Toidunõude materjal!?

Kõik matkatoidust, retseptid, soovitused, energianormid jne.
talupoeg
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Toidunõude materjal!?

Postitus Postitas talupoeg » 13 Okt 2012, 21:55

Ilma pannita ei lähe matkale.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 14 Okt 2012, 01:04

Tänasest üks plastist LigthMyFire spork vähem :/
Kahju, kena värv oli.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 14 Okt 2012, 15:57

Mul läks ka kaks sellist katki enne kui endale titaanist versiooni ostsin. See on siiani väga kenasti vastu pidanud :)

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 14 Okt 2012, 16:37

Mul LightMyFire titaanist spork, siis üks kokkukäiv titaanist spork, kokkukäivad titaanist kahvel ja lusikas ning alles hetkel veel 1 plast LightMyFire spork (kolmest algsest).

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 19 Okt 2012, 11:55

Peamiselt kasutan mini trangia't - hea kerge ja saab vee normaalse ajaga keema.
Pilt
Kütuseks olen kasutanud tehnilist piiritust, aga see sunnik annab potile mõru maitse- esimese vee peab tühjalt keetma.
Ostsin küll 80 kraadist "joogi" piiritust, aga proovinud veel pole - tundub joomiseks liiga kange ja põlemiseks liiga lahja.
Pliidile annab jõudu ja kiirust tükk klaasriet, mis kaitseb leeki ka tuule eest.
Pilt
Söögiks olen siis võtnud tavaliselt midagi sellisest valikust:
Pilt
Need valmiskartulipudrud on väga mõnusad asjad. See rohelise sildiga turistieine on selline paras loterii - kunagi ei tea mis seal sees on. Vahest kilet, vahest rupskeid, vahest ka liha :)
Põdrakonservid ja sprotid on kindlapeale minek. Samuti on need matkatoidud väga mugavad ja maitsvad. Teed teen isegi siis kaasa, kui ainult võileivad kaasas on.

Olen proovinud ka kuivpõletusaine pliiti ja kiirnuudleid - tassitäie vee keemasaamine in veidi liiga aeglane ja nuudlid väga ei maitse. Kuivatatud liha, pähklid, kohv ja kakao aga küll.
Pilt

Lõkke peal olen kasutanud sellist toidumõude komplekti:
Pilt
See pika otsaga tulemasin on lõkke süütamiseks ikka väga mugav asi.

Vahest kannan kaasas ka väikest gaasipalooni ja põletit - väga mugav ja võimas asi.
Pilt
Gaasi telgis kasutada ei soovita: tulepulgaga süüdates õnnestus ükskord pea meetrise läbimõõduga tulekera tekkitada - alguses süütamine ei õnnestunud (no ei tulnud sädet) ja siis tõmbasin kõvasti pliit läks ümber ja võimas säde süütas gaasi.

Kuhugile autoga minnes on kaasas selline komplekt :
Pilt
(Pildilt on puudu kausid, matkalaud ja toolid.) Väga mõnus hommikuks muna ja peekonit praadida ning kohvi keeta.

PS.
Plaanis on muretseda ka vedelkütuse priimus - aga hiinakat ei julge osta ja Primuse toodang ajab eelarve lõhki. Tahaks ka talvematka ette võtta - gaasiga pidi kõva külmaga probleme olema (minul küll pole väikestel retkedel probleeme esinenud, aga mitmepäevasel retkel külmas .... )
...

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 19 Okt 2012, 15:43

(Kütuseks olen kasutanud tehnilist piiritust, aga see sunnik annab potile mõru maitse- esimese vee peab tühjalt keetma.)

Pane piirituse põleti kilekoti sisse, et sealt midagi välja ei lekiks ja potte ei määriks...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 19 Okt 2012, 20:43

Minu kogemused Rootsi armee priimusega - hoia priimus ja piiritusepudel väljaspool toidunõusid. Mina näiteks kannan neid alati seljakoti välistaskutes. Nii ei teki rikutud maitsega toitu kunagi...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 02 Dets 2012, 20:21

Vaatan et keegi pole veel tunnistanud, nii et küsin: kas keegi malm panne ja potte ka kasutab?
Ilmselgelt raske koorem, kuid mõtlen ise hetkel katsetamisele.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 02 Dets 2012, 21:01

Päris malmist toidunõusid ei kasuta, aga kuna pole veel leidnud sobivat matkapanni selles toote niššis, siis kasutan väga kaasaegset keraamilise kattega tavalist panni looduses olles. Poest ostsin sellise, mis oli kõige väiksem omataoliste seas. Üldiselt see keraamilise kattega pann on päris hea.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 02 Dets 2012, 22:00

Metavo kirjutas:Vaatan et keegi pole veel tunnistanud, nii et küsin: kas keegi malm panne ja potte ka kasutab?
Ilmselgelt raske koorem, kuid mõtlen ise hetkel katsetamisele.
30 aastat tagasi tähendaski matkamine suurt malmkatelt, milles lõkke kohal kartulitest, kruupidest ja lihakonservist paarikümnele inimesele matkaputru keedeti.
...

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 03 Dets 2012, 12:51

Tarmo kirjutas: 30 aastat tagasi tähendaski matkamine suurt malmkatelt, milles lõkke kohal kartulitest, kruupidest ja lihakonservist paarikümnele inimesele matkaputru keedeti.
Ise 25 aastat tagasi malmpotte küll ei näinud. Olid suured alumiiniumist potid või plekist ämbrid/lüpsikud. Neid viimaseid kasutan ka praegu, kui suurem seltskond.

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 04 Dets 2012, 13:55

Oma, veel praktiliselt olematu, varustuse juures:
Sööginõudest eelistan metalli, sest plastikul on vahel omadus rasva endaga paremini siduda ja toidu maitset külge võtta. Need on muidugi tulevikus soetamisel;
Pliidi eest SUURED tänud Tõnule - Omnilite Ti;
Potid Eta sarjast ja titaankattega, 2tk- jällegi SUURED tänud Tõnule;
Söögiriistad on samuti soetamisel. Eelistan samuti metalli;
Jooginõudest termotass ja karabiiniga terastass.

Sellest toidu valmimisest kuumas vees: Tupperwarel sellina asi nagu Servofix http://www.youtube.com/watch?v=F0da_aGeWfg" onclick="window.open(this.href);return false; . Sellega saab valmistada igasugu putrusid, tatart ja mida iganes välja mõelda suudad. Kui Tupperware mingisuguse väiksema kompaktse matkaversiooni välja laseks, soetaksin sellegi. Koduses kööginduses hoiab vahel ikka hulga aega kokku (vesi keema, tatar nõusse, keev vesi peale, 25min pärast kurnad vee, lisad soola, või ja lihakonservi ning voila - head isu)

Kasutaja avatar
Earthbeat
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Earthbeat » 10 Apr 2013, 20:23

Päikest,
Tekkis küsimus alumiiniumist pannide kohta... Kogemused Trangia sarjaga ja piiritusepõletiga. Pann töötab kyl kuid alu võttab päris vapralt kinni toitu. Pärast on vaja mehiselt kratsida.
Kuidas käitub tavaline alu pann (ferrino või trangia odav) gaasipriimusel? On se mõistlik lahendus? Või peaks mingeid kallimaid nonsticke vaatama?

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 10 Apr 2013, 21:04

Kuna palju valmistan toitu just pannil, siis isegi hüpermatkapannid ei ole vastu pidanud ja olen nendest loobunud. Titaanist pann läks ka keskelt kumeraks ja hakkas kinni võtma. Soovitan poest korralik pann osta ja vars tagant ära keerata. Varrena kasutada alumiiniumist haaratsit.
Pann peab olema paksust metallist.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 10 Apr 2013, 21:26

Ise olen viimasel ajal kasutanud 1.4 L Primuse potti praadimiseks. On piisavalt non-stick ja kui kasutada pehmemat lusikat segamiseks, ei kraabi seda sisemust ära ka. Lisaks on titaani kihiga kaetud.
Nõnda saab ka suuremat rooga valmistada, kuna üle ääre tulemise oht on väike, kuid samas diameetri poolest mahub täpselt põletile ära.
Loomulikult, pannkooke selles ei küpseta.

peetrionu
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrionu » 10 Apr 2013, 21:30

Jyrgenson kirjutas: Soovitan poest korralik pann osta ja vars tagant ära keerata. Varrena kasutada alumiiniumist haaratsit.
Pann peab olema paksust metallist.
Poed on ju tihkelt panne täis ja katsetamine tüütuvõitu.
On ju olemas malmist, roostevabad, teflonkatetega, keraamiliste katetega ....
Äkki jagad pisut detailsemalt oma kogemust, millist marki ja mudelit pärispannidega oled rahule jäänud ja millistega mitte.

Muidu läheb veel sama moodi nagu Rein Marani ja puugitõrjevahendiga.
viewtopic.php?f=20&t=1289&p=8632#p8632
Viimati muutis peetrionu, 11 Apr 2013, 00:24, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 10 Apr 2013, 22:03

Rahule olen jäänud Tefali ja Hackmanni pannidega, nendega millel on nüüd mingi uut tüüpi kate tefloni asemel. Alguses oli ka keraamilise kattega alumiinium pann päris hea, aga siis üks sõber kogematta lõikas liha sellel jõuliselt ja rikkus panni ära. Olen ostnud panne mis on vist 22 cm läbimõõduga, varre eemaldanud ja haaratsit kasutanud. Nõudepesu vahendit pole kunagi kasutanud puhastamiseks. Toidujäägid olen lihtsalt lahti keetnud ja puutükiga kergelt nühkides puhtaks saanud, lapiga üle ja ok. Panni kaanena kasutan reeglina papptaldrikut.
Kõige parem on toitu praadida olnud piiritusel töötaval vabapõlemisega pliidil, enamus teavad Trangiat või seda mis KV-s kasutusel. Lai ja mahe leek. Väikesed mõõtmelised gaasipõletid kuumutavad panni ikkagi ainult keskelt ja seetõttu pann kannatab ja hakkab lõpuks keskosast kinni võtma.
Parim välipliit praadimiseks on Primus Graviti FM, laia leegiga. Enamus teistel pliitidel on leek liiga koondatud ühte punkti. See on küll hea vee keetmiseks eriti leegipiirajaga potis, aga praadimise puhul natuke paha.
Loodan, et infost oli abi.

Kasutaja avatar
triip
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas triip » 11 Apr 2013, 12:12

Jyrgenson kirjutas:Kuna palju valmistan toitu just pannil, siis isegi hüpermatkapannid ei ole vastu pidanud ja olen nendest loobunud.
Räägime ikka "normaalsetest" inimestest :) Mul on paar-kolm aastat olnud Primuse LiTech Super Set ja minu arust on see siiani nagu uus. Kasutanud olen küll ainult gaasi ja piiritusega, võib-olla võimsate bensiinikatega peab siis võimsust natuke vähendama vms. Ja non-stick töötab väga hästi, midagi kinni ei jää ja nõude "pesemiseks" tõmbad korra majapidamispaberiga üle ja korras. Ei mingit leotamist, kraapimist ja muud jama. Tavainimese käes kestab see tõenäoliselt aastaid.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Apr 2013, 12:32

Siinkohal triipuga täitsa nõus. Mina ikkagi kasutan oma panne ja potte kuni 5 päeva nädalas. Kindlasti need võimsad multi-pliidid bensuga ei mõju ka pannidele hästi tänu kitsale leegile.

Kasutaja avatar
meelvi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas meelvi » 18 Aug 2014, 17:15

Mina kasutan metall+plastist termoskruusi, plastist ümarate sisenurkadega sööginõud, et lihtsam puhastada oleks ning titaankattega lusikas+kahvlit. Lõikamiseks taskunuga. Soolatoos on tehtud vanast filmitopsikust, sest suletav kaas väldib soola niiskumist. Kui keegi teab soovitada topsi, millel sõel ka sees, kuid suletav pealmine kaas, siis andke teada.

Jüri
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Jüri » 11 Sept 2014, 10:56

Mina olen toidu soojendamiseks katsetanud erinevaid viise ja kõige mõistlikum tundub olevat ikkagi gaas. Pole kõige odavam ega kompaktsem variant, aga võrreldes loodusliku kütuse ja piiritusega ikkagi oluliselt mugavam, kiirem ja puhtam. Nõudest olen jõudnud sellise potini, mille kaant saab kasutada eraldi nõuna. Nii ei pea eraldi joogitopsikut kaasas kandma ja vajadusel saab ka kahekesi söönuks. Matkaks mõeldud söögiriistu on mul vähemalt 5 erinevat tüüpi ja kõige parem tundub olevat pildil olev "luhvel". On kerge ja väike, lihtne pesta ning töötab hästi ka vedela toidu puhul, kuigi plastmassist varianti tasub vist vältida. Kogu komplekt mahub ilusti selle sama poti sisse ära.

Pilt Pilt Pilt

Kasutaja avatar
Martin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Martin » 14 Sept 2014, 10:29

Pinguini potiga tegemist vist jah? Võtsin selle prooviks viimati poest kaasa ning olude sunnil pidin tegema valiku kumb kaasa võtta matkale, kas Pinguin või Primus. PInguini kaasavõtmist ei kahetse. Potiga sai täpselt vajamineva koguse vett keeta ja kaane sisse mahtus parajalt palju pudru hommikueineks.

Jaan44
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Jaan44 » 27 Dets 2014, 23:39

Pole eriline matkaja ja ilmselt ei anna siinsete kasutajatega võrreldes välja murdosagi, aga ma küsiks, et kui mõttekas oleks võtta ühe ööbimisega matkale kaasa tavalised portselanist nõud? Pabernõud on küll head kerged, mugavad ja võtavad vähe ruumi, aga ma ei näe nii lühikesel matkal paberi raiskamisel mõtet. Seda enam, et ööbimispunkti läheduses on võimalik ka puhast vett saada.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 28 Dets 2014, 14:35

Pigem ära ikka võta selliseid nõusid - jube rasked ja suure tõenäosusega lähevad katki. Odavam on vaadata, kas vanaema/isa juures kapis vedeleb mõni veneaegne väike metallist kausike või paar (enamikel neist on) ja metallkruus. Kui neil ei ole, siis sarnaseid odavaid analooge leiad Jyskist ja muudest sarnastest kauplustest.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 21 Juun 2016, 10:58

Kuna lollide küsimuste teemat eraldi pole, siis küsin, kas suletavad toidukarbid, mis mikrolainekõlblikud, kannatavad ka keeva vee sisse valada?
All engineers are cyborgs

Vasta

Mine “Matkaköök”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline