Retsepte

Kõik matkatoidust, retseptid, soovitused, energianormid jne.
Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Retsepte

Postitus Postitas Ctirnyka » 21 Juun 2016, 07:46

Jyrgenson kirjutas:Kalaga seotud toidud ajavad mind isiklikult täiega pöördesse - ma juba neelatan.

Väga hea on fooliumis teha kala nii, et kalafileele panna kergelt soola, majoneesi ja piparmünti ning lõigata kalale peale sibula rattad, mida koos kalaga fooliumis ära küpsetada. ;) Rohkem sõnu polegi vaja otsese valmistamise osas (sest igaüks teab ise, kas paneb fooliumis lõkkele või siis hoopis matkapliidil vaaritab süüa.
Komponentide kooslus võib ehk alguses hirmutada võhikut (kes pole sellist asja varem saanud), aga see on üldse kõige maitsvam suutäis, mida ma pole kordagi näinud veel tutvusringkonnas, et keegi seda maitseelamust kahetseks. Meelsasti süüakse ja võetakse juurde.
Isegi kui majoneesi pole käepärast, siis vast matkakotist teepakid leiab kindlasti. On 2 in 1kasutusfunktsioon teepakkidel. Saab teed juua, kui ka kalale peale raputada maitse taimena. Julgen väita, et 100x parem tuleb sellise retseptiga kala, kui lihtsalt selline, kus vaid mingit pipart ja sidrunit peale pannakse.
Kui puudub tahe, siis ei tehta midagi. Ja ka siis tehta midagi, kui tahtmine on liiga väike (järelikult pole oluline). Aga olgu siis juba kõik- või siis mitte midagi...

Kasutaja avatar
Ctirnyka
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Ctirnyka » 21 Juun 2016, 08:03

Magusate roogade valmistamisel matkale, julgen soovitada riisi kaasa võtta ja kuivatatud puuvilju, nagu (aprikoose või rosinaid).
Kui pole kaasas maitseaineid isegi (nagu vanilje, suhkur ja kaneel) siis pelgalt nende kahe komponendiga (riis ja kuivatatud aprikoosid pisikesteks tükkideks lõigatuna või siis rosinad), siis koos riisiga hautades neist saab ülihea magustoidu, mida hea nii kuumalt kui külmalt süüa. Jääb selline pudru ja riisipudingu vahepealne hõrgutis, mis tänu puuviljadele on mahlane ja magus.

Saia või ka leiva taina varda ümber keerutamine ja küpsetamine kiirkorras, kui ka laiskusega, on ilmselt kõige lihtsam ja tavalisem asi matkal. Mugav tegevus õhtuti lõkke ääres istudes ja juttu rääkides, sedasi puu ridva ümber küpsetamine, ilma, et peaks pottide ja pannidega liialt pead vaevama. Selle eelis, et pole ühtegi nõud vaja pesta selle valmistamisel, ega ka ühtegi nõud pole vaja söömiseks. Lihtsalt ongi vaid vaja ühte puu ritva ja selle ümber tainas keerutada ja hiljem valmis asi ära süüa. (Isegi grill tarvikuid pole vaja metsa kaasa vedada, saab ju alati okstest, mingisuguse valmistada) ;)
Kui puudub tahe, siis ei tehta midagi. Ja ka siis tehta midagi, kui tahtmine on liiga väike (järelikult pole oluline). Aga olgu siis juba kõik- või siis mitte midagi...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 24 Jaan 2017, 21:07

Veel üks kuivatatud liha versioon. Bresaola
https://www.youtube.com/watch?v=E2OuPqf ... nesChannel
Tegin nagu videos näha, veiniks kõige odavam kuiv, mis poest leidsin, riputasin millalgi detsembrikuu algupoole kütteta sarasse lae alla (ilmad olid siis nii +1+7 vahemikku. Rippus seal paar nädalat, siis hakkas jäätama ja tõin külmkappi. Rippus külmkapis kah paar nädalat ja valmis oligi.
Lihaks oli veise praetükk või tagatükk, enam ei mäletagi. Aga pm rasvavaba tailiha. Tegemine tegelikult imelihtne ja tulemus suurepärane. Eeliseks see, et viskad tüki kotti ja saad viilutada, nagu vorsti. Niipalju, kui vaja korraga.
Pilt

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 25 Jaan 2017, 10:18

Pilt

Nuga on vaja ainult soolikate ja pea eemaldamiseks. Kondid saab sõrmedega mööda selgroogu lükates väga puhtalt välja. Edasi värsked oksad millest teha tikud ja hoidmise pulk. Enne küpsetamist ja küpsetamise ajal ei maitsesta. Kui kala piisavalt küps, siis lisada õige pisut soola ja värskelt purustatud pohlad.

Pilt

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 25 Jaan 2017, 12:46

Ma olen väga palju erineval moel kala looduses valmistanud, sealhulgas ka tikkude peal, otse nahaga süte peale, foolium jnejaniitagasi. Igal tegemisel on omad plussid ja miinused. Kala käsitlen kiirelt ja veatult.
Seda udusiili kalaküpsetust kommenteeriks nii, et kõik kena aga mul viimasel kahel aastal on olnud selline esmapilgul tobe ja moderne asi kaasas ja mul oli ka psühholoogiline tõrge selle kasutuselevõtuga, kuna mul osad asjad on traditsioonilised, plastnuga kätte ei võta jms probleemid.
goo.gl/PjRxLq
Ma küsisin ka oma sõbra rootslase käest, kes mulle selle halsterikasutuse nakatas, et kuidas vanasti tehti, ütles, et temateada kõige parem materjal ja ainuke, mis kannatab selle kiire küpsetuse välja on paju. Udusiil vast puuga sinapeal, proovi punuda.
Selle halsteri või grillnäpitsa idee on selles, et pannakse otse tulle ja keeratakse aegajalt ja jälgitakse mängu, igakord ja iga kalaga ei tule aga näiteks harjusega tuleb kõige paremini välja märk, mis näitab õiget küpsuse astet - nahk hakkab mullitama. Kõva kuumusega jääb kala mahlane ja hõrk seestpoolt. Ikka sama põhimõte nagu lihale kooriku praadimine või paneerimine.
Kui kala suurus sobib, siis terve kala, koos selgrooga sinna näpitsa vahele ja põhimõte sellel on see, et selgroog annab niiskust. Kuikala suurus ei sobi, siis tuleb skeemitada. Mingite kalade puhul , näiteks haug ja tema Y luud on selline meetod parem, kui välioludes Y-ki väljalõikamine.
Kui naharäbalaid jääb sinna näpitsa külge, siis pärast pannakse lõkkesse ja põleb puhtaks, natuke koputada ja raputada.
Täiesti kindlalt vean kaasas seda halsterit, õhukese riidest koti sees mul seljakoti küljes välaspool.
kalagrillw.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 25 Jaan 2017, 12:58

Küüslauk tüki või ja soolaga fooliumisse ja lõkke peale. - lihtne ja maitsev.
Valgehallitusjuust, natukene soola ja lõkke peale - väga hea saia määre.

Üleüldiselt on paksem foolium täiesti asendamatu metsas.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 25 Jaan 2017, 22:17

Üks vahva Youtube kanal kus muuhulgas tehakse ka vana aja toite: https://www.youtube.com/user/jastownsendandson/videos"

Retsepte peaks sealt leidma küll.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Juul 2017, 12:47

Seda võiks proovida:
"...Vaja läheb: üks suurem jõekala (näiteks haug või ahven), murakaid, maitse järgi soola
Valmistamine: Puhasta kala, täida see murakatega ja maitsesta soolaga (soovi korral võib kalale peale raputada ka tilli). Mässi kala fooliumisse ja küpseta sütel või ahjus 200-kraadises kuumuses umbes pool tundi..."
http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/te ... d=78829084
Pilt
All engineers are cyborgs

Vasta

Mine “Matkaköök”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline