Milliseid võimalusi pakub Rootsi armee priimus & katelok :)

Kõik matkatoidust, retseptid, soovitused, energianormid jne.
Vasta
Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Milliseid võimalusi pakub Rootsi armee priimus & katelok :)

Postitus Postitas Mait » 06 Veebr 2012, 22:44

Võib-olla mõnel on huvitav paar uut nippi selle "moraalselt vananenud" riistapuuga juurde õppida?

Üks inglisekeelne härra demonstreerib paari võimalust:

http://www.youtube.com/watch?v=6AB3jP-6cCg" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=gZ9PYa-A ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=tWYffpOG ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=rr9W0ZO6 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Re: Milliseid võimalusi pakub Rootsi armee priimus & katelok

Postitus Postitas Mait » 02 Aug 2012, 20:05

Kuna vast osadel foorumlastest on kahh Rootsi armee katelokid kasutusel, siis mõtlesin oma värsket kogemust jagada. Ostsin hiljuti sihukese asja nagu Tatonka Flame Adjuster´i ( http://www.matkamaailm.ee/est/products/item/397" onclick="window.open(this.href);return false; ) kuna lugesin interneedusest, et see peaks olema kompatiibel Svea piiritusepriimusega (mis Rootsi armee katelokiga kaasas on). Jubina eesmärk on võimaldada priimuse temperatuuri ja leegi intensiivsust reguleerida - see tähendab et kogu aeg ei pea täisvõimsusel tuli möllama poti all ja annab laagris ka hautatud või muud keerukamat toitu teha. Samuti toitu soojendada või soojas hoida väikese kütusekuluga ning ilma et potipõhi kõrbenud toidust paks oleks pärast.

Katsetasin siis täna seda asjandust. Esiteks istub see väga ilusasti Svea priimuse peale, ka kinnikeeratud kaane peale sobib, nii et seda on mõnus kaasas tassida. Aga olulisem on see, et kui muidu 2/3 ulatuses täidetud Svea priimus põleb mul ca 20 - 23 minutit, siis panin prooviks pooleldi avatud kaanega Tatonka abil käima ja nüüdseks on priimus podisenud 1:53:00 ja tundub et kütust jätkub veel paarikümneks minutiks.

Lisaks on see Tatonka julla suletud kaanega väga hea leegikustutaja, nii et ei pea Svea korgi seest seda kummitihendit välja kakkuma iga kord kui priimuse leeki tahate kustutada.

Et äkki kellelegi pakub huvi...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 02 Aug 2012, 21:12

Muuseas - priimuse lõplik tööaeg tuli täiesti uksumatu 2:57:12 :)

Kasutaja avatar
mikktasa
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas mikktasa » 07 Aug 2012, 10:24

Poodi minek! :D
Kerget jalga!

Mikk Tasa
mikktasa@gmail.com

Kasutaja avatar
mikktasa
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas mikktasa » 08 Aug 2012, 08:53

Hea promo oli, sest läksin eile õhtu uurima kas saab..olid kõik ära ostetud ja ei tea millal kaupa juurde tuleb.

Kes hilja see ilma! :D
Kerget jalga!

Mikk Tasa
mikktasa@gmail.com

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 08 Aug 2012, 11:16

Hehe, mulle tuli viimane, eks saab nüüd viis päeva metsas olles seda katsetada ja tagasisidet anda.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
mikktasa
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas mikktasa » 08 Aug 2012, 16:02

Morheatus kirjutas:Hehe, mulle tuli viimane, eks saab nüüd viis päeva metsas olles seda katsetada ja tagasisidet anda.
Vinge. Eks ma uurin kas mujalt ei saa..ebay on hea koht selliste asjade jaoks.
Kerget jalga!

Mikk Tasa
mikktasa@gmail.com

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 08 Aug 2012, 22:33

Tsiviil-Trangial on sarnane komplektis, võimalik, et Matkasport pakub ka varuosana.
Aga need toosid on vist militaar-variantidest väiksemad?

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 08 Aug 2012, 22:45

Tsiviil Trangia sarnane kaas on pisem ja ei mahu Svea militaar-priimusele.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 20 Aug 2012, 18:44

Veel üks täiendus:

http://sharky-fourbees.blogspot.com/201 ... ation.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kuna mul matkaseltskonna üks Türgi kohvi austaja, siis endale juba ehitasin. Võimaldab edukalt ka muid väiksemaid kopsikuid Rootsi tuulekaitsega kasutada...

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 21 Aug 2012, 14:44

Olgem ausad, see tuulekoda on tegelikult üleliigne kraam. nädal aega metsas ja kordagi ei kasutanud.
Proovisin seda metall juppi kah, mille ma viimase kätte sain.

Miinustaks võib öelda, et neet, mis kaant hoiab, ei lase tal mõistlikult keerelda, tiba liiga kõvasti hoiab.
Hetkel põlemise efektiivusese osas ei oska kommenteerida. Küll aga poolkinniselt saab vaiksel tulel soojendada, see väga suur pluss asjal!

Kamaga koos matkates olen tihti vaadanud, kuidas tal ainult ülemine kaas kaasas ja tükk fooliumi - kõik toidud said sama edukalt tehtud. Tuulekoja ladus ümbert leiduvast ja käepärasest.
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 21 Aug 2012, 18:20

See needivärk on juhuse asi, minu eksemplaril käib jälle nagu liiga kergelt. Väike painutamine ühes või teises suunas peaks mõlemad vead parandama.

Ma tean, et täiskomplekt on liiga kobakas, aga mulle meeldib see, et mul on pidevalt olemas mitu nõu mille sees kokata. Ja ma niikuinii kannan seda kaasas siis, kui kokkan vähemalt kahele.

aivar1988
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas aivar1988 » 16 Jaan 2013, 15:25

Kasutan roostevaba versiooni ja olen rahul. Kaalu poolest on Primuse nõud küll paremad aga kompaktsuse poolest pole Rootsi katelokile vastast. Ainuke miinus on minu silmis see, et väiksel osal (kaanel) pole eraldi kaant. Et kui teha suures osas sööki ja pärast keeta kaanes vett siis ei tahaks seda tahmast suurt potti kaanena kasutada. Peab ka vist fooliumi kaasas vedama.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 07 Okt 2014, 09:23

Hiljutisel nädalavahetusel pakkisin oma Rootsi kateloki jälle lahti ja tegin paar katsetust, mida mõtlesin ka siinse rahvaga jagada - kuumsuitsutasin selles kala ja küpsetasin muffineid. Mõlemad katsed õnnestusid suurepäraselt.

Kala kuumsuitsutamine. Täida katelok 1/3 ulatuses taimesodiga (näiteks lepalehed aga sobib ka märg hein või oksast pussiga lõigatud lepalaastud). Selle peale murra lepa (või muu lehtpuu) oksast pilpad ja lao neist rest kalale. Restile aseta puhastatud ja maitsestatud kala, kata katelok kaanega ja aseta sütele suitsema. Umbes veerand tunniga (suurema kala puhul kuni poole tunniga) on kala valmis.
Manused
Kala.jpg
Valminud kuumsuitsulest.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 07 Okt 2014, 09:24

Keeksi või muffini küpsetamine. Täida katelok 1/3 ulatuses väikeste kividega (need tagavad kuumuse ühtlasema jaotumise ja ei lase kooki kõrbema minna. Voldi paksemast fooliumist sinna peale koogivorm (st täida kogu ülejääv katelokisisu fooliumkattega). Vala fooliumisse taigen (jäta vaba ruumi paisumiseks), kata katelok kaanega ja pane sütele küpsema. Küpsemisaeg on ca 30 - 45 minutit, vahepeal on mõistlik puutikukga koogi sisu küpsemist kontrollida. Lisan paar pilti kahh :)
Manused
IMG_0575.JPG
Värskelt valminud šokolaadi-banaanimuffin.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 07 Okt 2014, 09:29

Ühes teises teemas sai juba postitatud aga panen igaks juhuks ka leivaküpsetamise õpetuse siia:

Wärske leib a´la Snusburken

Vaja läheb:

* Rootsi armee katelok (soovitavalt roostevabast terasest variant)
* Väike kauss või taldrik segamis/sõtkumisaluseks
* Lõket, millest saaks hõõguvaid süsi
* 1 kuksatäis (või muu sarnane ca 200 ml topsik) jahu (rukki, ciabatta, nisu, vms)
* 3 teelusikatäit küpsetuspulbrit
* 1/2 teelusikatäis soola
* 1/2 kuksatäit vett (või muu sarnane ca 200 ml topsik)
* natuke taluvõid (valikuline komponent)

Antud komponendid annavad väikese leivakese, mis paras kahele inimesele soojana ära süüa. Minu kogemuse kohaselt mahutab katelok ka 2 korda suurema kogusega tehtud pätsi ära aga mitte enam oluliselt suuremat.

Alustuseks määri katelok seest taluvõiga (mis annab parima maitse küpsemisel). Kui võid ei ole, võib määrida ka õliga või lihtsalt puistada katelok üle jahuga, see kõik on selleks, et küpsev kakuke seinte külge ei kõrbeks.

Nüüd pane jahu, küpsetuspulber ja sool kaussi ning sega hoolega segamini. Kui tahad põnevamat leiba teha, siis sega hulka ka maitset andvaid komponente - näiteks õunatükke, pähkleid, rosinaid, juustu või vorstitükke, vms. Tee valminud kuhja keskele väike lohuke, vala sinna aeglaselt natukesehaaval vett ja hakka tainast segama. Tainas ei tohi tulla liiga vedel, pigem selline veniv ja pooltahke mass. Sega ja sõtku, kuni suured tükid on kadunud, lisa natuke jahu ja sõtku kuni moodustub kakuke, mis enam käte külge ei kleepu.

Keera katelok külili, pane pätsike sinna sisse ja sulge kaas tohedalt kinni klõpsates. Pätsike ei toi tulla kõrgem kui 2/3 külili kateloki kõrgusest, sest paisumisruumi peab ka jääma. Pane katelok külili õhukese kihi süte peale ja lase sel umbes tunnike küpseda. Suurem päts tahab rohkem küsemisaega saada. Antud aja möödudes võid kaane avada ja pika puutikuga (mille küsemisajal vestsid) läbiküpsemist kontrollida. Kui keskese torgatud putikk jääb taignaseks on veel vaja küpsetada, kui ei on leib valmis.

Koputa katelokiga korra kõvasti vastu maad ja peaksid ahjusooja leiva kenasti kätte saama.

Head isu!

Vasta

Mine “Matkaköök”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline