kellani tööpostil istumas, siis normaalse ilma ja piisava vaimse jääkenergia puhul kujuneb mu standardnädalalõpp järgmiselt :
peale tööd joonelt koju, toitun, vee alt läbi, pakin seljakoti, jätan naise-lastega hüvasti ja sõidan minema.
Tunni/pooleteise pärast panen auto lukku ja koti selga. Veel tunni/kahe/kolme pärast olen ehk ööbimispaigas kohal.
Siis telk püsti ja lõke käima. Reeglina selleks ajaks on päike loojumas või juba läinud.
Pimedas lambiga pole see iseendalt satikate otsimine eriti tulemuslik. Kontrollitud.

Järgmisel hommikul valges niisiis on tekib esimene toimiv satikte otsimise võimalus. Selleks ajaks on jalutavad puugid end tavaliselt juba korralikult kinni imenud. Ma tunnen küll sipelgat või pisemat sitikarahvast käe peal jooksmas läbi une aga puuki kaela peal juuste all või põlveõndlas alati ei tunne! Need teevad seda imemise/närimise asja miljoneid evolutsiooniaastaid kestnud harjutamise järel ju nõnda osavalt.

Minu suhtumine vaktsineerimisse on umbes nagu auto turvavööse - olen seda peale pannud tuhandeid kordi aga vaja on läinud kogu senise elu jooksul vaid kahel korral ehk oluliselt vähem, kui liiklus- ja kaskokindlustust. Ega auto kiirendus ja muud sõiduomadused ju turvavöö kinnitamisest ei muutu. Matemaatiliselt on seega turvavöö jube väikse kasuteguriga tülikas mõttetus (nagu ka turvatool, turvahäll, jalg- ja mootorratta kiiver, rulluisutajate/rulatajate küünarnuki ja põlvekaitsmed).

Need, kes siin arutleved, et p...e ma end viitsin vaktsineerida, kuigi kolan suvi läbi metsas, tunduvad mulle pisut nende ullikeste moodi, kes põhimõtteliselt nii kõvad tegijad, et turvavööd peale ei pane ning treeninud end taluma tundide viisi piiksuvat autot, mis sedasi annab märku lahtisest turvavööst.

On olnud vanemal ajal aegu kui olen joovastava joogi mõju alla roninud naljaviluks katlamaja korstna otsa või teinud õppesõitu.
Aga eks lolljulguse ja paranoilisusse kalduv ettevaatlikkuse suhe, mis mõjutab tegemiste suunda, ju muutub elu kestel.
Ma ei tea kummale poole kaldu on õigem/targem olla. Kes teaks?
Viimati muutis peetrionu, 13 Apr 2013, 07:24, muudetud 3 korda kokku.

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 12 Apr 2013, 23:22

Kui tuleb jälle linnu,-sea, jne gripp siis tuleb ennast vaktsineerida ja ka käsi tuleb pesta ja desinfitseerida toitu tuleb 33 korda mäluda jne. Äkki on see kollektiivne opulsiiv-kompulsiivne sündroom nagu massireligioon aga jõudu ja jäksu, kes ssba aru see saab.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 13 Apr 2013, 07:39

pilving kirjutas:Kui tuleb jälle linnu,-sea, jne gripp siis tuleb ennast vaktsineerida ja ka käsi tuleb pesta ja desinfitseerida toitu tuleb 33 korda mäluda jne. Äkki on see kollektiivne opulsiiv-kompulsiivne sündroom nagu massireligioon aga jõudu ja jäksu, kes ssba aru see saab.
Mina ei saagi aru. Pole minul tutvusringkonnas sellist inimaju või arvutusmasinat, kes kalkuleeriks grammi täpsusega, mis on mõttekas ettevaatlikus ja mis piirist algab paranoia.

Hirmu müük on ju lausa majandusharu - alates elu- ja muudest kindlustustest ning pensionisammastest kuni vaktsineerimiste ja turvavööni

igaüks võib mõtteharjutusena pikendada nimekirja hirmu tasalülitamise abivahenditest, mis teevad elu ebamugavamaks, maksavad raha, mille vajalikkus ilmneb üliharva ... aga, mis on ikkagi meie argielus kindlalt olemas:
ukelukk, pin-kood, maanduse juhe, suitsuandur, kondoom, tulekustuti, jalgratta kiiver, esmaabi pakk, kaitsevägi, helkurvest, pipragaas, 110, arvuti viirusetõrje, ...
Viimati muutis peetrionu, 14 Apr 2013, 17:12, muudetud 7 korda kokku.

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 13 Apr 2013, 07:48

pilving kirjutas:Kui tuleb jälle linnu,-sea, jne gripp siis tuleb ennast vaktsineerida ja ka käsi tuleb pesta ja desinfitseerida toitu tuleb 33 korda mäluda jne. Äkki on see kollektiivne opulsiiv-kompulsiivne sündroom nagu massireligioon aga jõudu ja jäksu, kes ssba aru see saab.
Ma lahutaks käte pesemise ikka rangelt paanikatest ja paranoiadest? Võib ju muiudgi eraldi kätepesu teema teha :twisted:

Ja üldiselt on linnu- ja konnagrippidega see, et tegemist on a) mööduvate nähtustega - ükskord üks gripitüvi ja teinekord teine, st kaitse saad millegi vastu mis mööllab kuukese kuni pool aastat, ja b) ka puukidega võrreldes on (siinkandis) nakatunute arv kaduvväike.

Siinset arutelu lugedes tundub, et puukidesse suhtuvad ettevaatlikumalt ja närvilisemalt need, kellel on õnn raporteerida et "olen leidnud enda pealt viimase viie aasta jooksul kaks puuki", versus siis rahulikum seltskond pikaajalise keskmisega kahe aasta jooksul viis puuki, lapsepõlvest alates. Mis ei tähenda et viimane seltskond (incl mina) ei hakkaks asja peale mõtlema.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 13 Apr 2013, 09:25

Käte pesu vajalikkus sõltub kõik sellest millega tegeled.
Kui oled päev otsa mööda mudaseid paljandeid turninud, siis on suht elementaarne, et kui sa pori ja liiva õhtul sisse ei taha süüa, siis leiad ikka koha kus käed puhtaks saada.

Vasta

Mine “Esmaabi, meditsiin ja hügieen”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline