Tuleraua kasutamine

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Tuleraua kasutamine

Postitus Postitas Jants » 14 Apr 2015, 22:11

Kui ma asjast õieti aru saan siis tulekivil töötab sädemelööjana terav murdeserv. Enda kivide peal katsetamine näitas et servad lähevad üsna ruttu tömbiks. -Et viskad minema ja võtad järgmise?
Muideks see kivist tule välja meelitamine on äärmiselt ebapraktiline, aga väga põnev...

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 14 Apr 2015, 23:08

Ah tegelikult milles üldse küsimus...elame ju 21-l sajandil- võtan relaka, teemantketta ja ajan tulekivil servad uuesti teravaks :D

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 15 Apr 2015, 07:45

Ma olen ühel norra laadal neli päeva kiltkivi kivimurdmist vaadanud ja ise proovinud, uskumatult alatuid võtteid on inimesed välja mõelnud 8-) Flinti saab ka murda
https://www.youtube.com/watch?v=MRI5Tqq ... lpage#t=24" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=AWOUzPE ... lpage#t=61" onclick="window.open(this.href);return false;
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 16 Apr 2015, 18:31

Proovisin erinevaid materjale tulehakatuseks, takunöör keerust lahti võtta või takk (torujüritakk heiena) ei sobi kumbki, lähevad hõõguvana eest ära, leeki ei teki, kahte tõugu sisalit proovisin, jämeda ja peenekoelisem, mkm, lähevad eest ära hõõgudes, kuigi nägu on selline, et kui ma looduses sellist asja näeks, kohe rabaks, et jess, just sihke põleb, mkm, üks mõte käis peast läbi selline, et linaõli kahte moodi tehakse, külmpressides ja määnegi auruvärgens, kus see köis või takk tehtud ja millest, pole aimugi ja nii kangekaelne olen ka, et linaõli sinna köie sisse tagasi toppima ei hakka, kuigi mul töö juures pangega seda.
Seda, et negatiivne tulemus on kah tulemus tasakaalustab see, et leidsin sellise köie nagu jute , mis näeb välja suht sama näoga, nagu linane köis ja tuttava estpaki müüjatädi pealekäimisel porisesin, et nu lõika siis jupike seda ja lisades kategooriliselt, et ma ei maksa näidiste eest, need peavad tasuta mulle olema(no tegelt ma ostan sama tädi käest linast köit suurte poolidega) ja proovides seda oli kohe selge, et bingo, kerge lahti võtta keermest, süttib probleemivabalt, 17mm keerutatud maksis mälu järgi 2 raha medra umbes. Tagantjärgi veel mainiks, et küsisin tädilt, et kle sul džuuti pole vä, mkm, a jutet on, mh, wtf see jute on, ei tea, no jute, no kodus pistsin muidugi küsimuse aknasse ja asi sai selgeks, maakad on lollid, a õppimisvõimelised 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 16 Apr 2015, 19:08

sepaonu kirjutas:Ma olen ühel norra laadal neli päeva kiltkivi kivimurdmist vaadanud ja ise proovinud, uskumatult alatuid võtteid on inimesed välja mõelnud 8-) Flinti saab ka murda
https://www.youtube.com/watch?v=MRI5Tqq ... lpage#t=24" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=AWOUzPE ... lpage#t=61" onclick="window.open(this.href);return false;
See ei ole kilt vaid obsidiaan :) ehk vulkaaniline klaas.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 16 Apr 2015, 21:20

eks geoloogi võib diletandi jutt imestama panna, keskmine maakas tunneb tavaliselt kolmest kivist ühe ära :lol: , kivi murdmise põhimõtet see ei kõiguta, põhimõte sama. Reaalselt väikest flintitükki teritades tuleb torn/kuul ja vasar võtta, niisama käevahel pisikest tükki ei löö, sinise näpuga lõppeb :lol: Sobiva kivi puhul saab vast tuleraua endaga ka suruda killu lahti.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 17 Apr 2015, 08:59

sepaonu kirjutas:Proovisin erinevaid materjale tulehakatuseks, takunöör keerust lahti võtta või takk (torujüritakk heiena) ei sobi kumbki, lähevad hõõguvana eest ära, leeki ei teki, kahte tõugu sisalit proovisin, jämeda ja peenekoelisem, mkm, lähevad eest ära hõõgudes
Hmm, Sepaonu, mina puhusin sinu juures leegi välja harilikust eesti poest ostetud takunöörist, mida koos lahti harutasime. Äkki sul oli pesa kehvakene?

Torutakku saan täna õhtul esimest korda katsetada, eks siis näis.

Sisaliga oli minul see häda, et liiga jäme kiud oli, tahtis natuke takunööri pudi abiks, et tuld võtta.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 17 Apr 2015, 13:49

ei tea, no kümme korda küll ei saanud, isegi kõva peaga maakas jätab rahule 10x järgi. Estpakist ostetud takunöör ja torujüritakk. Samas selle jutega panin 5-6 korda järjest, mille peale tuleb ju kindlustunne ka kohe, et mis siin ikka jätkata. A sa mait võid ju jälle korra pidurdada ja kenasti minu mittepõlevad värgid põlema panna :D
Käisin puhta riidega pajast läbi, sajal erineval moel murdmiskatseid ei hakanud tegema, a ühe jupi arstisin nii ära, et panin kivi paksu toornahatüki sisse, kruustangide vahele, kantis otsaga torn ja haamer ja klõpsasin paar pilti ka.
kivi1.jpg
kivi2.jpg
Põhimõte lihtne, suurem osa eraldub sealt poolt, mis suunas lööte, peaks peaaegu igaühele jõukohane olema.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 18 Apr 2015, 18:02

Torutaku sain täna ilusaste põlema, tahtis küll veidi enam puhumist, kuna oli veidi paksem lõng :)

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 19 Apr 2015, 15:32

Arvatavasti on torutakul ja torutakul vahe - mida peenemast kiust see takk on, seda kergemini ta söeriidest tuld võtab. Jämedama taku puhul soovitaks ma sellist nippi proovida, et kui oled ilusa tulepesa valmis meisterdanud, siis võtad ühe väikese puntra takku ja keerutad nagu käsipuuri või hõõrud sõrmede vahel, nii et peenemad ebemed ilusti pesa keskele kukuvad. Alles seejärel proovid hõõguva söeriidega sealt tuld välja puhuda.

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist